Szórod itt a gyöngyöket...Semmi, de semmi értelme. Előbb várd meg, hogy elkérjék, és akkor is inkább privátban.
Amúgy ez egy nagyon gáláns ajándék. Látom, mindkét cédét feltöltötted. Érdeklődőknek feltétlen ajánlom a kísérőfüzet alapos átböngészését, különös tekintettel a felvételi technikákat illetően.
Én ma egy másik hírhedt albummal ismerkedtem meg. Brutális.
Douze études d'exécution transcendante, S.139: Chasse-neige in B-Flat Minor
Pedig érzésem szerint hasonlítunk egymásra. Találtam egy közös fényképet, majd a fórumtagok eldöntik, hogy igazam van-e.
És képzeld el, nem várt öröm ért. A kamrában, a húsvéti sódar mögött, megtaláltam Virtuosa Valentina vol2. csodás albumát. Csak picit lett zsíros, de remekül használható. És most közkinccsé teszem, ráadásul nem az eredeti, 902,81 dolláros áron, hanem 100%-os kedvezménnyel, valamint egy további óriási meglepetéssel.
Annyit kell még tudni a felvételről, hogy V.V. egy egyedi gyártmányú, hófehér, Steinway-limusine zongorán játszik. Ez a különleges, hosszított kivitelű zongora csak vasúton, speciális konténerben szállítható. Fekete billentyűi swarovski kristályokkal ékesítettek, segítve Valentina fürge ujjainak tájékozódását, a billentyűzet két végébe pedig egy különleges ultrahangos érzékelő berendezést építettek, megakadályozandó a kezek túlfutása vagy kisiklása okozta baleseteket. Steinway Sons beszámolt arról is, hogy ezt a speciális zongorát a legkorszerűbb, Bogányi féle műanyag rezonátorral látták el, amely rendkívül tartós, hiszen törhetetlen, repedésre nem hajlamos és a felezési ideje 5000 év. Hallgassátok hát áhítattal Virtuosa Valentinának, a jutúb királynőjének felülmúlhatatlan felvételeit.
György Cziffra, Pianist
György Cziffra, Jr., Conductor
Orchestre De Paris, 1971
Bárcsak ennyi volna!
Tudod, hogy mi a különbség köztünk?
John Ogdon.
Ez az 1961-es Mefisztó-keringő egészen csodálatos. Akinek nem jön át rajta Ogdon zsenialitása, nyugodtan térjen át a kalocsai hímzésre. Az is szép és hasznos hobbi.
Érdeklődők ezen az albumon találják meg a hivatkozott felvételt:
Sok népdal elveszett, sajnos nem ismerjük a teljes tematikát. Régen is építkeztek az emberek, nem csak ma. Az üvegcserép, mint ősi népi motívum lehetőségét szerintem bolondság volna elvetni.
Ezt neked kell tudni, te vagy a zenész. Bár nem emlékszem olyan népdal-fordulatra, amelyben üvegcserép van. Esetleg úgy elképzelhető, hogy üvegcserepes a szám?
"Gyere ki a pajta mellé, mert a pajta belsejébe vakolnak".
Ha ez nem autentikus, akkor semmi. Mint az köztudott, a magyar nép egyszerű fiai mindig is erős képekkel fejezték ki érzéseiket, gondolataikat. Pl:
– "A fene jobban tudja. Én inkább bevakolnám a köldökömet egy üvegcseréppel".
Látod? Itt is búvópatakként bukkan fel a vakolás ősi tevékenysége. Mert ez egy toposz.
Visszatérve Lisztre, megpróbálok felülemelkedni magamon (Münchausen módszerrel), és bár John Ogdont túlzottan nem ismerem, inkább egyik kortársáról Alfred Brendelről ejtenék pár szót. Én rajta keresztül szerettem meg Lisztet, egyszer hallottam valamit a rádióban tőle, aztán a 80-as évek elején vadásztam a Brendel lemezeket a Rózsavölgyiben (áldassék a neve). Ez már a komenista idő utolsó évtizede volt, amikor felbukkant - ki tudja honnan - 1-2 Decca lemez, és a kiskörúti Kodály antikváriumban is a siker reményében lehetett nyugati lemezeket kurkászni. Emlékszem, egy fekete korongért 400-500 Ft-ot is elkértek. Akkoriban előbb megtanultam, majd hősies fokra fejlesztettem a pénzkuporgatást. Aztán otthon, a lengyel dinamikus lemezjátszómon, előerősítővel, és Videoton Saturn sztereó rádióval hallgattam Brendelt, ez maga volt a mennyország.
Jó, jó, tudom, hogy régen volt, azóta már Virtuosa Valentinák letaszigálták az öreg Alfrédot szúrágta trónusáról, de azért nosztalgiázzunk kicsit, és hallgassunk időnként igazi Lisztet. Egy viszonylag keveset játszott művet választottam, amelynek súlyos trocheusai kalapálnak a szívemben: Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen.
Hát nem is tudom, most egy kicsit elbizonytalanodtam, de nekem ez a te példád nem tűnik autentikus népdalnak. Nem hiszem, hogy Bartók vagy Kodály gyűjtötte volna, talán Karai gyűjtése? Az még esetleg lehetséges.
Népdal? Ez? Hát hogyne. Mi meg persze megesszük, aztán hátha felfúvódunk tőle, mint tehén a lucernától.
Népdalt csak tiszta forrásból.
Köszönöm szépen! -:) Remek!...
John Ogdon Liszt felvételeivel nem kell átmennetek a Mozart-topicba, szívesen elolvasom itt is a kapcsolatos, esetleges diskurzust arról - mindent, ami Liszt...
Félre tőlem búbánat, búbánat,
Kancsót vágok utánad, utánad.
Egész világ csúfjára, csúfjára,
Megfojtlak egy pohárba, pohárba.
Félre tőlem búbánat, búbánat,
Nem érek én több nyárat, több nyárat.
Ha érek is csak hármat, csak hármat,
Nem rakok én kővárat, kővárat.
Ne bánd édes virágom, virágom,
Hogy így élem világom, világom.
Éljed te is, nem bánom, nem bánom,
Szívemből azt kívánom, kívánom.
(félreértés ne essék, ez egy csodaszép magyar népdal, nem az én szerzeményem)
Annyira tipikus! Idejössz, teleszemeteled a topikot, majd angolosan távozol. A romokat meg szegény Búbánatnak kell eltakarítani.
Többet elő ne forduljon!
Ha gondolod, a Mozart topikban megtalálsz. Ott majd kibeszélhetjük John Ogdon Liszt felvételeit. A sört ne felejtsd!
Ebben speciel igazad van, szégyellem is kicsit magamat, de most már késő. A Dankó rádiós topikot viszont - ígérem - nem fogom feldúlni. Az számomra szent és sérthetetlen.
Köszönöm Nektek, hogy ilyen "nívós" töltelékkel töltitek fel nekem a boldogult Liszt Ferenc topicját. Csak így tovább!...
Morzsi nagyon tanulékony, van már plasztikkártyája és őt is viszem a sörözésre.
Most már jó. És tessék, Morzsi is ott van a képen.
Ja, ezen technikán már túljutottunk. Csiszolnod kellet volna, nem pattintani.
A számítógépet kőből pattintottam. Lehet, ez a baj?
Nézd, azt írtad, hogy "A képformátumot nem támogatja a számítógépem." Ez azt jelenti, hogy nem tudsz képeket megnézni, mert a képformátum a te számítógépeden nem támogatott. (Ez akkor fordulhat elő, ha úgy állítod be a böngésződet, hogy a képeket ne töltse be. Erre szükség lehet akkor, ha nagyon régi a géped, vagy nagyon lassú az internet, vagy felső korlátja van az internet használatának és takarékoskodni akarsz.) Ha azt írod, hogy "ezt a képformátumot nem támogatja....", vagy azt írod, hogy az "általad feltöltött képet nem tudom megnézni", akkor lehet, hogy az én feltöltésemmel van a gond, és megkeresem a hibát.
Logikus, hogy a hiba csakis az én készülékemben lehet.
Mit használsz? Commodore 64-et? Akkor ezért van az, hogy egy csomó képed nem jelenik meg, mert nem tudod ellenőrizni?
A képformátumot nem támogatja a számítógépem.
Édes ez a kép, csak nem elég személyes. Az én képem nagyon intim, mert a kisebbik farkas az enyém. Még kölyökkorában készült a kép, és azt láthatod, ahogyan az apukája éppen megtanítja farkaskámat a piroska-evésre.
LISZT FERENC NEMZETKÖZI ZONGORAVERSENY
Jelentkezési határidő: 2021. április 15.
Időpont: 2021. szeptember 12–19.
Helyszín: Budapest, Zeneakadémia
Versenyanyag: zeneiversenyek.hu/versenyanyag-2021
Díjazás:
-
1. díj: 30 000 EUR
-
2. díj: 20 000 EUR
-
3. díj: 10 000 EUR
-
Közönségdíj: 5 000 EUR
A felsorolt díjak mellett számos külföldi és magyar intézmény, fesztivál, koncertrendező ajánl fel különdíjakat, illetve szerződéseket a díjnyertes művészeknek.
A zsűrinek nem áll jogában megosztott helyezéseket kiosztani vagy valamelyik helyezés kiosztását megtagadni.
/lfz.hu/
Ez az etüd Piroska és a farkas szomorú történetéből Piroska becserkészését meséli el.
Miattam ne fáradj! A Virtuosa II itt figyel a háttértárban. De azért kössz. Ebbe a másikba meg majd belehallalgatok, ha leért.
Hát ez fantasztikus. Virtuosa Valentina: már a neve is milyen csodásan fest, hát még a játéka. Nem csoda, hogy beleszerettél ebbe a felvételbe. Az ára viszont igencsak húzós, igazad van. De majd holnap feldúlom a kamrát, mintha láttam volna ezt a CD-t valamelyik pókhálós zugban. De addig is küldök neked vigasztalásul egy másik Virtuosa Valentina ópuszt. Már a címe is sokatmondó: Love story. (A minap nyertem egy céllövöldében. Jó lövés volt. Töltsd le, hallgasd, sok örömöt hozzá.) Bár csak 40 euró az Amazonon, de a színvonal garantált.
Mottó: Mindegy, hogy mit játszik, csak szöszi legyen.
2021.01.17 21:45 - 22:00 Bartók Rádió
Liszt Ferenc: I. Mefisztó keringő
Ea.: Váradi László (zongora)
(Bartók Emlékház, 2020. szeptember 1.)
2021.01.16 19:36 - 22:00 Bartók Rádió
Kapcsoljuk a Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermet
„Liszt látomásai”
Hangverseny Liszt Ferenc műveiből
Km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara
Vezényel: Martin Haselböck
Km.: Móré Gabriella (mezzoszoprán), Kálmándy Mihály (bariton), Magyar Rádió Énekkara (karig.: Pad Zoltán)
1. Dante szimfónia (Kálmándy, énekkar),
2. Két jelenet Lenau Faustjából,
3. A Strassbourgi Katedrális harangjai (Móré, Kálmándy, énekkar)
(ism. február 5., 12.36 - )
Liszt-est Martin Haselböckkel – online koncert a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarával
Hangexpó bérlet 4. - Liszt-est Martin Haselböckkel. Az élő közvetítés ide kattintva látható!
2021.01.09 15:05 - 17:00 Bartók Rádió
Kvartett - Egy zenemű, több előadás |
|
Fülei Balázs műsora Liszt Ferenc: Krisztus oratórium, II. rész - Vízkereszt után Vendégek: Molnár Anna ének- és Varga Gábor klarinétművész, valamint Somos Csaba karnagy |
2020.12.28., 12:35 - 13:11 Bartók Rádió |
|
MVM Koncertek - A Zongora a Festetics Palotában Boros Misi zongoraestje Liszt Ferenc: a) A forrásnál, b) Velence és Nápoly, c) Gondoliera, d) Canzone, e) Tarantella, ráadások: a) Frédéric Chopin: Esz-dúr (Grande valse brillante) keringő op. 18, b) Robert Schumann: Idegen országokról és emberekről (2020. augusztus 22.) |
2020.11.25 21:00 - 22:05 M5 (HD)
Kolozsvári Magyar Napok 2020 - koncertfelvételek |
Bogányi Gergely koncertje |
„Bogányi Gergely Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész a nemzeti összetartozás évében zongorajátékával kötötte össze a Kárpát-medencében több részre szakadt magyarságot. 2020-as koncertsorozatának kiemelkedő állomása volt a nemzeti ünnepünk alkalmából Kolozsváron tartott zongoraestje.” A gála-hangversenyre a kincses város Főterén került sor a Kincses Kolozsvár Egyesület és a KMN Egyesület szervezésében. Műsoron: Liszt: Legenda no. 2 St. Francis of Paola Walking on the Water Beethoven: Sonata in C sharp minor (moonlight sonata) Gounod-Liszt: Faust waltz. Schumann: Kinderszenen. Liszt: Hungarian Rhapsody no. 15 (Rákoczy marsch) |
Óbudai Társaskör, 2020. november 5.
Ma este 19 órától a "Fehéren feketén" zongorás sorozatban Radnóti Róza zongorajátékát hirdették.
Radnóti Róza (zongora)
Bevezetőt mond: Bolla Milán
Liszt: Zarándokévek I. – Első év: Svájc. 1. Tell Vilmos kápolnája, R. 10a/1, S. 160
Liszt: Zarándokévek I. – Első év: Svájc. 8. Honvágy, R. 10a/8, S. 160
Janáček: Benőtt ösvényen – első kötet
Liszt: Zarándokévek I. – Első év: Svájc. 6. Obermann völgye, R. 10a/6, S. 160
Megjegyzem: Leoš Janáček (1854 – 1928) igen tisztelte Lisztet, kevésbé ismert műve a vegyeskarra és orgonára komponált B-dúr mise - átirat Liszt Orgelmessé-jéből.
Terézvárosi Plébániatemplom
1060 Budapest, VI. kerület Nagymező utca
2020. november 02. (hétfő) 18:30
Liszt Ferenc: Rekviem, S. 12
Szent Efrém Férfikar
Km.: Papp Viktor (tenor szóló);
művészeti vezető: Bubnó Tamás
Liszt Ferenc gyászmiséje szertartás részeként hangzik el.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Requiem_(Liszt)
https://www.youtube.com/watch?v=aZNdtAjnzyo
HAVASI — Liszt Ferenc: Szerelmi álmok (Hivatalos videó)
Klasszikus zene a Budapest Arénában.
Liszt Ferenc hangversenyzongorája is hallható lesz a doborjáni Liszt-fesztiválon
Fidelio/MTI - 2020.10.20. 11:40
„A helyreállított hangszer két koncerten is megszólal az október 16. és 26. között zajló doborjáni (Raiding) Liszt-fesztiválon.
A zongorát 1850-ben az Erard zongorakészítő cég építette, jelenleg a Liszt Ferenc Egyesület tulajdonában van az ausztriai Doborjánban.
A hangszert a közelmúltban restaurálták, hogy újra játszani lehessen rajta.”
2020. október 21. 18.00-21.00
RÉGI ZENEAKADÉMIA, KAMARATEREM
41. NEMZETKÖZI LISZT FERENC LEMEZ-NAGYDÍJ DÍJKIOSZTÓ GÁLAKONCERT
Liszt: Impromptu
Liszt: Sancta Dorothea
Liszt: Schlaflos! Frage und Antwort
Liszt: Elfelejtett románc
Liszt: 4. elfelejtett keringő
Liszt: Szürke felhők (Nuages gris)
Liszt: Öt zongoradarab – 5. Sospiri!
Liszt: 4. Mefisztó-keringő
Liszt: Hangnem nélküli bagatell
Liszt: Carrousel de Madame P-N
Liszt: Zarándokévek, 3. év – 5. Sunt lacrymae rerum, en mode hongrois
Borbély László (zongora)
A díjakat átadja Gombos László, a zsűri elnöke és Király Csaba, a Liszt Társaság elnöke.
RENDEZŐ: Liszt Társaság
A belépés ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Regisztrálni 2020.10.21-én 15 óráig a lisztferenctarsasag[kukac]gmail.com e-mail címen.
2020. október 17. - 11.00
Régi Zeneakadémia, Kamaraterem
LAJKÓ ISTVÁN (zongora)
Liszt Születésnap Matinékoncert
Beethoven: Hat bagatell Op.126
Liszt–Tausig: Orfeusz – szimfonikus költemény
Liszt–Tausig: Hungária – szimfonikus költemény
2020. október 17. 18.00-19.00
RÉGI ZENEAKADÉMIA, KAMARATEREM
FÜLEI BALÁZS (zongora)
Liszt Születésnap Esti koncert
Liszt: Költői és vallásos harmóniák – 7. Funérailles (October 1849)
Liszt: Költői és vallásos harmóniák – 3. Bénédiction de Dieu dans la solitude
Liszt: h-moll szonáta
A rendszer nem enged szerkeszteni, így a linkeket csak külön bejegyzésekben tudom beírni.
https://www.prestomusic.com/classical/products/8539823--liszt-sardanapalo#reviews
ISZT FERENC: SARDANAPALO – EGY OPERATÖREDÉK ÚJRAÉLESZTÉSE (Eckhardt Mária )
Részlet a cikk végéről:
„A Sardanapal-téma igen népszerű volt Liszt fiatalkorában, különösen azt követően, hogy Byron, akit Liszt különösen tisztelt, 1821-ben ötfelvonásos, verses tragédiát jelentetett meg Sardanapalus címmel, amelyet Goethének ajánlott. Liszt már 1827- ben megszerezte Byron műveinek Amédée Pichot által készített francia összkiadását, amely veje, Émile Ollivier könyvtárában maradt fenn; a sorozat több kötetét, így a Sardanapalust tartalmazó XI-et is aláhúzásokkal, lapszéli bejegyzéseivel látta el.[4] Az utolsó asszír király bukását a történet szerint az élet élvezeteinek, a szerelemnek első helyre sorolása és a naív békeszeretet okozta. Lisztnek sok gondja volt azzal, hogy a témát feldolgozó, megzenésítésre alkalmas librettóhoz jusson. Végül Cristina Belgiojoso, a párizsi önkéntes száműzetésben élő itáliai hercegnő segítségével sikerült kapnia egy számunkra ismeretlen nevű költőtől olyan szöveget, amelyet már alkalmasnak talált arra, hogy elkezdje a komponálást. Az elkészült első felvonás szereplői Sardanapalo, legkedvesebb ágyasa, Mirra és a királyi tanácsadó, Beleso, valamint a női kar, amely az uralkodó többi rabnőjének megszemélyesítője. Mirra sorsa mintegy Aida helyzetét vetíti előre: bár rab, és elvesztett hazája iránti vágyódás kínozza, nem titkolhatja maga előtt, hogy lenyűgözte Sardanapalo, és szívében gyengéd érzelmek ébredtek iránta. Liszt mindezt a szoprán énekesnő számára írt nagyon szép szólószámban zenésíti meg, amelyben mesteri módon szövi egybe a lírai, drámai és virtuóz részeket, érdekesen keverve az olasz opera hagyományos elemeit saját jellegzetes harmóniai merészségeivel, modulációival. A CD-n Joyce El-Khoury bámulatra méltó biztonsággal és hitelességgel szólaltatja meg a nagyívű dallamokat, a szenvedélyes recitatívókat, a koloratúr elemeket. Sardanapalo, aki mindent megtenne, hogy imádottja bánatát elűzze és szerelmét megnyerje, igazi hálás hőstenor szerep, amelyet Airam Hernández kellőképpen érvényre is juttat. Különösen szép a párjelenet, amelyben olaszos ariosók, szenvedélyes recitatívók során eljutnak oda, hogy a lány is bevallja szerelmét, és eksztatikus duettben egyesülnek, melynek végén az olaszos dallamot unisono éneklik. Mindez egyáltalán nem sablonos módon történik, az pedig különösen érdekes, ahogy a csúcsponton váratlanul megjelenik Beleso, a szép hangú basszista, Oleksandr Pushniak által megszemélyesített tanácsadó, aki számonkéri az uralkodótól, miért nem inkább hatalma, birodalma fenntartásával törődik, amelyet árulás folytán ellenség fenyeget. "A múlékony dicsőség könnyű kérkedése el nem ámít, minden dicsőség kétséges, ha szenvedő emberek könnye érte az ár" – válaszolja a békeszerető uralkodó. A két férfi közötti párbeszédbe végül Mirra is bekapcsolódik, ő is harcra buzdítja a királyt: "Ha kedves vagyok számodra, mutasd meg a világnak, mit is érsz!" Ez meggyőzi Sardanapalót: a felvonás nagyszerű tercettel és a királyi seregek háborúra készülődésével, harcias zenekari muzsikával és indulóval zárul.
Szerencsés gondolat volt a weimari CD-felvételt a Mazeppa szimfonikus költeménnyel kezdeni, mert ha közvetlenül utána hallgatjuk a Sardanapalo-felvonást, jól kivehető, hogy David Trippett milyen hangszerelési mintát követett a partitúrarekonstrukció során. Az is kiviláglik, hogy nemcsak Liszt ismerte igen alaposan a korabeli olasz opera (Bellini, Donizetti, a fiatal Verdi) nyelvezetét és eszközeit, hanem a hangszerelő is. Érdekes, különleges keverék a jellegzetes olasz operastílus és Liszt sajátos zenei nyelvének egybefonódása, és csak sajnálhatjuk, hogy a három felvonásos librettó II. és III. felvonásából, melyekhez Liszt különböző javításokat javasolt, megzenésítési kísérleteket nem ismerünk. "Hogy vajon Liszt komponált-e valamennyit ezekhez a hiányzó felvonásokhoz a revideált librettóra várva, nem tudjuk" -- írja Trippett. "Mindenesetre az N4 semmi ilyesmit nem őrzött meg, és a további levelezésben nincs szó az operáról. Liszt, miután végül új kompozíciós kihívások felé fordult, nem használta fel, de nem is semmisítette meg a Sardanapal zenéjét." [5] Szerencsére – mert így bizonyosságot szerezhettünk arról, hogy operaszerzőként is sikerrel megállhatta volna a helyét a kor szerzői között. Nagy köszönet illeti David Trippettet a hangszerelésért, a weimari előadóknak pedig, élükön a Liszt iránt nyilvánvaló elkötelezettséget mutató Kirill Karabits ukrán karmesterrel, hálásak lehetünk, hogy ilyen magas színvonalon, igazi empátiával, a különleges stílus értő tolmácsolásával mutatják be a világnak ezt az értékes muzsikát. Csak kívánni tudjuk, hogy valamikor sor kerülhessen az elmaradt magyar bemutatóra is!”
"Liszt magyar szemmel" - A Magyar Liszt Ferenc Társaság információs kiadványa
A cikket lásd a 25 - 27. oldalakon.
Kapcs. 914., 912. sorsszámok
LISZT FERENC: SARDANAPALO – EGY OPERATÖREDÉK ÚJRAÉLESZTÉSE (Eckhardt Mária )
2020.10.06 21:15 - 22:00 Bartók Rádió
Lantos István Liszt Ferenc műveiből zongorázik
1. Funerailles,
2. Gyászgondola (km.: Banda Ede - gordonka),
3. Álomban,
4. Elfelejtett románc (km.: Tóth Zoltán - mélyhegedű),
5. Balcsillagzat,
6. Johann Sebastian Bach - Liszt Ferenc: g-moll fantázia és fúga
A LISZT TÁRSASÁG KONCERTJE
2020. szeptember 30. 18.00-21.00
RÉGI ZENEAKADÉMIA, KAMARATEREM
1064 Budapest, Vörösmarty utca 35.
PRUNYI ILONA ZONGORAESTJE
Liszt-tanítványok zongoradarabjaiból
Ábrányi: Jellemrajzok a magyar kedélyvilágból – Epedő
Beliczay: Novelette
Beliczay: Nocturne
Weingartner: Hangulatkép, op.2
Gaál: Nocturne, op. 60/1
Raff: Nyugtalanul
Raff: Este
Liszt: Il m’aimait tant! (dalátirat)
Liszt: Die Loreley (dalátirat)
Sauer: Bécsi visszhang - koncertkeringő