Téma ismertetése: Hamarosan az olasz Maestro születésének 100. évfordulójához érünk. Működjön tiszteletére ez a régóta várt topik...
A Bartók Rádió ma esti műsora, 20.30 – 22.00
A Magyar Állami Hangversenyzenekar
koncertje –
hangfelvétel
Vezényel: Lamberto Gardelli
Km. Horváth
László (klarinét)
Kincses Veronika (szoprán), Hamari Júlia (alt), Rozsos
István (tenor), Moldvay József
(basszus).
A Magyar Állami Énekkar (karig.: Ugrin Gábor)
A hangverseny műsorán szerepelt:
1. Carl Maria von Weber: f-moll
klarinétverseny op. 73 (Horváth)
2. Gioachino Rossini: Stabat Mater (Kincses, Hamari, Rozsos, Moldvay,
Énekkar)
/Budapest Kongresszusi Központ, 1990. április 20. /
A Bartók
Rádió ma délutáni műsora volt (13.40 – 15.00)
A MAGYAR RÁDIÓ ÉS TELEVÍZIÓ SZIMFONIKUS ZENEKARÁNAK HANGVERSENYE
Vezényel: Lamberto Gardelli
1. Pjotr Csajkovszkij: I. szimfónia op. 13,
2. Robert Schumann: IV. szimfónia op. 120
(Zeneakadémia, Nagyterem, 1986. január 10.)
Az adás visszahallgatható: itt.
A Bartók Rádió ma esti operaközvetítése:
19:00 - Prológ
Vincenzo Bellini: Norma
A mikrofonnál: László Ferenc
Szerk.: Bánkövi Gyula
19:30 - Hírek
19:35 - Sass Sylvia 70
VII/6. rész
Vincenzo Bellini: Norma
Kétfelvonásos opera
Szövegét Felice Romani írta
Fordította: Róna Frigyes
Vezényel: Lamberto Gardelli
Km.: Magyar Állami Operaház Énekkara (karig.: Nagy Ferenc) és a Magyar Állami Operaház Zenekara
Szereposztás:
Norma - Sass Sylvia (szoprán),
Pollione - Nagy János (tenor),
Adalgisa - Ercse Margit (mezzoszoprán),
Oroveso - Kováts Kolos (basszus),
Flavio - Gurszky János (tenor),
Clotilde - Tihanyi Éva (mezzoszoprán),
Rendezte: Mikó András
(Erkel Színház, 1978. április 16.)
Bartók Rádió, ma
18:30 - 19:30 Muzsikuslegendák
Lamberto Gardelli karmester
Szerk.-mv.: Némethy Attila
Bartók Rádió - ma este
19:00 – 19.30 Prológ
Ottorino Respighi: A láng
A mikrofonnál: László Ferenc
Szerk.: Katona Márta
19:35 – 21:53 Ottorino Respighi: A láng
Háromfelvonásos opera
Szövegét Claudio Guastalla írta
Vez.: Lamberto Gardelli
Km.: Magyar Rádió Énekkara (karig.: Sapszon Ferenc), Magyar Állami Hangversenyzenekar
Szereposztás:
Eudossia – Takács Klára (mezzoszoprán),
Basilio – Sólyom-Nagy Sándor (bariton),
Donello – Kelen Péter (tenor),
Silvana – Tokody Ilona (szoprán),
Agnese – Takács Tamara (mezzoszoprán),
Monica – Pitti Katalin (szoprán),
Lucilla – Barlay Zsuzsa (alt),
Sabina – Póka Eszter (mezzoszoprán),
Zoe – Bogdány Anna (mezzoszoprán),
Püspök – Kováts Kolos (basszus),
Ördögűző – Gregor József (basszus),
Anya – Temesi Mária (szoprán),
Egy hang – Basky István (tenor).
/Hungaroton, 1985/
Magyar Rádió 6-os stúdiója. Lamberto Gardelli olasz karmester vezényli a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát. Középen Ilosfalvy Róbert és Házy Erzsébet operaénekesek, Házytól jobbra Hidy Péter hegedűművész-koncertmester.
1962., Fotó: Szalay Zoltán
Forrás: fortepan.hu
"Puccini: Manon Lescaut – új rádiófelvétele 1962. Karácsony ünnepi hetében Giacomo Puccini Manon Lescaut c. operájából készült új felvételét mutatta be a Rádió. A műsorajánlatban ez olvasható:
„A Rádió számára a stúdiófelvétel készítéséhez nagyszerű alkalmat jelentett a hazánkban tartózkodó kiváló olasz karmester, Lamberto Gardelli és a kitűnő formában éneklő fiatal szereplőgárda részvétele. Az új stúdiófelvételnek két szempontból is külön jelentősége van. Az egyik az, hogy zeneileg lehetőleg tökéletes, hibátlan előadást nyújt, olyat, amilyet az átlagos színházi előadások a színpad és a sok figyelmet megosztó körülmény miatt nem tudnak nyújtani és ezt egy város közönsége helyett az egész ország operarajongó közönségének mutatja be, másrészt megörökít egy produkciót, melynek koncentrált művészi értékein kívül a magyar operakultúra szempontjából dokumentum ereje és értéke van.”
Az opera két főszerepét – mind az operaházi előadásokon, mind a rádiófelvételen - Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert énekelte, feledhetetlenül. Kroó György kritikájában többek között ezt írta róluk:
„Házy Erzsébet a fiatal Manon. Szerelme perzselő, alakítása, különösen a második- harmadik felvonásban, ragyogó. Ilosfalvy Róbert Des Grieux lovagja csupa szenvedély és lendület, egyszerűen ellenállhatatlan. Nehezen lehet elképzelni szebb hangot, a szereppel eggyé-forrottabb játékot és ilyen lírai-drámai teljességet egyszerre.”
Bartók Rádió, ma:
16.00 – 18.30 Lemezelő
- nem csak gyűjtőknek
I. Muzsikus legendák: Lamberto Gardelli karmester.
Vendég: Fáy Miklós kritikus.
II. Az olasz repertoire - Marton Évával saját felvételeit hallgatva (IV. rész).
Műsorvezető: Madarász Zsolt
Szerkesztő: Bánkövi Gyula
Bartók Rádió ma esti műsorán szerepel: 19.35 -22.00 Verdi: A lombardok Négyfelvonásos opera. Szövegét Temistocle Solera írta. Vezényel: Lamberto Gardelli. Km. a Magyar Rádió Énekkara (karig. Sapszon Ferenc) és a Magyar Állami Operaház Zenekara. Szereposztás: Arvino - Ezio di Cesare (tenor) Pagano, a testvére - Kováts Kolos (basszus) Giselda, Arvino leánya - Sass Sylvia (szoprán) Viclinda, Arvino felesége - Misura Zsuzsa (szoprán) Acciano, Antiochia uralkodója - Gregor József (basszus) Sofia, a felesége - Jász Klára (mezzoszoprán) Oronte, a fiuk - Giorgio Lamberti (tenor) Pirro, Arvino fegyvernöke - Jánosi Péter (basszus) Milánó elöljárója - Gerdesits Ferenc (tenor) (Hungaroton felvétele, 1984) „A Lombardok” az Erkel Színház 1973-as bemutató-előadását követően több mint tíz évig folyamatosan a repertoáron szerepelt. A premier két szereposztásából a stúdiólemezen, tíz év után, Kováts Kolos, Sass Sylvia, Misura Zsuzsa, Jász Klára és Gerdesits Ferenc énekhangja ott tündöklik - változatlanul Gardelli zenei irányítása mellett.
1976-03-05 / 55. szám NÉPSZAVA Lamberto Gardelli A karmesterekkel kapcsolatban túlságosan is gyakran használják a meghatározást: „varázsló”. Olykor az az érzése a hallgatónak, hogy a hasonlat nem egészen indokolatlan. Amikor régi és kedves ismerősünk, Lamberto Gardelli legkedveltebb helyére, az opera- dirigensi dobogóra áll, valóban olyasmit „varázsol” a zenekarból és az együttesből, ami természetesen mindig benne van, de többnyire benne is marad. Verdi korai remekét, A lombardokat két évvel ezelőtt éppen Gardelli tanította be. Most vendégként vezényelte az Erkel Színházban (s vezényli holnap is). Ritmussal, fénnyel telítődik, sodróvá válik az előadás az ő vezénylése révén, mindenekelőtt a zenekar tiszta, pontos, át élt játéka segítségével. A legegyszerűbb hangok is, amelyek bizony néha oly bágyatagon, bizonytalanul szólnak, határozottá válnak, telítődnek önnön színeikkel, felhangjaikkal. A hangszereket persze nem a karmester, hanem a hegedűs, a hárfás, a kürtös és a többiek kezelik — csakhogy másként kezelik, ha olyan valaki tartja kézben az egészet, akiben a mű minden üteme él és lobog. Ettől élni és lobogni kezd a teljes előadás. Az az előadás, amelynek már két év előtti, fiatal színpadi hőseit is jogos lelkesedéssel köszöntöttük, és akik közül kettőről lassan bátran mondhatjuk, amit külföldi művészekről gyakran megalapozatlanul jelentenek ki: világnagyság. Sass Sylviának már az indulása feltűnést keltett és sikereket hozott, és a most is nagyon fiatal művész azóta hatalmasat fejlődött. Lassan, de megnyugtatóan érik Kováts Kolos színpadi készsége. Ami hanganyagát illeti, továbbra is meggyőződésünk, hogy nagyon kevés ilyen basszushang van a világon. A fiatal művész külföldi sikerei is erre vallanak. Szőnyi Ferenc, Rohonyi Anikó, Takács Klára, Kelen Péter és a többiek is értékes résztvevői voltak az évad egyik legnagyobb sikerű előadásának. Rajk András
Bartók Rádióban ma este véget ér a sorozat: 19.35-21.17 Gardelli 100 X/10. rész A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának Csajkovszkij-hangversenye Vezényel: Lamberto Gardelli 1. I. szimfónia 2. VI. (Patetikus) szimfónia (Budapest Kongresszusi Központ, 1993. november 17.) (Ism. 2016. május 27., 12.36)
Gyönyörűséges volt! Sajnálom, hogy nem hallottam élőben!
Bartók Rádióban hallgathatjuk meg ma este: 19.35 - 21.02 Gardelli 100 X/9. rész Verdi: Requiem Misura Zsuzsa – szoprán Takács Klára – alt Gulyás Dénes – tenor Gregor József – basszus Magyar Rádió Énekkara, karig.: Sapszon Ferenc Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara Vezényel: Lamberto Gardelli Zeneakadémia Nagyterem, 1980. május 14. (Ism. május 6., 12.36) (Bef. rész: május 15., 19.35
A Bartók Rádió kora délután sugározta a sorozat következő részét: 12.36 – 14.08 Gardelli 100 X/8. rész A Magyar Állami Hangversenyzenekar hangversenye Vezényel: Lamberto Gardelli Km. Szabadi Vilmos - hegedű 1. Verdi: A végzet hatalma – Nyitány 2. Paganini: d-moll hegedűverseny No. 4. 3. Berlioz: Fantasztikus szimfónia - a) Álmok - Szenvedélyek, b) Bál, c) Jelenet a mezőkön, d) Menetelés a vérpadra, e) Éj a boszorkánytanyán, (Zeneakadémia Nagyterem, 1987. április 24.) A rádió hangtárából visszahallgatható a műsor.
Bartók Rádió, 19.35 – 20.47 Gardelli 100 X/7. rész A Magyar Állami Hangversenyzenekar hangversenye Vez. Lamberto Gardelli 1. Kodály: Concerto 2. Bartók: Concerto (Budapest Kongresszusi Központ, 1989. szeptember 25.) (Ism. április 1., 12.36)
Bartók Rádió, 19.35 – 21.00 Gardelli 100 X/6. rész A Budapesti Filharmoniai Társaság Zenekarának hangversenye Erkel Színház, 1971. október 25. Vez. Lamberto Gardelli 1. Respighi: Róma kútjai - szimfonikus költemény a) A Valle Giulia kútja hajnalban, b) A Triton-kút reggel, c) A Trévi-kút délben, d) A Villa Medici kútja alkonyatkor 2. Sztravinszkij: A tűzmadár – szvit 3. Sosztakovics: V. szimfónia (Ism. március 4., 12.05)
A Bartók Rádió esti műsorán szerepel 19.35 – 21.12 Gardelli 100 X/5. rész A Magyar Állami Hangversenyzenekar hangversenye Vezényel: Lamberto Gardelli Km. a Magyar Néphadsereg Énekkara (karig.: Zámbó István) 1. Brahms: I. szimfónia 2. Cherubini: d-moll requiem (Zeneakadémia Nagyterem, 1988. március 12.) (Ism. február 5., 12.05)
A Bartók Rádió, ma este 19.35 – 20.38: Gardelli 100 - X/4. rész A Magyar Állami Hangversenyzenekar hangversenye Vez. Lamberto Gardelli Km. Temesi Mária, Takács Tamara, Ilosfalvy Róbert, Polgár László - ének, Magyar Állami Énekkar (karig.: Pászti Miklós) 1. Beethoven: IV. szimfónia 2. Kodály: Budavári Te Deum (Temesi, Takács, Ilosfalvy, Polgár, énekkar) (Zeneakadémia Nagyterem, 1987. december 15.) (Ism. január 29., 12.05) (Köv. rész: február 7., 19.35)
Ma este a Bartók Rádióban: 19.35 – 20.59 Gardelli 100 X/3. rész A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának Csajkovszkij-hangversenye Vez. Lamberto Gardelli Km. Borisz Berezovszkij - zongora 1. b-moll zongoraverseny 2. IV. szimfónia (Budapest Kongresszusi Központ, 1993. november 19.) (Ism. január 8., 12.05) (Köv. rész: január 17., 19.35)
Ma este a Bartók Rádióban: 19.35-21.06 Gardelli 100 X/2. rész A Magyar Állami Hangversenyzenekar hangversenye Vez. Lamberto Gardelli Km. a Magyar Állami Énekkar (karig.: Pászti Miklós) I. Verdi: Quattro pezzi sacri (Négy áhítatos ének) – Km. énekkar II. Respighi: 1. Rossiniana – szvit 2. Róma fenyői - szimfonikus költemény - a) A Villa Borghese fenyői, b) Fenyők a katakombák mellett, c) A Gianicolo fenyői, d) Fenyők a Via Appián (Erkel Színház, 1986. április 21.) (Ism. december 11., 12.05)
Kevés szó esik itt Gardelli kompozícióiról, pedig ezekről külön fejezet foglalkozik Csák P. Judit könyvében. Én itt csak Gardelli dalaira térek ki. (A könyvben a dalok címei nincsenek feltüntetve.) - Gardelli szerzői estje, melyet 75. születésnapjának tiszteletére tartottak 1990-ben, a Fészek Klubban. Az est házigazdája Meixner Mihály volt. A dalokat Szőkefalvi Nagy Katalin és Maria Tereza Uribe énekelték Freymann Magda zongorakíséretével. (A dalokat később a rádió is közvetítette.) - Az Óbudai Társaskör szervezésében, 1993-ban, ugyancsak Maria Tereza Uribe előadásában hangzottak el dalok - Szokolay Balázs kísérte zongorán. Csák P. Judit 1996-ban kiadott könyvében nem említi (nem is említheti) azt a dalestet, ahol szintén felhangzott Gardelli néhány dala – hiszen erre a könyv megjelenése évében került sor. Ezen a koncerten ott lehettem, és igen nagy élményt jelentett számomra a nagy Maestro dalaival való „megismerkedés”! Ez a koncert 1996. november 20-án, az Olasz Kultúrintézet (Budapest, VIII. ker., Bródy Sándor u.) dísztermében zajlott le, hatalmas érdeklődéstől övezve! Eredetileg Sümegi Eszternek kellett volna énekelnie, őt hirdették meg, végül mégsem ő lépett fel, hanem SKOFF ZSUZSANNA. Itt is Szokolay Balázs látta el a zongorakíséretet. A műsorban négy gyönyörű Gardelli-dal kapott helyett. Érdekesség, hogy két korai dalához a szöveget is ő maga írta! A közönség előre megkapta kinyomtatva a felhangzó dalok szövegét: eredeti olaszban, és magyar fordításában is. Eltettem, máig őrzöm azt a lapot, rajta a dalszövegekkel. Most átmásolom ide a topicba e dalok szövegét - mindkét nyelven: 1. SULLA STRADA POLVEROSA Versi di: B. Gravelli Musica di: L. Gardelli (Roma, 1930) Sulla strada polverosa Una rosa è stata gettata, Come un cuore di rubino ella giace. Come un piccolo cuore abbandonato Gettato senza pietà dalla fatalita In un canto gualcito Come un piccolo fiore abbandonato Che ha vent’ anni Che non ha più sogni dorati Piccola rosa gettata e calpestata Sulla strada polverosa Quali cose avevi sognato Quali cose avevi sognato A POROS ÚTON Szöveg: B. Gravelli Zene: L. Gardelli (Roma, 1930) A poros úton eldobtak egy rózsát, mely úgy hever ott, Mint egy rubintszív, egy kis elhagyatott szív, Melyet a sors könyörtelenül összegyűrt és félredobott, Mint elhagyott virágszálat, Mely húsz éves és nincsenek többé bearanyozott álmai, Pici elhajított és eltiport rózsaszál a poros úton, Miről álmodtál, mondd, miről. 2. DA LONTANO Versi e musica di: L. Gardelli (Stockholm, 1950) Io ti guardo e ti parlo da lontano Come si fa di notte con le stelle Se lieve oscilli nel silenzio arcano Un’ eco di romanze e di stornelle. Come una vergin sospirata invano Io ti guardo /e ti sospiro/ sempre invano E ti parlo da lontano E bacio in sogno le tue forme snelle /la tua fronte bella/ Come si fa di notte con le stelle. MESSZIRŐL Szöveg és zene: L. Gardelli (Stockholm, 1950) Messziről nézlek és szólok hozzád, mint éjjel a csillagokhoz, Ha könnyedén lebbensz a titkos csöndben, Románcok és stornellók visszhangja. Mint a hiába vágyott szüzet, Úgy nézlek (és vágyódom utánad) mindhiába, Messziről szólok hozzád És álmomban csókot hintek karcsú lényedre /szép homlokodra/, mint ahogy éjjel a csillagokkal teszem. 3. Il PORCELLINO DI PINO Versi di: A. Beltramelli Musica di: L. Gardelli (Copenaghen, 1956) Tinto Corrucolino e Verdespinam Per non pagar l’affitto ai Passerotti Proprietari del melo in fondo all’aia Lasciano il vecchio nido e chiotti Chiotti sul far d’una mattina E veduta una gran zucca prataia Decidono di farsi una casina Con tutto l’occorrente per dormire Ecco il villino col suo bel giardino Le foglie fanno da tegola; Il camino è una canna; Due grandi barbabietole Fan da poltrona e da scranna Il tetto è molto acuto Le finestre han le grate, Le porte son serrate per dormire – Al lume d’un cerino… vanno a lettő – „Gesù sia benedetto!” E dormono fino Ma ecco il finimondo La casa gira in torno La casa gira in tondo Con la sola camicia fuggano via E si salvano dal diavolo, Fra le foglie di un cavolo Oh! Il porcellino di pino Si mangia il nostro villino! A MALACKA Szöveg: A. Beltramelli Zene: L. Gardelli (Koppenhága, 1956) A tarka Cserregő és Zöldmálinkó, Hogy ne kelljen lakbért fizetni Verebéknek, A szérűskert végén lévő almafa tulajdonosainak, Elhagyják régi fészküket csöndesen, egy reggelen, És miután meglátnak egy nagy mezei tököt, Elhatározzák, hogy házat készítenek maguknak belőle, Minden hozzávalóval, hogy aludni lehessen benne. Íme, itt a kis villa a szép kertjével, Levelekből van a cserepe, nád a kéménye, Két nagy cékla megteszi fotelnek vagy karosszéknek, Csúcsos a teteje, rácsos az ablaka, Az ajtó pedig zárható, ha aludni mennek. Egy gyertyácska fényénél nyugovóra térnek, „Áldott legyen Jézus” – mondják – és elalszanak. De itt a világ vége, A ház pörög körbe-körbe, Egy szál ingben futnak ki belőle. Egy káposzta levelei közé menekülnek az ördög elől. Óh, malacka, felfalod a mi kis villánkat! 4. PICCOLO CANTO Versi e musica di: L. Gardelli (Udine, 1934) Amava un giorno dormire dolcemente E cullare cosi le tristezze della vita Amene colline lo vedeva immensi prati Dal sole irradiati E poi mi risvegliava. KIS DAL Szöveg és zene: L. Gardelli (Udine, 1934) Egy napon szerettem volna édesen aludni, Az élet szomorúságait így elringatni, Láttam szép dombokat, napfényben úszó végtelen réteket. És aztán felébredtem.
Nekem Lamberto Gardelli felejthetetlen. Az első komolyzenei lemezemet - hála sóher bátyámnak, aki inkább fizetett 70 forintot a Hungaroton komolyzenei lemezéért mint 120-at a könnyűzeneiért -, szóval hála neki -, 11 éves koromban kaptam. Vivaldi Négy évszaka volt Kovács Dénes szólójával. Azonnal és végérvényesen megszerettem a "komoly" zenét. Rongyosra hallgattam. Persze, akkor még nem tudtam, hogy Gardelli mekkora érték. Újabb és újabb lemezeket kunyeráltam. és csak később, amikor a MÁO-ba kezdtem járni jöttem rá apránként,hogy érdemes odafigyelni milyen karmester, milyen énekes előadására megyek. Gardellire mindíg érdemes volt. Lehet, hogy az előadáson Tokodi helyett Uribe énekelt, de azt a bizonyos minőséget mindíg kaptam. ....azért az a Négy évszak lemez még meg van. ( bakelit)lemezjátszó már nincs.
(A belinkelt filmbejátszásban Kishegyi Árpád is ott van - a megformált szerep az utolsó alakítása volt!)
A véletlenek összecsengése: Kishegyi Árpád Amerikában hunyt el, az utolsó (televíziós) munkája pedig: "Az impresszárió" volt - eredeti címe: „Az amerikai impresszárió”. Kishegyi Árpád a májusi bemutatót már nem élte meg! 1978. május 12. 22.45 - a Zenés TV Színház új bemutatója Lamberto Gardelli: Az impresszárió - kis vígopera Dramaturg: Bánki László Vezető-operatőr: Mestyán Tibor Rendező: Mikó András Vezényelt a szerző. Szereplők: Pászthy Júlia, Miller Lajos, Kishegyi Árpád, Palcsó Sándor, Zempléni Mária, Szüle Tamás, Kárpáti Ernő. A Rádió és Televízió Újság 1978/19. számában írta Bánki László a következőket - részlet: "A Zenés Tv Színház elmúlt hat évadjában eddig 12 olyan művet mutatott be, mely először a Magyar Televízió képernyőjén volt látható. Ezek mind magyar zeneszerzők alkotásai voltak - ez az első alkalom, amikor a műsorsorozat olyan darab ősbemutatóját tartja, melyet külföldi szerzőpáros alkotott. Nagy öröm, hogy Gardelli, aki 20 év óta gyakori vendége hazánknak és a televízió műsorát is figyelemmel kíséri, úgy látta - idézem: jó helye lesz a Zenés Tv Színházban darabja első előadásának. Természetesen elvállalta a mű dirigálását is. Rendezőnek ő maga kérte két évtizedes jóbarátját, Mikó Andrást, akinek a nevéhez megannyi televíziós siker is fűződik, és mi örömmel fogadtuk őket. S örömmel fogadták a művészek is: Pászthy Júlia, Miller Lajos, Kishegyi Árpád (a szeretetreméltó, nehezen felejthető, jó kedélyű művésznek ez volt az utolsó szereplése), Palcsó Sándor, az Operaház zenekara, akiknek közreműködésével elkészítettük a művet."
Egy régi lemezismertető – némi „átfésüléssel” - akár ma is írhatta volna a szerzője az alábbi sorokat: [url] http://fidelio.hu/klasszikus/2008/07/05/in_memoriam_lamberto_gardelli/; In memoriam Lamberto Gardelli [/url] /SPANGEL PÉTER – FIDELIO.HU, 2008.07.05. 00:00/ „Amikor néhány napja a kezembe került a CD, arra gondoltam, végre egy olyan album, ahol Lamberto Gardelli olasz zeneszerzők dalműveinek kórusrészleteivel mutatja meg, mennyire mestere volt a karvezetésnek is. Most, hogy a lemez meghallgatása után a klaviatúra elé ültem, hogy ajánlót írjak, a naptárra tévedt tekintetem és eszembe jutott, hogy a kiváló dirigens éppen tíz esztendeje, 1998 júliusában halt meg Münchenben.”
Idézzük fel Gardellit, [url] http://www.klassika.info/Komponisten/Gardelli/wv_gattung.html; a komponistát [/url] is. 1992-ben zeneszerzőként is bemutatkozott a magyar közönségnek, Requiem című alkotását maga dirigálta. Komponált emellett szimfonikus műveket, dalokat és kamarazenét is - közülük többet Magyarországon mutattak be először, és ebben partner volt a Magyar Rádió is. [url] https://www.youtube.com/watch?v=6s6oDWotNh0; Lamberto Gardelli: Az impresszárió [/url] - vígopera Zenés TV Színház produkciója. A televíziós felvétel élő előadásról készült 1978 márciusában. Rendezte: Mikó András. A főszereplők Pászthy Júlia és Miller Lajos voltak, de szerepet kapott Kishegyi Árpád is, akinek alighanem az utolsó televíziós felvétele volt ez a Gardelli-opus, hiszen nem sokkal később, április 4-én elhunyt New Yorkban.
Nem rossz! Végre kiváló hangok, jó dinamika, igazán "tökösen" vezényel. És a szólisták! Gobbit, Prevedit anno itthon is hallhattuk. És nemcsak nálunk, másutt is akkor volt a fénykor. Hol van ma annyi kiváló énekes, mint akkoriban?
http://caruso.blog.hu/2015/11/08/gardelli_100_a_pesti_kozonseg_kedvenc_olasz_karmestere_centenariumara#more8059986
Maestro fürs Spezielle: [url];Lamberto Gardelli dirigiert - von Rossini bis Respighi [/url] 7 Tage Ö1 (05. November 2015 | 19:30 | Ö1)
[url]http://oe1.orf.at/programm/419967;Giuseppe Verdi: "Nabucco"[/url] 10. November 2015 | 00:08- 02:20 | Ö1 (+ 7 tage Ö1) Tito Gobbi (Nabucco), Bruno Prevedi (Ismael), Elena Souliotis (Abigaille), Dora Carral (Fenena), Carlo Cava (Zacharias) u.a.; Konzertvereinigung Wiener Staatsopernchor; Wiener Opernorchester; Dirigent: Lamberto Gardelli (aufgenommen 1965 in Wien) [url]http://www.arkivmusic.com/classical/album.jsp?album_id=654234;CD[/url] ↓ Notes and Editorial Reviews
Érdemes lenne részleteiben is feleleveníteni magyarországi szerepléseinek pillanatképeit.
Megtiszteltetés volt, hogy emlékezhettem rá.
Érdemes felkutatni Csák P Judit nagyszerű könyvét, az 1995-ben megjelent La mia Ungheria (Az én Magyarországom) című, Lamberto Gardelliről szóló könyvét, melyt szerintem stiláris és korrektori javítások után érdemes lenne a rajongók számára újból megjelentetni.
Ma este a Bartók Rádióban: 19.00 Lamberto Gardelli 100 Szerkesztő-műsorvezető: Ménes Aranka (Ism. holnap, 9.30)
Nagyszerű írás, köszönet érte! Nagyon örülnék, ha minél több egyéni megemlékezést olvashatnék a művészektől egy-egy fellépés emlékezetes pillanatairól, a Maestróval kapcsolatos személyes találkozásról, élményről, a fórumtársak pedig, ha lehet, elevenítsék fel egy emlékezetes előadás
Kedves Parampampoli! Köszönjük a méltó megemlékezést Maestro Gardelliről!
Csendben és halkan jegyzem meg, talán nem ártott volna az egyik Requiemet az emlékének szentelni...
[url] http://www.br.de/radio/br-klassik/programmkalender/ausstrahlung-491470.html; Opernabend Zum 100. Geburtstag des Dirigenten Lamberto Gardelli (II) [/url] heute, 08.11.2015 19:05 bis 20:25 Uhr BR-KLASSIK
[url] http://www.mtva.hu/hu/sajto-es-fotoarchivum/lamberto-gardelli-olasz-karmester-100-eve-szueletett; Lamberto Gardelli olasz karmester 100 éve született [/url] /MTVA/
Szépen, halkan jegyzem meg, hogy most sem ártana az Operaházban egy ilyen kaliberű karmester!
Akkor jól érzékeltem, hogy: "inkább ne". Köszönöm a válaszodat.
Nagyon szép a megemlékezésed ppp, gratulálok és köszönöm. A Gardellis időszakot - aki részese volt - senki sem feledi. Számomra az volt az aranykor.
Kedves Búbánat! Köszönöm, hogy megtiszteltél. A cikket elolvastam, valóban búlvár ízű, a Maestro születésének centenáriumához nem illő a téma. Ez magánéleti dolog, véleményem szerint sem tartozik a nyilvánosságra. Azt meg végképp nem értem, hogy pont a halálának évében miért jelentetett meg egy ilyen témát a napilap, amely ráadásul akkor is politikai sajtótermék volt. Gardellivel kapcsolatban bizonyos esetekről én is hallottam, de ezek ugyanolyan kategóriák, mint amiről most beszéltünk. Inkánn emlékezzünk a nagyszerű koncertekre és opera-előadásokra, de főleg a Requiemre, melyben utolérhetetlen volt.
Bartók Rádió mai műsorán 19.35 – 21.13 Gardelli 100 X/1. rész A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának Mahler-hangversenye Vezényel: Lamberto Gardelli Km.: Szirmay Márta - ének 1. Gyermekgyászdalok - a) Már újra kél a napsugár, b) Most értem én, c) Anyukád,ha ajtómon belép, d) Csak egy kis sétára tértek, e) Ily rút időben (Szirmay), 2. V. szimfónia Zeneakadémia Nagyterem, 1976. október 16. (Ism. november 20., 12.05) (Köv. rész: november 28., 19.35)
Kedves -zéta! Így vagy úgy, ígérem, hozzá fogsz jutni a cikk elolvasásához...
Łamberto Gardelli Van-e, ki e nevet nem ismeri?
Ma 100 esztendeje, hogy megszületett mindannyiunk nagy kedvence Lamberto Gardelli
Kedves Petyus! Ahogy -zéta- írja, felcsigáztam itt az érdeklődést a cikk folytatása iránt. De van egy bökkenő: úgy kezdtem el írni, hogy nem olvastam végig ezt a Magyar Hírlap-kivágást (1998 óta a kezembe sem került, elfelejtettem, mit tartalmaz), s most, amikor újra átolvastam, már nem igen akaródzik ide a fórumba beírni. Az írás leközlése, úgy vélem - stílusa, tartalma miatt - nem a topicba való. Most azt teszem, hogy az általam már teljesen leírt (kimásolt) szöveget privátban elküldöm Neked mint a Gardelli-topic indítójának azzal, hogy olvasd el, s ha úgy találnád, mégiscsak érdemes ide betenni, hát beteszem - de csak a felhatalmazásoddal. (Akit érdekelne mégis, úgy is, ez a cikk, annak nyugodtan továbbítsd elektronikus úton, ha megkeres.) A Te döntésedtől teszem függővé ezt.