Bejelentkezés Regisztráció

Kolonits Klára


820 kétked 2016-11-23 17:59:29 [Válasz erre: 819 Edmond Dantes 2016-11-23 17:04:05]
Elsőre is zavgya gondolatok halmaza, vagy ha jóindulatú vagyok, b o r z a s z t ó n a í v. Holdon élsz, ember?

819 Edmond Dantes 2016-11-23 17:04:05
Ide is bemásolom (minimálisan szerkesztve), mert ide való igazán + fontos. Kolonits Klára karrierjét nem Ókovács Szilveszter és/de nem is a politika "építette fel": Kolonits Klára karrierjét ő maga építette pontosabban mostanában építi fel. Hogy miért csak mostanában azaz kissé (kissé?) megkésetten, azt nem tudom, ő tudhatja. Annyi bizonyos, hogy senki nem gátolta a művésznőt karrierje építésében, legalábbis senki és semmi nem gátolta jobban mint bárki mást. Sajnálom, ha Kolonits Klára világkarrierje e d d i g nem ívelt arra a magaslatra, amit itt számosan és bizonyára jogosan hiányolnak, kívánják neki, de világkarrierjét n e m itthoni fellépések (a sokak által vágyott Melinda, Violetta, Lucia stb.) biztosíthatják számára sem és más számára sem, nem is hazai tévéfelvételek, hanem mondjuk egy rangos, tevékeny külföldi ügynökség. (Soha senki nem Pesten lett világsztár!) Miért nem járta ezt az utat? Ezt ő tudhatja, ő mondhatná meg. Sok évet veszített ezáltal: 1988 óta világútlevél van, 1989 óta nincs egyetlen kötelező út mint annak előtte: magyar koncertügynökség vagy disszidálás. Mindenki építhet, utazhat, járhat meghallgatásra-előéneklésre, szerződhet bárkivel szabadon.

818 Heiner Lajos 2016-11-20 20:48:02 [Válasz erre: 817 parampampoli 2016-11-20 20:40:10]
Egy piros pont! Érdemes gyűjteni. Aki öt piros pontot összegyűjt, beválthatja egy piros keresztre. Aki öt piros keresztet összegyűjt, beválthatja egy piros kockára. És aki öt piros kockát összegyűjt, az, bocsi, hívnak Skype-on, ha érdekel valakit a konklúzió, holnap megírom.

817 parampampoli 2016-11-20 20:40:10 [Válasz erre: 816 Heiner Lajos 2016-11-20 18:01:40]
Jan Peerce ?

816 Heiner Lajos 2016-11-20 18:01:40 [Válasz erre: 814 Cilike 2016-11-19 11:55:19]
Kalányos kérdés. A Metben évtizedeken át a Lucia Őrülési jelenete után a publikum nagy része távozott, nem várták meg az Edgardos jelenetet. Aztán beállt a szerepbe egy tenorista - és a közönség maradt. Ki?

815 parampampoli 2016-11-20 16:52:00 [Válasz erre: 814 Cilike 2016-11-19 11:55:19]
Az igaz, hogy régen se bírta minden Lucia az eszt-t, emlékszem előadásra, ahol Lehoczky Éva vagy Decsi Ágnes se énekelte. Kolonits f-je a gyors rész végén ellenben brilliáns.

814 Cilike 2016-11-19 11:55:19 [Válasz erre: 813 telramund 2016-11-19 11:31:16]
Hát az már rég volt, mikor szépen megépítették a forrást és a többit, nekem szép látvány volt az a zsinórpadlásról lehulló permet. Ízlések, pofonok. Az Őrülési jelenetben persze, hogy hiányzik a magas hang, ha megszoktad -volt, aki eszt se énekelt, nemhogy f-et -, de ha már egy hanggal feljebb van az egész, meg kell alkudnunk. Az üvegharmónium nekem sem tetszett. Ami meg Horváth Istvánt illeti, szerintem neki való a szerep. Kelen Péter se volt az a drámai hőstenor, egyik legjobb szerepe volt Edgardo. Például nagyon jól győzte az utolsó részt " Tu che a Dio spiegasti l'ali", amit általában nehezen énekelnek el, még Beczalais szenvedett vele erősen.

813 telramund 2016-11-19 11:31:16 [Válasz erre: 812 Cilike 2016-11-19 10:53:14]
Cilikém nem Rád céloztam!:)Most csak annyit!Forrás az építkezési álványok között a mennyből,malter az nem más,mert a díszlet miatt nem gondolhattam forrásra.Az csak az emlékeiben jelent meg és nem negatív poros élményként. Persze magas hangokban nem volt hiány,de nekem oda hiányzott.Kolonits Klára művészetét ne keverjük bele ebbe az egész koncepcióba.Már vele is hallottam a fuvolás formátumot és hát az sem volt semmi,de a közönség akkori reakciója sem. És szerinted Horváth István spinto?????

812 Cilike 2016-11-19 10:53:14 [Válasz erre: 811 telramund 2016-11-19 10:40:45]
Kedves Telramund, gondolom, rám céloztál, hogy a rendezésről azt mondtam, hagyományos. A díszlet ugyan része a koncepciónak, most némiképpen kényszermegoldás született tudtommal. A rendezésből nem hiném, hogy tudsz olyan dolgot említeni,ami kifejezetten formabontó lett volna.Amit hulló malternak neveztél,az szerintem a forrás akart lenni...és jól is mutatott. Ami az őrülési jelenet első szakaszának záróhangját illeti, nem kívánnék túl sokat, egy magas f szerintem épp elég. Edgardo szerepét szokták ugyan drámai hangon is énekelni, a kottában leírtak viszont spinto tenorra utalnak. Én jól hallottam Horváth Istvánt. Na nem Del Monacohoz viszonyítottam. Szegedi CSaba esetében felmentést adhatunk, mivel ő is itt-ott egy hanggal magasabban énekel, mint szokásos. Lehet, hogy még izgult, én a főpróbán nem hallottam alcsonynak. Egyébként természetesen egyetértek főleg a Kolonits Kláriról írtakkal, róla csak szuperlativuszokban lehet nyilatkozni.

811 telramund 2016-11-19 10:40:45
Lucia di Lammemoor új koncepciója az Erkel Színházban 2016 11 16-án.Előrevetem,hogy Lucia az egyik kedvenc operám.Nem tudom számát az itthon és főként külfüldön meghallgatott produkcióknak.A lemezekről ne beszéljünk.!(nem igazán mérvadó).Mindkét változat ismert számomra az eredeti 1935-ös nápolyi és az átdolgozott 1939 versio 3 felvonásban.Bár eredetileg az olasz változat két felvonásos,valamiért ez nem mindig így adataik elő,hanem 3 felvonásban.Történt ez tegnap is.nem pontosan értem,hogy korábbi eredeti változat kerül előadásra..Részben,mert az örülés jelenetet megelőzendő igen hatásos Asthon Edgar kettős kimaradt..Ez Budapesten régen rossz szokás.Pedig a cselekmény érhetősége szempontjából nem mindegy.Aztán nagy jó duett.De ezek mellékes kis apróságok.(?) Bizonyára hozsannák ezrei látnak napvilágot az előadással kapcsolatban.Különösen az Őrülési jelenet fuvola helyett az eredetileg jegyzett üveg harang kísérettel szólalt meg.Ez utóbbi számomra egy hideg hangzást nyújt,semmiképpen nem hozza a fuvola kíséret érzelmi plusszát.nem véletlen,hogy ritkán hangzik el így. Magával a zenei megvalósítással ,jobban mondva a kifejezésmóddal nem tudtam azonosulni.Részben a sokszor ásításig húzott tempók,máskor meg a túl erősen szóló zenekar Lucián kívűl senkit nem hallani.Ez azért nem mellékes kérdés. A rendezésre valaki azt írta ,hogy hagyományos.Igen egy tatarozási vállalt által felálványozott kastély (?) között zajlik a szereplők mozgatás néhány majdnem korhű tárgy ki- be cipelésével,asztaldöntögetésével.Hasonlóan a kórus mozgását sem értettem pontosan,.na meg a ruhákat.Mindenki szép ruhákban(na nem korhű) énekelgetett,miközben az egész első felvonásban szállt a malter vagy mi,persze gondolom megvilágított vízgőz formájában.Lucia személye eléggé agresszivre lett beállítva asztalcsapkodás,erőszakoskodás és még csak alig érezhető érzelmi viszony az egyébként teljesen statikusra beállított Edgarral szemben. Maga az előadás is nekem kicsit érzelemszegény volt,főként a nagy bel canto íveknél nem bontakozott ki.a zenekar,ha igen nem hallatszott az színpad(de ez ritkán fordult elő). Igazán nagy különbséget csak Lucia két nagy áriájában hallottam a korábbi Luciáimhoz(élő) képest.Nos ez ízlés kérdése kinek mit tetszik.Lehet ez a változat a nehezebb,egyes részek kis illetve nagy secundummal magsanbban szólnak ,ami persze nem könnyű az énekesek számára. Na és akkor most eljutottam oda,amiről eredetileg akartam csak írni.,Kolonits Klára Luciája.Hát az Ő várázslatos hangja, perfect tehnikája,kifejezőereje a hallott Luciám között(egyet leszámítva)mindent vitt.Ez a fantasztikus biztonság,amit a hangjával produkál,hogy soha nem érzem,hogy bármit meg kell szólaltatni piano vagy forte azteljesn problémamentesen,könnyedén szól.Együttesket vagy áriát záró hangjai mint az atombomba úgy hangzanak.Ezért nem nem örültem a örülési jelenet nem fuvolás kíséretének,mert akkor az örülési jelenet első szakaszának magas hangját is énekelte volna és garatálom leszakadt volna az Erkel Színház.Így is leszakadt de csak a jelenet végén. Nem tisztem éneseket analizálni így csak egy két mondat.Edgár drámai tenor szerep.ha nem az énekli főleg a második felvonás fináléja jelentéktelenné válik.Horváth Istvánnak szép hangja van ezt senki nem fogja vitatni.De kicsi és drámai ereje nincs.Szegedi Csaba lord Asthonként ott van.Nekem sokszor tűnik úgy ,hogy alacsonyan disztonál.Aztán az olasz szöveggel is van némi pótolni való és csodálom, hogy senki nem szólt neki,hogy a többször énekelt Lucia nem „Luuuuuuuuuuuuuuuucija”,hanem „Luciiiiiiiiiiiiiiiiiia”Arturót ,hol lehet hallani,hol nem.Két beugró is kellett,hogy a premeier lemehessen Raimondo szerepében Cseh Antal,aki 8 éve nem énekelte a szerepet(hol a másik szereposztás Raimondoja)becsülettel helytállt,igaz a súgót még a földszint végén is lehetett hallani.A másik beugró Alisa szerepében a zenekari árokból éneklő szép hangú Vörös Szilvia.Az eredeti Kun Ágnes Annának,csak a” tátogó” megjelenés adatott,de majd lesz ez másképpen is. Zenekar,énekkar a helyén. Kocsár Balázs dirigált,fentebb írtam ,miért nem igazán tetszett a vezénylése Egy szó ,mint száz,ha ezt a művet ebben a formában kellett előadni-Kolonits Kláráért érdemes volt.Szerintem a világon jelenleg senki így el nem énekli a szerepet.SENKI! Lehet velem vitatkozni! De kérem érvekkel és ne azzal, hogy nem kell egyetemi végzettség ahhoz,hogy az embernek füle legyen és más a véleménye

810 Edmond Dantes 2016-11-08 09:19:33 [Válasz erre: 807 parampampoli 2016-11-07 14:03:32]
Tegnap belehallgattam (m5) a Bánk bánba, mit mondjak: egyetértek. Ha már Ágairól lemaradtam anno: ő volt kiírva, vidéki énekesnő ugrott be last minute..

809 Búbánat 2016-11-07 23:08:12
[url] https://www.youtube.com/watch?v=GXwgb6sZWeE; Kolonits Klára - Bátori Mária 1. [/url] [url] https://www.youtube.com/watch?v=O3IgNk9WrIs; Klára Kolonits: Mily lángolón szerettem én... (Bátori Mária) [/url] [url] https://www.youtube.com/watch?v=LTBZ5cgDlkU; Kolonits Klára - László Boldizsár - Bátori Mária 2. [/url] [url] https://www.youtube.com/watch?v=R9Kio2llLYY; Kolonits Klára - Bátori Mária 3. 2016. 11. 06. [/url]

808 nickname 2016-11-07 16:11:36
A másik két Erkel opera új felvételét is Kolonitsal kellett volna megcsinálni, de a 2010-es koncertbe se lett volna benne, ha nem iktatnak be még egy előadást. Kihagyták a 2011-es "Bánk bán felújításból is" - ami persze nem volt igazi bemutató és nélküle lesz valószínűleg a következő évadban Bánk bán premier. No komment.

807 parampampoli 2016-11-07 14:03:32
Kolonits Klára Máriája csak annak volt meglepetés, aki nem követi figyelemmel pályáját az utóbbi években. Ha meglepetés nem is volt, élménynek hatalmas. Csodálatos volt figyelni most is azt a fölényes technikai biztonságot és érzelmi azonosulást, amely általában jellemzi produkcióit. Csak fájdalommal tudtam gondolni arra, hogy a szereposztók kénye miatt idén sem énekelheti Melindát, talán legjobb szerepét, és a nagy Bánk-szériában a tavasszal helyette a szerepre nagyrészt alkalmatlan énekesnők vannak kitűzve. (A négyből három biztosan.) Innen üzenem az illetékeseknek, ha lehet ilyet mondani, a magyar operarajongók nevében: KÖVETELEM, hogy Kolonits Klárának adják meg a lehetőséget Melinda szerepére!!

806 Búbánat 2016-11-05 22:10:08
Az Opera honlapjáról: A magyar opera napját megelőző vasárnap, 2016. november 6-án egy ritkaság csendül fel: Erkel Ferenc Bátori Mária c. operájának koncertszerű előadását hallhatja a közönség Kolonits Klárával a címszerepben. Erkel Ferenc első operájának koncertszerű előadását hallhatják, később pedig a stúdiófelvétel is megjelenik CD-n. Az előadást megelőzően tartjuk az Opera belső díjainak, jubileumi aranygyűrűinek átadását is, ekkor avatjuk az új Örökös Tagokat, Mesterművészeket is. És természetesen a színház előcsarnokában álló Erkel-szobor koszorúzásáról sem feledkezünk meg. Szereplők: Kolonits Klára, Palerdi András, László Boldizsár, Kelemen Zoltán, Geiger Lajos, Hanczár György, Fülep Máté Karmester: Kocsár Balázs Karigazgató: Strausz Kálmán Rendező: Aczél András 2016. november 6. | Erkel Színház 17.15 koszorúzás 17.30 díjátadás 19.30 Bátori Mária – hangversenyszerű előadás

805 -zéta- 2016-11-05 18:02:06
November 7-én, hétfőn este 19,55-től az M5-ön a Bánk bán felvétele 2010-ből (ős-Bánk)...

804 Búbánat 2016-11-02 09:20:08
Ma este a Bartók Rádió sugározza, 21.19-22.00 Pergolesi: Stabat Mater MTA díszterme, 2013. február 23-i koncert hangfelvétele Kolonits Klára (szoprán) Schöck Atala (alt) Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok Vezényel: Simone Fontanelli (ism. november 14., 14.19)

803 Beatrice 2016-10-27 17:03:50
[url]http://www.pfz.hu/rendezvenyeink/koncert/a-puritanok/2017-05-22/987;Már kaphatók a jegyek a május 22-i pécsi Puritánokra[/url]

802 Beatrice 2016-10-24 19:39:03
[url]http://www.mediaklikk.hu/video/opera-cafe-2016-10-23-i-adas/#;Kolonits Klára az OperaCafé c. műsorban[/url] (19:30-tól)

801 Beatrice 2016-10-24 11:42:03
[url]http://mezeinezo.blog.hu/2016/10/17/erkel_szinhaz_opera_nagy_koncentracioban_a_reflektorfenyben_kolonits_klara_bel_canto_reloaded_cd-bem;Mezei Néző írása a belcanto koncertről[/url]

800 daunerni 2016-10-23 21:45:31
Azért odáig nem érek el...

799 Petyus 2016-10-23 20:49:53 [Válasz erre: 797 márta 2016-10-23 13:12:08]
Tegyünk rólla!

798 -zéta- 2016-10-23 15:06:47 [Válasz erre: 797 márta 2016-10-23 13:12:08]
Lefordítom, ami Márta mond: Pista, Te vagy az Isten!

797 márta 2016-10-23 13:12:08
Kedves István! Akkor most már csak a Luisa Millert és az Attilát intézed el, jogos az is.

796 daunerni 2016-10-22 20:25:16 [Válasz erre: 792 chenier 2016-10-21 19:33:07]
Kedves "Chenier!" A kérés jogos - teljesítettük!

795 Petyus 2016-10-22 16:28:24
Kolonits Klára bel canto operapremierjeinek dirigálását szerintem Dinyés Dánielre kellene bízni.

794 nickname 2016-10-22 10:58:37 [Válasz erre: 793 nickname 2016-10-22 10:57:13]
És persze lehetne csinálni egy Attila és Luisa Miller bemutatót is végre a Házban, nem külsős produkcióként. Attila szerepére is lenne hazai basszus - csak hát ugye....

793 nickname 2016-10-22 10:57:13
Kellene nagyon egy Bloeyn Anna bemutató is a Lucia mellé! Azért össze lehetne szedni a címszereplő mellé a magyar énekeseket. László Boldizsár Pécsen énekelte ha jól emlékszem közel hat éve Lord Percy szerepét. Szerintem most ő is jobban énekelné ezt a szerepet, mint akkor.....

792 chenier 2016-10-21 19:33:07
Azért egy képet igazán betehettek volna Agachéről is, ha már nagyon is ott volt és megmutatta fantasztikus éneklését!

791 márta 2016-10-21 18:42:00
Szinte irigyeltem -ppp-t ezen az estén, hisz két kedvenc énekese lépett föl együtt. De aztán magamra is elkezdtem irigykedni, hogy ott lehettem. Kolonits valóban meglelte igazi szerepkörét - ám ugyanakkor megmutatja, hogy ez a szerepkör nem olyan szűk! Agachét többször hallottam már, mindig tetszett vagy nagyon tetszett, de ezen az estén úgy szólt a hangja, mintha 40 éves volna. Az Eri tu kedvenc Verdi baritonáriám. Még soha senki nem mutatta meg ilyen határozottan, hogy a szám első része voltaképpen a stretta (ezt dacosan, mérgesen, gyorsan énekelte), a második pedig a cavatina. A másik kedvencem a Trionfai!, amelyben olyan elsöprően szólalt meg a fiatal, ambíciózus gátlástalan asszony. Egy Éj királynőbe ojtott Delila

790 Beatrice 2016-10-21 12:52:05 [Válasz erre: 753 Beatrice 2016-10-17 11:20:59]
Két további videó a múlt vasárnapi koncertről: [url]https://www.youtube.com/watch?v=-HS1y7rCT9s;Lucrezia[/url] (másik felvétel) [url]https://www.youtube.com/watch?v=kQ9U61f_Ezo;Corinna[/url]

789 bermuda 2016-10-20 22:16:10 [Válasz erre: 788 vigkrisz 2016-10-20 20:23:02]
Katarzis ez a Triumfai ária,(a többi is) ilyen hangot az utóbbi években nem hallottam. Egy CSODA.

788 vigkrisz 2016-10-20 20:23:02 [Válasz erre: 787 vigkrisz 2016-10-20 20:22:10]
esetleg [url]http://klarakolonits.com/hu/bel-canto-reloaded-az-erkelben-foto-video/;így[/url]!!!

787 vigkrisz 2016-10-20 20:22:10
Bel Canto Reloaded - Live at Erkel: [url]http://klarakolonits.com/hu/bel-canto-reloaded-az-erkelben-foto-video/[/url]

786 IVA 2016-10-19 07:35:45 [Válasz erre: 785 parampampoli 2016-10-19 06:52:13]
Értve, értelmezve.

785 parampampoli 2016-10-19 06:52:13 [Válasz erre: 784 parampampoli 2016-10-19 06:41:20]
IVA bejegyzésére írtam, de tartalmilag a 774-esre vonatkozik, nagyrészt.

784 parampampoli 2016-10-19 06:41:20 [Válasz erre: 782 IVA 2016-10-19 00:37:01]
Pontosan ezt akartam írni, köszönöm. Bajor Gizi színészóriás volt, aki mindig tudta volna, hogy egy adott korban hogy kell játszani. Ajánlom elolvasni erről Molnár Gál Péter Emlékpróba című művének rá és ide vonatkozó fejezetét. A hagyományos rendezéseknek mindig óriási sikere van. Ha jók! Nyesztyerenko kedvence volt a pesti Don Carlos például, ami 1969 óta működött, és ma is működik, ha jók az énekesek. És micsoda siker volt a MET Ringje Behrensszel, Morrisszal, videón is megörökítve, pedig nem volt benne se iroda, se atomerőmű. Az volt az utolsó Ring a világon, úgy, ahogy az írva van. Abban egyetértünk, hogy Kolonitsnak minden adottsága és képessége megvan hozzá, hogy jó Lucia legyen. Abban nem, hogy kolléganőjének is meglenne. Ha láttad volna a Traviatát, tudhatnád. Van, aki már régóta tudja.

783 IVA 2016-10-19 00:38:42 [Válasz erre: 775 Cilike 2016-10-18 15:24:37]
Szerintem a Szegedi Szabadtéri Játékok vezetői megmondják a rendezőknek, hogy a Dóm teret nyáron nem lehet megtölteni csupa operarajongó és zeneértő nézővel, ezért olyan szenzációkat, televízióból ismert személyeket kell beleszerkeszteniük az előadásokba, amikre/akikre szélesebb közönségréteg hajlandó odautazni és tizenezreket áldozni.

782 IVA 2016-10-19 00:37:01 [Válasz erre: 774 Edmond Dantes 2016-10-18 15:19:08]
Bajor Gizi és Gyurkovics Mária a maga korában pontosan tudta, hogyan kell játszania, énekelnie, kinéznie. Ha ma lépnének színpadra, ők is tudnák, hogy melyik évet írjuk.

781 IVA 2016-10-19 00:35:41 [Válasz erre: 771 Héterő 2016-10-18 11:58:57]
Ó, nagyon köszönöm! :-)

780 IVA 2016-10-19 00:34:28 [Válasz erre: 770 Orfeusz 2016-10-18 11:12:02]
Nagyon sok az olyan opera, ahol lehetőség van arra, hogy más kontextusba helyezzék a történetet. – Csak éppen azokban sincs rá szükség.

779 IVA 2016-10-19 00:31:28 [Válasz erre: 768 Edmond Dantes 2016-10-18 10:43:23]
Általában ugyanazt értjük a jelzők alatt, ha megnézzük az előadást, és látjuk, hogy ki van fordulva, esze van menve... [url]http://mek.niif.hu/00400/00480/html/;A lammermoori nász[/url]t nyilván azért tették fel az internetre is, mert arra számítottak, hogy olvashatatlan és senki sem fogja elolvasni. Még én is olvastam. Mondhatod, hogy az is régen volt – így is van: még Walter kért meg rá, hogy nézzem át a kéziratát. Donizetti operája mindössze kétórás. Ha ez hosszadalmas, akkor Wagner... ? Hat kép (az egyik szín ismétlődik) nem számít sok színváltozásnak. Ha rossz a díszlet és a szcenírozás, akkor ez teher, ha jó és szép, akkor erény. Az ember tragédiája 15 színből áll (ezekből két helyszín ismétlődik), és azt is meg lehet rendezni élvezetesen. Nemcsak szerepekből áll a Lammermoori Lucia, hanem helyzetekből is. A legdrámaibb helyzetben szólal meg a szextett, amely népszerűbb részlete az operának, mint az őrülési jelenet. Lehet, hogy a közönség többsége nem figyel fel rá: amikor jegesmedvéket ültetnek az Opera nézőterére. Ha jó az előadás, a néző nem várja az őrülési jelenetet. Az majd akkor is megdöbbenti, amikor negyvenedszer nézi a Luciát. Ha rossz az előadás, akkor a tapsrendet várja. A XX. századi pesti előadásokon nem volt bevérezve Lucia fehér (később rózsaszínű) hálóinge. Az akkori koloratúrszopránok böllértanfolyamra jártak, mert rendezőik tudták, hogy míg egy Vittoria! Alatt elviselhető a vér látványa, egy többszakaszos, hosszú ária alatt nem jó nézni. Én csak Dessay és Netrebko MET-felvételein láttam összevérezett hálóinget. [url]https://www.youtube.com/watch?v=25PUW1P_MBo;Ágai Karola[/url] kócos sem volt. Egy jó belcanto-szoprán nem csicsereg. A Lammermoori Lucia valóban nem a legmesteribb finálék mintapéldája. Simándyval és Réti Józseffel viszont igen izgalmas áriákat hallottam a III. felvonás végén. Az egészet úgy kell előadni, színpadra állítani, ahogy Donizetti megálmodta. A zenéjéből derül ki, hogyan. Aki „másképp” álmodja, egy trendhez kapcsolódási viszketegségből, illetve a tenyere viszketése miatt teszi. (Úgy látom, a többi dologban egyetértünk.)

778 IVA 2016-10-19 00:17:35 [Válasz erre: 766 márta 2016-10-18 09:47:00]
Tévedtem, elnézést, és köszönöm a helyreigazítást. Szerencsére egyik produkciót sem láttam. Nem kétlem, hogy Béres Attila is tehetséges ember, de tapasztalatom szerint az ilyen jeges stb. ötletek a tehetség, a valódi rendezői ötlet helyett születnek.

777 lujza 2016-10-19 00:14:25 [Válasz erre: 768 Edmond Dantes 2016-10-18 10:43:23]
Tavaly Londonból közvetítettek egy Luciát, csak kicsit hibbant rendezésben, ami működött. Különösen mivel jók voltak a szereplők, színészileg mindenképpen. Utána a barátnőm újraolvasta Scottot, nem is rossz olvasmány, bár igen romantikus.

776 nickname 2016-10-18 15:45:02 [Válasz erre: 767 parampampoli 2016-10-18 10:39:33]
Szabó Máté rendezte a Szerelmi tilalmat, amit egyszer láthattunk tavaly az Erkelben, most kétszer lesz. Ezenkívül ő rendezte Busoni Faustját, erről már itt történt említés, és ő rendezte a május operavizsgát: Britten Szentivánéji álom. A Faust csak félig szcenírozott volt. Nagy extravagáns modernség egyik említett munkáját sem jellemezte.

775 Cilike 2016-10-18 15:24:37 [Válasz erre: 767 parampampoli 2016-10-18 10:39:33]
Nem tudom, melyikre gondolsz, a szegedire? Azt nem láttam. Mi a Busoni Doktor Faustusban dolgoztunk vele, nem tudok mit mondani, mert iszonyú kevés idő alatt kellett minket belepasszírozni a darabba, a kritika agyondícsérte a rendezését, az biztos. Amúgy szerintem tévedés azt hinni, hogy megszabják a rendezőnek, hogy milyen legyen a koncepciója. Úgy gondolom, az alapján választanak rendezőt, hogy ismerik a munkáit, stílusát. De nem mondják meg, hogy "kérek két kiló hagyományos rendezést" vagy legyen szíves másfél liter modernet".

774 Edmond Dantes 2016-10-18 15:19:08 [Válasz erre: 769 parampampoli 2016-10-18 11:06:32]
Azt a Luciát (írtam már talán) történetesen magam is láttam ott Gruberovával 82-ben és életem egyik nagy operaélménye volt és maradt... ...ám azóta eltelt 34 év. És lehet, hogy az a Lucia mint színpadi produkció már akkor is rossz volt, csak nem derült ki, mert Gruberova produkciója valóban mindent, mindenkit elhomályosított. A no-name tenort alaposan kibúúúzták, akkor hallottam élőben először ilyesmit, itthon nem volt "divat", ma se az. Nem vagyok egyedül "itt" (sem) a véleményemmel, lapozz vissza akár csak 1-2 napot itt-ott, de ha egyedül lennék, az se zavarna. Tudtommal itt demokrácia van és te (is) demokratikus szellemű vagy. Továbbá nem "védem" a rendezői színházat, csak igyekszem kicsit betenni vagy legalább benézni a mérleg "másik" serpenyőjébe. Az "egyik" serpenyő már úgyis (csaknem) megtelt, talán ez inspirál :-) Avagy: ma Bajor Gizi is jó eséllyel akkorát bukna mint Rottenbiller. Hogy jön ez ide? Úgy, ahogy...kapaszkodj(atok)!!...ahogy Gyurkovics Mária festene 2016-ban mint Lucia..nnnna, ez is kiszaladt a számon, most már vissza nem vonom. Merthogy 2016 van, sőt lassan 2017. S hogy "on"-nal zárjam soraimat: Kolonits Klára jó eséllyel kiváló Luciát hoz majd, megvan rá minden adottsága (bízzunk benne, kolléganőjének is) és biztosan nem rontja el őt sem a "rendező színház" (mi is az?), ahogyan Gruberova is túlélt-lerázott olyan beállításokat, amiket kevésbé szeretett.

773 parampampoli 2016-10-18 12:26:58 [Válasz erre: 772 Heiner Lajos 2016-10-18 11:59:07]
És van rá egy fogadásom, hogy nem zavart a ruhára löttyintett paradicsom, és nem hiányzott semmiféle rendezői újraértelmezés. -:)

772 Heiner Lajos 2016-10-18 11:59:07 [Válasz erre: 769 parampampoli 2016-10-18 11:06:32]
Lattam a becsi eloadast Gruberovaval es Krausszal, mit mondjak...

771 Héterő 2016-10-18 11:58:57 [Válasz erre: 760 IVA 2016-10-18 01:38:24]
A legszebb ruhaleírás, amit színpaddal kapcsolatban valaha olvastam! :-)





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.