Akik még nem tették, azt javaslom, hallgassák végig a Sequenza X zenéjét, mert szerintem a kérdés zenéjéből lemaradt rész a legszebb, a mű végén. Érdemes itt nézni, ahol látjuk a zenészeket, bár itt a trombitás nem annyira nagymestere a hangszerének, mint a svéd Hakan.
https://www.youtube.com/watch?v=WNxJ7-Jy9cI
Nem is egészen értem, daunerni miért vágta el, amikor végighallgatva nem egészen 11 perc lett volna. A pár nappal korábbi egyik zene, Reger Korálfantáziája ennél hosszabb időtartamú volt.
Én azt szeretném, ha továbbra is lennének néha ilyen nagyon nehéz kérdések. Azon tűnődök, nem lehetne-e esetleg 2 szekcióra bontani a kérdéseket, mindkét szekciót havonta külön összesítve? Valószínűleg ez azért nem megy, mert akkor havonta 2 nyereményt kellene kisorsolni, a szerkesztőségnek pedig több munkát jelentene, Ha mégis megvalósítható, akkor úgy képzelem, hogy továbbra is heti 5 kérdés legyen. Mondjuk kedden és pénteken nehéz, hétfőn és szerdán könnyű vagy közép-nehéz kérdés, a csütörtök pedig közép-nehéz kérdéssel mindkét szekcióban számítson. Én a magam részéről szívesebben töröm a fejemen a nehéz kérdéseket, legszívesebben csak ilyeneket szeretnék. Ha viszont nem lennének könnyebb kérdések, vagy kevés lenne belőlük, akkor többeknek elmenne a kedve, és még kevesebben maradnánk a jelenlegi 10-20 állandó válaszolóból. A javaslatomnak megfelelő vagy ahhoz hasonló módosítás megvalósítása esetén a kecske is jóllakik és káposzta is marad. Ellene szól, hogy 5 helyett mindenki csak 3 kérdésre válaszolhatna hetente, de a nehezebb fajsúlyú kérdések kedvelői talán úgyse szívesen foglalkoznak a könnyűekkel, akik viszont a könnyű szekciót választanák, azok a nehezebbekkel nem tudnak úgyse megbírkózni, vagy csak ritkán tudnak. A sorsolást össze is lehetne vonni a két szekcióra, hogy a dupla sorsolás semmiképpen nem megvalósítható.
És lehetne egyszer beszélni talán a feladat kiválasztásának a metodikájáról is - ha lenne ilyen. :-)
Ezúton kérek elnézést, a nagyon nehéz hétvégi példáért.
Ez a Berio nekem nagy élmény volt, de kevesen ismerik - bizonyára okkal.
A youtube-on viszonylag sokféle előadást lehet hallanai (és megnézni). De egy igazán hatásos felvétel csak a Berlini Filharmonikusok weboldalán hallgatható meg, sajnos csak előfizetés fejében.
Az előadó Tarkövi Gábor, és - számomra döbbenetes módon - a zongorista neve ott sincs feltüntetve, pedig játszani neki is kell, ha némán is. A kotta ott van előtte, mikor milyen hangokat-akkordokat kell hangtalanul lefognia.
A trombita utózengése ezzel a rezonanciával együtt helyenként érdekesen tisztává, harmonikussá válik. Tulajdonképpen egy harmadik, korábban soha nem hallott hangszer jön így létre.
Sokáig haboztam, hogy megírjam-e ezt a Fórumonkon. Most még is megírom két okból. Hátha más is érdekesnek találja, és mellesleg Rossini halálának 149. évfordulója van. Nos, néhány héttel ezelőtt a Bartók Rádióban ment a Korinthosz ostroma c. Rossini opera, ami eddig egyáltalán nem ismertem. A II. felvonás vége felé viszont egy ismerős részletre figyeltem fel. Rögtön nem jöttem rá, miért ismerős, csak pár perccel később jutott eszembe, hogy a Missa di Gloria misében is hallható pontosan ugyanez a dallam, annak a tételnek az első néhány taktusában, ami idén valamikor Kimernya kérdés volt. Korábban, ha emlékeztek, a Tankredi és a Sevillai borbély összefüggésében vitáztunk a két utóbbiban hallható azonos dallam kapcsán
szavjétszkoje igrísztoje (vinó) = habzóbor, nem "шампанское".
A pezsgő egészen más dolog. :-)
Bizony,a szovjeckoje igrisztoje csak egy márkanév
Valamikor kb. 1 éve a rovat szerkesztője felvetette, hogy akinek van kedve, írjon ezen a fórumon a megfejtési módszereiről. Úgy látom, rajtam kívül senki más nem vette a lapot. (Mindenki inkább szívesebben őrzi a titkát.) Ezért később én is leállítottam magamat, meg amiatt is, mert aránytalanul túl sokat írok ide, mások pedig keveset.
Most viszont megint nem tudom megállni, hogy elmondjam, miként találtam meg - a szerencse segítségével is - a Petrovics opera kórusrészletét. Előző hozzászólásomban írtam, hogy első tippem egy Ránki opera volt. Beírtam a google keresőbe a Ránki nevet és néhány szófoszlányt, amit megértettem az énekelt szövegből. Az első találatok között volt az alábbi blog:
http://mimi.blog.hu/page/3
Itt egy kis lapozás után megjelent „Légy üdvözölve, édes béke” címmel egy cikk Petrovics operáiról, és ezzel nyert ügyem volt.
(Egyébként a béke szót sehogy nem tudtam kivenni az énekszövegből, értettem édes életet, édes népemet, csak éppen édes békét nem.)
Azt tudtam, hogy a cseh sör már magyar - de a szovjet pezsgő is?
Azt tudtam, hogy a cseh sör már magyar - de a szovjet pezsgő is?
Én először egy másik magyar operára (Az ember tragédiájára) tippeltem, mivel feltételeztem, hogy a kérdés kapcsolatos azzal a nevezetes történelmi eseménnyel, aminek éppen 100. évfordulója volt. Tehát azt hittem, Ránki György operáját halljuk, és valamelyik hadvezér vagy politikai vezető dicséretét zengi a nép. Gyorsan végigpásztáztam Madách szövegét, de rá kellett jönnöm, hogy az nem nagyon van köszönőviszonyban a hallott zene szövegével. A helyes válasz meglelése után aztán megjutalmaztam magamat egy üveg szövjet pezsgő elfogyasztásával, november hetedikéről megemlékezve. Ha véletlenül valaki nem tudja, ezt nem Oroszországból importáljuk, ugyanis Izsák községben (Bács-Kiskún megye) készül.
Ezzel most letudtuk a "Magyar opera napját".! :-)
Úgy gondoltam, hogy Petrovics Emil azért jobb zeneszerző volt annál, mint amennyira ma mellőzik, és erre nem mentség, hogy életében ugyanez körülbelül fordítva volt igaz.
Petrovics Lysistrate-szövegét amúgy meghallgathatnák néhány tucatszor a felirat-ellenes fordítás-pártiak. Azután beszámolhatnának - mint egy nyelvvizsgán, hogy miről is volt szó.
Egyáltalán nem késő! Mi köszönjük a játékvezetést, azt meg külön is, hogy a november 1-jei ünnepnapra is volt kérdés és válaszok értékelése, így nem szakadt meg a megszokott "5 + 2" folyamat. Hétfőtől péntekig kérdés (5 nap), függetlenül attól, hogy volt-e közben munkaszüneti nap, csak szombat és vasárnap (2 nap) marad mindig kérdés nélkül. Jó, hogy mindig így van.
Kedves Barátaim!
Ha egy kicsit késve is, de itt vannak az októberi eredmények! Mindenkinek nagyon köszönöm a játékot!
MarcoRosenthal - 22 A sorsolás nyertese peidg: Héterő! |
Bocsánatot kérek, de elég régen volt hasonló.
Ez alapból nem fordulhat elő, ha youtube-ról mentek le egy részletet, és akkor sem, ha CD-ről.
Most egy régebben begrabbelt mp3-ból vettem az idézetet és elmulasztottam kivenni belőle az ID3 bejegyzést.
Azót már megtettem, és úgy gondolom, hogy emiatt nem adok másik feladványt... Jár a pont a szemfülesnek.
Kedves Pósa!
Ez a tyúk nem minden nap, csak egyszer, ma tojta az ilyen tojást. Remélhetőleg többet nem is tojik, mert elrontaná a játékomat, játékunkat. Lehet, hogy neked korábbról volt már hasonló tapasztalatod? Én múlt év december közepétől töltöm le a Kimernya zenéket (kivéve a 4:33-at), azóta a tyúk ma tojt először.
Üdv:
Marco
Kedves MarcoRosental!
Úgy kell tenni, ahogyan Edmond Dantes leírta.
Még gyermekkoromban, mikor nyaraltam a nagynénémnél, sokat játszottam a pajtásaimmal Torpedó nevű játékot. Volt egy egyszerű trükköm, aminek köszönhetően mindig én győztem. Egészen addig, amíg el nem árultam a titkomat a srácoknak. Mikor a fiúk hazamentek nagynéném csak annyit mondott nekem:
Nem szokták az arany tojást tojó tyúkot levágni!
Üdv.: Pósa.
Dörgedelmeimet, ha lennének, privátban küldeném el, nemcsak "ilyen jellegű üzeneteimet" :-)
Bal felső sarok "Bejelentkezés" rovatban "Privát üzenetek": klikk, utána fent "Új üzenet küldése": klikk. Cím = nick, daunerni = daunerni, zéta = -zéta- azaz (ha jól emlékszem) kötőjellel, fórumtársak = ami a nickjük. Én viszont azt nem tudom, mi az, hogy "offline lejátszva látszik a megfejtés"...úgyhogy a szép zsolozsmát én nem látom és ami nagyobb baj, egyelőre nem ismerem fel és "természetesen" a szöveg is alig (vagy nem) érthető.
Most látom, hogy az előbb a zongorám Dunernit szólaltatott meg. Pedig én az A hang billentyűjét is lenyomtam, de úgy látszok, nem elég energikusan. Elnézést kérek Daunerni főszerkesztő úrtól. Egyúttal Pósa dörgedelme miatt kérek információt arra vonatkozóan, hogy privát üzenet küldésének mi a módja. Magamtól nem tudok rájönni még most sem.
Kedves Pósa!
Privátban én nem tudok vele kapcsolatba lépni. Nincs más elérhetőségem hozzá, csak a fórum.
Kedves Barátaim!
Összeadtam a szeptemberi eredményeket! Mindenkinek köszönöm a játékot!
prutyi - 21
Gabor - 20
Héterő - 20
MarcoRosenthal - 20
Pósa - 18
Capriccio - 15
Edmond Dantes - 13
gezakadocsa - 11
Majorné - 7
Nagy Katalin - 6
CallasForever - 4
gl - 4
Heiner Lajos - 3
miketyson - 3
vatatava - 2
Fidelio - 1
macskás - 1
A sorsolás nyertese Héterő! Gratulálunk!
Kedves MarcoRosenthal!
Az ilyen jellegű üzeneteimet privátban szoktam elküldeni Daunerni-nek.
Üdvözlettel:
Pósa
Kedves Dunerni!
A mai kérdés zenéjét letöltve és offline lejátszva látszik a megfejtés. Ezért volt meg olyan gyorsan a válaszom ma az októberi első kérdésre. Korábban ilyesmit még egyszer sem tapasztaltam. Kérlek, nehogy véletlenül az legyen a reakciód, hogy ezentúl nem engedélyezed a letöltéseket. Szeretném folytatni a Kimernya zenék összegyújtését.
Bocsánat - csak most vettem észre... és már a hiba okát is gyanítom. Még 5 perc!
Kedves Daunerni! A mai rejtvény nem jelenik meg a képernyőmön. Légy szíves javítsd a hibát! Köszönettel: Pósa
Időnként megkérdezem a facebook-on, ma egy újonnan talált információ birtokában megint feltettem ezt a kérdést: Most a korábbinál hosszabban is lekottáztam ezt a kb. 60 évvel ezelőtti emlékemet, aminek nem tudom ki a szerzője. Hátha így ráismer valaki. (Nem biztos, hogy ez a valóságos hangnem.) Annyi tehát biztos, hogy a kamaramű, aminek ez az első hegedű szólama, 1950 előtt készült. Talán a belga Lambert Joseph Meerts (1802-1863) volna a szerző? Ez az új információ, amit most találtam, de a 4 szonatínából álló sorozaton belül csak a No.1-ről található kotta. Az biztos nem egyezik az általam ismert zenével, netán a No.2, 3 ,4 közül valamelyik? Képet ide nem tudok beszúrni, jpg-ben van a kotta, amit a Komolyzenekedvelők csoportjának fb oldalán mellékeltem. Ha ezt a zenét valaki megtalálja, az leginkább közületek lehet valaki.
Köszönöm szépen, sejtettem! Hadd írjak néhány mondatot a módszeremről. Van két számítógépem. Ha már megvan a szerző és a mű, akkor az egyik gépen, mondjuk a laptopon elindítom a rejtvény zenét, a másikon, az asztali PC-n totózok a youtube-on talált felvételek között. Amelyik felvétel esetén ezeket szinkronba tudom hozni, az azon szereplő előadók adják a megoldást.
Tisztelt Szerkesztők! A pontosság kedvéért szeretném jelezni, hogy jó megoldásaim alapján jelenleg 2-2 pontom lenne (nem 3-1). Azt hiszem, jó szokásomhoz híven egyik nap rossz helyre írtam be az egyik választ, innen eredhet a különbség.
Kedves "MarcoRosenthal"! Számtalanszor használok internetes forrásokat, már csak kényelemből is, de speciel ez a felvétel saját CD-ről származik. [url]http://www.arkivmusic.com/classical/album.jsp?album_id=539086;www.arkivmusic_SONY[/url]
Én tavaly szeptemberben iratkoztam be, mondhatom képletesen, hogy most szeptember 1-től a második osztályba léptem a Kimernya kvízben. Komoly másodikosként mindjárt megnehezítettem magam számára oly módon, hogy igyekszem mindig nemcsak a zeneszerzőt és a művet, hanem az előadókat is megtalálni. Ez eddig egy esetben, a Ravel szonáta esetében nem sikerült. Most utólag is próbálom még megtalálni ezt a felvételt, a Perpetuum Mobile tételt Joshua Bell és Jeremy Denk előadásában. A youtube-on nem találom. Tudna valaki, Daunerni vagy bárki más segíteni, hogy esetleg hol található ez a felvétel az interneten?
Azaz a szerk. úr fabula rasát csinál(t)...a Játékban még (vagy máris?) 18-nál tartok..
Pénteken délben tiszta lappal indulunk!
Ma lenulláztak a Kimernyában: vehetjük ezt 1. hívásnak? ;-)
Minden évben szünet volt az augusztus hónap? A múlt évre vonatkozóan nem emlékszem. Valószínűleg az nyomja el az emlékeimet, hogy akkor éppen le volt tiltva a regisztráció, nemcsak nyáron, hanem azt hiszem, egész múlt év elejétől, vagy még régebbtől - szeptemberig. Az előző években viszont nem jutott el hozzám információ a café momus portál létezéséről, és az ott évek óta folyó érdekes vetélkedőkről. Múlt évben aztán felhívta rá valaki a figyelmemet, és megállapítottam, hogy ez az én terepem - a matematika, a tájékozódási futás és néha a bridzs mellett. Jó nyaralást kívánok minden játszótársnak, főleg dauerninek - ő aztán igazán megérdemli most a pihenést!
Én is szeretném megköszönni a statisztikát,számomra is nagyon érdekes volt.Egyben meg szeretném köszönni a játék lehetőséget is.Az igazság az,hogy ha nem is sikerül mindent megfejteni,nagyon izgalmas a keresés,az új dolgok megtanulása és persze a sok gyönyörű zene.Üdvözlettel Majorné
Nosza, végezd el, ha van hozzá kedved:)
Kedves Daunerni! Köszönjük a tájékoztatást a játék statisztikáiról, nagyon érdekes volt! Azt hiszem nem csak nekem lesznek elvonási tüneteim az elkövetkezendő egy hónapban. Köszönjük a játék szervezőinek, hogy a két rejtvényjátékot rendszeresen gondozzák, és 'bearanyozzák' vele az életünket. Csak egy apró javítás: szeptembertől a tizenegyedik évolyama indul a játékoknak. Köszönettel: Pósa.
SPSS-programmal igen kiváló statisztikát kaphatnánk:)
A statisztikához szeretnék hozzászólni. Az jutott eszembe, hogy a személyekre vonatkozó statisztika mellett érdekes volna összeszedni, hogy a kérdések zeneszerzői alapján mi lenne az országok sorrendje. Múlt év december közepe óta jegyzem a bejátszások zeneszerzőit, talán ennek a 7 és fél hónapnak a statisztikája is mond valamit. Eszerint a nemzetek sorrendjének az élmezőnye: Németország (40, Handel nélkül, aki a Wikipedia szerint angol zeneszerző), Olaszország (25), Franciaország (20), Magyarország (17), Ausztria (16), Oroszország (16). Ez a sorrend úgy jött ki, hogy 3 Liszt zongora átiratot/feldolgozást Magyarországhoz soroltam. Ha ezeket az eredeti szerzőkhöz sorolnám be, akkor Ausztria és Oroszország elénk kerülne. A Fúga művészete XX.-ra pedig elfogadtam Bach-ot zeneszerzőnek, bár nem ő fejezte be. A németek fölényes első helyét nem veszélyezteti, ha kihagyjuk ezt a zenét - hála a 3 "B" kezdőbetűs óriásnak (Bach, Beethoven, Brahms).
Nem vagyok benne biztos, hogy nem számoltam-e el. Ha azonban jól számoltam, akkor netán lehet benne célzatosság, hogy 27-szer (3 a köbön) ismétli a motetta 8 (azaz 2 a köbön) számú énekese?
Kedves Barátaim! Íme játékunk júliusi fordulójának eredményei: Pósa - 21 Capriccio - 20 Gabor - 20 Héterő - 19 MarcoRosenthal - 18 miketyson - 18 Edmond Dantes - 16 gezakadocsa - 13 Majorné - 12 gl - 10 Nagy Katalin - 7 Heiner Lajos - 5 tibka1 - 5 CallasForever - 4 vatatava - 4 judit anna - 3 adamo - 1 Fidelio - 1 LEEDA5 - 1 melisande - 1 nova - 1 Sorsolásunk nyertese: "Capriccio", neki különis gratulálunk. A korábban ígért összefoglaló statisztikáról lásd "Főtéma rovatban"!
A bejátszásban az egyetlen jól érthető szó a záró "Ewigkeit" volt, az általam fellelt felvétele(ke)n viszont "Halleluja" hallható pl. [url]https://www.youtube.com/watch?v=aoC0lwAn0p0;itt[/url] és [url]https://www.youtube.com/watch?v=a6gJ70HWYbY;itt[/url]. Ez a zene-helyett-nyelvészkedésem egy pontomba került..
Ezt humornak szántam, de talán tényleg el lehet énekelni végig a "Du mein Gedanke..." kezdetű vers szövegével. Még azon tűnődök, a 27-szer elénekelt alleluja befejezés bent volt-e az eredeti műben, vagy Bach az "Ewigkeit" szóval fejezte-e be, ahogy itt hallottuk? (Egyébként nem szeretem az unalomig történő ismétléseket, akár az "Alleluját", akár a "Hare Krisnát" ismétlik sokszor elénekelve.)
Kedves Zéta! Mi volt a zenetörténeti játék tegnapi kérdésére a helyes válasz? Üdv.: Pósa.
Ha nem Bach, akkor talán Vavilov készítette Bach stílusában a rejtvényben hallható zenét Andersen versére? Az sem lehet! JS Bach színvonalához Vavilov nem ért fel. Caccini (Ave Maria), Nigrino, Neusiedler, Baïf stílusát könnyebb volt utánozni. https://www.youtube.com/watch?v=khigl3xof7E
Találtam egy szép dalt. Ez lehet az aktuális kérdés megfejtése? Johann Sebastian Bach zenéje Hans Christian Andersen németre fordított versére. Du mein Gedanke, du mein Sein und Werden! De meines Herzens erste Seligkeit! Ich liebe dich wie nichts auf dieser Erden, Ich liebe dich in Zeit und Ewigkeit! https://drive.google.com/file/d/0B9YnHMJ4wzkrRWI1djBkVlY4M2s/view
Viszonzom sokéves tanításodat. :-) A "Haladjunk tovább..." -on kezdj el írni az új felületen, a többi adódik magától. Kép beillesztése.