Köszönöm szépen!
Valóban értékes összefüggés, annál is inkább, mert a daljáték tervezett címe LILLA volt, és az ő személyét helyezték volna a mű középpontjába.
Kemény Anna Mária "Lavotta János alakja Kemény Egon Komáromi farsang című daljátékában" című írásában, amely a Lavottától Kodályig című tanulmánykötetben (Emlékezet, kultusz, reneszánsz fejezet 417- 443. oldal ) jelent meg a Komáromi farsang keletkezési történetével is foglalkozik.
A könyv a Rózsavölgyi Zeneboltban kapható, bemutatójának meghívója:
Bőven maradt még feldolgozni való, elsősorban zenei vonatkozásban, Kemény Egon daljátékának elemzésében.
Szerzők, előadók, műrészletek: https://kemenyegon.hu/komaromi-farsang
A Magyar Nemzet tegnapi számában jelent meg egy érdekes cikk – témáját tekintve, illeszthető a Kemény Egon - Gál György Sándor - Erdődy János Komáromi farsang c. rádiódaljátéka stúdiófelvételét ismertető bejegyzéseinkhez:
CSOKONAI ÉS LILLA KULTUSZA DUNAALMÁSON ÉVSZÁZADOK ÓTA TÖRETLEN
Julianna, az Égi tünemény
BÉNYEI ADRIENN – MNO.HU – 2022. július 11.
„A dunaalmási temető árnyas fáinak tövében kovácsoltvas kerítéssel övezett, vörös mészkőből faragott, neogót mérműves sírkő jelzi, hogy itt nyugszik Lilla, azaz Vajda Julianna, Csokonai Vitéz Mihály szerelme. Az ápolt síremléken friss koszorúk és emlékszalagok mutatják, hogy a sír mai napig az irodalomkedvelők zarándokhelye. A sírfeliraton olvashatjuk: „Állíttatta Vajda Júlia második férje, Végh Mihály esperes, 1855-ben.” Mellette Vajda Júlia első férje, Lévai István sírköve, 1840-ből. Egy élet néhány szóban, de mit is tudhatunk erről az életről? Lilla emlékének nyomában jártunk Dunaalmáson, megismerkedve a községgel is.”
KEMÉNY EGON ÉLETMŰVE válogatás CD-SOROZAT
Szabó Tamás zenei szerkesztő 2022. június 21-én a "Túl az Óperencián" című műsorba szerkesztette a "Hatvani diákjai"-ból "Elmira sanzonja"-'t.
Mily véletlen... vagy talán figyelmesség? Éppen a KEMÉNY EGON:KERINGŐ RAPSZÓDIA című CD bemutatójának napján, már hajnalban!
És ezt a meglepetést még fokozta Czikora László szerkesztő-műsorvezető, aki ezúttal a szerzőket, a műcímet és az előadókat is pontosan bemondta.
Mezey Mária megunhatatlan előadásában hallottuk, további részleteket a műről és a CD-bemutatóról itt olvashatunk: https://kemenyegon.hu/
Nagyon sajnáltam, hogy nem tudtál eljönni, sajnos az előző CD-bemutatókra 2019-ben sem...
Tehát nem csak a "Hóember" lett évtizedek ill. évek múlva "tradícionális"... az "Eső és napsütés" rövid részleteit, más Kemény Egon művekből is, kísérőzenének is felhasználták, azokban az évtizedekben a hallgatók és a zenei szakma tudta, hogy ki a zeneszerző.
(Most azért meglepett, hogy nem szerepel ezekben a Petőfi-Rádió programokban a zeneszerző neve. Helytelen műsorközlés.)
Végtelenül sajnálom, hogy megtisztelő figyelemfelhívásod, ill. meghívásod ellenére egészségi állapotom nem tette lehetővé, hogy ott legyek a nemrég megjelent, Keringőrapszódia c. CD bemutatóján. Éppen ezért nagyon várom a videó megjelenését erről az örvendetes, szép eseményről. Biztos vagyok abban, hogy azok, akik jelen lehettek a bemutatón, Kemény Egon zenéjét igazán értő és érző! közönséget alkottak.
Noha már hosszú ideje nem tartozom e fórum rendszeres látogatói közé, most nem tudtam elzárkózni attól, hogy az új CD kapcsán, Kemény Egon munkásságára vonatkozóan megosszam néhány gondolatomat. Különleges élmény volt számomra e CD felvételeinek a meghallgatása, némelyeknek pedig az újrahallgatása. Ifjúkoromat idézte fel például az 1958-ban komponált Eső és napsütés c. szerzemény, amelyet a rádióban nem egyszer meghallgattam. Bár a korabeli újságok rádióműsor-rovataiban nem írták ki e zenemű szerzőjének a nevét, úgy tűnik, mindenki számára egyértelmű volt, hogy kinek a kompozíciója hangzik el. 1961. 09. 15-én a Petőfi Rádió műsorában például ez áll: „14:15 Eső és napsütés Könnyű zene”. Majd 1967. 08. 07-én ugyancsak a Petőfi Rádióban hangzott el e szerzemény, de a műsor-rovatban a zeneszerző nevének a feltüntetése ismét lemaradt: „16:05: Eső és napsütés — (Könnyűzene)”. Csodálatos lenne, ha a mai fiatalok is ilyen „könnyűzenén” nevelkedhetnének fel az autórádiókból is elviselhetetlenül dübörgő, hallószerv- és lélekromboló, dumdum „zene” (?) helyett.
Megkapott, hogy a "Keringő rapszódia" című CD meghallgatása után ismét jelentkeztél, köszönöm szépen!
A KEMÉNY EGON (Bécs, 1905 - Budapest, 1969) ÉLETMŰVE válogatás CD - SOROZAT keretében jelent meg az ötödik kiadvány, a dupla albumokkal együtt eddig hét lemez.
Meglepő, hogy mennyire egybecseng némely gondolatod a CD-bemutatón elhangzottakkal. A videofelvétel hamarosan felkerül "A zeneszerző: KEMÉNY EGON" című YouTube csatornára. Az új CD weboldala már elkészült: megtekinthetjük Kemény Egon valamennyi,1934-től kezdődően 1961-ig, komponált nagyzenekari művét, a válogatásban szereplő művek listáját, pontos műadatokat és rövid felvétel-részleteket hallhatunk.
Te is még gyakran hallottad a "zenéjét szerzette: Kemény Egon" felkonferálásokat a Kossuth-adón... a CD-sorozat "tematikusan rendezve" hozta át a XXI. századba gramofon- és rádiófelvételeinek egy részét. Az életmű-sorozat korongjain hangrestaurálással és digitalizálással felfrissítve jelentek meg a művek.
Bizony, mennyire aggódtunk a fórum indulásakor és milyen sok felfedezést tettél! Ezúton is hálásan köszönöm aktív hozzájárulásodat az œuvre archív dokumentumainak internetesen felkutatásában és boldog vagyok, hogy Kemény Egon zenéje a Te szívedet is elnyerte!
Kemény Anna Mária kitartó kutatómunkájának, utánajárásának és nem kis anyagi terhet jelentő áldozatvállalásának köszönhető, hogy Kemény Egon műveiből immár 5, pontosabban 6 db CD-t jegyezhet a magyar zenei világ.
Még emlékszem a kezdetekre, amikor többen elveszettnek, megsemmisültnek hittük ezeket az értékes, régi felvételeket. De csoda történt. Jó részük előkerült, és az utókor is meghallgathatja, élvezheti e rendkívül sokoldalú, zseniális zeneszerzőnk remek kompozícióit. A szívemhez legközelebb talán a legutóbb megjelent CD, a Keringőrapszódia zeneanyaga áll. Ebből derül ki igazán, hogy Kemény Egon számára egyszerűen nem létezett lehetetlen. Ő minden műfajban képes volt, és képes lett volna nagyszerűt alkotni, ha Isten hosszabb életet engedélyez neki. Nem véletlenül fordult hozzá hangszerelésért számos zeneszerző-társa, akik nevére az utókor talán jobban emlékezik, mint Kemény Egonéra. Pedig Kemény Egon ízlése tévedhetetlen volt, tudása megkérdőjelezhetetlen, ötleteinek tárháza kimeríthetetlen, és a hangszerelés elvégzésével a zeneszerzés legnehezebb feladatát vállalta magára. Tette ezt pedig odaadó szorgalommal és szerénységgel, mert a tehetségek között szerénynek csak az igazán nagy lélek tud megmaradni.
Azt hiszem, Kemény Egon zenéje e különleges lélek kiáradása, csupa fény, kép, illat, mosoly és olykor kacagás.
Keringőrapszódia – Kemény Egon emlékezete
https://zeneigyujtemeny.wordpress.com/2022/06/22/keringorapszodia-kemeny-egon-emlekezete/?fbclid=IwAR2mCUnLLq_63UoPhMCm4ohcjUd3jdJRU68yIrL6sExV6bHpcUh2aND9g6Q
Köszönöm szépen!
Kellemes közönség érdeklődése mellett jól sikerült a KEMÉNY EGON "Keringő rapszódia" CD bemutatója! https://www.facebook.com/Kem%C3%A9ny-Egon-zeneszerz%C5%91-eml%C3%A9koldala-100997261957240/photos/pcb.406737964716500/406737168049913/
*
Műsorajánló |
Mai ajánlat: |
18:00 : Budapest Ötpacsirta Szalon (FSzEK Zenei Gyűjteménye) Csányi Valéria, Kassai István, Kemény Anna Mária, Pánczél Klaudia Kemény Egon: Keringő rapszódia - zenés CD-bemutató |
Szabó Tamás zenei szerkesztő egy héttel ezelőtt, hétfőn két Kemény Egon felvételt tűzött műsorra:
- már reggel öt órakor a "Túl az Óperencián" című műsor
a "Valahol Délen" című nagyoperett "Még nincsen senkim sem..." című és kezdetű duettjével indult, Rátonyi Róbert és Gyenes Magda vidította fel foxtrott ritmusban a hallgatókat! Kemény Egon szerzőtársa Erdődy János volt.
- Tölgyi Krisztina "Az a szép" című műsorában Fazekas Mihályra emlékezett, érdekes összeállítását Kemény Egon - Erdődy János: "A meszetűnt kedves" című daljátékából "Az első szerelem dala"-'t hallottuk Simándy József és Andor Éva előadásban, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényelte.
További részletek, szerzők és művek: https://kemenyegon.hu/
A múlt héten két Kemény Egon rádiófelvételt hallottam (talán többet is lejátszottak... nincs műsor-ismertető, ahol pontosan megadják a számokat):
Dankó Rádió
Az a szép
Tölgyi Krisztina műsora
Zenei szerkesztő: Szabó Tamás
- Kemény Egon – Raics István: "Május elsején..." A "Szerencsés utazás" című rádióoperettből énekelte a vidám foxtrot táncszámot Gálcsiki János. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
Túl az Óperencián című műsor
- Kemény Egon – Romhányi József: "Konty-kettős" A "Talán a csillagok" című rádióoperettből Rátonyi Róbert és Gyenes Magda énekelte. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
https://www.facebook.com/nemzetifilmtortenetielmenypark/videos/553849802931607
- A minap jelent meg a Nemzeti Filmtörténeti Emlékpark Facebook oldalán a modern feldolgozású klip az alábbi szöveggel:
Ezúton is szeretnénk megköszönni Kemény Anna Máriának, hogy hozzájárult Karády Katalin élete&művészete című, időszaki kiállításunkhoz. Jóvoltából, intézményünkbe ellátogatók megtekinthetik a Fekete liliom című operett eredeti plakátját.
Zeneszerző: Kemény Egon, aki karrierje kezdetétől, 1927-től, színpadi szerző volt. A bemutatót 1946. december 20-án tartották a Fővárosi Operettszínházban, a mai Budapesti Operettszínházban. A premier előtt Fényes Szabolcs igazgató újságcikkben árulta el a közönségnek, hogy Kemény Egon zenéjétől várja azt a sikert és a bevételt, amely megmenti az Operettszínházat a csődtől, – és ebben a reményében nem csalódott!
Főszerepben: Karády Katalin és Latabár Kálmán
:-) De örülök, hogy itt vagy!
Gratulálok a szép műsorhoz!
MEGHÍVÓ
- A CD-bemutatóról eddig megjelent tájékoztatók, linkek:
https://kemenyegon.hu/meghivo-kemeny-egon-keringo-rapszodia-cd-bemutato
honlap https://fszek.hu/News/zgy-kemeny-egon-rapszodia#gallery-
Helyszín: FSZEK Ötpacsirta Szalon, Budapest VIII. kerület, Ötpacsirta utca 4.
Időpont: 2022. június 21. (kedd) 18 óra
- Közreműködik:
Csányi Valéria karmester
Kemény Anna Mária, Kemény Egon zeneszerző lánya
Pánczél Klaudia énekművész
Kassai István Liszt-díjas zongoraművész, az MMA rendes tagja
A belépés ingyenes, de a részvételhez előzetes regisztráció szükséges. Regisztrálni a koncertregisztracio@fszek.hu e-mail-címen vagy a (06-1) 411-5011-es telefonszámon lehet a résztvevők létszámának megadásával. A regisztrációról visszajelzést küldünk. Kérjük, ha mégsem tud részt venni a rendezvényen, e-mailben jelezze.
A regisztrációhoz kötött programokhoz kapcsolódó adatkezelési tájékoztató ide kattintva érhető el.
https://fszek.hu/music/zgy-rendezvenyek
https://www.facebook.com/events/519836086289387?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D
Pénteken a budapesti Gregor József Általános Iskolában a Kicsinyek Kórusa a Tavaszi Évzáró Hangversenyen ismét előadta
- Kemény Egon – Erdődy János: "Játszótéri induló" című gyermekkari művét.
Vezényelt: Dömötörné Gordos Júlia, zongorán kísért: Kárpáti Gábor.
("Játszótéren" dalciklus gyermekkarra kamara zenekari kísérettel,1959)
A kórus ezúttal 90 főre bővült! Kemény Egon zenéje, Erdődy János verse az iskolások kedvence lett, szünetekben is éneklik!
A szülőkkel és a vendégekkel megtelt a hatalmas tornacsarnok és a mű óriási sikert aratott.
Ezúttal nagy szívfájdalom is ért, mert meghívásuknak most nem tudtam eleget tenni.
Videófelvételek készültek, és majd itt is megtekinthető lesz.
Addig is az előző előadás:
Megjelent a Parlando 64. évfolyamának 3. száma
Már elérhető a www.parlando.hu-n a zenepedagógiai folyóirat 2022/3. (májusi) száma 115 cikkel.
Felelős szerkesztő: Zelinka Tamás
Kemény Egon műveivel két rovat írásai foglalkoznak:
- TANÍTÁS MŰVÉSZETE – TEHETSÉGGONDOZÁS
Kemény Egon – Erdődy János: Játszótéri induló c. műve az „Újraéneklő Ifjúság" 2022. IV. 6-i budapesti hangversenyén (Dömötörné Gordos Júlia és Kemény Anna Mária) (pdf)
- ÚJ KIADVÁNYOK AJÁNLÓJA
Kemény Anna Mária. Két CD-bemutató előtt. Kemény Egon: Ma éjjel // Keringő rapszódia
Az elmúlt héten két Kemény Egon-nyitányt hallottam a "Túl az Óperencián" című műsor zárószámaként!
- Komáromi farsang
- Valahol Délen
Az elmúlt héten a "Túl az Óperencián" című rádióműsorban 2022. május 12-én két
Kemény Egon-rádiófelvételt hallottam:
- a "Krisztina kisasszony" című rádióoperett "Dal a hódításról" című kettősét Rátonyi Róbert és Petress Zsuzsa előadásában, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
- Ezt követte a műsor során a "Komáromi farsang" című daljátékból a Csokonait üldöző riválisok és arszlánok ötöse, az "Üldözők kara" Bilicsi Tivadar, Göndöcs József, Hlatky László, Kibédy Ervin és Szabó Ernő előadásában, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
Az alább három felvétel elhangzását Búbánat alábbi bejegyzésében találtam, feltehetőleg a Dankó Rádió műsorából, ezúton is köszönöm:
5126 Fórum - Operett a magyar rádióban (1949-től napjainkig) (Búbánat, 2008-03-06 21:20:47)
- Kemény Egon: Hatvani diákjai – Elmira chansonja Hatvaniról és a debreceni úri dámákról: "Elpirult, miért pirult?..." (Mezei Mária)
- Kemény Egon: Valahol Délen – Rodrigo és Jutka kettőse (foxtrot): „Még nincsen senkim sem...” (Gyenes Magda és Rátonyi Róbert)
- Kemény Egon: Komáromi farsang – Kraxelstumpf óbester szerenádja: "Egy-kettő, egy-kettő..." (Bilicsi Tivadar)
* Műadatok Kemény Egon weboldalán: https://kemenyegon.hu/kemeny-egon-fo-muvei
PARLANDO
2022. 3. szám. Előzetes tartalom:
2022. május 5-én nyílt meg Ózdon a Nemzeti Filmtörténeti Emlékparkban
„Ne kérdezd, ki voltam” címmel a reprezentatív Karády Katalin emlékkiállítás.
Kurátora, rendezője Péter Zsolt színháztörténész, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet munkatársa. A Nemzeti Filmtörténeti Emlékpark munkatársnője Dr. Ádám Eszter az Emlékpark kiállításainak szervezője és avatott gondozója.
Karády Katalin életútját Péter Zsolt könyvében már végigkövethettük, ezúttal komplex és interaktív rendezvényen meg is tekinthettük a díva személyes-, és a művészetéhez, szerepeihez kapcsolódó tárgyakat.
Kemény Egon: "Fekete liliom"című romantikus nagyoperettjének grafikus plakát-ritkasága most már nyilvánosan is megszemlélhető, és a "Fekete liliom" Karády-címlapjainak eredeti példányai is.
Lips Adrian festményei tovább gazdagították a díva emlékének mai megelevenítését. A sokoldalú kiállítás-bemutatót Karády Katalin filmdalaiból válogatott előadás zárta.
Érdemes megtekintéséhez a festői környezetben fekvő Ózdra ellátogatni!
* Forrás: https://kemenyegon.hu/karady-katalin-kiallitas
Karády-dalok a "Fekete liliomból" : https://kemenyegon.hu/ma-ejjel
** https://www.ozd.hu/content/18041--ne-kerdezd-ki-voltam-karady-katalin-elete-muveszete-elevenedik-meg-az-nemzeti-filmtorteneti-elmenyparkban
Rádiótörténet
- a "Májusfa", az első rádióoperett bemutatójának évfordulója alkalmából írtam az alábbi bejegyzéseket:
Fórum - Operett a magyar rádióban (1949-től napjainkig) (Búbánat, 2008-03-06 21:20:47)
5116
5111
Elhunyt Bradányi Iván.
Fiatalon ismerte meg a Pagodában Kemény Egont, nem dolgoztak együtt.
A Magyar Rádió a Pagodával (Fotó: Kemény Anna Mária, 2016)
Évekkel ezelőtt felhívott és emlékeiről mesélt nekem, még nemrég is... Kemény Egon nagy tisztelője volt.
Nyugodjék békében!
Kemény Anna Mária Péter Zsolt
Ajándékozás
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet gyűjteményeinek új darabjai
Bensőséges átadás-átvételi eseményre került sor 2022. április 28-án:
Kemény Egon "Hatvani diákjai" és Komáromi farsang" című daljátékaival, dupla CD-albumaival gyarapodott az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet audiovizuális archívuma. A zenés színművek rádióváltozataiban hazánk XVIII. századvégi kiválóságai elevenedtek meg, szerepeiket színházi- és operai csillagok alakították.
Ugyancsak Kemény Egon a zeneszerzője a "Fekete liliom" című operettnek, amelyet Karády Katalinnal a főszerepben mutatott be a Fővárosi Operettszínház 1946-ban.
- A Fekete liliom-plakát Kemény Anna Mária adományának köszönhetően megtekinthető lesz a Nemzeti Filmtörténeti Élménypark és az Országos Színháztörténeti Intézet "Karády Katalin élete és művészete" című kiállításán, amely 2022. május 5-én nyílik Ózdon.
A kiállítás rendezője: Péter Zsolt színháztörténész és Dr. Ádám Eszter.
Kemény Egon - Nóti Károly - Földes Imre - Halász Rudolf: „Fekete liliom” című romantikus nagyoperettjének, eredeti, nagyméretű plakát-ritkaságán a főszereplők színpadi jelmezben, grafikai megjelenítésben láthatók. A címszerepet, Zia spanyol grófkisasszonyt a díva, Karády Katalin alakította. A darab Fényes Szabolcs igazgató felkérésére készült, sikert aratott és beváltotta a színházigazgató reményeit. Kiváló szerzői mellett id. Latabár Árpád, és fia, Kálmán valamint további híres és kedvelt színészek, színésznők fellépése, a különleges helyszíneken játszódó korabeli cselekmény és a pompás színrevitel is emlékezetessé tette a nagyszámú előadásokat.
Az új múzeumi darabok minden bizonnyal hozzájárulnak a kutatómunka előmeneteléhez és sok örömet szerezhetnek a kiállítás-látogatóknak.
*
Kemény Egon rádiófelvételei közül a múlt héten hallhattuk:
Kemény Egon: Talán a csillagok – "Konty-kettős"; Gyenes Magda és Rátonyi Róbert, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
Kemény Egon: A messzetűnt kedves – „Az első szerelem dala”; Andor Éva és Simándy József, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényelte.
*Forrás: Búbánat bejegyzése az Operett a magyar rádióban (1949-től napjainkig) című fórumban. Ezúton köszönöm! Én ugyanis nem hallottam, de a mai Kemény Egon felvételt igen.
**További műadatok: https://kemenyegon.hu/
Kemény Egon rádiófelvételei közül az elmúlt héten a Dankó Rádió hallgatói körében most már jól ismert vidám foxtrot táncszámot hallhattuk
2022. április 17. Húsvét vasárnapján, – a korábbi linken találtam meg, feltehetően a "Jó pihenést" című műsorba szerkesztve:
- Kemény Egon – Szász Péter – Raics István: „Szerencsés utazás” (1950) Rádióoperett. Szereplők: Gyurkovics Mária, Szabó Miklós, Gálcsiki János. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
"Május elsején láttalak meg én..." – Gálcsiki János.
● Dankó Rádió – a magyar zene rádiója ●
Kemény Egon rádiófelvétei közül az elmúlt héten egy rádiódaljáték- és egy rádióoperett dalbetétet hallhattunk:
„Az a szép” hétköznapokon 10-12 óra között
Tölgyi Krisztina szerkesztő-műsorvezető műsora
Zenei szerkesztő: Szabó Tamás
szerdán:
- Kemény Egon - Ignácz Rózsa - Soós László - Ambrózy Ágoston: „Hatvani diákjai” (1955) Rádiódaljáték 2 részben. Szereplők: Hatvani professzor – Bessenyei Ferenc, Kerekes Máté – Simándy József, női főszerepben: Petress Zsuzsa, további szereplők: Mezey Mária, Tompa Sándor, Sinkovits Imre, Zenthe Ferenc, Bende Zsolt, Horváth Tivadar, Kovács Károly, Kőváry Gyula, Hadics László, Gózon Gyula, Csákányi László, Dénes György és mások. Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: Molnár Mihály és Szécsi Ferenc. A Magyar Rádió (64 tagú) Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte, közreműködött a Földényi-kórus 40 tagú férfikara.
Elmira chansonja - Mezei Mária énekelte
pénteken:
- Kemény Egon - Szász Péter - Raics István: „Szerencsés utazás” (1950) Rádióoperett. Szereplők: Gyurkovics Mária, Szabó Miklós, Gálcsiki János. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
"Május elsején láttalak meg én..." - Gálcsiki János énekelte el a foxtrot táncszámot.
● Dankó Rádió – a magyar zene rádiója ●
Az "Újraéneklő Ifjúság" című kórushangversenyről a Parlando májusi számában olvashatunk majd.
A mai nap
született:
1904 • Andor Ilona, pedagógus, kórusvezető († 1977)
Nemrég láttam meg Andor Ilona születésének mai évfordulóját.
- Ez alkalomból, emlékükre szeretném felidézni Kemény Egon és Andor Ilona közötti szeretetteli, kölcsönösen tiszteletteli művészi együttműködést, amely az alábbi bejegyzésben, 2360, megjelenő művek előadásában is hallható a rádiófelvételeken és a KEMÉNY EGON: GYERMEKJÁTÉKOK című CD-n.
- Szerdán, 2022. április 6-án rendezték meg budapesti általános iskolák kis- és nagykórusai részére az "Újraéneklő Ifjúság" című kórushangversenyt a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium színháztermében.
A megmérettetésben Kemény Egon – Erdődy János: "Játszótéri induló" című gyermekkari műve is részesült, ugyanis most versenyszámként szerepelt. A Gregor József Általános Iskola (Budapest, XVII.) Kicsinyek Kórusa énekelte el Dömötörné Gordos Júlia karnagy vezényletével, zongorán Kárpáti Gábor kísért.
- Most jelent meg a videó felvétel A zeneszerző: KEMÉNY EGON YouTube csatornán. Játszótéri induló
Az előadott részlet a szerzők "Játszótéren" című (dalciklus gyermekkarra kamarazenei kísérettel) művének első dala. Bemutatója 1959-ben volt, a Magyar Rádió Gyermekkarát és Kamarazenekarát Csányi László vezényelte. Megjelent a KEMÉNY EGON: GYERMEKJÁTÉKOK című CD-n. https://kemenyegon.hu/gyermekjatekok
A kórushangversenyen a zeneszerző iskolai előadásra készített ének-zongora átirata hangzott el, kiválóan és derúsen énekelték el Gordos Júlia tanítványai, és nagy sikert aratott a szakmai értékelésen is! A kórusverseny nézőterén sokan foglaltak helyet, szülők, hozzátartozók, tanárok és zenei szakemberek. (A nagy számban fellépő kórustagok színpadra állítása majd leültetése viszonylag zökkenőmentesen ment, az előadást nem zavarta.)
- Kemény Egon életművében (a Magyar Rádió felkérésére komponált) a felnőtt hallgatósághoz szóló – a klasszikus zenei műfajok és -szerzők nyomán tovább haladó – dalciklusait követték a gyermekkarra, kamarazenekari kísérettel komponált dalciklus és szvit zenei formák:
Dalciklusok – a Magyar Rádió mutatta be
Kemény Egon – Romhányi József: "Vidám Balaton" Dalciklus,1951. Közreműködött: Gencsy Sári, Szabó Miklós, Bencze Miklós és a Földényi kórus. Az operai zenekart Vincze Ottó vezényelte.
Kemény Egon – Romhányi József: „Tavaszi ének” Keringőciklus,1951. Gyurkovics Mária és a Forrai-kórus, Rádiózenekar.
Kemény Egon – Dalos László: „Tavasz a télben” Dalciklus,1952. Közreműködött: Gyurkovics Mária, Pogány László, Andor Ilona Gyermekkara és a Forrai kórus. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Polgár Tibor vezényelte.
Kemény Egon – Dalos László: „Őszi séta” Dalciklus,1952. Közreműködött: Lukács Margit – próza, Sándor Judit, Rösler Endre, Andor Ilona Gyermekkórusa. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Polgár Tibor vezényelte.
Dalciklus és szvit gyermekkarra zenekari kísérettel – a Magyar Rádió mutatta be:
Kemény Egon – Erdődy János:
„Játszótéren” Dalciklus (Játszótéri induló, Labda, Hinta, Homokvár, Fogócska) gyermekkarra kamarazenekari kísérettel, 1959. A Magyar Rádió Gyermekkarát és a Magyar Rádió Kamarazenekarát Csányi László vezényelte.
„Csillebérci fák alatt” szvit gyermekkarra kamarazenekari kísérettel,1962. A Magyar Rádió Gyermekkarát és a Magyar Rádió Kamarazenekarát Csányi László vezényelte.
„Sétarepülés” szvit gyermekkarra kamarazenekari kísérettel, 1965. Andor Ilona Gyermekkarát és a Magyar Rádió Kamarazenekarát Sebestyén András vezényelte.
Kemény Egon rádiófelvételeiből hallhattuk a múlt héten,
2022. április 1-jén hangzott el:
- "Erdő mélye" karakterdarab fúvószenekarra (1967., összidő: 10.57)
I. Ébred az erdő
II. Felszáll a köd
III. Favágók dala
Budapesti Koncert Fúvószenekar, Hidas Frigyes vezényelt.
● Dankó Rádió – a magyar zene rádiója ●
* "Erdő mélye" címen jelölték, talán a teljes mű elhangzott.
Ezúttal nem a megszokott műsorokban, pontosan nem is tudom, hogy melyikben, ugyanis Búbánat linkjét vettem – köszönettel :-) – igénybe.
(Itt nem szerepelnek sem a szerzők, sem a műsorok, mondhatnánk ömlesztve vannak a felvételek, időrend nélkül, előadók és műcímek szerint, nagy vonalakban.)
25 ÉVE HUNYT EL SIMÁNDY JÓZSEF
Kossuth-díjas operaénekes, főiskolai tanár, érdemes és kiváló művész
(Kistarcsa, 1916. szeptember 18. – Budapest, 1997. március 4.)
http://www.parlando.hu/2022/2022-2/Simandy_Jozsef.pdf
A fentiekhez hozzáfűzöm még:
- Kemény Egon daljátékaiban nyújtott emlékezetes alakításai mellett Simándy József a zeneszerző dalait és megzenésített költeményeit is rádiófelvételre énekelte, halálának évfordulóján felidézhetjük sikereiket, művészbarátságukat:
https://kemenyegon.hu/kistarcsai-kalendarium-2020
- Simándy József személyét és zenei pályáját a Legendák nyomában című műsor is közelhozta a mai közönséghez.
*Ismételten köszönöm Heiner Lajosnak, hogy Simándy József fórumán bejegyezte a Parlando értékes összeállítását.
** https://kemenyegon.hu/
Közvetlen előzmény: 2348
Mezey Mária (Lolita) és Borvető János (Péteri György)
Díszlet: Fülöp Zoltán Kossuth-díjas. Jelmez: Márk Tivadar Kossuth-díjas
Kemény Egon három nagyoperettet komponált a Budapesti Operettszínház (akkori nevén Fővárosi Operettszínház) igazgatóinak felkérésére.
- Ma a "Valahol Délen" premierjének, ősbemutatójának évfordulójáról emlékezem meg igen röviden és lényegre törően:
a darab kasszasikert aratott!
* https://kemenyegon.hu/kemeny-egon-fo-muvei
Kemény Egon rádiófelvételeiből hallottuk a múlt héten
- Túl az Óperencián reggelente: 5:00 - 6:00
Szerkesztő-műsorvezető: Czikora László
Zenei szerkesztő: Szabó Tamás
Társszerkesztő: D. Szabó Ágota
Tegnap, a vasárnapi adás közepén hangzott el:
Czikora László:
"Kemény Egon: Valahol Délen című operettjéből hallhattuk a kettőst."
- "Még nincsen senkim sem…" Rátonyi Róbert és Gyenes Magda – Rodrigo és Jutka duettje – foxtrot táncszáma. A rádiófelvételen a Fővárosi Operettszínház Zenekarát Bródy Tamás vezényelte.
● Dankó Rádió – a magyar zene rádiója ●
Nagy örömmel hallgattam (több kettős is van a darabban), és hozzájárult vidám napkezdésemhez az óraátállítás hangulatában...
Kemény Egon saját művét:
Kemény Egon – Tabi László – Erdődy János: „Valahol Délen”. Nagyoperett 3 felvonásban Bemutató: Fővárosi Operettszínház (ma: Budapesti Operettszínház) 1956. március 30. Történik a második világháború utáni években. Színhely: Venezuela, Caracas. Főszereplők: Petress Zsuzsa, Mezey Mária, Sennyei Vera, Gaál Éva, Borvető János, Homm Pál, Rátonyi Róbert, Peti Sándor. Rendező: Dr. Székely György. Karmester: Bródy Tamás. Díszlet: Fülöp Zoltán Kossuth-díjas. Jelmez: Márk Tivadar Kossuth-díjas. Koreográfia: Roboz Ágnes.
- két hangszerelése fogta közre, azaz asszociációja jutott eszembe:
előbb Ábrahám Pál "Nem történt semmi..." ("Good Night") című kettőse hangzott el.
Azután az „Archívum kincsei” rovatból Básti Lajos riportrészlete következett és a My Fair Lady „Egy finom angol úr” című számát hallottuk. Az érdekesség, amit én is csak most vettem észre, hogy Básti Lajos az első mondatot prózában adta elő: "Nem kívánok semmi mást". A magyar változat Básti Lajos valamint Tolnay Klári, Szeleczky Zita, Páger Antal egykori filmslágerével kezdődik tehát: "Nem kívánok semmi mást..." (Kemény Egon hangszerelése, slowfox, de Fries Károly - Szécsén Mihály: Azur-Express, filmrészlet, 1938). Nem is olyan ritkák az ilyesfajta utalások korábbi sikerekre.
Elkészült, megjelenés előtt áll:
KEMÉNY EGON ÉLETMŰVE válogatás CD-sorozat CD 5 – 2022
- KEMÉNY EGON: KERINGŐ-RAPSZÓDIA
Nagyzenekari művek
Válogatás a Magyar Rádió felvételeiből. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara.
Ma a Pasaréten rám mosolygott az idei első, kinyílott pitypang!
Megérinti az ember szívét a tavasz kezdete.
Néhány nappal ezelőtt egyik kedves ismerősöm ismét megemlítette, hogy iskoláskora dédelgetett emlékeihez tartozik ez a dalocska. Elmesélte, hogy az ének-zene tankönyvben is szerepelt, a tananyag része volt és nagyon szerették énekelni.
A KEMÉNY EGON: "Gyermekjátékok" című CD-n az eredeti rádiófelvétel szerepel, a Magyar Rádió Gyermekkarát és a Magyar Rádió Kamarazenekarát Csányi László vezényelte.
A KEMÉNY EGON: "Gyermekjátékok" című CD-n az eredeti rádiófelvétel szerepel, a Magyar Rádió Gyermekkarát és a Magyar Rádió Kamarazenekarát Csányi László vezényelte:
Kemény Egon rádiófelvételeiből hallottuk a múlt héten
A vasárnapi adást a nagyzenekarra hangszerelt vidám foxtrot táncszám indította, Czikora László elhangzása után bemondta a műadatokat (megjegyzem, hogy ez így van rendjén :-))
Túl az Óperencián reggelente: 5:00 - 6:00
Szerkesztő-műsorvezető: Czikora László
Zenei szerkesztő: Szabó Tamás
Társszerkesztő: G. Szabó Ágota
- Kemény Egon - Szász Péter: Szerencsés utazás (rádióoperett, 1950) – „Május elsején láttalak meg én...” Gálcsiki János énekelt, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
● Dankó Rádió – a magyar zene rádiója ●
A 2338 számú előzményhez tartozik:
A zeneszerző: KEMÉNY EGON YouTube csatornán ma délben volt a premier (ahogyan mostanában az új videók megjelenését nevezik), a "Mit adhat nekünk az életünk" című angolkeringő után most már a filmet is megtekinthetjük. Kemény Egon feltehetően a teljes filmzene hangszerelője volt, ugyancsak feltételezhető, hogy zenei vezetőként is közreműködött. A filmet 1938-as dátummal is láttam az interneten, elképzelhető, hogy a gyártás éve volt, és a bemutatóé 1939.
Szörényi Éva Jávor Pállal egy évvel később Kemény Egon "Fűszer és csemege" című filmjének is főszereplője lett. A gyártás éve 1939 volt, a bemutatóé 1940.
- Kemény Egon zeneszerző filmzene-hangszerelése, 1939 ● "Pusztai királykisasszony"
Zeneszerző: Laurisin Miklós.
Szörényi Éva ● Csortos Gyula ● Szabó Sándor ● Bilicsi Tivadar ● Várkonyi Zoltán.
Kemény Egon rádiófelvételeiből hallottuk a múlt héten
március 3-án, hétfőn
március 11-én, pénteken ismétlésben
- „Túl az Óperencián” naponta: 5:00-6.00
Szerkesztő-műsorvezető: Czikora László Zenei szerkesztő: Szabó Tamás
Társszerkesztő: G. Szabó Ágota
Kemény Egon – Ambrózy Ágoston: „Komáromi farsang” – "Üldözők kara"
A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
Czikora László szerkesztő-műsorvezető Hlatky László életpályáját idézte fel halálának 40. évfordulóján. Zenei illusztrációként a "Komáromi farsang"-ban alakított szerepével emlékezett meg Szabó Tamás zenei szerkesztő. Hlatky László Hajós Gáspárt, Lilla vőlegényét alakította a daljátékban, amelyben Kibédi Ervin – későbbi állandó színpadi partnere – Floxi arszlán szerepét játszotta és az "Üldözők karában" mindketten énekeltek.
szintén március 3-án, "Elmira sanzonja"-'t énekelte Mezei Mária a "Hatvani diákjai" című daljátékból. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
március 12., szombaton
Kemény Egon – Erdődy János: "Krisztina kisasszony" című rádióoperettjének színpadi (daljáték) változatára utalt Czikora László a felkonferálásnál, majd a "Dal a hódításról" című duettet hallhattuk "A hódításhoz kell egy hadsereg..." Rátonyi Róbert és Petress Zsuzsa előadásában, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
március 11-én, pénteken
- „Az a szép” hétköznapokon 10-12 óra között
Tölgyi Krisztina szerkesztő-műsorvezető műsora
Zenei szerkesztő: Szabó Tamás
Tölgyi Krisztina Kemény Egon: „ Talán a csillagok” című rádióoperettjét ismertette röviden, megemlítve, hogy ez volt az 1949-ben létrejött új rádiós műfaj ("Májusfa") második darabja, Szabó Tamás a jól ismert és kedvelt "Konyt-kettős"t szerkesztette a műsorba: Rátonyi Róbert és Gyenes Magda adta elő, Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
● Dankó Rádió – a magyar zene rádiója ●
* további részletek: https://kemenyegon.hu/
Kemény Egon - Gál György Sándor - Erdődy János: Komáromi farsang
- 65 évvel ezelőtt, március 9-én mutatta be a Magyar Rádió a Komáromi farsang című daljátékot, esti főműsor-időben a Kossuth adón.
Műsorelőzetesek, riportok készültek a szerzőkkel és a szereplőkkel, szeretetteli izgalom előzte meg a stúdiókban, a Bródy Sándor utcában..., a bemutatót.
A hallgatók ezekben a percekben már kíváncsian várakoztak a rádiókészülékek mellett...
A szerzőtársaknak ez volt az első közös zenés játéka, Házy Erzsébetnek és Ilosfalvy Róbertnek, a főszereplőknek az első daljátékfelvétele, az Operában akkor Mimi és Rodolfo szerepét énekelték.
KEMÉNY EGON CD-k ● a Hatvani diákjai és a Komáromi farsang lemezbemutatója.
Kemény Egon rádiófelvételeiből hallottuk a múlt héten
- február 28-án, hétfőn „Túl az Óperencián” naponta: 5:00-6.00
Szerkesztő-műsorvezető: Czikora László Zenei szerkesztő: Szabó Tamás
Társszerkesztő: G. Szabó Ágota
Kemény Egon: „Komáromi farsang” – Nyitány
A műsor zárószáma volt, az idei farsang végén, pont akkor, amikor a „Komáromi farsang” cselekménye is játszódott…, 1798-ban.
A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.
- március 3-án, szerdán „Az a szép” hétköznapokon 10-12 óra között
Tölgyi Krisztina szerkesztő-műsorvezető műsora
Zenei szerkesztő: Szabó Tamás
Tölgyi Krisztina Kemény Egon: „Valahol Délen” című nagyoperettjének „sikerelemeiből” válogatott, egyebek mellett a dél-amerikai tüzes zene, Mezei Mária szerepe, és minderről Gáspár Margit színházigazgató emlékeivel és megemlítésével, majd a Fővárosi Operetszínházban is szereplő művészek közül a rádiófelvételről Rátonyi Róbert és Gyenes Magda „Még nincsen senkim sem” című foxtrot táncszámát, kettősét hallhattuk. A Fővárosi Operettszínház Zenekarát Bródy Tamás vezényelte.
- március 4-én csütörtökön "Túl az Óperencián", Czikora László szerkesztő-műsorvezető az operett történetének jelentős eseményei rovatában részletezte azt a forradalmi újítást, amely a rádiófelvételeknél először 1955-ben nyújtotta a művészeknek a teljes ének-próza szerep eljátszását, és a hallgatóknak ennek a nagy szenzációt kiváltó újításnak a meghallgatását: a "Hatvani diákjai" című daljáték szereposztásánál kétszer is megemlített Kemény Egon zeneszerző "tettét", aki Bessenyei Ferencnél és Simándy Józsefnél is elérte, hogy alakításuk rádiótörténeti jelentőségűvé válhasson. Ezzel az érdekes bevezetővel – a „Hatvani diákjai”-t kiemelve az életműből – emlékezett meg Simándy József halálának 25. évfordulójáról.
● Dankó Rádió – a magyar zene rádiója ●
*https://kemenyegon.hu/
Újabb találat!
Pedagógus Híradó, 1967 (5. évfolyam, 1-3. szám)
[...] szép Lilla A tihanyi ekhóhoz Kemény Egon Komáromi farsang Berzsenyi Kodály A [...] Péter Tiszai kantáta Juhász Gy Kemény Egon A tápai Krisztus Babits Kósa [...]
Kemény Egon - Juhász Gyula: A tápai Krisztus című megzenésített költemény a "Ma éjjel" CD-n is hallható, Palló Imre előadásában a gramofonfelvételek egyik ritkasága!