Kapcs. 5221. sorszám
Tegnap újra meghallgathattuk ezt a részletet a Dankó Rádió Az a szép c. műsorában - J. Strauss Denevérjének rádiófelvételéről
- Eisenstein, Rosalinda, Dr. Blind hármasa, I. felv. (Házy Erzsébet, Szőnyi Ferenc, Palcsó Sándor - az MRT Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényli) - 1963
A Dankó Rádió Az a szép című zenei műsorának zenei kínálatából emelem itt ki ezt a ma elhangzott szép dalt:
- Carl Millöcker - Theo Mackeben - Hans Martin Cremer, Paul Knepler, J. M. Welleminsky - Szenes Andor: Dubarry
- Jeanne dala, I. felv.: "A tánc a legjobb alkalom, s nem illik, jól tudom, én mégis elunatkozom. Az út kettesben oly csodás, s e bemutatkozás... Ne gondolj semmi rosszra… /Ma élni jó, ma élni szép, egy pillantástól szívem lánggal ég! Ma élni jó, ma élni szép, úgy vágyom már a forró tekintetét! …” (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkarának Nőikara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Rádiós bemutató - Carl Zeller A madarász c. operettjének felvett részleteivel együtt - 1973. január 30., Kossuth Rádió,19.25 - 20.23: „Operettest” (A rádiófelvételt audio kazettán, majd LP-n illetve 2006-ban CD-n megjelentette a Hungaroton)
A Dankó Rádió Az a szép című műsorának szerkesztő-műsorvezetője, Tölgyi Krisztina a pénteki adásban Udvardy Tiborra emlékezett – a kiváló operaénekesünk születésének 107. évfordulója előtt egy nappal: Udvardy Tibor Petress Zsuzsával énekelt egy kettőst Zerkovitz Béla Csókos asszony című operettjéből (km. az Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Behár György) - „Zerkovitz dalok” Qualiton, LPX 16561 (1967)
Udvardy Tibor (Budapest, 1914. szeptember 4. – Balatonboglár, 1981. július 16.) mint operett-bonviván hódított Lehár operettjeiben is.
Itt egy filmbejátszás A víg özvegyből – a szerelmi duett Házy Erzsébet oldalán.
„ Ki dallá lett, immár legyen dal”
/Felvidek.ma - 2021. 09.06./
„Ki dallá lett, immár legyen dal” – Baranyi Ferenc költőnk írta ezeket a sorokat Házy Erzsébetről, a Kossuth- és Liszt-díjas, Kiváló művészről.
A rendkívül sikeres, felvidéki gyökerekkel rendelkező, korán elhunyt művésznő emlékezetének ébren tartása a célja a komáromi Klemen Teréziának, aki nagy tisztelettel és a művészetek iránti elkötelezettségétől vezéreltetve évekkel ezelőtt életre hívta a Házy Erzsébet Nemzetközi Tehetségkutató Énekversenyt.
Kapcs. 5235. sorszám
Különleges relikviák is átadásra kerültek. Házy Erzsébet mellszobrának másolatát vihette haza a fődíjas versenyző, melyet Turi Török Tibor keszthelyi szobrász készített (Magyar Köztársasági Érdemkereszt Polgári Tagozat, Podmaniczky-díj, Magyarságért Érdemrend, Pro Cultúra és Pro Urbe díj), valamint átvehette a Markó Márta által paverpol technikával készített Manon szobrot is.
"Ez a jelmez a Magyar Opera történelem egyik szimbóluma. Házy Erzsébet (az évszázad Manonja) ebben a jelmezben énekelte az opera II. felvonásának első jelenetét az ékszer áriát végig a pályafutása alatt. A neve benne van a jelmezben. A ruha megálmodója (jelmez tervezője) a legendás Márk Tivadar volt. Akivel személyes közeli kapcsolatot ápoltam és nagyon sokat tanultam tőle. Az, hogy ez a csodálatos jelmez most itt lehet és marad is véglegesen ez nekem köszönhető. Én mentettem ki, mielőtt leselejtezték és feledésbe merült volna sok minden mással együtt. Az eredeti jelmez terv alapján restauráltam, és állítottam vissza a mai formájában az utókor számára." - mondta Clementis Tamás a versenyen kiállított jelmezről.
/atempo.sk/
A Házy Erzsébet Nemzetközi Tehetségkutató Énekverseny döntőjének nyertesei - a cikk.
Házy Erzsébet Nemzetközi Tehetségkutató Énekverseny 2021 - Döntő
2021. szeptember 5.,16:00
Helyszín: Érsekújvár, Kultúrház,
Felvidék /Szlovákia/
Bővebben: itt
Megjelent Barlay Zsuzsa felvételeiből összeállított új OperaTrezor-CD
A korongon hallható operarészletek egyikén (az utolsó, 12. szám) Házy Erzsébet énekhangjára is felfigyelhetünk:
Puccini: Pillangókisasszony – Cseresznyevirág-kettős (Erkel Színház, 1971.05.23. – Barlay Zsusa és Házy Erzsébet, karmester: Erdélyi Miklós)
A Dankó Rádióban ma délelőtt hangzott el ez az operettrészlet is ("Az a szép" zenei összeállításban):
Fényes Szabolcs - Békeffi István - Kellér Dezső: Szombat délután
- Hármas: - „Jaj, nem lehet szerelem nélkül élni, hogy mért, el sem tudom mesélni. Úgy kell az a szívdobogás, oly jó az álmodozás. Egy titkon csattant csók, azt követi sok más. - Jaj, nem lehet csak a csodára várni, meg kell az igazit találni. Pont őt, akit keresek rég, ki tele van széppel - jóval, szóval, a nekem valót...” (Petress Zsuzsa, Házy Erzsébet és Maleczky Oszkár, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) – Rádiófelvétel bemutató - részletek: 1954. június 12., Kossuth Rádió, 16.20 – 16.40
Házy Erzsébet rádiós felvételei közül a Dankó Rádió Az a szép című zenei összeállításában ma újra hallhattuk a jól ismert daljátékból ezt szép dalt:
- Kacsóh Pongrác - Heltai Jenő - Bakonyi Károly: János vitéz
- Iluska dala, I. felv.: „Van egy szegény kis árva lány, nincs apja, nincsen anyja ki szeresse, van egy barátja: a magány, és a patakban mos-mos reggel, este. A mostohája szidja, bántja, az árva lánynak rossz a sorsa. A kis patakban a leányka fehér ruháját mossa, mossa…” (Házy Erzsébet, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1959. december 27., Kossuth Rádió, 18.40 – 21.05
Továbbra is látható az a fotó-kiállítás az Erkel Színház előterében, mely „Az Aranykor két csillaga: Melis György és Osváth Júlia” emlékét tárja a színházlátogatók elé. A kiállítás kurátora Wellmann Nóra muzeológus, a Magyar Állami Operaház emléktárosa. (A kiállítás bemutatója 2019 novemberében volt, Melis György halálának 10. évfordulóján.)
A sok nagyszerű énekes-kolléga között Házy Erzsébetet is felfedeztem a kiállításon látható fotókon.
Egy-egy előadás-jelenetben láthatjuk őt:
Gluck: Orfeusz és Euridiké – Házy Erzsébet, Osváth Júlia, Tiszay Magda (1957)
Csajkovszkij: Anyegin – Házy Erzsébet és Melis György (1972)
Az egyik utolsó kép. (Házy Erzsébet Budapesten, 1982. november 24-én halt meg.)
Ez a kép halála előtt egy hónappal készült.
Készítője Mezey Béla.
Házy Erzsébet énekét ma egy operett kettősében hallhattuk ismét, a Dankó Rádió Az a szép c., délelőtti adásának zenei összeállításában:
Ábrahám Pál – Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda – Heltai Jenő: Bál a Savoyban
- Tangolita és Celestine kettőse, III. felv.: „De jó volt messzire, délre utazni, mint ősszel a fecskemadár! Ott örök a nyár! ….Az álmok álma volt Sevilla, Sevilla, Sevilla...” (Házy Erzsébet és Baksay Árpád, km. a Harmónia Vokál és az MRT Esztrádzenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Részletek Ábrahám Pál operettjeiből - Bál a Savoyban, Hawaii rózsája, Viktória - Rádióbemutató: 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40
Házy Erzsébet énekét ma egy daljáték kettősében hallhattuk a Dankó Rádió Az a szép c., délelőtti adásának zenei összeállításában:
- Farkas Ferenc – Dékány András: Csínom Palkó
- Bevezető jelenet, kórus, Éduska és Rosta Márton kettőse, I. felv.: "... - Jó estét, jó estét, áldás, erő, békesség! - Jó estét, jó estét, mindenkinek kedvesség!/- Ha, ha, ha, ha, ha, ha, csak egy leány s az apja! Pántlikás kosárja, hetyke a kis kalapja. / - Rosta Márton, híres ember Pozsonyban, itten áll most előttetek valóban. Készíti a mézeskalács szíveket, gyertyát, ánizst, és cukorból egeret. - Menta, ánizs, és törökméz, csupa jó. Hozzá adva egy maréknyi szép dió. Ebből lesz a Rosta féle keverék. - Tessék, tessék, itten helyben ezt vegyék!...” (Házy Erzsébet és Szabó Ernő, valamint Radnay György - próza, az MRT Énekkarának Férfikara és az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György) – A Rádió Dalszínháza új felvételének bemutatója: 1963. május 1., Kossuth Rádió, 20.10 – 22.00
(Megjegyzem: 1950-ben, a daljáték első változatának - az ősbemutató - rádiófelvételén is Lehel György dirigálta a Rádió zenekarát.)
5225
A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti zenei műsorában újra elhangzott az alábbi operettrészlet:
- Robert Planquette - Louis Clairville, Charles Gabet - Innocent Vincze Ernő: A corneville-i harangok
- Germaine és Grenicheux kettőse: „-....nem tudhatom, milyen egy férfi. De gyanakszom, a lány szívét megérti. Mert ahogy szól és válaszol, valóban oly könnyelmű volt, hogy... joggal sérti meg. /- De így a helyzet roppant kényes, egyebet én sem mondhatok. Titok! - De így a helyzet roppant kényes, egy ilyen leány szemérmes, férfiről még nem is álmodott! Egy ilyen leány szemérmes, férfiről még sosem álmodott! - Nos, megértem: a hagyomány! Erről kérdem, ha meg nem sértem! Mit mond egy lány? - Csak azt ne mondd, hogy szép!... Egy könnyelmű szó, akárhogy nézem... Egy könnyelmű szó, csak üres ígéret!... - Szép hableány, te is várod -várod, meglásd, elindulsz majd egy szép úton. Felfedezed őt! Jó a hagyomány! S jó ha mondtad volna nekem: Grenicheux a párom!...” (Házy Erzsébet és Korondy György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. december 20., Kossuth Rádió, 19.51 – 22.00
Megemlítem, hogy Házy Erzsébet Germaine szólamát már tizenegy évvel korábbi rádiós bemutatón (1960) is elénekelte: akkor az operett keresztmetszet-felvételén Házy mellett Zentay Anna, Bartha Alfonz, Radnay György, Maleczky Oszkár és Rátonyi Róbert működött közre, az MRT Szimfonikus Zenekarát és Énekkarát Erdélyi Miklós vezényelte.
Hamarosan, most délelőtt, a Duna World csatornán láthatjuk ismét (11.15 – 12.50)
„És akkor a pasas...”
Fekete-fehér, magyar vígjáték, 92 perc, 1966
Rendező: Gertler Viktor
A szereposztásból:
• Latinovits Zoltán (Főnök)
• Sinkovits Imre (Rendező)
• Major Tamás (Sándor)
• Törőcsik Mari (Mara)
• Márkus László (Charlie)
• Psota Irén (Marika / Maud / nő / Tekla)
• Házy Erzsébet (Széphalminé)
„A karikaturisztikus filmben pályafutásának emlékeit ajánlja filmötletként egy idős rendező hajdanvolt tanítványának, a jelenlegi stúdióvezetőnek. Ifjúként látjuk a húszas évek Berlinjében, ahol egy magyar származású filmcsillagot kell honfibúval megríkatnia. Majd egy hollywoodi történet, a rakodómunkás Pennypepper és egy milliomoslány románca elevenedik meg. Modernista filmötleteket egy 23. századi sci-fi paródia követ - de a Főnöknek egyik sem tetszik. Mikor jön a hír az első űrrepülésről, az idős rendező szeme felcsillan, és azonnal kombinálni kezd...”
A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti zenei műsorában újra elhangzott az alábbi operettrészlet:
- Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár
- Bessy és Fritz vidám kettőse – a Dzsilolo-duett, II. felv.: „-Történt hajdanán, hogy egy hottentotta lány, Párizsba ment a kis bohó! – dzsilolo, dzsilolo, dzsilolo...” (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1964. július 18., Kossuth Rádió, 20.52 – 23.33
Kapcs. 5169. sorszám
A Dankó Rádió Az a szép című, ma délelőtti zenei műsorában újra elhangzott az alábbi operettrészlet:
- Ifj. Johann Strauss - Karl Haffner - Richard Genée – Fischer Sándor: A denevér
- Eisenstein, Rosalinda, Dr. Blind hármasa, I. felv.: „- Minden zugprókátor átok! Ilyen védőt még kilátott? Ez már botrány, mondhatom!... /- Így dühbe jönni kár, hagyd abba végre már! Ön tűnjön el, legyen elég, a vége skandalum lesz még.../- No, csillapodj le, édesem, ha így ítéltek, hát legyen. Majd vége lesz e néhány napnak, öt napra kell bemenned, szót sem érdemel... /- Revokálni, apellálni, reklamálni, reparálni, korrigálni, replikálni, applikálni, komplikálni,...” (Szőnyi Ferenc, Házy Erzsébet, Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. december 25., Kossuth Rádió, 19.05 – 22.00
A rádióban egy ritkán hallható magyar operett még ritkábban előforduló duettje hangzott el ma a Dankó Rádió Az a szép c. zenei műsorában - köszönet érte a szerkesztő-műsorvezetőnek, Tölgyi Krisztinának, hogy műsorra tűzte!
Szirmai Albert – Rajna Ferenc – Gábor Andor: A mexikói lány
- Jelenet, Mariano és Beatrix szerelmi kettőse (keringő): „- Beatrix! Mégsem szabadna mellettem így elmennie! /- Nem emlékszik adott szavára? /- Nem. Nem emlékszem már semmire. Nem! Nem! Tovább nem bírom! Nem! Nem!.../ - Nem! Nem! Hagyjon utamra engem! ... Nem bírom ezt tovább! .... /- Szép szemedbe nézek s dőre, mint a részeg, táncol bús szívem! Láng lobog az éjben, forr a vérem, nyújtsd ajkadat, csókjaidat kérem! Mint harag lángol bennem ez a mámor, miért is játszom én! Feldobog a szívem, csókjaidat kérem, szomjas ajkam lázban ég!../- Elborít! Mámorít! ...Nincs erőm! Vakmerő! Földereng az édes vágyott vágy! Szép szemedbe nézek s dőre, mint a részeg, - táncra kér szíved,...” (Házy Erzsébet és Kelen Tibor, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Breitner Tamás)
A Magyar Rádió két Szirmai Albert-operett részleteit vette fel egyszerre: Rinaldó; A mexikói lány. Először 1965. április 16-án sugározta azokat a Kossuth adón, 20.30 órától: „Bemutatjuk új operett-felvételünket”. Zenei rendező-szerkesztő: Bitó Pál
Házy Erzsébet mindkét operettből énekelt dalt illetve kettősöket. „A mexikói lány” két részletében két szerelmi kettős szólal meg. (A másik részlet kezdő sora; „Tova lebbent már”)
Különleges, ritka és érdekes fotó Házy Erzsébetről
Érdekes Újság, 1957. február 16.
Címlapon „Házy Erzsébet, az Operaház énekesnője, az Offenbach Gerolsteini nagyhercegnő című operettjéből készülő új magyar film női főszereplője. (A művésznő kezében lévő játék állat kedves, mulatságos coala-medvécske.)"
Hemző Károly felvétele
Házy Erzsébet rádiófelvételei közül ma ezt a dalt hallgathattuk meg a Dankó Rádió Az a szép c. délelőtti zenei adásában:
- Kálmán Imre – Leo Stein, Jenbach Béla - Gábor Andor (átdolgozta: Békeffy István és Kellér Dezső): A csárdáskirálynő
Rádióra alkalmazta: Romhányi József
- Szilvia belépője, I. felv.: „Haj-hó, haj-hó, messze délen, zordon hegyek ölén, haj-hó…Ott születtem, onnan jöttem el én..../Hogyha szívem kéred tőlem, jól vigyázz babám...” (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Házy Erzsébet 1967 novemberében énekelte fel hangszalagra, mégpedig az operett teljes stúdiófelvételén, amit a Rádió Dalszínháza 1968. június 1-jén mutatott be a Kossuth Rádióban, 19.20 – 22.00 óra között. E rádiófelvételt kiadta a Hungaroton LP-n, a keresztmetszetét pedig digitalizálva, CD-n is.
Szereposztás:
Vereczky Szilvia, a „Csárdáskirálynő” – Házy Erzsébet
Edwin herceg – Korondy György
Cecília – Honthy Hanna
Bóni gróf – Rátonyi Róbert
Stázi bárónő – Zentay Anna
Miska főpincér – Feleki Kamill
Kerekes Ferkó – Palócz László
Leopold Mária főherceg – Csákányi László
Ferdinánd főherceg – Ferencz László
Érdekesség, hogy Házy Erzsébet az ötvenes években még Stázi énekszólamát énekelte egy korabeli rádiófelvételen (részletek: 1954. február 28., Kossuth Rádió 13.00 - ), énekpartnerei Lorenz Kornélia, Kövecses Béla és Szabó Miklós voltak, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Török Emil vezényelte.
Házy Erzsébet színházi szerepei utáni kutatásaim eredményeit illetően már úgy gondoltam, a végére jártam ennek és feltártam az összeset, de most ha híhetek az alábbi cikknek mint forrásnak, akkor újabb adalékra bukkantam:
Pesten, az angyalföldi teátrum épületében – amit ma József Attila Színháznak ismerünk – egykor a Déryné Színház tartott előadásokat. 1953-ban műsorra vették Florimond Hervé Nebáncsvirág című operettjét, a főbb szerepekre fővárosi vendégművészeket szerződtettek, közöttük volt Házy Erzsébet.
http://remlac.hu/angyalfold_htk/13angyalfold_htk__cimekszerint/vaciut63/vaciut63.html
Idézek a cikkből:
1. A József Attila színház története:
[...] „A színház építési munkálatai olyan gyorsan haladtak, hogy 1953. november 12-én megnyílhatott az első angyalföldi színház a Nemzeti Színház művészeinek közreműködésével. Annyian jelentek meg a bemutató előadáson, hogy sokan kinn rekedtek a színházból. Részükre egymást követő két napon megismételték a bemutató előadást. Angyalföld, a munkáskerület örömmámorban ünnepelt. Ekkor még a külvárosi teátrumnak Déryné Színház volt a neve.
A társadalmi összefogással felépült külvárosi színház nagy lendülettel kezdte az évadot. Folytatódott benne a munkásotthonok hagyománya, amelyben a művelődés és a szórakozás helyi formái évtizedekkel előbb már kialakultak. Szőllősi Miklósnak, a színház megalapítójának különös érzéke volt, hogy kitalálja a nézőközönség igényeit.
1953. november 15-étől Hervé Nebáncsvirágját adták elő az Operettszínház művészeinek felléptével - Házy Erzsébettel, Greguss Zoltánnal, Kiss Ilonával, Zentai Annával, Fekete Pállal, hogy csak a leghíresebb művészeket említsem. A siker sosem maradt el. A Nebáncsvirág 76 alkalommal került előadásra az angyalföldi színpadon mindig telt ház mellett.
A második bemutató a Gül baba című operett volt, amelyre a darab szerzője, a népszerű Huszka Jenő zeneszerző is ellátogatott zongoraművész leányával. A fellépő művészeket, Maleczky Oszkárt, Greguss Zoltánt, Koltay Valériát, a később Drezdába szerződött Karácsonyi Magdát szívébe zárta az angyalföldi közönség.
A belvárosi színházak világában felfigyeltek az új peremkerületi teátrum sikereire. Szőllősi Miklós a nemrég létrehozott intézményt Déryné Színháznak nevezte el. Majd Szendrő József, a Faluszínház akkori vezetője úgy mondta, hogy vándortársulatokra jobban illik ez a név. Ezután kapta végleges nevét az angyalföldi József Attila Színház.”
[...]
A Dankó Rádió ma délelőtti Az a szép c. zenei műsorában szólalt meg ismét ez a dal:
- Carl Millöcker - Theo Mackeben - Hans Martin Cremer, Paul Knepler, J. M. Welleminsky - Szenes Andor: Dubarry
- Jeanne dala, I. felv.: "A tánc a legjobb alkalom, s nem illik, jól tudom, én mégis elunatkozom. Az út kettesben oly csodás, s e bemutatkozás... Ne gondolj semmi rosszra… /Ma élni jó, ma élni szép, egy pillantástól szívem lánggal ég! Ma élni jó, ma élni szép, úgy vágyom már a forró tekintetét! …” (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkarának Nőikara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Rádiós bemutató - Cark Zeller A madarász c. operettjének felvett részleteivel együtt - 1973. január 30., Kossuth Rádió,19.25 - 20.23: „Operettest” (A rádiófelvételt audio kazettán, majd LP-n illetve 2006-ban CD-n megjelentette a Hungaroton)
Kapcs. 5213. sorszám
Felfelé a lejtőn című film forgatásán Házy Erzsébet operaénekes és Ráday Imre színművész, 1958.
Egy standfotó Házy Erzsébet egyik legismertebb filmjéből, a Felfelé a lejtőn-ből Ráday Imrével a csehó-béli nagy bunyós-jelenet előtt.
A felvételt Ráday Mihály készítette. (Fortepan)
A Dankó Rádió ma délelőtti Az a szép c. zenei műsorában szólalt meg ismét ez a csodálatos szépségű kettős!
Jacques Offenbach - Ludovic Halévy - Hector Cremieux - Fischer Sándor: Fortunio dala
A rádióra alkalmazta: Innocent-Vincze Ernő
- Lauretta és Valentin szerelmi kettőse, Valentin dala (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Fischer Sándor) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1958. június 22, Kossuth Rádió, 20.20 – 21.25
YouToube-ról is elérhető a dal - itt
(Részlet a kettős dalszövegéből:)
"- Nos, üljön mellém és mondja el. /- Ó, Lauretta, ne íly közel! /- Ugyan mitől fél?... Hisz titkot súgni közelről kell./- A szívem fél, van így az ember. Hallgatni nem tud, beszélni nem mer, ó lelkem mélyén él egy édes álomkép, érte fáj a szívem réges-rég…./- Nos, mondja meg énnékem titkon, hogy kit szeret, oly végtelen? /- A neve az én drága titkom..../- Mondja hát, ki az a valaki? /- Azt nem merem bevallani. Jöjj bűvös dal! Segítni hív. Egy régen fájó, néma szív.
Nincs arra szó, hogy én mit érzek, mit rejtek el, ha bennünk él egy kép, mely éltet, hallgatni kell. Számomra, míg csak él az élet és él a nyár, nevét elhallgatom, míg élek, mert így muszáj! De érte éget minden sóhaj, mely felzokog, s kívánja bár egy könnyes szóval, én meghalok. Haja oly szőke, mint a búza, s szempárja kék. Fájdalmam, lelkem összezúzza, és mégis szép. Ez lesz az életemnek vége, bús némaság, nincs arra szó, hogy kín az élet, szenved a vágy!.../-… bennem is csak érted ég a vágy! /- Ez lesz az életemnek vége, bús némaság! Nincs arra szó, hogy én mit érzek, kerget a vágy!…"
Javítom: "Ráday Imrével"
Házy Erzsébet szólóban is elénekli a dalt:
"Lásd, ezen az éjszakán" (youtube-on: itt)
Ma délután az M5 csatornán (13.50 - 15.25) láthatjuk újra Gertler Viktor rendezte Felfelé a lejtőn című filmet (1959) - amelyben Házy Erzsébet alakítja a női főszerepet.
A film zenéjét Polgár Tibor szerezte, a dalszöveg: Darvas Szilárd munkája.
Házy Erzsébet Ráday Mihállyal egy duettben éneklik azt a zenekar kíséretes számot, melynek a címe: „Lásd, ezen az éjszakán”.
Teljes stáblista:
Felfelé a lejtőn - fekete-fehér magyar vígjáték, 88 perc (1959)
Rendező: Gertler Viktor
Író: Darvas Szilárd, Királyhegyi Pál
Operatőr: Eiben István
Vágó: Zákonyi Sándor
Zene: Polgár Tibor
Gyártó: Hunnia Filmstúdió
Szereplők:
Házy Erzsébet (Takács Éva),
Kálmán György (Mester Lajos),
Kazal László (Api),
Ráday Imre (Vannai Jenő),
Ascher Oszkár (Doktor úr),
Benkő Gyula (Koncz István, mérnök),
Kibédi Ervin (Szabó Péter, mérnök),
Peti Sándor (Perjés Ábris, fodrász),
Psota Irén (Sebes Maca, énekesnő),
Rajz János (Pista bácsi, portás)
További szereplők:
Rozsos István, Keleti László, Benkő Gyula, Hlatky László, Szabó Ernő, Felföldi Anikó, Egri István, Náray Teri, Kállai Ilona, Lórán Lenke, Benedek Tibor, Dévai Hedvig, Gera Zoltán, Horkai János, Bikády György, Gonda György, Pagonyi János, Földényi László, Raksányi Gellért, Somogyi Nusi, Dömsödi János, Gönczöl János, Kautzky József, Mádi Szabó Gábor, Bán Zoltán, Dárday Andor, Gáti Pál, Inke László, Pásztor Erzsi, Sugár László
Sajnos a gót betűkben nem tudok segíteni; bár mondják: „Segíts magadon, az Isten is megsegít.” Talán Te megpróbálhatnád...
A margók és "szélességek" témában kedves Héterő fórumtárs sok okos gondolatot leírt, de hiába: nem érek fel olyan magasságokba, mint amit Ő és talán Te is, kedves "Andy", képviselsz itt a fórumon. Felnézek nagyságotokra.
Látom, Veled nagyon jól el tudnék itt beszélgetni Házy Erzsébetről és művészetéről is - ha ebben partner lennél. Akárcsak az Operett-topicokban, ha oda is olykor-olykor átfáradsz, remélhetőleg.
Igen, ez nagyszerű, csak nagyon kicsi. Nem tudnád nagyítani, igaz, hogy szétmenne a fórum, de azért jó lenne. Mi mindnyájan a végtelenbe tartunk, az ómega felé, mint Chardin, ezért lenne jó egy olyan fórum, ahol legalább a karunkat ki tudjuk úgy nyújtani úgy, hogy nem ütközünk a jobb- és bal margóba. És bocs, de a gótbetűk továbbra is nagyon-nagyon hiányoznak.
Teljesült a vágyam, hoppácska, minden olyan széles lett, mint az autósztráda, ez elég is nekem mára.
Huh, ehhez németül kellene tudnom, mert így nemigen értem. Talán segítene valamit, ha gótbetűkkel is ide tudnád varázsolni. Légyszi-légyszi, kérlek.
Lehár Ferenc: Giuditta
Akit érdekel: a magyar dalszöveggel egybevethető a német szövegű vers
Meine Lippen, sie küssen so heiss (Giuditta)
Ich weiss es selber nicht, warum man gleich von Liebe spricht, wenn man in meiner Nähe ist, in meine Augen schaut und meine Hände küßt. Ich weiss es selber nicht, warum man von dem Zauber spricht. Denn keine widersteht, wenn sie mich sieht, wenn sie an mir vorüber geht. Doch wenn das rote Licht erglüht, zur mitternächt’gen Stund’ und alle lauschen meinem Lied, dann wird mir klar der Grund. Meine Lippen, sie küssen so heiß, meine Glieder sind schmiegsam und weiss. In den Sternen, da steht es geschrieben, du sollst küssen, du sollst lieben. Meine Füsse, sie schweben dahin, meine Augen, sie locken und glühn. Und ich tanz' wie im Rausch, denn ich weiss, Meine Lippen, sie küssen so heiss. Doch wenn das rote Licht erglüht, zur mitternächt’gen Stund’ Und alle lauschen meinem Lied, dann wird mir klar der Grund. In meinen Adern drin, da läuft das Blut der Tänzerin, denn meine schöne Mutter war des Tanzes Königin im gold'nen Alcazar. Sie war so wunderschön, ich hab' sie oft im Traum geseh'n. Schlug sie das Tambourin so wild im Tanz,da sah man alle Augen glüh'n. Sie ist in mir aufs Neu' erwacht, ich hab' das gleiche Los. Ich tanz' wie sie um Mitternacht und fühl' das Eine bloss: Meine Lippen, sie küssen so heiß, |
Dicséret nem engem illet, hanem a vers magyar fordítóját. (A német szöveg is biztosan szép, de talán nem ennyire magyar szívhez szóló...)
Lehár Ferenc – Paul Knepler, Ludwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta
Alternatív rádiófelvétel - „Új operett felvételeinkből" – Házy Erzsébet és Melis György énekel részleteket. Bemutató: 1967. március 26., Petőfi Rádió, 13.20 – 13. 47. - Giuditta dala – Házy Erzsébet, km. a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás
"körülzsongnak férfivágyak"
Megindítóan szép vers, egészen beleborzongtam. Énekelve, gondolom, még szebb lehet, kár, hogy lemaradtam róla. Így csak köszönetet tudok mondani a bejegyzésedért. Máris jobb lett tőle a kedvem. Az élet csodaszép.
A Dankó Rádió ma délelőtti zenei műsorában ("Az a szép") ez az operettdal is elhangzott, újra:
Lehár Ferenc – Paul Knepler, Ludwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta
- Giuditta dala – „Más nem csókol ily forrón” , 3. kép: „Ki tudja, miért van ez, hogy minden férfi észrevesz? És nem kell csak egy pillanat, szerelmet vallanak egy röpke perc alatt! Ki tudja, miért van ez? Nálam mindenki rajtaveszt. Ha egyszer rám talál, nem szabadulhat tőlem soha senki már. De ha az este ránk borul, száz lámpafény kigyúl, s a zene halkan szólni kezd, ó akkor észrevesz! Más nem csókol ily forrón, csak én, égő szememben kigyúl a fény. Ó mindig csak szerelmet várnak, körülzsongnak férfivágyak… Nem tud csókolni más így, csak én! /Tudom már, miért van ez, hogy minden férfi észrevesz. Hisz nem is volt oly rég talán … forró éjszakám… Emléke bennem él, álmomban gyakran visszatér… Midőn az este ránk borul, száz lámpafény kigyúl, s a zene halkan szólni kezd, ó akkor már észrevesz! Más nem csókol ily forrón, csak én, égő szememben kigyúl a fény…” (Házy Erzsébet, km. a Földényi-kórus és az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - részletek, 1968., Kossuth Rádió.
Kapcs. 5163. sorszám
"- Gyere, elviszlek a pályaudvarra, még beérek a színházba. Rohantunk mindenütt. Híresen rosszul látott és rosszul vezetett autót. Az út a hegyről a Mariahilfer Strasséig egy rémálom volt. De ő repkedett. Hirtelen lefékezett egy üzlet előtt. Persze ott, ahol nem lehetett megállni. Azonnal ott termett egy rendőr, aki nem, hogy nem büntette meg, de ott maradt addig, amíg Böbe ki nem jött az üzletből. Frau Házy, mondta a rendőr, Sie sind wunderschön - Ön gyönyörű."
Forrás: /PREMIER - 2007. Április – Május/
"Böbe"
Írta és fényképezte: Keleti Éva
Bájos arcú teremtés volt!
Ez a lemezborító kép is Bécsben készült... - ugyanott, ahol az előbbi, belinkelt fotó is.
Házy Erzsébet Bécsben - fotó
Ismét beteszem ide a cikket
A korábban hivatkozott linkről már nem elérhető (nem nyitható meg) az oldal.
"Házy Erzsébetre emlékezünk"
/felvidek.hu/
Írta: Dunajszky Géza
2017.11.24.
Persze, elírás volt. Kálmán György nem szerepelt ebben a filmben; Házyval a Felfelé a lejtőn c. filmben voltak együtt.
Kálmán György? Ebben a filmben?
Psota Irén, Házy Erzsébet - jelenet a Férjhez menni tilos!
c. filmből (1963)
Forrás: magyar.film.hu
A linkről megnyíló fotón látni: Balázs Samu, Házy Erzsébet, Hadics László, Psota Irén
Mindjárt kezdődik az M5 csatornán Házy Erzsébettel a szereplők között a Férjhez menni tilos! című 1963-as film. (FF) 13.45 - 15.25
(Házy Erzsébet, Kálmán György, Mányai Lajos, Psota Irén, Balázs Samu, Mezei Mária, Kabos László, Darvas Isván, Kemény László, Benkő Gyula, Kazal László, Velenczei István, Basilides Zoltán, Hadics László, Horkai János, Pártos Erzsi, Bakó Márta, Kőmíves Sándor...)
Zeneszerző: Behár György
Rendező: Zsurzs Éva
Ma megint hallhattuk a Dankó Rádió Az a szép című műsorában ezt az ismert operett-duettet:
Ifj. Johann Strauss - Karl Haffner - Richard Genée – Fischer Sándor: A denevér
- Eisenstein – Rosalinda duettje - „Órakettős”, II. felv.: „- Ez az ízlés, ez a szellem, ez a termet ritka kellem, ó, a láb itt csókra csábít…/ El ne szállj, te lelkem álma, te csábító szirén, vedd a maszkodat le drága, hogy az arcod lássam én…/ - Régi baj, csak néha érzem, gyorsan elmúlik ma már, gyorsabb most az érverésem, mint ahogy az óra jár/ - Itt az óra, nézzük meg…” (Házy Erzsébet és Szőnyi Ferenc, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. december 25., Kossuth Rádió, 19.05 – 22.00
Kiegészítésül:
Kemény Egon - Gál György Sándor - Erdődy János: Komáromi farsang
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1957. március 9., Kossuth Rádió, 20.00 – 22.00