Magyar Ifjúság, 1959. november 28.
"14 000 forint értékű vásárlási utalványt osztunk szét
a FURFANGOSOK budapesti döntőjén
1959. november 29-én délután 3 órakor az
Erkel Színházban"
Közreműködik:
Opera:
HÁZY ERZSÉBET
Dráma:
BESSENYEI FERENC, UNGVÁRY LÁSZLÓ
Chanson:
ZSOLNAY HÉDY
Táncdal:
NÉMETH LEHEL
Operett:
SÁRDY JANOS
Balett:
KATOS GABRIELLA, HAVAS FERENC
Humor:
BENEDEK TIBOR
Zene:
KÖRMENDY együttes
Játékvezető:
PÁLOS MIKLÓS
Köszönöm.
Az említett Macska-duettet Házy Erzsébet és Sass Sylvia az 1975. szilveszteri (december 31.) Sevillai borbály-előadás Éneklecke jelenetében adták elő. A meglepetás vendégek harmadik szereplője Simándy József. volt.
Házy Erzsébet Sass Sylviát mint utódját említi egy vele készült rádiós-beszélgetésben:
"Hallgassanak meg egy beszélgetést Házy Erzsébettel, aki az iskolás éveiről, pályája indulásáról mesél Sediánszky Jánosnak a Rátkai Klubban." (1976)
"Említhetem Sass Sylviát, akit végtelenül nagyra tartok. Tényleg úgy tekintem, mint egy utánpótlásomat. Szeretem őt. Szilveszterkor például együtt énekeltünk betétet A sevillai borbélyban, most pedig május elsején egyenes adásban együtt fogunk énekelni. Úgyhogy a korkülönbség közöttünk nem számít."
Ha már "Macska-duett", itt van egy televíziós produkció (1978) jelenetéből a fotó:
Rossini :Macska-duett
Rendező:Szabó Attila
Házy Erzsébet és Bende Zsolt
Forrás: https://stefan2001.blogspot.com/2014/01/macska-duett.html
"Magyar Fotóarchívum"
Egy másik televíziós felvétele ismert:
Élő” – TV-műsor felvétele
Gyártási év: 1972 Ideje: 53 perc
Sorozatcím: A TV zenei klubja 72/4.
Riporter - műsorvezető: Antal Imre
A műsorban Házy Erzsébettel elhangzott zenei részletek:
- Mozart: Brandl tercett
(Házy Erzsébet, László Margit, Várhelyi Endre -ének, Pál Tamás-
zongora)
- Rossini: Macska-duett (Házy Erzsébet, László Margit - ének,Pál Tamás -
zongora); Tapsoló közönség; Antal rövid beszélgetése az előadókkal
Operatőr: Szabados Tamás
Rendező: Sándor Pál
A szilveszteri Sevillai előadások az Operában voltak. Volt egy olyan év is, amikor Házy Erzsébettel Sass Sylvia énekelte a Macska-duettet.(Jelen voltam)
A Kossuth Rádió mai, „Operettparádé” adásában felhangzott operettrészletek között Házy Erzsébet énekhangja is felcsendült:
- Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár
- Bessy és Fritz kettőse, II. felv. „-Történt hajdanán, hogy egy hottentotta lány, Párizsba ment, a kis bohó, - Dzsilolo, dzsilolo, dzsilolo…” (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor, km. a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – a Rádió Dalszínházának a bemutatója: 1964. július 18., Kossuth Rádió, 20.52 – 23.33
- Fényes Szabolcs - Harmath Imre - Romhányi József: Maya
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. április 12. Kossuth Rádió, 19.57 – 22.00
Km. az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara. Vezényel Gyulai Gaál Ferenc.
- Maya belépője, I. felv.: „Megjöttem, tessék! Kérek egy cigarettát!… Azt mondják rólam, hogy szívem titkon jó’ van. Barátaim! Ne higgyétek el! Jó lenni rossznak..../Szeretnék egyszer kicsit boldog lenni, ó-ó-ó, ó-ó-ó …"Szeretnék egyszer egy kicsit szeretni, ó-ó-ó, ó-ó-ó. Szeretnék egyszer egy vidám napot, de én csak útszéli virág vagyok. Tán még a napfény, se tud rám nevetni, ó-ó-ó, ó-ó-ó....” (Házy Erzsébet)
- Maya, Barbara és Rudi hármasa, II. felv.: „Ahol mi járunk: feldübög a tapsorkán… /- Odavagyok magáért, a fekete hajáért, egyetlenegy szaváért, mosolyáért..." (Házy Erzsébet, Galambos Erzsi, Rátonyi Róbert)
- Jacques Offenbach - Henri Meilhac, Ludovic Halevy - Fischer Sándor: A szép Heléna
- Heléna románca: „A szép Heléna, így neveznek, vagy Léda lánya, a hamis. És azt mondják, rám súlyt helyeztek, hű Thézeusz és mások is. Én nem vagyok könnyelmű léha, csak ellenállni oly nehéz, a bajkeverő Vénusz léha. Csalogatón, szemembe néz, csalogatón, szemembe néz. / Óh, Vénusz, mondd, neked örömet ád, ha félre csúszik a csúszik az erényes láb! Óh, Vénusz, mondd, neked örömet ád, ha félre csúszik a csúszik az erényes láb…” (Házy Erzsébet, km az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1965. november 20. Kossuth Rádió 19.58 – 21.52
Verdi: Az álarcosbál – Fotó – Ferencsik János, Giuseppe di Stefano, Házy Erzsébet
Dátum: 1960. június 21.
Személyek:
Ferencsik János
Giuseppe di Stefano - Riccardo gróf/III. Gusztáv, svéd király
Házy Erzsébet - Oscar, apród
Kapcs. 3599. sorszám
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSNkRHBK4jo_W31jSkrdRGbvUeguNZw_0MGkQ&usqp=CAU
Csajkovszkij: Anyegin – Tatjána – Házy Erzsébet
a Színház és Mozi címlapján, 1955. február 11
Fotó: Várkonyi László
„Tatjána szerepében Házy Erzsébet szerzett felejthetetlen perceket. Hangban, játékban és megjelenésben a legjobbat adta. A levélária után hosszú ütemes taps köszöntötte.”
Házy Erzsébet - Tatjana - Csajkovszkij Anyegin című operájában
2000-ben jelent meg a Kossuth Kiadó gondozásában Mezey Béla fotóművész albuma: „Így láttam őket”
Csajkovszkij: Anyegin
Dátum: 1955. 02.04.
A fotókon látható személyek:
Anelli Aarika – Filipjevna
Ilosfalvy Róbert – Lenszkij
Komor Vilmos (karmester)
Házy Erzsébet - Tatjána
Házy Erzsébet "vendég"- fellépései Rossini A sevillai borbély című vígoperájának szilveszteri Erkel Színházi előadásaiban - az "éneklecke" -jelenetben":
Az 1970-es, szilveszteri előadás éneklecke-jelenetében Darvas Iván és Szendrey-Karper László gitáron kísérték Házy Erzsébetet és Ágai Karolát..
(tehát két művész-házaspár szerepelt benne)
Egy másik, 1969-es szilveszteri Sevillai borbélyban pedig "meglepetésre" Házy Erzsébet, Komlóssy Erzsébet és Simándy József lépett fel az éneklecke-jelenetben!
Erről találtam egy fotót is:
http://digitar.opera.hu/www/c16operadigitar.01.10.php?as=2510&bm=1&mt=0
Rossini: A sevillai borbély
Dátum: 1969. december 31. - szilveszter
Személyek:
Házy Erzsébet (vendég)
Melis György - Figaro, borbély
László Margit - Rosina
2021.01.03 18:30 - 19:30 Bartók Rádió
„Muzsikuslegendák” |
Udvardy Tibor operaénekes
Szerkesztő – műsorvezető: Némethy Attila
A bejátszott zenei részletek között szerepelt ez a híres operett szerelmi kettőse Házy Erzsébettel:
- Lehár Ferenc – Heinz Reichert, Jenbach Béla - Kulinyi Ernő: A cárevics - Szonja és a Cárevics szerelmi kettőse, II. fel (Házy Erzsébet és Udvardy Tibor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - részletek, rádióbemutató: 1969
Cárevics: Nyílj ki hát, mint egy kis virág, drága lány! Nekem virulj csupán! Hints derűt, szerte mindenütt, el ne hagyj még! Napfényben maradjál! Szonja: Kérd az ifjú szép életem, érted eldobom szívesen! Messze űzöm a bánatod egy mosolyért! Nékem ez kincseket ér! Együtt (és váltakozva a sorokat): Gyöngyvirágot hintenék, amerre mégy! Szívem minden dobbanása csak tiéd! Cárevics: Felvidul szívem, lángra gyúl! S hogyha lát,nyíl benne száz virág! Benned él, száz csodát remél! Meghalnék én édes mosolyodért! Szonja: Mint a lágy harang, cseng felém! Hangod boldogan hallom én! Bár egy élten át hallanám dallamát én, boldogabb lenne e szív! Együtt (és váltakozva a sorokat): Az adás visszahallgatható ezen a linken: A Házy Erzsébettel együtt énekelt Lehár-kettős az időskálán innen érhető el: 18:53:20 – 18:58:12 |
Katolikus Rádió - 2020.12.31. 23:30 – 24.00
Johann Strauss: A denevér
Szerkesztő: Szakács Emese
„Az átpezsgőzött éjszakáról szóló operett részleteit Házy Erzsébet, László Margit, Szőnyi Ferenc, Kozma Lajos, Melis György, Ilosfalvy Róbert és Radnay Gyyörgy tolmácsolja.”
Magyar dalszöveg: Fischer Sándor
Közreműködik a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara
Lehel György vezényletével.
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. december 25., Kossuth Rádió 19.05 – 22.00
A hangtárból visszahallgatható itt:
https://www.katolikusradio.hu/archivum.php?firstaudioid=23&mev=2020&mho=12&mnap=31&mora=23&mperc=30
- Nyitány
- Dr. Falke és Eisenstein kettőse, I. felv.:
„- Gyere el, hallgass rám! Oda érdemes ám. Holnap úgyis vár a zárka, alhatsz békén, jól bezárva.....Majd álnéven viszlek oda, Marquis Renard jól illik rád. Senki sem tudja ezt meg soha..../- Vacsorára indulok, hol dalolni és táncolni, szép leányok közt mulatni hajnalig vigadhatok...” (Melis György és Szőnyi Ferenc)
- Rosalinda dala és hármas, I. felv.:
„- De szomorú a válás, a búcsúóra int. Nyolc napig ez a várás, hogy bírjam ezt a kínt. Hogy elhagy így a férjem, nyugalmat óh ki ád?.../- Óh, jaj,a szívem megszakad!...- Ki lesz a társaságom, ha vár jó ebéd? ...- Ó, fájó pillanat, a szívem megszakad.” (Házy Erzsébet, László Margit és Szőnyi Ferenc)
- Orlovszky kupléja, II. felv.:
„Van nálam gyakran társaság, hisz szórakozni kell. Itt tölti mind az éjszakát, amíg a nap felkel. Nem érdekel egy szó sem itt, hisz oly unalmasak, én azt teszem, mi jól esik, de nékik nem szabad. Ha bárki unja itt magát, a többiek előtt, én megfogom a gallérját, s kipenderítem őt. S ha meglepné egy percig, hogy mért teszek ilyet? Mert énnekem ez tetszik, ki hogy szokta meg...” (Kozma Lajos)
- Bordal (Orlovszky, Adél, Eisenstein):
„- A szőlő égi nedve, trallalalalala,életünknek kedve, trallalalalala,a császárok, királyok, a grófok és lakájok mind szolgái, míg élnek, a szőlővenyigének. No koccints hát, az áldásunk ma rászáll, ki császárok közt császár.....A felségnek ez mindig jár, így dukál. Első Pezsgő néven ő császár és király. – Őfelsége sokáig éljen! – A császár és király!” (Kozma Lajos, László Margit és Szőnyi Ferenc, km. Házy Erzsébet, Melis György, Radnay György, az MRT Énekkara)
- Adél „kacagódala”, II. felv.:
„Ej, márki úr, ön nem pirul? Tanítsam arra én, mi a biztos jel, hogyan ismer fel egy hölgyet könnyedén? Hisz látja, mily gyöngéd e kéz, ha ily karcsú kis lábra néz! Beszédem a varázsom, a vállam, ez bársony, ily finom úri kincs szobaleánynak nincs. Remélem, hogy belátja ezt, a tévedése oly groteszk. Mulatok csak, hahaha. hihetetlen, haha, ugye érti, ha nevettem, hahaha...” (László Margit, km. az MRT Énekkara)
- A III. felvonás fináléja (kórus, Eisenstein, Dr. Falke, Orlovszky, Adél, Alfréd, Rosalinda, Frank, kórus):
„ - Ó irgalom, ó irgalom, jó denevér, ne bántsd nagyon! Az áldozat már érzi bosszúdat! - Mondjátok, mi történt itt? Mert engem minden megszédít! Mondjátok, az istenért! - Bosszút állt a denevér!...- De mi történt, hogy és mint? - Ami volt, az semmi más, mint csak tréfa, ugratás. - Vele játszottunk mi mind. ... / - Ó de boldog így az élet, köztünk mindig béke lesz. Hadd öleljelek meg téged! - És ha nem pont így esett, csak hagyjuk meg hitében, így boldog lesz mindenképpen. .../- Rosalinda! Bocsáss meg a te kis hűséges uradnak! Láthatod, hogy mindennek az az átkozott pezsgő az oka! - /- A pezsgő volt a vétkes, trallalalalala,ezt ő vitte véghez, trallalalalala. De ő is oka annak, hogy tetszem az uramnak. Így visszaadta épen és hűségben a férjem. No koccints hát! Az áldásunk ma rászáll, ki császárok közt császár!...” Házy Erzsébet, László Margit, Szőnyi Ferenc, Kozma Lajos, Melis György, Ilosfalvy Róbert és Radnay Gyyörgy, km. az MRT Énekkara)
Kapcs. 5029., 4557 - 4.555. sorszámok
Adalék:
Kaposy Andor (tenor) - (Házy Erzsébettel egy esztendőben született; énekpartnere volt Tamássy Zdenkó Csipkerózsika c. rádiós mesejátékában.)
Született: 1929 -
Zenei szakmák: tenor, zenetanár, karmester
További tevékenység: professzor
dr.rer.oec. {doctor rerum oeconomicarum} – „gazdasági ügyek doktora”
Intézmény: Egyetem, Opera, Város
Munkahelyek: Barcelona, Berlin, Brüsszel, Budapest, Duisburg, Düsseldorf, Gent, Genova, Heidelberg, Köln, Mainz, Salzburg
Először Budapesten tanult közgazdaságtant, és megszerezte a Dr.rer.oec címet. 1950-től hangját a magyar főváros Liszt Ferenc Zeneakadémiáján képezték (1957-ig). A salzburgi Mozarteumban is tanult. Pályafutása elsősorban a német nyelvterületre összpontosult. 1958-61 a Heidelberg Városi Színház, majd 1963-ig a Mainzi Városi Színház tagja volt. 1963-67-ben a Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf-Duisburg tagja volt, majd 1967-71-ben a zürichi operaházban énekelt. Itt dolgozott többek Ernst Krenek,"Karl V." című operájának svájci premierjén. 1971 után vendégként jelent meg a német és az osztrák színpadon; a vendégelőadások a Teatro Liceo Barcelonába (1968), a Brüsszeli Théâtre de la Monnaie (1967) és a genti Operaházba (1974) is elvitték, és ideiglenes vendégszerződése volt a kölni operaházzal.
Repertoárjának középpontjában olyan lírai szerepek álltak, mint Tamino a "Varázsfuvolában", Ferrando a "Così fan tutte" -ben, Idamante Mozart „Idomeneo”-jában, Lyonel Flotow "Martha" dalművében és Fenton Nicolai „Windsori víg nők” operájában. Báró Kronthal Lortzing operájában („A vadorzó”), Herceg Prokofjev Három narancs szerelmese c. operájában. Hans Werner Henze két operájában is fellépett: Lord Barrat szerepe „Der junge Lord"-ban; a címszerep "Prinzen von Homburg"-ban. A Herceget énekelte Dvořák Rusalkájában, továbbá Alfred volt a „A denevér” és Urbinói herceg az „Egy éj Velencében” című Johann Strauss-operettekben.
Később a Salzburgi Mozarteum professzoraként dolgozott. Házasságot kötött Yvonne Helvey-Mazzo mezzoszopránnal, aki 1959-61 között a Heidelbergi Városi Színházban, 1961-63 között az Augsburgi Városi Színházban és 1963-65 között a Wuppertali Operaházban énekelt, és 1963-64 között a salzburgi fesztiválon, A varázsfuvolában az egyik„Fiú” szerepet kapta meg.
Arra nem találtam adatot, hogy Kaposy Andor meghalt-e (és mikor?) vagy él-e még.
Kaposy Andor felvételei megtalálhatók a Philips és a HMV gondozásában (Gustav Mahler művei):
- GUSTAV MAHLER: DAS KLAGENDE LIED ("SONG OF LAMENTATION" )- vinyl lp. 1965
ANNA REYNOLDS (MEZZO-SOPRANO) - ANDOR KAPOSY (TENOR) - TERESA ZYLIS-GARA (SOPRANO) - Ambrosian Singers and New Philharmonia Orchestra – Wyn Morris (conductor)
- A Petőfi Rádió 1956. február 15-én sugározta, 20.00 – 20.20 óra között:
Szabados Béla: Kukta kisasszony
= Liza dala (Fáy Erzsébet, km. Kapossy Andor)
= Kaviár-keringő (Raskó Magda, Kapossy Andor)
Verő György: Virágcsata — Vidám Induló (Gyenes Magda és Kaposy Andor)
- Tamássy Zdenkó: Csipkerózsika - Bemutató: 1954. augusztus 8., Petőfi Rádió, 16.40 – 17.20
A szereposztásból:
Csipkerózsika - Házy Erzsébet
Királyfi –Szigeti Géza (Énekhang: Kaposy Andor)
Kapcs. 4557 - 4.555. sorszámok
Örülök, hogy a Dankó Rádió ma délelőtti Az a szép c. zenei műsorában a műsorvezető, Erdélyi Claudia beszerkesztette ezt a régen nem hallott Tamássy Zdenkó szerezte szép dalt a mára szinte elfeledett magyar tenorista, Kaposy Andor rádiós énekfelvételéről. Az ötvenes-hatvanas-hetvenes években gyakran lehett hallani a rádió zenés műsoraiban a Csipkerózsika c. zenés mesejátékból:
- Altatódal: „Szellő sem rebben, aludj csak csendben, vigyázlak végleg, altatlak tégedet. Aludj! Csillagok kelnek, hullanak, vigyázok rád örökké.....” (Kaposy Andor)
Bemutató: 1954. augusztus 8., Petőfi Rádió, 16.40 – 17.20
A Rádió Gyermekszínházának műsora
Csipkerózsika
Mesejáték
Grimm meséjét átdolgozta: Mészöly Miklós és Raics István
Zenéjét szerzette és betanította:Tamássy Zdenkó
Közreműködik a Maqyar Rádió Szimfonikus zenekara, a Földényi-kórus és Andor Ilona Gyermekkórusa.
Vezényel: Török Emil
Dramaturg: Pápa Relli
Rendezte: Szász Károly
(40 perc)
Szereposztásból:
Király – Pataki Jenő
Királyné –Lukács Margit
Csipkerózsika – Házy Erzsébet
Anyóka – Kiss Manyi
Királyfi –Szigeti Géza (Énekhang: Kaposy Andor)
Hírnök – Harkányi Ödön
Vadász – Surányi Imre
Öregember – Gózon Gyula
Csalogány – Juhász Ildikó
Bagoly – Antalffy Albert
Udvari énekes – Maleczky Oszkár
Jó tündér – Árvai Ilonka
Mesemondó – Berky Lili
Hírnök – Hetényi István
Állathangutánzó – Bánóczy Pál
Házy Erzsébet a Rádióújság címlapján
RTV Újság, 1963. december 30. - 1964. január 5., (52. szám)
Forrás: Café Momus - Galéria - 2021. január 1.
Kapcs. 5026. sorszám
Az említett kantátának eredeti orosz címe ez:
"Песня утра, весны и мира" соч. 57 (кантата, 1958)
Így lehetne lefordítani: "A reggel, a tavasz és a béke dala"
Találtam egy fotót, melyen Kabalevszkij egy gyermekkórust vezényel, saját műve előadásán.
A Café Momus „A mai nap” rovatában olvasni:
Született:
1904 • Dmitrij Boriszovics Kabalevszkij, zeneszerző (elhunyt: 1987)
Dmitrij Boriszovics Kabalevszkij (1904-1987): Kantáta a reggelről, a tavaszról és a békéről
A rádiófelvétel bemutatója: 1961. január 10., Kossuth Rádió 18.25-18.38
Ének: Házy Erzsébet, Szőnyi Olga,
km. a Magyar Rádió és Televízió Gyermekkórusa és Szimfonikus zenekara.
Vezényel: Lehel György
Házy Erzsébet és Palcsó Sándor
1976. december 26-a! Ma 44 éve, karácsony második napján sugározta a rádió - bemutató:
-
„Új operett felvételeinkből" – Házy Erzsébet énekel operettdalokat (1976. december 26., Petőfi Rádió, 15.44 -16.06)
Km. a Magyar Állami Operaház zenekara. Vezényel: Bródy Tamás
1. Robert Planquette: Rip van Winkle – Alice levéláriája (Házy Erzsébet )
2. Pjotr Csajkovszkij - Josef Klein: A diadalmas asszony – Márta: később Katalin cárnő románca (Házy Erzsébet )
3. Lehár Ferenc: Hercegkisasszony – Mary-Ann dala + Közzene (Házy Erzsébet )
4. Oscar Straus: Búcsúkeringő – Vera Lisaweta Opalinski grófnő dala „Rózsadal” (Házy Erzsébet )
5. Lehár Ferenc: Luxemburg grófja – Angèle belépője „Boldogság, ki tudja, mi a boldogság, aki nem volt szerelmes még…” (Házy Erzsébet )
6. Lehár Ferenc: Paganini – Maria Anna Eliza belépője „Szép álom, szállj a szívembe” (Házy Erzsébet )
Házy Erzsébet három duettet énekel Melis Györggyel azon a ”Mézeskalács”- rádiófelvételen, amelyről most ezeket a részleteket is, újra meghallgathattuk a Dankó Rádió nemrég véget ért operettműsorában („Az a szép”):
- Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács
A Rádió Dalszínházának bemutatója - keresztmetszet: 1977. január 21., Kossuth Rádió 17.19 – 18.04
Km. az MRT Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Sebestyén András
- Örzse és Jóska kettőse III. felv.: „-Vidd ezt a mézest véled el, a tarisznyádba tedd el, talán még sor kerül reá, ne hadd itt Jóska, vedd el. / Szív küldi szívnek szívesen, szív a szívtől kapja szívből kedvesen; ha nem kapja szív a szívtől igaz szívvel, kedvesen, küldje vissza szív a szívnek, tiszta szívből, szívesen....” (Házy Erzsébet és Melis György)
- Örzse és Jóska kettőse, I. felv.: „Kívül piros, belül édes, olyan cukor, mint a rétes, jaj, be szép! Jaj be szép! Közepén a kép!.../ … Hencida, Boncida, Bergengócia, mért is csak az uraké az óperenci-en-ci-a!” (Házy Erzsébet és Melis György)
- Örzse és Jóska kettőse, I. felv.: „Én a párod, te a párom, nem választ el semmi se, sem sírásó, sem koporsó, sem harangszó, sem mise: két szegény kis tücsköt így ád össze az egek ura. /- Nem kell a tücsöknél ehhöz semmi figura, semmi figura, semmi figura. /- Tudja jól a tücskök dolgát a mezők ura, a szívek ura, az egek ura…!” (Házy Erzsébet és Melis György)
Ma 57 éve, Karácsony első napján mutatta be a Rádió Dalszínháza:
- Johann Strauss – Fischer Sándor: A denevér (1963. december 25., Kossuth Rádió 19.05 –22.00) -
Házy Erzsébet (Rosalinda, László Margit, Szőnyi Ferenc, Ilosfalvy Róbert, Kozma Lajos, Melis György, Radnay György, Palcsó Sándor…, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Lehel György –Zenei rendező: Ruitner Sándor. Rendező: Mikó András.
A felsorolt művészek közül egyedül Palcsó Sándor van még köztünk - Hála Istennek!
b.-j.: Szőnyi Ferenc, Mikó András, Ilosfalvy Róbert, Házy Erzsébet
Ilosfalvy Róbert és Házy Erzsébet
A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában ma ismét hallhattuk ezt a két dalbetétet (is):
- Kálmán Imre – Leo Stein, Jenbach Béla – Gábor Andor – Romhányi József: A csárdáskirálynő
- Szilvia és Edvin kettőse: „A szerelem furcsa jószág, a szerelem egyszer súlyt…./Egy a szívem, egy a párom, boldogságom tőle várom…” (Házy Erzsébet és Korondy György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1968. június 1. Kossuth Rádió 19.20 – 22.00
- Szilvia belépője: „Hajhó, hajhó… Messze délen zordon hegyek ölén... / Hogyha szívem kéred tőlem, jól vigyázz babám…” (Házy Erzsébet és az MRT Énekkara)
Ismét láthatjuk a televízióban!
Ma 13.50 - 15.20 - M5 csatorna
Gábor diák
- Huszka Jenő Gül baba c. operettjének színes filmváltozata (1955)
Az operett zenéjét átdolgozta: Vincze Ottó
Írta: Babay József
Rendező: Kalmár László
Énekhangok (a Magyar Állami Operaház Művészei):
Gyurkovics Mária, Házy Erzsébet, Kenéz Ernő, Littasy György, Losonczy
György, Melis György
Közreműködik: a Forrai Kórus és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara Várady László vezényletével
Szereplők:
Zenthe Ferenc (Gábor diák) - énekhangja: Kenéz Ernő
Sinkovits Imre (Suki Balázs, „Mujkó”) - énekhangja: Melis György
Krencsey Mariann (Leila, Gül Baba lánya) - énekhangja: Gyurkovics Mária
Andaházy Margit (Veronika, Lagos görög lány ) - énekhangja: Házy Erzsébet
Kőmíves Sándor (Gül Baba, a rózsák atyja) - énekhangja: Littasy György
Tompa Sándor (Zülfikár, főeunuch)
Greguss Zoltán (Kucsuk Ali budai pasa) - énekhangja: Losonczy György
Bárdy György (Ali embere)
Mády Szabó Gábor (Budai bíró)
Budapest, 1962. december 6. - Radnay György Háry János és Házy Erzsébet Örzse, Háry mátkája szerepében Kodály Zoltán - Paulini Béla - Harsányi Zsolt Háry János című operájának egyik jelenetében.
A darabot 1962. december 16-án mutatta be Békés András rendezésében a Magyar Állami Operaház.
MTI Fotó: Keleti Éva
Budapest, 1962. december 6. - Radnay György Háry János és Házy Erzsébet Örzse, Háry mátkája szerepében Kodály Zoltán - Paulini Béla - Harsányi Zsolt Háry János című operájának egyik jelenetében.
A darabot 1962. december 16-án mutatta be Békés András rendezésében a Magyar Állami Operaház.
MTI Fotó: Keleti Éva
A Dankó Rádió Az a szép című operettadásában Házy Erzsébet énekfelvételei közül újra meghallgathattuk ma:
Kemény Egon - Gál György Sándor – Erdődy János: Komáromi farsang
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1957. március 9., Kossuth Rádió, 20.00 – 22.00
Km. a Földényi-kórus és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György
- Lilla románca: "Könnyű lepke, kis madár..." (Házy Erzsébet)
- Lilla és Csokonai kettőse: "Lilla, szívemet ne vesd meg..." (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert)
- Csokonai dala: "Sötét lepel borul reánk…" (Ilosfalvy Róbert)
- Lilla és Csokonai kettőse "Az első reggel" (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert)
A Dankó Rádió Az a szép című operettadásában Házy Erzsébet énekfelvételei közül újra meghallgathattuk ma, ismétlésként:
Franz von Suppé – Camillo Walzel, Richard Genée – Kardos G. György – Blum Tamás - Róna Frigyes: Boccaccio
- Fiametta és Boccaccio „Olasz kettőse” – ezen a koncertfelvételen magyarul hangzik el a duett. (Házy Erzsébet és Fülöp Attila, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara. Bródy Tamás vezényel) – „Komolyan-könnyedén” – nyilvános hangverseny közvetítése a Magyar Rádió 6-os stúdiójából, 1977. június 26. A koncert hangfelvételét 1977. augusztus 18-án, a Petőfi Rádió sugározta (20.33 -22.17).
Jacques Offenbach – Henri Meilhac, Ludovic Halévy - Fischer Sándor: A szép Heléna
- Heléna románca (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1965. november 20. Kossuth Rádió 19.58 – 21.52
A „Gerolsteini kaland” hangfelvétele
Budapest, 1957. február 16. Házy Erzsébet operaénekesnő, a Gerolsteini nagyhercegnő című Offenbach operettből készülő film női főszereplője, a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat Rottenbiller utcai stúdiójában énekel.
MTI Fotó: Keleti Éva
Auber: Fra Diavolo
Budapest, 1959. január 30. Házy Erzsébet operaénekesnő Daniel Auber francia zeneszerző "Fra Diavolo" vígoperájában, amelyet a Magyar Állami Operaház Erkel Színházában mutattak be február 1-én Szinetár Miklós vendégrendezésében.
MTI Fotó: Lónyai Mária
Budapest, 1953. június 2. Házy Erzsébet Dzsufi szerepében Ránki György Pomádé király új ruhája című opera próbáján.
A művet Oláh Gusztáv rendezésében, Márk Tivadar jelmezeivel június 6-án mutatta be a Magyar Állami Operaház.
MTI Fotó: Várkonyi László
Budapest, 1960. január 30. Házy Erzsébet Pamina szerepében Wolfgang Amadeus Mozart A varázsfuvola című operájában, melyet a Magyar Állami Operaház Mikó András rendezésében, 1960. január 24-én mutatott be.
MTI Fotó: Horváth Tamás
Pitti Katalin Házy Erzsébetről:
"CSODÁLATOS MŰVÉSZNŐ VOLT...IZZOTT A SZENVEDÉLY ÉS ÁLLT A LEVEGŐ, VAGY SISTERGETT KÖRÜLÖTTE...HANGJA TERMÉSZETES VOLT ÉS MINDENT TUDOTT A SZÍNPADI LÉTRŐL..."
(Egy nyilvános Facebook oldalról bejegyzése)
Janácek: Katja Kabanova
Budapest, 1961. február 21. Svéd Nóra Varvara (b) és Házy Erzsébet Katja Kabanova szerepében Leos Janácek Katja Kabanova című operájának próbáján.
Az operát 1961. március 10-én mutatta be Kenessey Ferenc rendezésében a Magyar Állami Operaház
MTI Fotó: Keleti Éva
Szokolay: Vérnász - Jelenet (Házy Erzsébet, Faragó András, Szecsődy Irén) - video (YouTube/
Szokolay Sándor: Vérnász - A menyasszony és Leonardo jelenete (1974)
Menyasszony: Házy Erzsébet
Leonardo: Faragó András
Cselédasszony: Szecsődy Irén
Vezényel: Kórodi András
Km. a Magyar Állami Operaház Zenekara
Rendező: Mikó András
Hangfelvétel: Hungaroton, 1973
https://www.youtube.com/watch?v=LCZRII-eNUk
Az opera televíziós változata - teljes felvétel (1974)
Budapest, 1952. január 6.
Házy Erzsébet, az Állami Operaház szopánénekese Franz Schubert - Heinrich Berté: Három a kislány c. daljáték Édi-je a Városi Színházban.
Készítette: Várkonyi László
Tulajdonos: MTI Zrt. Fotóarchívum
Azonosító: MTI-FOTO-771208
Házy Erzsébet - Anyegin - Tatjána - fotó
Házy Erzsébet - Pikk dáma - Liza - fotó
Házy Erzsébet - Az Ifjú Gárda - Kláva Kovaljeva - fotó
Házy Erzsébet - Poppea megkoronázása - Poppea - fotó
Házy Erzsébet - Albert Herring - Emmie - fotó
Házy Erzsébet - Koldusopera - Polly - fotó
Házy Erzsébet - Farsangi Lakodalom - Zsuzsika - fotó
Házy Erzsébet - Az ember tragédiája - Éva - fotó
Házy Erzsébet - Hamlet - Ophelia - fotó
Házy Erzsébet - Sámson - Delila - fotó
Házy Erzsébet - Brankovics György - István - fotó
Házy Erzsébet - Falstaff - Annuska - fotó
Házy Erzsébet - Ariadné Naxos szigetén - Komponista - fotó
Házy Erzsébet - A rózsalovag - Octavian - fotó
Házy Erzsébet - Palcsó Sándor - Együtt és egyedül - Lány, Fiú - fotó
Házy Erzsébet - Lysistraté - fotó
Házy Erzsébet - Bűn és bűnhődés - Szonja - fotó
Múltidéző
1978. február 14.
A KORONA PÓDIUM ma este 7 órai kezdettel Brecht-estet mutat be az író születésének 80. évfordulója alkalmából.
Közreműködik Házy Erzsébet, Bende Zsolt, Mécs Károly, Mikes Lilla, Forgács Júlia, Tiboldi Mária.
Műsorvezető: Fikár László
Szerkesztette: Mikes Lilla.
/Forrás: Pesti Műsor, 1978. február 14./
HANKISS ILONA: „PALCSÓ SÁNDOR OPERAÉNEKES”
Évekkel ezelőtt készült interjú most olvasható a "Parlandó"-ban
Az interjú szövegének illusztrációi között két Házy Erzsébet- Palcsó Sándor közös fotót találunk - operajelenetekből:
Erkel Ferenc: Brankovics György c. operájában Házy Erzsébettel (momus.hu)
Házy Erzsébet és Palcsó Sándor a Koldusoperában /Benjamin Britten - John Gay/ (momus.hu)
/Parlando.hu – 2020 /2020– 6./Hankiss Ilona/
Hankiss Ilona operaénekesnő: Az Operaélet című legendás művészeti folyóiratban kollégáimmal „Az opera fény-árnyékában” címmel készített interjúim a parlandóbeli megjelenése után előre láthatólag könyv formájába is olvashatók lesznek.
A Dankó Rádió most véget ért operettműsorában („Az a szép”) Ábrahám Pál operettslágerei álltak a középpontban - a Házy Erzsébet énekelte alábbi három részlet a Bál a Savoyban-ból utoljára nem olyan rég, október 14-én került bejátszásra:
Ábrahám Pál – Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda – Heltai Jenő – Romhányi József: Bál a Savoyban
- Tangolita dala: „Toujours l'amour...egy hölgy és egy úr … az élet kettesben szép…” (Házy Erzsébet, km. a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás.) - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből
- Madeleine és Aristid kettőse: „A férjed(m) szerelmes beléd(m), letérdel rajongón eléd(m)....A férjed(m) csak ismerjük el, úgy csókol, hogy jobban sem kell...” (Házy Erzsébet és Melis György, km. a Magyar Rádió és Televízió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás.) - 1963
- Tangolita dala: „Az én nevem La bella Tangolita, La Tangolita di Santa Fé..." (Házy Erzsébet, km. a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás.) - 1963
Visszatérek még a Kossuth Rádió új, operettműsorára: „OPERETTPARÁDÉ” – a december 5-i adás tartalmáról („Cigányszerelem”, „A mosoly országa”) már szóltam, most az egy héttel korábbi első adást is visszahallgattam, melyben a Lehár-életműnek szentelt műsorsorozat nyitányaként A víg özvegy és a Luxemburg grófja operettek zenéiből kaptunk ének-zenei bejátszásokat.
A szerkesztő-műsorvezető, Babucs Kriszta vendége a rádió stúdiójában Nemlaha György dramaturg, zenei író, aki hatalmas ismeretanyag birtokában eleveníti fel szavaival mindazt, amit a Lehár-operettek keletkezéséről, a művek sikertörténetéről tudni érdemes lehet.
Az „OPERETTPARÁDÉ” minden szombaton 14.32 és 15.30 óra között (öt percre megszakítva a hírekkel, 15.00 órától) hangzik el a Kossuth-adón: jövő szombaton a harmadik adással folytatódik a 150 éve született Lehár Ferencről való megemlékezés a rádióban.
A november 28-án sugárzott első adásban tehát „A víg özvegy” és a” Luxemburg grófja” operettek álltak az adás fókuszában.
A teljes rádióműsor ezen a linken hallgatható vissza:
Ebben a műsorban is hallhattuk Házy Erzsébet szépséges énekét, ezúttal a Víg özvegyből csendült fel a dal és jelenet:
Lehár Ferenc: A víg özvegy
/Die Lustige Witwe, 1905/
Operett három felvonásban
Szövegét André Meilhac Attasé című darabja alapján Victor Léon és Leo Stein írták, a magyar dalszövegek Mérey Adolf munkája.
- Glavary Hanna belépője, I. felv. (Házy Erzsébet, km. Kishegyi Árpád, Külkey László, valamint az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1962. december 8., Kossuth Rádió 18.55 – 21.27.
A teljes dalszöveg:
Hanna: Uraim! Elég!
Cascada: Nem rejthet szebb angyalt az ég!
Hanna: Ilyen bókolás!
Cascada: Oly szép, oly csodás!
Hanna: Szavamra, már rémítő!
Brioche: Kegyed a napja, égi nő, az estélynek!
Hanna: Ej, már elég! Nem hallgatom tovább. Zavar ez émelyítő bókolás!
Férfikar, Cascade, Brioche: Oly ifjú, bájos, szép, csodás! Köszöntse hódolás! Mély bókolás!
Hanna:
Párizsban én csak jövevény és özvegy is vagyok, az urakat nem értem én, miért e sóhajok? Húszmillióm, ha nincs nekem, koldus vagyok, szegény… Megkéri akkor is kezem e sok finom legény? A millióknak, vagy nekem csapják a szelet? Kíváncsian lesem, hogy minő a felelet?
Férfikar (hadakozva): Óh, óh, óh!
Hanna: Ez „Óh” tiltakozó! S e nő égő ajkán nem édesebb s forróbb a csók, ha melegítik, édesítik a tehermentes szép milliók!
Cascasde és Briosche együtt: Hogy a hozomány zsíros vagy sovány? Én nem kérdezem...
Férfikar: E csók tündéri jó! Mert véle jár húsz millió!
Hanna: Hull reánk vádja, óh méltatlanul! Arcomon szégyen pírja gyúl!
Cascasde és Briosche együtt: Hull reám méltatlanul.
Hanna:
Hazámban tudni nem szokás, a flört mi fán terem? Ott nincs léháskodás, ott szent a szerelem! A szív beszéde hallgatás! S a némaság beszél! Sok szóban fér el sok csalás! A hízelgés veszély! Ez a sok mohó udvarló, Istenkém, de önző, gyarló! Szívem mégsem dobog, csak pénzkérdés ez a dolog!
Férfikar: Így még százszor bűvölőbb ez a nőcske, és én százszor jobban imádom őt! Nagysád! Imádom én!
Cascasde és Briosche együtt: Akár minő szegény. Nem hízelgek én! Hisz szeretem én! Bárminő szegény!
Brioche: Én nem futok a pénz után
Cascade: Nekem a szíve kell csupán!...
„OPERETTPARÁDÉ” – minden szombaton 14.32 és 15.30 óra között (öt percre megszakítva a hírekkel, 15.00 órától)
Amint a tegnapi adásból kiderült, az első hetek műsorán Lehár Ferenc születésének 150. évfordulója alkalmából, a nagy magyar zeneszerző művei szerepelnek. Beszélgetős-zenés adásokat hallunk.
A szerkesztő-műsorvezető, Babucs Kriszta a stúdióban vendégével, Nemlaha György dramaturggal – zenei íróval beszélget az ismertetett operettek megírásának hátteréről; az első külföldi és hazai bemutatóinak fogadtatásáról, a kor énekes sztárjairól, akik Lehár-operettjeit sikerre vitték. A beszélgetés során a darabok cselekményének váza ugyancsak ismertetésre kerül, de közben az előzetesen kiválasztott szép zenei részletek is elhangzanak belőlük.
A november 28-án sugárzott első adásban A víg özvegy és a Luxemburg grófja operettek álltak az adás fókuszában, a december 5-i műsorban pedig a Cigányszerelem és A mosoly országa operettek kerültek „terítékre”.
A teljes rádióműsor visszahallgatható ezen a linken:
A műsorban A mosoly országa két rádiófelvételéről hallhattuk felcsendülni Házy Erzsébet szépséges szopránját:
Lehár Ferenc - Fritz Löhner-Beda, Ludwig Herzer - Harsányi Zsolt: A mosoly országa
- Liza és Szu Csong szerelmi kettőse, II. felv.: „- Lótuszvirág! Érted élek csupán! Senki másért! Szív, hogyan tudsz így tele lenni, mondd? Hogyan fér beléd ennyi vágy és tűz? És ennyi láz?.../- Asszony szerelmesebb nincs senki más, vágyat ily édeset sose találsz! Mindenem vagy Te nekem, sorsom és a végzetem, oldaladon itt talál engem élet és halál! ...” (Házy Erzsébet és Simándy József, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1971. november 11., Kossuth adó 19.35 – 21.29
- Mi és Hatfaludy Feri kettőse, III. felv.: „Zig-Zig-Zig... Fehér virág, kacér virág, idegen mezőkön termettél! ....Miért is nem lehet, hogy kalapomhoz tűzzelek?! Miért is nem lehet, hogy pántlikába fűzzelek?! Fehér virág, kacér virág, De kár hogy nem otthon termettél! /- Piros virág, tilos világ, idegen mezőkön termettél. Piros virág, tilos világ, de kár hogy virágom nem lettél?!...” „Zig-zig-zig…./ Fehér virág, kacér virág...” (Házy Erzsébet és Melis György, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Rubányi Vilmos) - Rádióbemutató, részletek: 1957. március 14., Kossuth Rádió, 19.10 -
Charles Lecocq: Angot asszony lánya – Politikai dal – Házy Erzsébet és Szabó Miklós
Clairette és Ange Pitou kettőse - "Politikai dal" (Házy Erzsébet és Szabó Miklós, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor)
Charles Lecocq - Victor Koning, Clairville (Louis-François Nicolaïe), Paul Siraudin: Angot asszony lánya /La Fille de Madame Angot (1872)/
Háromfelvonásos operett
Magyar szöveg: Kristóf Károly. Versek: Romhányi József
A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1960. augusztus 21., Kossuth Rádió, 20.15 – 22.00 .
A Dankó Rádió délutáni operettműsorában („Az a szép”) Házy Erzsébet énekhangját két operett rádiófelvételének részleteiről hallhattuk újra:
-
Fényes Szabolcs - Harmath Imre - Romhányi József: Maya
A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1971. április 12. Kossuth Rádió, 19.57 – 22.00
Km. az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara. Vezényel Gyulai Gaál Ferenc.
- Maya, Barbara, Rudi jelenete: „Párizs, te szép!...” (Házy Erzsébet, Galambos Erzsi, Rátonyi Róbert, énekkar)
- „Maya, Barbara és Rudi hármasa, II. felv.: „Ahol mi járunk: feldübög a tapsorkán… /- Odavagyok magáért, a fekete hajáért, egyetlenegy szaváért, mosolyáért. - Odavagyok egészen, a szívembe bevésem, hallgassa meg, ha kérem a kérésem! – Szeretném, ha szeretne, rám nevetne! Nem kívánom sokáig, csak örökre!...” (Házy Erzsébet, Galambos Erzsi, Rátonyi Róbert)
-
Charles Lecocq - Victor Koning, Clairville (Louis-François Nicolaïe), Paul Siraudin - Kristóf Károly és Romhányi József: Angot asszony lánya
A Rádió dalszínházának bemutatója: 1960. augusztus 21., Kossuth Rádió, 20.15 – 22.00 .
Km. Házy Erzsébet, Németh Marika, Kiss Manyi, Geszty Szilvia, Szabó Miklós, Rátonyi Róbert, Fekete Pál, az MRT Énekkara és Szimfonikus zenekara.
Vezényel: Polgár Tibor
Rendező: László Endre
A műsor ismertetése során a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia idézte a rádiófelvétel zenei rendezőjének, Ruitner Sándornak a gondolatait a darabról, amelyeket az operett rádiós bemutatójakor (1960) írt a korabeli Rádióújságba:
”Offenbach daljátéka, a Fortunió dala után, még ugyanabban az esztendőben, ugyancsak a 6-os stúdióban egy másik francia nagyoperett, a Lecocq Angot asszony lánya c. művének rádióváltozatát készítettük el. … A darabbeli Clairette-szerep megformálása a mikrofonok előtt sokszínű alakításra adott lehetőséget, a végeredmény: a primadonna és a filmszínész Házy Erzsébet arculatának egyfajta ötvözete. Azt hiszem, Házy Erzsébet habitusához legközelebb ez a primadonna-szerep, ez az operett-alak állt, amelyik Lecocq darabjának cselekményében a párizsi piac halászkofáinak fogadott lányaként a francia forradalom egyik tipikus nőalakjának sorsát személyesítette meg. Tenorpartnere, a királyság ellen lázító népköltő, Ange Pitou szerepében Szabó Miklós volt, s ezúttal a szerelmespár vonzalmának zenei kifejezését elsősorban nem a lírai hangvétel, sokkal inkább a forradalmi hevület jellemezte.”
A rádióban most sugárzott részletek között voltak:
- Clairette és Pitou szerelmi kettőse (Házy Erzsébet és Szabó Miklós)
„- Csak érted dobbanjon a szívem! Csak téged csókolhat a szám! E percben megesküszöm néked, hogy mindig hű leszek hozzád! Várj még reám, én érted élek… De mit kell addig érte tennem? - Bizony, egy ötlet kéne, ez a fő!.. - Felmerült egy ötlet bennem....- Angot anyó, ha élne, vajon mit is tenne ő? – Egy ötlet támadt most agyamban: megölöm én gyűlölt ellenfelem. – Fussál! - Nem a te hibád!... - Angot anyó, ha élne… /- Csak érted dobban a szívem!..."
- Ange Pitou belépője (Szabó Miklós)
„Én szeretem az én Clairette-tem, és erről nincs mit mondani, de van egy művésznő kit ketten tudnak csak meghódítani. Az egyik egyszerű miniszter, a másik hírhedten a király, de aki még királyt sem tisztel, annak miniszter se jár!...”
- Clairette és Hortensie Langé kettőse (Házy Erzsébet és Németh Marika)
„Mennyi kedves régi emlék éled bennünk, ifjúságunk mennyi édes napjai…”
- Clairette és Pitou kettőse - "Politikai dal" (Házy Erzsébet és Szabó Miklós, km. az MRT Énekkara)
„ - …Csúnyán rajta veszthet!.../ - Előre, küzdelemre, fel, a cél a győzelem! ....már nem veszély az életünk, az úri renddel véget ér. Előre mind ki jó barát, ...megírta sok dalát! Kegyelmet egy sem érdemel, a bűnökért fizetni kell! Új élet nap után ragyog, ha nem lesz félelemre ok, ha senki mástól nem remeg, csak így leszünk mi emberek! /No, fel hát! Harsogjuk a győzelem dalát, és kezdjük meg a táncot, hogy hulljanak a láncok, így lesznek végre boldogok a franciák!”
- Ange Pitou forradalmi dala (Szabó Miklós, km. az MRT Énekkara)
„Zeng az énekszó, Párizs népe, Párizs népe! „Zeng az énekszó, vasat a kézbe, vasat a kézbe! Tűzen át-vízen át! A népek vágya győz! Tűzen át-vízen át! A népek vágya győz! ... Álljon már közénk az aki bátor, az aki bátor! Lámpavasra fel azt aki dőzsöl, azt aki gátol..."
Эржебет Хази. Джакомо Пуччини. Мадама Батерфляй.
Giacomo Puccini: Pillangókisasszony – Cso-cso-szán halála - az opera zárójelenete - HÁZY ERZSÉBET
Házy Erzsébet
Forrás: https://www.kinopoisk.ru/name/508727/
Эржебет Хази
Kapcs.: 4775. sorszám
Lehár: Cigányszerelem - "Nézz rám" - Házy Erzsébet
/YouTube/
Lehár Ferenc - Alfred Maria Willner, Robert Bodanzky - Gábor Andor: Cigányszerelem
1965-ös hanglemezfelvétel, mely a Qualiton kiadványa volt, LP-n, majd CD-n is kiadták (2004)
Km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Breitner Tamás
Kapcs. 4682. és 3725. sorszámok
Tegnap este a Bartók Rádió Donizetti emlékét idéző zenei műsorában egy Bellini-operarészlet is elhangzott:
Vincenzo Bellini: Az alvajáró – Amina és Elvino szerelmi kettőse (Házy Erzsébet és Mátray Ferenc, km. a Magyar Rádió Énekkara és a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Fischer Sándor) - "Bemutatjuk új operafelvételünket – részletek Bellini operáiból” - 1957. február 14., Kossuth Rádió 18.50 - 19.50
Az alábbi linken visszahallgatható a rádióadás e részlete – az időskálán 18:43:23 – 18:46:45 perc
„MUZSIKUSLEGENDÁK”
Gaetano Donizetti zeneszerző
2020-11-29., Bartók Rádió, 19.30 – 20.30
Szerkesztő – műsorvezető: Némethy Attila
Kálmán Imre: A cirkuszhercegnő – „Te meg én” – Házy Erzsébet és Udvardy Tibor
Kálmán Imre - Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: A cirkuszhercegnő
- Fedora és Mister X kettőse: „Te meg én, te meg én, ölelj át, kicsikém.... Te meg én, te meg én, csak ölelj, kicsikém..." (Házy Erzsébet és Udvardy Tibor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - 1965 - Qualiton
A Dankó Rádió mai operettműsorában ("Az a szép") hallhattuk újra - ezúttal:
Johann Strauss – Friedrich Zell, Richard Genée – Gáspár Margit – Kristóf Károly: Egy éj Velencében
A keretjátékot Innocent Vincze Ernő írta.
A Rádió Dalszínházának stúdiófelvétele (1966. július 16., Kossuth Rádió 20.28 – 22.00)
Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás
- Annina és Caramello kettőse az I. felvonásból (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert):
„- Pellegrina, Rondinella. - Kérlek, Annina! - Rondinella, Pellegrina. Pellegrina, Rondinella…”
- Annina dala -„Gúnydal” (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkara)
„Egy herceg gazdag, fényes, ha-ha-ha, a palotája fényes, ha-ha-ha, mindenki oson, és titkos utakon, tralalalala, tralalalala. És jár a nők után, megáll a ház előtt, ad nekik szerenádot, és szédíti a nőt, tralalalala, tralalalala. S ha van ki visszahív, sorra behívja mind. A herceg nagy link. A herceg az nagy link. --- Ilyen a finom, boldog úr!...”
Házy Erzsébet egyik rádiós operettfelvételét hallgathattuk meg ma ismét a Dankó Rádió operettműsorában ("Az a szép"):
Carl Zeller: A madarász - Rajna-keringő
Lásd a 4937. sorszámnál is.