Úgy tűnik, Csák János miniszternek Leonard Bernstein sem felelt volna meg, hogy vezesse a Zeneakadémiát
Győriványi
Ráth György karmester egyike a miniszter szerint érvénytelen pályázatot beadó
rektorjelölteknek. Szerinte akár szerencsét is hozhat neki a döntés.
A Zeneakadémia rektori posztjára pályázó Győriványi Ráth György szerint annak idején az intézmény megkapta a krémek krémjét, de ez most nincs így - Interjú
Népszava.hu - , Hompola Krisztina, 2023.09.16.
„A legfontosabb problémának minden aspiráns azt látja, hogy ma már nemcsak a legtehetségesebb fiatalok tanulnak a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen.”
„Sokak szerint ez egy személyre szabott pályázat.
Lehet így is értelmezni, de egy dolog világos:
a fenntartó nem akarja folytatni azt a hagyományt, hogy „tanár néni/bácsi” vezesse a Zeneakadémiát, és ez a szándék számomra nagyon szimpatikus. Olyan művészt szeretne az intézmény élére, aki tisztában van azzal, hogy a világban milyen követelményeknek kell egy fiatal zenésznek megfelelni, mi szükséges ahhoz, hogy valaki pódiumra, vagy egy jó zenekarba kerülhessen."
Helyesbítek: JAJ!!!
Én csak most tudtam meg az alábbi közleményből:
„Győriványi
György Sándor a feltételezések szerint nem más, mint Győriványi
Ráth György karmester, az Operaház volt fő-zeneigazgatója,... A
Kulturális és Innovációs Minisztérium .... a Magyar Nemzetnek úgy
nyilatkozott: a pályázatot születési néven nyújtották be, amely nem azonos az
illető művésznevével, amelyet karmesterként használ.”
Nahát, ez az. A maestro hírek szerint minden jelentősebb hazai zenekar háza tájàn megfordul(t), ahol éppen vezetőváltás néz(ett) ki..
Jak!!! Nem Juhász Előd miatt ignorálom a Kat. Rádió adásait IS.
A Magyar Katolikus Rádió korábbi adása
„Zene-közelben” - Juhász Előd műsora
Vendég: Győriványi Ráth György karmester
„Őt onnan is ismerhetik a
zenebarátok, hogy egy ideig az Opera főzeneigazgatója, majd a Nizza-i Opera
zenei vezetője volt. Világszerte vezényelt, komoly elismerést vívott ki
magának.”
Elhangzott:
2023.04.09. 17:04 - 18.00
Visszahallgatható: itt.
Viszont érdekes kérdést vet fel a Wikipedia őt bemutató oldala. Eszerint, idézem: "He worked in most countries of the world with artists like Marcello Alvarez, Renato Bruson, José Cura, Daniela Dessì, Norma Fantini, Ferruccio Furlanetto, Maria Guleghina, Sumi Jo, Zoltán Zoltán, Gidon Kremer, Éva Marton, Viktoria Mullova, Leo Nucci, Uto Ughi, Giacomo Prestia, Samuel Ramey, Vadim Repin, Sylvia Sass and Grigorij Sokolov." (Az eredeti oldalon némelyik név mögött link van, ezért a Momus oldalán ezek vastaggal szedetten jelennek meg.) Ez a Zoltán Zoltán vajon kit takarhat?
No, őt aztán végleg nem fogadnák el macskának (fő)zeneigazgatónak az egerek hangászok.
Vajon "régi, mostanság ritkán látott vendég előadóművészünk" még mindig a Nizzai Operaház főzeneigazgatója, ahogy korábban itt lejjebb is olvashattuk? Mert én bizony halvány nyomát sem látom a színház honlapján. Ha netán már nem az, vajon merre jár? Ez a vezénylése esetleg összefügghet NFZ üres főzeneigazgatói székével?
Ma este régi, mostanság ritkán látott vendég előadóművészünk bukkant fel a Pesti Vigadó koncertdobogóján:
Győriványi-Ráth György vezényelte a Nemzeti Énekkart (karigazgató: Somos Csaba) és a Nemzeti Filharmonikus Zenekart.
Johann Sebastian Bach: János-passió, BWV 245
Szólisták:
Zemlényi Eszter (szoprán)
Láng Dorottya (alt)
Megyesi Zoltán (tenor)
Hámori Szabolcs (bariton)
Sebestyén Miklós (basszus)
Győriványi Ráth György - képgaléria - 2021
https://hu-hu.facebook.com/photo/?fbid=10227567278834419&set=ecnf.1438553020
(Nyílt Facebook oldaláról)
A Bartók Rádió mai műsorán szerepel 12.36 -13.42 Hangversenykülönlegességek A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának hangversenye Vezényel: Győriványi Ráth György Km. Szabadi Vilmos - hegedű 1. Gershwin: Kubai nyitány 2. Lendvay Kamilló: II. hegedűverseny 3. Barber: Adagio 4. Bernstein: West Side Story - szimfonikus táncok (Zeneakadémia Nagyterem, 1989. január 20.)
Bartók Rádió sugározza ma délután: 15.06 – 16.56 Zenebeszéd Mozart: d-moll zongoraverseny K. 466. Ea. Szakcsi Lakatos Róbert - zongora és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara Vezényel: Győriványi Ráth György Műsorvezető: Fazekas Gergely Szerkesztő: Katona Márta (ism.)
A már idézett sorokon túl ugyancsak az említett, frissen megjelent interjúkötetben olvashatjuk Szinetár Miklósnak Győriványi Ráth György operaházi időszakával kapcsolatos felelevenített emlékei között az alábbi mondatokat is: „[…] Egy későbbi igazgatóság összerakott kettőnket a Tannhäuserben, és ő ott az egyik próbán az összes jelenlevő előtt mindenkitől elnézést kért, akit csak vezetőként megbántott. Ez egy nagy emberi gesztus volt, kevesek lennének képesek rá. Aztán még valamit a 2002-es visszatérésemről. Én akkor megbízott vezetőként kerültem vissza ide és újra pályáznom kellett. Hogy pályázzak-e, ennek az eldöntésére összehívtam az opera igazgatóságát: Győriványi 21 új vezetőt hozott, ezek közül én mindössze kettőt küldtem el, a többit megtartottam. Nekik tettem fel a kérdést, hogy pályázzak-e, amiről névtelenül, titkosan szavaztattam meg őket – és egyhangúan támogatásukról biztosítottak.”
Az eljövendő koncertek sorához kapcsolok egy már előadottat: W. A. Mozart és Franz Schmidt műveit játszotta az Orkester Slovenske filharmonije. A 2014. évi budapesti ősbemutató után 2016. november 11-én és 12-én Győriványi Ráth György Ljubjanában is vezényelte Franz Schmidt IV. szimfóniáját, amely nagy sikert aratott. Feltehetően ismét ősbemutató volt. [url]http://www.ljubljana.balassiintezet.hu/en/concert-conducted-by-gyorgy-rath/?year=2016&day=10&month=11&template=bbi_institute_sub&link=;Balassi Intézet[/url]
[url] http://operabase.com/a/Gy%C3%B6rgy_Gy%C3%B6riv%C3%A1nyi_R%C3%A1th/6619; György Györiványi Ráth, conductor - Operabase [/url] Future performances [NP] New production György Györiványi Ráth: Schedule From Opera 18-24 May 2018 Nabucco Opéra Nice Côte d'Azur (D:Mast) Opéra 19-25 Jan 2018 Le nozze di Figaro [NP] Opéra Nice Côte d'Azur (D:Benoin) Opéra Mar 2013 Madama Butterfly [NP] Opéra Nice Côte d'Azur (D:Benoin)
Festival Puccini 2017 22 luglio, 2017 „Omaggio alla Francia – Concerto Sinfonico dell’Orchestra Filarmonica del Teatro dell’Opera di Nizza. Direttore d’orchestra Györiványi Ráth György.” „- l’Orchestra dell’Opera di Nizza diretta da Győriványi Ráth György, il 22 luglio a commemorare ad un anno di distanza le vittime dell’attentato della Promenade des Anglais. Evento realizzato in collaborazione con la Ville de Nice e il Teatro dell’Opera di Nizza e con il patrocinio dell’Ambasciata di Francia in Italia”
[url] http://www.bam-music.org/2017/06/12/festival-puccini-july-9th-great-concert-of-italian-army-band/; Festival Puccini: on July 9th a great concert of Italian Army Band [/url]
[url] http://www.orchestre-cannes.com/anthea-antipolis-theatre-antibes-12-14682/; Puccini: La Boheme [/url]
Ott előbb megkreálja az ellenségeket, mint Pesten tette, igen rövid úton teljes egységfrontot hozva létre maga ellen. Persze teljesen más szituáció, ott nem kell leépíteni a közalkalmazottakból álló társulatot. Szétzilálni persze ott is lehet mindent.
A Bourbonokról szóló mondást mindenki rosszul idézi: SEMMIT nem tanultak és MINDENT elfelejtettek.
Ugyan már, Nice-ban kin állhatna bosszút?
A Bourbonok óta tudjuk, hogy az emberek - általában - nem tanulnak a saját hibáikból, és nem felejtenek! (És ráadásul még ismét hatalomba kerülve többnyire kiteljesítik bosszújukat!)
Szinetár Miklós 85. születésnapja alkalmából készített interjúkötetből ( László Ferenc: A nagyvadak érdekelnek - Beszélgetések Szinetár Miklóssal) idézek egy bekezdést: (A karmesterekről esik szó, akikkel Szinetár Miklósnak mint rendezőnek munkakapcsolata volt saját darabjai színpadra állításakor vagy televíziós operafilmjeinél: Erdélyi Miklós, Lamberto Gardelli, Ferencsik János, Lukács Ervin, Kovács János, Fischer Iván, Fischer Ádám) Szinetár Miklós: „[…] De kérem, most fogódzkodjon meg: nekem talán a legjobb partnerem az operakarmesterek közül az bizony Győriványi Ráth György volt. Vezetőként ugyan egyetlen közös gondolatunk nem volt, de tökéletes harmóniában tudtunk együtt dolgozni a Macbethben. És a Tannhäusert senki más nem tudta annyira az én ízlésemnek megfelelően dirigálni, mint . Mert ő felvállalta a Tannhäuser olaszos, ha tetszik, slágeres, hatásos vonulatát.”
Sajnos általános keserű tapasztalatom, hogy az emberek nem tanulnak semmiből. Hogy ő lesz-e a ritka kivétel? Optimizmusomat eléggé mérsékli, hogy első periódusának rossz tapasztalataiból semmit nem tanult, és csinálta kb. ugyanazt a másodikban is.
Reméljük, hogy emberileg némileg megváltozott, hiszen már ő sem fiatal, és korábbi sorozatosan elkövetett hibáiból levonta a konzekvenciát!
Én kívánom a beosztottjainak, hogy ne úgy viselkedjen, mint Pesten kétszer is! Egyébként sok sikert, szerencse fel!
Petyus írta az Olvasói levelek topicba, áthozom ide: "Friss hír: 2017 szeptemberétől Győriványi Ráth György a nizzai operaház főzeneigazgatója." Adatik neki ismét egy művészeti kibontakozási lehetőség! Kívánom: sikerüljön számára ez az újabb "megmérettetés"!
Nem tudok válaszolni rá, mostanában nem vezényel idehaza.
Tiszta sor...:-) Köszönöm, hogy fáradtál vele és ideírtad.
Pontosítás PhD/DLA ügyben: 28. § (1) Ha a felsőoktatási intézmény foglalkoztatási követelményrendszere szigorúbb előírást nem tartalmaz a) a tanársegédi munkakörben történő alkalmazás feltétele a doktori képzés megkezdése, b) az adjunktusi munkakörben történő alkalmazás feltétele a doktorjelölti jogviszony létesítése, egyetemen betöltött adjunktusi munkakör esetén a doktori fokozat megszerzése. (2) A főiskolai docensi munkakörben történő alkalmazás feltétele, hogy az érintett rendelkezzék doktori fokozattal, és alkalmas legyen a hallgatók, a tanársegédek tanulmányi, tudományos, illetve művészi munkájának vezetésére, továbbá rendelkezzék megfelelő szakmai gyakorlattal.
Attól, hogy doktori címe van, jobb karmester is lett?
Érdekességként: Dr. Bónis Ferenc: A Budapesti Filharmóniai Társaság 150 esztendeje c. könyvének 87. oldalán: Vezényel: Dr. Dohnányi Ernő, közreműködik: Dr. Székelyhidy Ferenc (1923. november 19). A 115.oldalon: vezényelnek: Dohnányi Ernő dr., Kodály Zoltán dr. (1942. december 11)
Örültem bejegyzéseidnek, objektíven jártad körül a téma egy részét. Rang és rangkórság más dolog, én tisztelem azokat akik tanulással, tudással szerezték meg azt a két betűt. Tisztelem azokat is, akik megadják a dolgok rangját, ellentétben a már régebb óta tartó korszellem lefelé nivelláló hatásával. Bevallom, nekem Dr. Apika is imponálna...:-) Részemről ezt a témát ebben a fórumban befejeztem.
Még valami, bocs, többet nem okoskodom, ígérem. Az itthon tapasztaltnál sokkalta erősebben megnyilvánuló "rangkórság" az általam amúgy oly nagyrabecsült cseh társadalomban sokkal mélyebb gyökerekkel él még ma is, álljon itt egy szimpla példa: prof. Ing. Karel Janda M.A., Dr., Ph. D., RWE Chair
Ja, amúgy két éve én is lecserélhettem volna a nicknevemet DrApikára...
Amíg Bécsben (és általában a német nyelvterületen) szinte sehol nem követelik meg a doktori címet, addig annak a bizonyos mai fiatalnak lesz igaza. Viszont nálunk, a 2006. ápr. 1-én (vicces, mi?) elfogadott Felsőoktatási törvény szerint hosszú távon nem lehet senki minősítés nélkül (azaz PhD/DLA oklevél hiányában) egyetemi/főiskolai oktató. Még tanársegéd sem. Ez amúgy teljesen USA-kompatibilis dolog, nesze neked EU...
Nem is a teljesítmény negligálása ez. Csak ne írja ki, amíg aktívan zenél - szerintem. Egyébként valóban az ő dolga.
Amit elér valaki, és jogosan használja az nem hivalkodás. Teljesítmény van mögötte. Bevallom engem is meglepett, amikor a műsorfüzetben a nézőtéren ülve olvastam. Ez kizárólag az ő dolga. Tudom, hogy sokan nem használják, csak hivatalos irataikban. Ez is az ő dolguk. (Bécsben hallottam egy mai fiataltól, hogy ő azért a két betűért nem fogja évekig törni magát. Ilyen is van.)
Nem kifogásolom, csak szokatlan számomra ebben a művészi körben - leírva látni. Ennek a meglepetésemnek adok hangot.
Soroljam Neked például a közismert operaénekeseket és karmestereket,akiknek doktori végzettségük is volt vagy van, és nem hivalkod(t)nak vele? Utána tudsz nézni - ha akarod...
Ízlések és pofonok... Engedd meg, hogy én is válaszoljak erre a bejegyzésedre, egy doktori címet kiírni vagy kinyomtatni lehet, és azért előtte meg kell védeni. Odabiggyeszteni nem lehet. Jogosan használja, ha óhajtja kiírhatja. Az nem tudom, hogy trendi-e, annyi szokatlan dolog van, miért éppen ezt kifogásolod?
Az aktív zenészek, énekesek, karmesterek körében ritka, ha a neve elé odabiggyeszti: "dr." Vagy a színlapon feltüntetni ez a mai "trendi"?....
Aki a zenével tudományos alapon is foglalkozik és nem csak előadóművész (vagy pl. karmester) nem ritka, hogy doktorátussal is rendelkezik. Csak sokszor véletlenül tudjuk meg.
Tegnap a Franz Schmidt fórum 239, 246 bejegyzésében "kétked" fórumtárs érdeklődött nálam Dr. Győriványi Ráth György doktori címe felől. Amilyen a véletlen...mást keresve ugyan, de a google keresőn előbukkant egy cím, amire rákattintva a disszertáció olvasható, Győriványi Ráth György:Mahler Szimfonikus költemény két részben című művének átalakulása 1. szimfóniává (Egy remekmű kialakulása egy zeneszerző-karmester műhelyében) Pécsi Tudományegyetem Művészet Kar Doktori Iskola, 2012.
Az alábbi műsor minden közreműködőjének szívből gratulálok az Operaházban előadásra került darabokban nyújtott zenei produkcióhoz. Külön köszönet Dr. Győriványi Ráth György úrnak Franz Schmidt IV. Szimfóniájának budapesti ősbemutatójáért.