2022-ben Prima Primissima-díjat kapott Keller András hegedűművész, karmester.
A Magyar zeneművészet kategóriában a díjra jelölt volt még:
- Horváth Kornél ütőhangszeres előadóművész
- Kovács Kati énekesnő, szövegíró, filmszínésznő
Biztos arra a posztra is akad egy régizene-specialista...
Kérdés, mi (ki) lesz Fischer Iván után (ha eljön az ideje) - hogy őt követően, továbbra is a Fesztiválzenekarunk legyen/maradjon a legjobb(?) hazai szimfonikus zenekarunk...- akár a jövőben is, eséllyel további rangos díjakat kapni- besöpörni...
Keller András sok mindenre gyúr, például szeretné, hogy a zenekara jobb legyen a Fesztiválzenekarnál. De tartok tőle, ehhez nem elég hosszú az élete.
Idén is tíz zeneművészeti tehetséget ismert el az MVM
ORIGO 2022.11.23. 12:34
Tizenötödik alkalommal vehették át a hazai zeneművészet legkiemelkedőbb fiatal tehetségei a Junior Prima Díj magyar zeneművészet kategória elismeréseit november 22-én. Az MVM a szakmai elismerésen kívül kétmillió forinttal támogatja a tíz díjazott harminc év alatti zeneművészt.
"Idén Eszenyi Zsombor klarinétművész, Fröschl Éva Lilla kürtművész, Hartmann Domonkos Péter csellóművész, Hontvári Gábor karmester, Horváth Balázs jazz-zongoraművész, Oláh Patrik zeneszerző, Pellet Sebestyén zongoraművész, Rozsonits Ildikó zongoraművész, Tabajdi Ádám orgonaművész és Tuznik Natália operaénekes vehette át a fejenként kétmillió forint támogatással járó Junior Prima Díjat."
Bevallom, nem tudtam, de egy ilyen interjú megmozdíthat olyanokat, akik különben nem ismerik.
Az nem ezen múlik, hanem, hogy kinek van minél több rokona, ismerőse, szimpatizánsa, akik hajlandóak sok-sok sms-t írni.
Úgy tűnik, Keller András erősen gyúr az idei Prima Primissima-díjra: nagyinterjú a Concerto Budapest vezetőjével a mandiner.hu-n itt olvasható.
https://fidelio.hu/plusz/tiz-ev-utan-ujra-odaiteltek-a-pro-cultura-urbis-dijakat-175648.html
https://fidelio.hu/plusz/ok-vehettek-at-iden-a-budapest-diszpolgara-cimet-175597.html
Kihirdették az idei Príma Primissima díj jelöltjeit.
Magyar zeneművészet kategóriában Horváth Kornél ütőhangszeres előadóművészt, Keller András hegedűművész, karmestert és Kovács Kati énekesnőt jelölték....
Magyar Szent István-rend kitüntetést kapta 2022-ben:
MIKLÓSA ERIKA, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas koloratúrszoprán operaénekes
RÓFUSZ FERENC, Kossuth-díjas rajzfilmrendező, a nemzet művésze
Augusztus 20. alkalmából adományozható kitüntetéseket kapott mások mellett:
A Magyar Érdemrend középkereszt polgári tagozat
DR. KOLLÁR ÉVA Liszt Ferenc-díjas karnagy, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségének tiszteletbeli elnöke, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem volt tanszékvezető egyetemi tanára,
Magyar Érdemrend tisztikereszt polgári tagozat
BUDAI LÍVIA operaénekes
GRÁF ZSUZSANNA Liszt Ferenc-díjas karnagy, érdemes művész, az Angelica Leánykar alapítója és vezetője, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Rendkívüli Tehetségek Képzőjének tanára, a Városmajori Gimnázium zenei tagozatának alapító vezetője,
Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozat
DR. MINDSZENTY ZSUZSÁNNA Liszt Ferenc-díjas karnagy, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Művészetközvetítő és Zenei Intézetének nyugalmazott főiskolai docense, a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségének társelnöke,
SZAMOSI SZABOLCS Liszt Ferenc-díjas orgonaművész, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója és a Szegedi Dóm zeneigazgatója, a pécsi Szent Péter és Szent Pál Székesegyház volt orgonistája, karnagya és zenei vezetője
Magyar Érdemrend Lovagkereszt
Dr. KARASSZON DEZSŐ orgonaművész, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara nyugalmazott egyetemi tanára, orgona és egyházzenei tanszaka megalapítója, a debreceni Schola Calviniana alapító karnagya orgonaművészként és egyházzene-történészként, illetve oktatóként végzett iskolateremtő munkája, példaértékű életútja elismeréseként.
1166
Átadták a 2022-es Székely Mihály-díjat, az idei díjazott Bretz Gábor.
Az OPERA magánénekesét Hollós Máté zeneszerző és Almási-Tóth András, a dalszínház művészeti igazgatója méltatta, a plakettet Galambos Tibor, a Fészek Művészklub igazgatója adta át, majd a díjazott Gráf Zsuzsanna zongorakíséretével rövid koncertet adott.
(opera.hu – 2022. 05.17)
...és PÁL TAMÁS megint nem kapott Kossuth díjat! Mi a francra várnak az illetékes hozzá nem értő "szakemberek"???? Már az 1968-as (!!!) Spartacus balett premier óta - 54 éve - esedékes lenne!
Olyan mozit, amiben kiváló színművészünk, a friss Kossuth-díjas SZFE rektor a főszereplő?
Ők egy másik mozit néznek.
A Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetést kapott:
- Ókovács Szilveszter operaénekes, művésztanár, zenekritikus, a Magyar Állami Operaház főigazgatója a magyar operakultúra megújítását, illetve a műfaj hazai és külföldi népszerűsítését nagy sikerrel szolgáló, kimagasló színvonalú intézményvezetői munkája, valamint a hiánypótló művészeti központnak számító Eiffel Műhelyház kialakításában betöltött jelentős szerepe elismeréseként.
Idézem:
"KOSSUTH-díjat kapott:
Diószegi László koreográfus,
Dresch Mihály jazzmuzsikus,
Lakatos Mónika előadóművész, énekesnő, zeneszerző,
Zoboki Gábor építész,
Kodály Vonósnégyes tagjai: Bangó Ferenc, Éder György, Falvay Attila és Tuska Zoltán "
Nem hiányzik valaki a Kossuth díjat kapottak közül?
SZFE rektori székének betöltéséhez szükséges törvényi elvárás: megoldva, pipa.
Megint bővítettünk...
befutott a Kossuth-díjasok listája...itt...
SZÓVAL, A mai napon ezt megállapitjuk! Kivâló?? Nem!
A mai napon eut megállapitjuk....! Kivó? Nem!
Azt hiszem megállapíthatjuk, hogy bizonyos stallumokhoz, pozíciókhoz bizonyos kitüntetés j á r ... vagy a stallumot, pozíciót arra nem alkalmas személy tölti be.
Bővítettünk az újabb kitüntetésekkel...
Lásd itt...
Te még meghökkensz valamin? Én már jó ideje nem.
Azt hittem, hogy nem jól látok!
Ezen magam is meghökkentem. Nem kicsit, nagyon.
Azért egy 75 éves, évek óta nem aktív, világ életében kis szerepeket éneklő művésznek Liszt-díjat adni... Bizonyára lehetett volna érdemesebb opera-énekesnőket is találni. És ha már... Budai Líviának még Liszt-díja sincs.
Pál Tamás az idén lesz 85. születésnapos. A Kossuth-díj már épp aktuális lenne számára!
Tíz kategóriában vehették át a Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában közönség nélkül megtartott pénteki gálaesten.
Idén az alábbiak szerint alakult a nyertesek névsora:
- Magyar építészet és építőművészet kategóriában Kovács Csaba, építész, belsőépítész
- Magyar képzőművészet kategóriában Szőcs Miklós TUI szobrászművész
- Magyar oktatás és köznevelés kategóriában a Bolyai János Matematikai Társulat
- Magyar tudomány kategóriában Kondorosi Éva, molekuláris biológus
- Magyar sajtó kategóriában Rónai Egon újságíró, televíziós-rádiós műsorvezető, riporter vehette át az elismerést.
- A magyar sport kategóriában Jónyer István, Klampár Tibor és Gergely Gábor világbajnok asztaliteniszezők kapták a díjat
- Magyar irodalom kategóriában Kovács István költő, műfordító, történész, polonista
- Magyar népművészet és közművelődés kategóriában Héra Éva közművelődési szakember
-
Magyar zeneművészet kategóriában Takács-Nagy Gábor hegedűművész, karmester
- Magyar színház- és filmművészet kategóriában Básti Juli színművész kapta az egyenként 15 millió forinttal járó díjat.
Az ugyancsak 15 millió forinttal járó közönségdíjat Borbás Mária televíziós szerkesztő kapta.
Az Opera új Örökös Tagjai és más díjak átadása
(Opera.hu- 2021. november 8. )
Új Örökös Tagjai köszöntésével, és saját alapítású díjainak átadásával ünnepelte Erkel Ferenc születésnapját a Magyar Állami Operaház hétfőn az Erkel Színház Bernáth büféjében. Saját munkatársai mellett idén az intézmény idén első ízben az Opera Corpus sajtódíjjal újságírók, médiaszakemberek munkáját is elismerte.
A Magyar Állami Operaház Örökös Tagjai idén Kertesi Ingrid és Róka István operaénekest, valamint ifj. Harangozó Gyula koreográfust, balettművészt, a Magyar Nemzeti Balett korábbi igazgatóját választották soraikba. A tavasszal koronavírus-betegeségben elhunyt Busa Tamás és Mersei Miklós operaénekesek, valamint Mihály András gordonkaművész, karmester, az Opera egykori főtitkára és igazgatója posztumusz részesült az elismerésben. Berczelly István operaénekes, aki tavaly lett a Magyar Állami Operaház Mesterművésze, de nem tudott részt venni az ünnepségen, szintén idén vette át az elismerést.
A magánénekesek közül a Székely Mihály emlékplakettet művészi és emberi magatartása alapján Keszei Bori, a legszebb, legtisztább magyar kiejtésű énekesnek odaítélhető Melis György-díjat Cser Krisztián, az ösztönös tehetséget és színpadi személyiséget elismerő Sudlik Mária-díjat Kovács Annamária vehette át az ünnepségen. A Závodszky Zoltán-díjat, amelyet a Wagner-előadásokban kiemelkedő teljesítményt nyújtó művészek kaphatnak meg, Rálik Szilvia kapta az idén, míg a Vágó Nelly-emlékérmet Horváth Kata jelmeztervezőnek ítélték oda.
Az operai háttérszakmákban dolgozóknak Vasfüggöny-díjban Németh István hangosító részesült, „Az előadásokért” emlékérmet a világjárvány elleni intézményi védekezésben az elmúlt évad során végzett munkájáért Fejes-Luczás Rita orvosi asszisztens és dr. Katona-Pecze Xénia kulturális menedzser vehette át. Az adminisztrációban dolgozókat elismerő Dárday Andor-emlékplakettet dr. Kovács Zsófi jog- és humánpolitikai osztályvezető és Száraz Alexandra bérgazdálkodási osztályvezető kapta meg. Az Opera ezen kívül idén is jubileumi arany emlékgyűrűvel köszöntötte azokat a művészeket és munkatársakat, akik 25 éve dolgoznak az intézménynél.
Idén első ízben adta át a Magyar Állami Operaház az általa alapított Opera Corpus sajtódíjat. Az elismeréssel az intézmény olyan újságírók, médiumok és kommunikációs szakemberek munkáját kívánja jutalmazni, akik az elmúlt évtizedben a kulturális sajtó szűkülő piaci lehetőségei ellenére is önzetlen munkával segítették az Opera eseményeinek, művészeinek publicitását, illetve példaértékű nyitottsággal, alapossággal és tárgyilagossággal számoltak be az intézmény produkcióiról. Az első évben Bóka Gábor, az Operavilág.hu szerkesztője, Bóta Gábor rádiós és televíziós műsorvezető, kritikus, Devich Márton, a Bartók Rádió csatornaigazgatója, Gábor László, az Origo főszerkesztője, László Ferenc zenekritikus, Lukács Csilla, az ATV terjesztési igazgatója, Mohácsi Szilvia rádiós és televíziós újságíró, Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója, Siklósi Beatrix, a Kossuth Rádió csatornaigazgatója és Zsoldos Dávid, a Papageno ügyvezetője részesült az elismerésben.
A Magyar Állami Operaház 2013 óta ünnepli a nemzeti romantikus opera megteremtőjének születésnapján a Magyar Opera Napját, 2015 óta pedig ezen a napon jelenti be új Örökös Tagjait, valamint adja át azon elismeréseit és díjait, amelyeket korábban az évadnyitó társulati ülésen, szűk körben vehettek át az intézmény művészei és munkatársai.
Momus Hírek:
"A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem minden évben Bartók Béla születésnapján, március 25-én hozza nyilvánosságra a Bartók-Pásztory-díjjal kitüntetettek nevét, melyet 1984 óta minden esztendőben egy-egy kimagasló tevékenységet végző magyar anyanyelvű előadó és zeneszerző kaphat meg.
Az idei évben Rost Andrea énekesnő és Kovács Zoltán zeneszerző kapta meg a kitüntetést."
Megjegyzem, ezt a hírt korábban már beírtam a Rost Andrea topicjába, de most legyen meg itt is.
1144
Nagy Feró &@ tsai szemetét falja, akinek ez kell.
Nem hinném, hogy -a szerkesztőkön kívül- bárkinek, bármikor, bármiért magyarázattal tartozom, mégis: József Attila az "off" rovatomban került elő. Talán ő társművész. Talán a róla készült szobor társművészet. Talán a szobor sorsa belefér a Kossuth Lajos tér 1944-es (társ)művészeti visszaalakításának tárgyalásába...és talán akad, akinek az 1944-es állapot felel(ne) meg. Úgy általában. És ha már az idézett vers, nosza, keressünk akár ma is érvényes citátumot ugyanonnan:
Itt élünk mi! Idegünk rángó háló,
vergődik benn’ a mult sikos hala.
A munkabér, a munkaerő ára,
cincog zsebünkben, úgy megyünk haza.
Non est disputandum.
Ó, igen.
Díjakról van szó, általában.
Vannak, akiknek ezekről szobrok jutnak eszükbe, amiktől rögtön politikai homokozhatnékjuk támad.
Az "1944-es állapot" a Parlamentnek és környékének a világháború és a kommunista diktatúra előtti helyreállítása.
Vannak, akiknek az 1944 utáni állapot felelt meg.
Gyakran járok a Duna-parton.
József Attila szobrára nézve a nagy proletár-versei járnak a fejemben, pl.
"Egy nyál a tenger! Termelő zabálás, -
kis, búvó országokra rálehel
a tátott tőke sárga szája. Párás
büdösség-felhő lep bennünket el.
(Munkások)
De gustibus non est disputandum.
"Kitüntetést visszautasítani nem lehet. Élj úgy, hogy ne kapd meg!" (George Bernard Shaw)
Ó, igen. Emlékszünk, az indoklás szerint a szobor így "a folyóhoz mintegy 20 méterrel közelebb kerül". Szerencse, hogy nem 25 méterrel, mert akkor már a Dunába pottyant volna és elúszott volna, mint a dinnyehéj. Kár, hogy a kivitelező állam deklarált célja nem a szobornak a Dunához való közelítése volt, hanem a Kossuth Lajos tér "1944-es állapotának visszaállítása" ... t.k. a József Attila helyét el- ill.visszafoglaló ormótlan Andrássy Gyula-lovasszobor újraöntése.
Ami a József Attila szobor "elrejtését" illeti, az áthelyezés - a Parlament I. kapuja előtti bokrok takarásából az épülettől délebbre, szabad környezetbe, a Duna-part legfelső lépcsőjére - 2013-ban nagy vitát kavart.
És kavar még ma is, azok között, akik megnyilvánulásaiból úgy látszik, hogy máig sem tekintették meg a helyszínt.
Az "elrejtett" József Attila ugyanis most valóban a rakodópart kövén ül, bár nem az alsón. Hanem a felsőn, ahol a Kossuth-tér déli oldaláról és a környező utcákból, több száz méterről is látható.
https://www.tripadvisor.co.hu/Attraction_Review-g274887-d8822714-Reviews-Attila_Jozsef_Statue-Budapest_Central_Hungary.html#photos;aggregationId=&albumid=&filter=2&ff=458470936
Köszönöm az információt. A műsor ismeretének hiányában nem tudok véleményt nyilvánítani, de igen meggyőző az érvelés! A művész a wikipédia információi szerint az RTL Klub X-faktor c. könnyűzenei tehetségkutató műsorában is évekig szerepelt mint mentor-zsűritag. Vajon e tevékenysége is hozzájárult a magas kitüntetéshez? Netán RTL Klubos haknija közreműködése ellenére történő díjazása a pártatlan-elfogulatlan díjosztás manifesztációja, diadala lenne?
Nagy Feró egyéni Kossuth díjához minden bizonnyal hozzájárult A DAL című műsor zsűritagjaként végzett munkássága. Minden adásban kulturáltan, világos okfejtéssel vázolta a szereplők számára követendő utat. Ily módon tulajdonképpen a magyar könnyűzene újra pozicionálásához nyújtott felbecsülhetetlen, egyéni Kossuth díjat érő, támogatást.
Kicsit tágítva a műfaji kört: a Vujicsics, Amadinda, Muzsikás, Kaláka és talán más együttesek is mint együttesek kapták Kossuth-díjukat és ugyanígy lehet más díjaknál is. Még egyszer: Nagy Feró önálló, "szóló" művészeti produktuma -minden egyebet most félretéve!- még rajongói számára sem indokolhatják Kossuth-díját. Ő fénykorában mint a Beatrice és a Bikini frontembere hasított, így egyéni Kossuth-díja a nevezett együttesek negligálásaként is értelmezhető, egyebekről már nem szólva.
Hogy költői volt-e az off-kérdésem, ki-ki ítélje meg ízlése, értékrendje szerint. Egy biztos, ha költői volt(am) is, költőiségemért nemhogy Kossuth- de még Stefka István- József Attila-díjat sem kaptam, pedig utóbbi szobrának kukába dobása elrejtése jelzésértékű: a költő és művészi munkássága (és talán a nevét viselő díj) hátrébb soroltatott, teszem azt, Horthy írófejedelméhez, Herczeg Ferenchez képest.
Hát igen, anno az Illés együttes pl megosztva kapott kollektív Kossuth díjat - ezzel semmi bajom nincs -, majd később az Omega is, de már a Benkó Dixielandból egyedül Benkó Sándor kapott, ha jól tudom, majd később más könnyűzenészek sem zenekarukkal együtt, hanem magukban, önállóan kapták meg, nem is sorolom inkább...
Én úgy tenném fel a kérdést, hogy ha már ott van a könnyűzenészek számára alapított és fenntartott Máté Péter-díj, akkor nem kellene inkább azt az ő díjazásukra használni és a Kossuth-díjat meghagyni a valóban arra érdemeseknek?
Az off-ra csak annyit, ugye, ez költői kérdés volt?
A hozzá köthető örökbecsű mondások, úgy tűnik, Kossuth-díjat ér(demel)nek: pl. "Szakadt országnak szakadt elnököt!” vagy "A Nemzet Csótánya". Nem vagyok járatos a pop-rock műfajban, de arra emlékszem, hogy Nagy Feró művész úr világraszóló sikereit nagyrészt, mint a Beatrice és a Bikini együttes(ek) frontembere érte el. Nem az a szokás, hogy ilyen esetekben az együttes kap Kossuth- vagy bármilyen díjat?
off Tényleg csak vele van idén "gond" az ilyen-olyan díj(azott)ak körül-közül?
Tán épp azért, mert tavaly ketten is kaptak, idén kimaradhatott. Én még azt is elfogadnám, ha nem minden évben osztanának Kossuth-díjat. Az csak növelné az értékét. De hogy egy Nagy Feró?
Ilyenkor hol van Blaskó Péter, vagy Medveczky, miért nem protestálnak, ad absurdum visszaadják a díjat?
Mert ez az egész zenész szakma arcon köpése...
Tavaly operaénekeseink közül ketten Kossuth-díjban részesültek; az Operaház énekművészei közül idén senkit nem tartottak méltónak rá?!
Még valami. A zenei életből két "könnyűzenész" és két "komolyzenész" kapott Kossuthot, plusz egy tánckoreográfus. Remélem, ez nem tendencia.