2022. július 24-én (vasárnap) 20:00 órától látható felvételről Dohnányi Ernő Simona néni című vígoperája az M5 műsorán.
Simona néni (Megyesi Schwartz Lúcia) egy apácazárda szigorúságával tartja Beatricétől (Miksch Adrienn) távol a kérőket, ódon itáliai villájában. A nénit fiatal korában faképnél hagyták az oltárnál, és azóta mindenkit óv a szerelmi csalódásoktól. Nuto, a hűséges háziszolga (Pataki Bence) gondoskodik arról, hogy egy férfi se tehesse be a lábát. Nem sejtik, hogy egy kérő álruhában már bejutott: Ghino gróf (Ódor Botond) süketnéma kertésznek tetteti magát. A megfelelő pillantra vár, hogy szerelmet valljon a szépséges Beatricének, és megszöktesse a birtokról. Beatrice cserfes szolgálóleánya, Giacinta (Sáfár Orsolya) szerint a szerelem miatt érdemes kockáztatni és vállalni még a fájdalmat, csalódást is. Egyszer csak megjelenik Ghino vén, hóbortos cimborája, Florio gróf (Cseh Antal) is, aki régi ismerősre talál a villában. Ez a találkozás nem várt hatással van a fiatal szerelmesek életére is.
Dohnányi Ernő vígoperáját 2021 januárjában mutatta be az Eiffel Műhelyház Varga Bence produkciójában (dramaturg: Gasztonyi Kálmán, díszlettervező: Fekete Anna, jelmeztervező: Schütz Nikolett), a zeneszerző távoli rokona, a nemzetközi koncertéletben Oliver von Dohnányiként ismert Dohnányi Olivér vezényletével.
Mimi éppen azért nem mindennnapi szerep, mert nem csak drámai megterhelésű! Az első felvonásban kifejezett lírai dallamokat énekel, pl. bibliaóra az aranyásóknak! És a finálában mikor "kikönyörgi" Ramerrez életét az aranyásóknál, és a régi közös emlékeket idézi fel! Házy Erzsébet tehetségét és sokszínűségét bizonyítja, hogy ragyogó alakítást nyújtott ebben a szerepben is.
El tudom képzelni, hogy recsegett ropogott Házy Erzsébet szép szinü lirai hangja Minnie iszonyatos drámai megterhelése alatt... Mimi, abban remek lehetett, de mint Minnie --- etalon ??? Lehet hogy tul fiatal voltál kedves Klára ? Vagy pedig nekem nincsen elég képzelö eröm.
Nekem ifjúkorom kedvelt énekese, vannak operák, melyben a mai napig a vele és természetesen Házy Erszébettel látott előadás az etalon, amiket senki nem múlhat felül! Manon Lescaut, La Fanciulla,.. A fészen nem vagyok fent, tehát nem böngészhetek ott.
IGEN. Nekem is megvan..miután gyüjtök mindent amin az Ő hangja van..Minden elérhető felv.. és az összes operett is amit a 60-as években rádióban felvettek..Ez nem a reklám helye..de a fészen vezetek egy Ilosfalvy művészete oldalt, ahova mindent felrakok amihez hozzájutok.
Hát, ha Ilosfalvyra fáj a fogad, akkor itt van egy igazi csemege. Gaetano Donizetti - Roberto Devereux (1969-es felvétel, Beverly Sills, Peter Glossop, Beverly Wolff, Robert Ilosfalvy, stb., Royal Philharmonic Orchestra-Charles Mackerras). Teljes opera, 2 CD, jó szórakozást.
Ez az 1970-es müncheni előadás hozzáférhető valahol, vagy privát tulajdon? Úgy minden szereplő együttvéve izgalmas névsor, de az Ilosfalvy küön csemege lehet!
Tudom,a tv nem olyan minőséget ad vissza,de nekem olyan érzésem volt,mintha összecsúszott volna pár férfihang.Olyan egyformára.Cser Krisztián és Brickner Szabolcs tetszett a legjobban. Gratuláció.
Én a Boccanegrát néhány nappal később láttam, Boross Csilla művésznővel, és Domingo helyett Alexandru Agache felléptével, tehát van összehasonlítási alapom! Domingo fogalom, ez tény - bár a napokban egy fiatalabb változatában volt alkalmam gyönyörködni, de Boccanegraként is hiteles volt. Ahogyan az általam élőben látott Agache is. Külön öröm számomra, hogy a magyar énekesek néltó partnerei voltak Domingonak. A letöltést én is javaslom, különös tekintettel arra, hogy minden reklám, hírverés, stb ellenére ezek a közvetítések a Médiaklikk oldalon nem nézhetőek vissza!
Ez igazán pompás, nagyon köszönjük. És le a kalappal a felvételt készítők előtt, valószínűleg ez az MTV eddigi legjobb műszaki színvonlú operafelvétele, amelyre hosszú évek múltán is büszke lehet. És a zenei színvonal is elsőrangú. Domingo egyenesen elképesztő. És Cser Krisztián ezen a felvételen még jobb, mint amit a III. emeletről hallottam. Utolsó felvonásbeli kettőse Domingóval lélegzetelállító. MIndenki fantasztikus, a hölgyet kivéve, nagy-nagy kár érte, mert ez az előadás meghismételhetetlen. A legbosszantóbb az, hogy néhány nappal később ezt a szerepet már Boross Csilla énekelte. Én nagyon ajánlom a letöltését mindenkinek, akár látta élőben, akár nem, ezt a ragyogó előadást.
A Simon Boccanegra Plácido Domingóval az M5 műsorán 2022. június 26-án
2022. június 26-án (vasárnap) 20:00 órától látható felvételről az M5 műsorán Giuseppe Verdi Simon Boccanegra című operája Plácido Domingóval a címszerepben.
A mű magyarországi premierje 1937-ben volt, Ivan Stefanutti produkciója 2011-ben mutatkozott be az Operaházban.
Szereplők: Plácido Domingo (Simon Boccanegra), Rost Andrea (Amelia Grimaldi), Cser Krisztián (Jacopo Fiesco), Brickner Szabolcs (Gabriele Adorno), Szegedi Csaba (Paolo Albiani), Szemerédy Károly (Pietro), Ninh Duc Hoang Long (Az íjászok kapitánya), Sahakyan Lusine (Amelia komornája)
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor).
Vezényel: Kocsár Balázs
A felvétel 2022. április 27-én készült az Operaházban.
Ma este 21:00 órától látható felvételről Richard Wagner A walkür című zenedrámája az M5 műsorán.
Rendező, vizuális koncepció: M. Tóth Géza
Díszlettervező: Zöldy Z Gergely
Vetített látvány: KEDD Kreatív Műhely
Jelmeztervező: Bárdosi Ibolya
Koreográfus: Venekei Marianna
Dramaturg: Orbán Eszter
Szereplők: Kovácsházi István (Siegmund), Sümegi Eszter (Sieglinde), Andreas Hörl (Hunding), Tomasz Konieczny (Wotan), Linda Watson (Brünnhilde), Németh Judit (Fricka), valamint a walkürök szerepében: Wittinger Gertrúd, Bátori Éva, Fodor Beatrix, Vörös Szilvia, Várhelyi Éva, Kálnay Zsófia, Gál Erika és Fodor Bernadett
Vezényel: Halász Péter
A felvétel 2016. március 6-án készült az Operaházban.
Gruberova 2019-es pesti Luciáin első ill. második sorban ültem, és teljes mértékben elhittem, hogy fiatal - nem is húsz- hanem inkább tizenhatéves - lány. Mert úgy szólt a hangja, olyan volt a kisugárzása, úgy mozgott a színpadon. Ez volt Gruberova csodája. Mármint számomra, és azok számára, akik az egész világról jöttek megcsodálni az utolsó Luciáit, és megtöltötték a színházat. Az operaelőadások azoknak szólnak, akik jegyet váltanak rájuk.
Egy barátnőm mesélte, hogy egy ismerőse úgy vett jegyet a Luciára, hogy csak annyit tudott, egy híres díva fog énekelni, de nem tudta, mennyi idős. A földszint közepén ült, és a látottak és hallottak alapján negyvenesnek saccolta a művésznőt.
A zenés színház virtuális valóság, a szereplők - jó esetben - elhitetik a nézővel, hogy ők most az előadás időtartama alatt azonosak azzal a karakterrel, akit eljátszanak és elénekelnek. Ehhez kellenek bizonyos előadói kvalitások, megfelelő jelmez és maszk, meg a nézők részéről a fogadókészség, a hajlandóság, hogy elhiggyék a játékot. Kérdés, hogy mennyire kell, hogy a szereplő valódi kora közel legyen az általa játszott karakter korához. (Pl. igen ritkák a valóban tizenéves Salome-k a színpadon.) Teljes realizmust nincs is értelme megkövetelni, a zenés színház eleve stilizált, pl. az igazi Boleyn Anna vagy Stuart Mária aligha ment dalolva a vérpadra, mégis egy jó operaelőadás meg tudja idézni az alakjukat.
Rost Andrea Paminájában és Amelia Grimaldijában számomra a probléma nem optikai volt.
Àriaest és színpadi szereplés az nem ugyanaz. Nem kicsit nem ugyanaz, hanem nagyon nem ugyanaz. Egy 60-as, pláne 70-es énekes(nő)től senki nem várja el, hogy eladósorban lévő és/vagy csábos fiatal lánynak, kacér delnőnek vagy tüdőbajos varrólánynak ill. macsó amorózónak, daliás hősszerelmesnek, kölykös ifjoncnak nézzen ki. Színpadon viszont elvárható határozottan előnyös, ha külsőre és korban legalább némiképp hajaz az általa alakított figurára.
Én még reménykedem telramund fórumtársunk visszatérésében és mivel tisztelem a tudását és a szlovák-magyar díva iránti feltétlen rajongását, inkább nem nyilvánítok véleményt e tárgyban.
"Én Gruberovát nagyon szerettem de sajnos az időskori fellépéseit nem tudtam élvezni. Még a koncertszerű előadás mondjuk hagyján."
Ha a koncertszerű előadás még hagyján, melyek voltak azok az időskori színpadi fellépései, melyeket nem tudtál élvezni? Hányra mentél el?
Én bizony sűrűn elmentem mind a színpadi, mind a koncertfellépéseire, és mindig úgy éreztem, hogy kaptam valami különlegeset. Természetesen nem mindig egyformán, de mindig pozitív volt az élmény.
Nem, mert mellette álltam a színpadon. :-). Hadd mondjam, hogy különbség van aközött, hogy egy apafigurát egy idős férfi játszik -láttam a jócskán hetvenen felüli Brusont és szenzációs volt - és hogy egy 70 éves hölgy, bármilyen jól is tartja magát, játszik egy húszéves lányt. Nagyon nem ugyanaz. Én Gruberovát nagyon szerettem de sajnos az időskori fellépéseit nem tudtam élvezni. Még a koncertszerű előadás mondjuk hagyján.
Művésze válogatja, hogy ki milyen színvonalon tud énekelni idősebb korban. Például pár éve az akkor 74 éves Helen Donath egészen fantasztikusan énekelt Puccini-áriákat a Zeneakadémián, teljesen intakt hangon. (Zéta recenziója itt.) Egy katalán barátom is ott volt a koncerten, és azt mondta, sok évvel azelőtt már hallotta Donathot élőben, de akkor nem tett rá ilyen nagy benyomást.
Szóval, ne általánosítsunk. Aki képes a megfelelő színvonalat nyújtani, hadd csinálja, akárhány éves. Nem támogatom az "aggizmust" (ageism). Egy jelenleg 99 éves rokonom tanár, 94 éves koráig tanított.
Amúgy Rost Paminájára én se vagyok kíváncsi, de nem a kora miatt, hanem mert pár éve hallottam a szerepben, és nem voltam tőle elragadtatva, meg most a Boccanegrában se tetszett, kicsit se.
Ez is oka volt, hogy nem törekedtem megnézni Domingot a MÁO Simon Boccanegra előadásában, pedig ez lett volna az első alkalom. hogy élőben látom. A covid alatt a MET naponta sugározta régebbi előadásainak felvételeit! Láttam Domingot fénykorában, és már kevésbbé fénykorában... Nagy tanulság volt!
Ami pedig Rost Andreát illeti, minden tiszteletem a művésznőé, de Paminát talán már valóban nem kellene énekelnie!
Kivételesen Cilikével értek egyet.Van egy életkor,amikor a művésznek tudnia kell megállni.Nem fachot váltani.....abbahagyni.Imádott énekesemet sem néztem meg amikor kb 60 évesen főszerepet énekelt.. láttam fiatalon...s az marad bennem örökké.
Akkor láttam Gruberovát először és utoljára, mikor utoljára Pesten énekelt, és felejthetetlen élmény volt. Barátaim vittek fel Pestre, öcsémmel együtt, de nem bántuk meg. Nem volt mihez hasonlítani, mert csak a felvételeit ismertem, de még azok után se okozott csalódást. Biztos nem olyan volt, mint 40 évesen, vagy még korábban, de nem is lehet, mert az másnak se megy.
Bántás szándéka nélkül: és a hetvenéves Gruberova, mint Lucia? Bevallom, inkább nem néztem meg, hogy olyannak maradjon meg az emlékezetemben, ami méltó volt hozzá.
"Alighanem párját ritkítja a televízióban, hogy egy nyár végén forgatott műsor decemberben már képernyőre kerüljön. Nos, az Arcképcsarnok operettszemüveggel című, ötvenperces összeállítással ez történt csütörtök este. Csak üdvözölni tudjuk e dicséretes gyorsaságot — Az operett elsősorban magyar és osztrák specialitás (a musical őse), ennek jegyében, ügyes keretjátékkal övezve, pazar kiállításban elevenítettek fel négy, kevéssé közismert darabot. Suppé Boccaccio, Lehár Friderike és Paganini, valamint Fall Pompadour című műveiből hallhattunk összesen 11 behízelgő dallamot. A női főszereplő Morvay Pálma személyében szerencsésen ötvöződik az előnyös külső, a friss arc, a szépen csengő, biztos szoprán és az érthető szövegmondás. Itthon ritkábban lép fel, bár Ausztriában, az NSZK- ban, Spanyolországban, Jugoszláviában, Csehszlovákiában szívesen látott vendégénekesnő. Leblanc Győző hangban és játékban egyenrangú partnere volt. Balázs Péter és Böröndi Tamás üdítően szórakoztatott, a forgatókönyvet írta és rendezte Ferkai Tamás. Operett és szerelem, mintha más nem is lenne a világon. Vagy talán van? Ezzel a kacsintással búcsúztak a szereplők. Mi pedig várjuk, hogy ez a gyorsaság a továbbiakban is alapelve lesz a Magyar Televíziónak.”
Morvay Pálma és Leblanc Győző operettdalokat és duetteket énekel
Suppé: Boccaccio
Lehár: Friderika
Fall: Pompadour
televíziós portré-jelenetek
A forgatókönyvet írta és rendezte: Ferkai Tamás
Km. Balázs Péter és Böröndi Tamás
A Magyar Állami Operaház Zenekarát Pál Tamás vezényli.
Szerkesztő: Lengyelfi Miklós
Zenei rendező: Fejes Cecília
Díszlettervező: Wegenast Róbert
Jelmeztervező: Wieber Marianne
Vezető operatőr: Kocsis Sándor
"Színpompás múzeumba invitálja a látogatókat (meg persze az őket szemlélő nézőket) Ferkai Tamás vendégrendező az Arcképcsarnok című összeállításban, mely speciálisan válogatott operettrészletekből készült. A kerettörténet szerény. Mindössze annyi, hogy a „Múzeumőr” különböző történelmi figurákat ábrázoló festmények előtt felidéz egy-egy operettrészletet, ami a históriai személyiséghez illik. A képernyőn így képzőművészeti alkotásokhoz áriák társulnak. Főként Lehár Ferenc- és Offenbach-művek szólalnak meg a Szalai Z. László operatőri munkájával létrejött műsorban, melynek főszereplői Soskó András és Morvay Pálma. Mellettük az egyik képen feltűnik a rendező is." (Film Színház Muzsika)
Ma éjjel az M5 csatorna sugározza (22.05 – 00.55 óra)
Mozart: A varázsfuvola - operafilm
Szövegíró: Emanuel Schikaneder.
Díszlettervező: Horgas Péter.
Jelmeztervező: Velich Rita.
Koreográfus: Nádasdy András.
Rendező: Szinetár Miklós – akimásodszor rendezte meg a művet 2014-ben, ezúttal rendkívül látványos vetítéstechnikai eljárás és ún. 3D mapping segítségével. (Az Erkel Színház előadásának felvétele)
A Magyar Állami Operaház Zenekarát vezényli: Káli Gábor
2022. június 12-én (vasárnap) az M5 csatornán 21:10-től látható az OPERA első saját készítésű operafilmje, Goldmark Károly Sába királynője című szerzeménye.
Az előadást a közelmúltban a dalszínház saját apparátussal rögzítette: a film hangsávját jelentő lemezfelvétel az Eiffel Műhelyház Fricsay stúdiójában készült, a műtermi filmfelvételek a Bánffy teremben zajlottak az OPERA saját stábjának részvételével (rendező: Dobronay László).
(165 perc)
Szereplők: Szemerédy Károly (Salamon), Palerdi András (Főpap), Sümegi Eszter (Szulamit), László Boldizsár (Asszád), Rezsnyák Róbert (Baal-Hanan), Gál Erika (Sába királynője), Töreky Katalin (Astaroth)
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor), valamint a Magyar Nemzeti Balett (szólót táncol: Carulla Leon Jessica és Diachkov Dmitry).
2022. május 29-én (vasárnap) 21:10-től látható felvételről Mozart Szöktetés a szerájbólcímű daljátéka az M5 műsorán.
(Opera.hu oldaláról)
Vecsei H. Miklós új produkciójának frissességét, az operai hagyományokat olykor fricskázó előadásmódot a Kiégő Izzók vetítőcsapata és Varró Dániel új fordítása is garantálja. Dramaturg: Németh Nikolett, jelmeztervező: Vecsei Kinga Réta, koreográfus: Vetési Adrienn.
Szereplők: Wunderlich József (Szelim basa), Miklósa Erika (Konstanze), Rácz Rita (Blonde), Balczó Péter (Belmonte), Szerekován János (Pedrillo), Gábor Géza (Ozmin)
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor).
Ez sem "semmi". Vajon hányan nézik majd meg a darabot úgy éjjel fél kettőig, kettőig? Vicc vagy inkább szomorú. Alibi műsorsugárzás. Wagner többet érdemel ... és mi is.
Ma este 21:00 órától látható felvételről Richard Wagner Siegfried című zenedrámája az M5 műsorán.
Rendező, vizuális koncepció: M. Tóth Géza
Díszlettervező: Zöldy Z Gergely
Jelmeztervező: Bárdosi Ibolya
Vetített látvány: KEDD Kreatív Műhely
Koreográfus: Venekei Marianna
Dramaturg: Orbán Eszter
Szereplők: Kovácsházi István (Siegfried), Jürgen Sacher (Mime), Egils Silins (Vándor), Marcus Jupither (Alberich), Rácz István (Fafner), Gál Erika (Erda), Sümegi Eszter (Brünnhilde), Szemere Zita (Erdei madár)
Karmester: Halász Péter
A felvétel 2017. március 19-én készült az Operaházban.
Ma - május elsején - 21.00 órától az M5 csatorna leadja a Erkel Színházban 2019. május 25-én műsoron volt Puccini Pillangókisasszony c. operájának felvételét:
A főbb szerepekben: Rost Andrea (Cso-Cso-szan), László Boldizsár (Pinkerton), Ulbrich Andrea (Szuzuki), Zavaros Eszter (Kate), Fokanov Anatolij (Sharpless)
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor).
Nemcsak a műsorújság jelölte 18+-nak, a képernyőn is ott volt a piros karika végig. Csak remélni tudom, hogy a lázadó kamaszok direkt ezért nézik meg, mert igazán kiváló előadás!
Az M5 csatorna sugározza ma éjjel: 22.50 – 01.15 óra között
(„Csak 18 éven felülieknek!” piros karikával jelöli a műsorújság)
JACQUES OFFENBACH: Hoffmann meséi
Opera három felvonásban, elő- és utójátékkal, francia nyelven és magyar felirattal
Közvetítés az Erkel Színházból – felvételről (2021)
Szereposztás:
Hoffmann - László Boldizsár
Olympia/Antonia/Giulietta/Stella - Kolonits Klára
Lindorf / Coppélius / Miracle / Dapertutto - Kálmán Péter
A múzsa / Nicklausse - Mester Viktória
Nathanael / Spalanzani - Szappanos Tibor
Luther / Crespel - Gábor Géza
Hermann / Schlemil - Pataki Bence
Andrés / Cochenille / Frantz / Pittichinaccio - Kőrösi András
Antonia anyja - Németh Judit
Km. a Magyar Állami Operaház Ének- és Zenekara, továbbá Táncművészek
Közvetítés a Magyar Állami Operaházból, a 2004. április 9-i előadás felvétele
Rendező: Mikó András
Vezényel: Kovács János
Km. a Magyar Állami Operaház Ének- és Zenekara
Szereposztás:
Parsifal – Molnár András
Amfortas – Sólyom Nagy Sándor
Gurnemanz – Polgár László
Kundry – Balatoni Éva
Klingsor – Berczelly István
Titurel – Valter Ferenc
I. grál-lovag - Kiss Péter
II. grál-lovag - Ambrus Ákos
I. apród - Murár Györgyi
II. apród - Révész Rita
III. apród - Derecskei Zsolt
IV. apród - Ocsovay János
Dohnányi Ernő Simona néni című vígoperája az M5 műsorán ma 21.00 és 22.05 óra között látható.
A Varga Bence rendezte produkció (dramaturg: Gasztonyi Kálmán, díszlettervező: Fekete Anna, jelmeztervező: Schütz Nikolett) címszerepében Megyesi Schwartz Lúcia látható, partnerei: Miksch Adrienn (Beatrice), Sáfár Orsolya (Giacinta), Ódor Botond (Ghino), Cseh Antal (Florio) és Pataki Bence (Nuto).
A Magyar Állami Operaház Zenekarát Dohnányi Olivér vezényli.
A felvétel 2021. január 30-án készült az Eiffel Műhelyházban.
"Simona néni egy apácazárda szigorúságával tartja Beatricétől távol a kérőket, ódon itáliai villájában. A nénit fiatal korában faképnél hagyták az oltárnál, és azóta mindenkit óv a szerelmi csalódásoktól. Nuto, a hűséges háziszolga gondoskodik arról, hogy egy férfi se tehesse be a lábát. Nem sejtik, hogy egy kérő álruhában már bejutott: Ghino gróf süketnéma kertésznek tetteti magát. A megfelelő pillantra vár, hogy szerelmet valljon a szépséges Beatricének, és megszöktesse a birtokról. Egyszer csak megjelenik Ghino vén, hóbortos cimborája, Florio gróf is, aki régi ismerősre talál a villában. Ez a találkozás nem várt hatással van a fiatal szerelmesek életére is."
Ma éjjel az M5 csatornán láthatjuk (21.00 - 22.25)
Händel: Acis és Galatea
A Debreceni Csokonai Színház előadása (2019)
Galatea - Nagy Kíra,
Acis - Biri Gergely,
Polyphemus - Donkó Imre,
Damon - Kéringer László
Közreműködik: a Kodály Filharmonikusok Debrecen és a Csokonai Színház Énekkara.
Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel
Händel pasztorál-operájából az MTVA készített televíziós felvételt 2019. szeptember 7-én.
Az előadást Gemza Péter rendezte.
Díszlettervező: Debreczeni Borbála.
Jelmeztervező: Mészáros Zsófia.
Az opera 1718-ben született, John Gay írt hozzá szöveget
Händel népszerű alkotását 1778-ban Mozart áthangszerelte.
Händel remekműve Galatea, a nimfa és Acis, a pásztorfiú szerelmének történetét idézi fel. A pár nem sokáig élvezheti a boldogságot, ugyanis a féltékeny óriás, Polyphemus dühében meggyilkolja Acist. A halhatatlan nimfa Acis testét gyönyörű szökőkúttá változtatja.
2022. január 23-án (vasárnap) 21:00 órától látható felvételről Mozart Szöktetés a szerájból című daljátéka az M5 műsorán.
Az Opera honlapjáról:
Vecsei H. Miklós új produkciójának frissességét, az operai hagyományokat olykor fricskázó előadásmódot a Kiégő Izzók vetítőcsapata és Varró Dániel új fordítása is garantálja. Dramaturg: Németh Nikolett, jelmeztervező: Vecsei Kinga Réta, koreográfus: Vetési Adrienn.
Szereplők: Wunderlich József (Szelim basa), Miklósa Erika (Konstanze), Rácz Rita (Blonde), Balczó Péter (Belmonte), Szerekován János (Pedrillo), Gábor Géza (Ozmin)
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor).
2021. december 26-án (vasárnap) 21:25-től látható felvételről
Giacomo Puccini Bohémélet című operája
Rendező: Nádasdy Kálmán
Színpadra állította: ifj.Palcsó Sándor
Díszlettervező: Oláh Gusztáv
Jelmeztervező: Márk Tivadar
Magyar nyelvű feliratok: Lax Éva
A főbb szerepekben: Horti Lilla, Boncsér Gergely, Dobák Attila, Szegedi Csaba, Cser Krisztián, Váradi Zita, Szüle Tamás, Kőrösi András, Beöthy-Kiss László
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara, Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor) és Gyermekkara (vezetője: Hajzer Nikolett).
Karmester: Kesselyák Gergely
A felvétel 2018. december 21-én készült az Erkel Színházban.
Megjegyzem, a Nebáncsvirág részletét a "Nagydob-kuplét” később külön Kalmár Magda énekével rögzítette az MRT Szimfonikus Zenekara, Breitner Tamás karmesterrel. Németh Marika is énekelte.
A Rádió Dalszínházapedig már1958-ban bemutatta a teljes operettet:
Neményi Lili, Baksay Árpád, Ráday Imre, Fekete Pál és mások énekelnek, km. a Földényi-kórus és az MRT Szimfonikus Zenekara. Bródy Tamás vezényel. Rendező: Solymosi Ottó
Mindezek tükrében, érdekes az operett televíziós felvétele, hiszen a szerepeket színművészek játsszák és a dalokat az ő énekhangjukon halljuk.
Duna World csatorna – ma délelőtt 11.15 órától láthatjuk:
"Zenés TV Színház"
NEBÁNCSVIRÁG
Magyar operettfilm
Fekete-fehér, 90 perc
(1969)
Zeneszerző: Auguste Hervé
Író: Albert Millaud, Henri Meilhac
Fordította: Zágon István
(Az operett eredeti címe: „Mam’zelle Nitouche” ,1883)
Forgatókönyvíró: Kalmár András, Lengyelfi Miklós
Operatőr: Varga Vilmos
Rendezte: Kalmár András
Szereplők:
Halász Judit (Denise de Flavigny kisasszony)
Bulla Elma (A zárda fejedelemasszonya) Márton András (Celestin /Floridor zeneszerző, orgonista)
Egri István (Chateau Gibis őrnagy, a helyőrség parancsnoka) Kovács István (Fernand de Champlatreux vicomte)
Pécsi Ildikó (Corinna, primadonna)
Bod Teréz (Sylvia, színésznő)
Csűrös Karola (Lídia, színésznő)
Fonyó József (Robert hadnagy) Kazal László (Loriot őrmester)
Miklósy György (Színigazgató)
Szatmári István (Rendező)
Verebes Károly (Viraux káplár)
Szatmári Liza (Kapusnővér)
Közreműködők:
Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara
Magyar Rádió és Televízió Énekkara
Breitner Tamás (karmester)
A kétlaki zárdaorgonistát a színházban Floridorként ismerik, mint bohém zeneszerzőt, a zárdában ő Celestin, a zenetanár, aki a jámborság élő mintaképe. Ugyancsak kétlaki Nebáncsvirág kisasszony is, aki az intézményben Denis, a zárda büszkesége, az ájtatos szemforgatás mögött azonban ezernyi csínytevés húzódik meg.
A Magyar Operett Napján (október 24.: ezen a napon született Kálmán Imre és ezen a napon halt meg Lehár Ferenc) az M5 csatorna 22.05 órától sugározza a Budapesti Operettszínház 2020. december 31-én előadott gálakoncertjének felvételét:
"Újévköszöntő Gála - Operettcsillagok gálája" - I. rész
(55 perc)
Az M5 csatorna műsorajánlójából:
"Töltse az estét a vidámság és könnyedség jegyében, egy fergeteges operett előadás bűvöletében! Az Operettszínház társulatának műsora bámulatos élményt nyújt a publikum számára, mely produkció keretében a valódi közönségkedvenc operettbetét számok mellett felcsendülnek új dallamok is. Az est különlegessége, hogy Somogyi Szilárd a színpad és a világítás elemeinek gazdag használatával azon túl, hogy káprázatos hangulatot teremt a színpadon, ezt az előadást kifejezetten tévéképernyőre rendezte, így a nézősereg a legkisebb rezdüléseknek, mozzanatoknak is részesévé válik, valamint a színpad legmélyebb zugába is bepillantást nyer, újat mutatva a törzsközönség számára is."
Az est szólistái többek között:
Bálint Ádám, Bojtos Luca, Bordás Barbara, Cseh Dávid Péter, Dancs Annamária, Dénes Viktor, Dolhai Attila, Fischl Mónika, Földes Tamás, Frankó Tünde Kalocsai Zsuzsa, Homonnay Zsolt, Kocsis Dénes, Lukács Anita, Oszvald Marika és még sokan mások...
Közreműködik a Budapesti Operettszínház Zenekara, Énekkara és Balettkara. Karmester: Pfeiffer Gyula.
2021. október 3-án (vasárnap) 22:10-től látható felvételről Wolfgang Amadeus Mozart A varázsfuvola című daljátéka az M5 műsorán.
A hazai operaélet doyenje, Szinetár Miklós másodszor rendezte meg a művet 2014-ben, ezúttal rendkívül látványos vetítéstechnikai eljárás és ún. 3D-mapping segítségével. A színpadkép Velich Rita jelmezeivel és Horgas Péter díszleteivel egzotikus és titokzatos fantáziavilágot idéz meg, amelyben egy sokszázéves, elfeledett kultúra és a szabadkőművesség jelképei találkoznak, és amelyben az emberi tulajdonságok szimbólumaiként értelmezhető szereplők a karakterüket kifejező jelmezben jelennek meg. A világhírű Pamina, Rost Andrea, valamint Cser Krisztián (Sarastro) és Pataky Dániel (Tamino) mellett az I. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny 2. díjasa, az ukrán Tetiana Zhuravel (Éj királynője) is látható, aki magyar kollégáihoz hasonlóan magyar nyelven énekli majd Mozart leghíresebb áriáit. Az Opera együtteseit Káli Gábor vezényli.
2021. szeptember 19-én (vasárnap) 22:05-től látható felvételről Hubay Jenő A cremonai hegedűscímű vígoperája az M5 műsorán.
Cremona városa pályázatot ír ki egy mesterhegedű elkészítésére. Nagy a tét: a nyertes nemcsak egy aranyláncot, hanem Ferrari mester gyönyörű lányának a kezét is elnyeri A cremonai hegedűs című opera szerint. A darab olyan vonzó világba kalauzolja el nézőit, ahol a szerelmi háromszög az emberi jóság és önfeláldozás hatására oldódik fel. A mű Hubay Jenő legnépszerűbb operája, melyet 1894-ben mutattak be Budapesten. Ünnepi alkalmakkor maga a zeneszerző játszotta benne a nevezetes hegedűszólót.
Az Opera új produkcióját a Simona nénit is jegyző alkotói gárda, Varga Bence rendező, Fekete Anna díszlettervező, Schütz Nikolett jelmeztervező vitte színpadra Galambos Attila új magyar szövegével 2021. januárjában.
Az opera főszerepeit Köpeczi Sándor (Ferrari mester), Sáfár Orsolya (Giannina), Ninh Duc Hoang Long (Sandro), Sándor Csaba (Filippo) és Palerdi András (Polgármester) alakítják, a hegedűszólót Dimcevski Alexandre adja elő, Magyar Állami Operaház Zenekarát és Énekkarát (karigazgató: Csiki Gábor) Dohnányi Olivér vezényli.
A felvétel 2021. január 31-án készült az Eiffel Műhelyház Bánffy Miklós termében.
2021. szeptember 5-én (vasárnap) 21:05-től látható felvételről Giacomo Meyerbeer A hugenották című operája az M5 csatorna műsorán.
A főbb szerepekben: Kolonits Klára (Navarrai Margit), Balga Gabriella (Urbain), Cseh Antal (Saint-Bris), Létay Kiss Gabriella (Valentine), Boncsér Gergely (Raoul), Bretz Gábor (Marcel), Haja Zsolt (Nevers), Kiss Tivadar (Cossé), Dékán Jenő (Tavannes), Kőrösi András (Thoré), Fülep Máté (De Retz), Laborfalvi Soós Béla (Méru), Kiss András (Maurevert), Kristofori Ferenc (Bois-Rosé)
Közreműködik: a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara
Karmester: Oliver von Dohnányi
A felvétel 2017. október 31-én készült az Erkel Színházban.
A jelentősen átírt szüzsé, a "mesterséges" látványvilág, a nemzetközi előadóművészek vegyítése, "összetételük" (operaénekes, operetténekes, színészek énekes szerepben) igen vegyes benyomásokat keltenek bennem. Nem szeretem ezt a "Csárdáskirálynőt" filmen megnézni.
Eddig még nem tudtam ezt végignézni, nem tartozik a kedvenc operetteim közé. Külföldön sehol se játszák. Egyszer véletlenül betévedtem még az Oszvald, Bajor előadásra (anyukám vett jegyet rá, addig nem is hallottam erről a darabról), abban legalább volt pár jó poén, de a zene nekem együgyü. Most ezen a verzión már nevetni se lehet.
Edvinnek nevelőanyja, Marie-Louise Stázi grófnőt szánja jövendőbelijéül, nem törődve azzal, hogy ő az Orfeum Csárdáskirálynőjét, Szilviát imádja. A pompás eljegyzésen váratlanul megjelenik Szilvia és Bóni gróf is, mint “házasok”…
Forgatókönyvíró: Mischa Mleinek, Szinetár Miklós Zene: Kálmán Imre Operatőr: Bíró Miklós Rendezte: Szinetár Miklós
Szereplők:
René Kollo (Edvin)
Anna Moffo (Szilvia)
Dagmar Koller (Stázi grófnő)
Németh Sándor (Bóni gróf)
Karl Schönböck (A herceg)
Psota Irén (Marie Louise/Pitykés Cecilia)
Latinovits Zoltán (Miska főpincér)
Mensáros László (Feri bácsi)
Huszti Péter (Lonsdorf kapitány)
„Simona néni egy apácazárda szigorúságával tartja Beatricétől távol a kérőket, ódon itáliai villájában. A nénit fiatal korában faképnél hagyták az oltárnál, és azóta mindenkit óv a szerelmi csalódásoktól. Nuto, a hűséges háziszolga gondoskodik arról, hogy egy férfi se tehesse be a lábát. Nem sejtik, hogy egy kérő álruhában már bejutott: Ghino gróf süketnéma kertésznek tetteti magát. A megfelelő pillantra vár, hogy szerelmet valljon a szépséges Beatricének, és megszöktesse a birtokról. Egyszer csak megjelenik Ghino vén, hóbortos cimborája, Florio gróf is, aki régi ismerősre talál a villában. Ez a találkozás nem várt hatással van a fiatal szerelmesek életére is”.
A Simona néni Dohnányi Ernő 1912-ben Drezdában bemutatott egyfelvonásos vígoperája, amelyet több német színpad is nagy sikerrel játszott az 1910-es, 1920-as években.
2021. április 4-én 22:05-től látható felvételről Richard Wagner Parsifal című zenés ünnepi játéka az M5 műsorán.
A főbb szerepekben: Tómas Tómasson (Amfortas, Klingsor), Kovács István (Titurel), Palerdi András (Gurnemanz), Kovácsházi István (Parsifal), Németh Judit (Kundry)
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor).
Karmester: Kovács János
Díszlettervező: Forray Gábor
Jelmeztervező: Makai Péter
Koreográfia Seregi László nyomán: László Péter
Rendező: Mikó András
A felvétel 2018. április 5-én készült az Erkel Színházban.
Ma éjjel az M5 csatornán láthatjuk ismét - 21.05 - 0.15
ARMEL, 2019
W. A. Mozart: Figaro házassága
Vígopera négy felvonásban, két részben
(2019) (180')
Rendező: Szabó Máté
Producer: dr. Vadász Dániel
Közreműködik:
A Győri Nemzeti Színház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Balogh Eszter)
Zongorán közreműködik: Jonathan Ware
Karmester: Medveczky Ádám
Főszereplők: Biri Gergely, Busa Tamás, Farkasréti Mária, Fodor Beatrix, Kendi Lajos, Keszei Bori, Laborfalvi Soós Béla, Mester Viktória, Németh-Nagy Johanna, Pataki Bence, Takács Zoltán
2021. március 7-én (vasárnap) 21:05-től látható felvételről Erkel Ferenc Bánk bán című operája az M5 műsorán.
Ismétlés
Opera.hu oldaláról:
A Vidnyánszky Attila rendezésében először 2017-ben színre kerülő produkció különlegessége, hogy az ősváltozat és az ún. baritonváltozat alapján készült. A Bánk bán kompozíciós története igen szövevényes, ráadásul nemcsak Erkel kezéhez kötődik. Ez a produkció igyekszik a verziók legjobb megoldásaiból összeépíteni egy különleges, mindenki számára ismerős, mégis újszerű előadást. Azon túl, hogy a címszereplőt itt tenor helyett bariton művész énekli, a mű dramaturgiája is eltér az itthon megszokottól.
Olekszandr Bilozub látványos díszletei és Nagy Viktória izgalmas jelmezei, valamint Könczei Árpád koreográfiája méltó módon járultak hozzá nemzeti operánk felújításához, a főbb szerepekben feltűnő magánénekesek pedig garanciát nyújtanak a zenei minőségre is, akárcsak az Opera együttesei Kocsár Balázs vezényletével.
Szereplők:
Molnár Levente (Bánk bán),
Komlósi Ildikó (Gertrudis),
Balczó Péter (Ottó),
Szemere Zita (Melinda),
Bakonyi Marcell (II. Endre),
Kováts Kolos (Tiborc),
Haja Zsolt (Petur bán),
Geiger Lajos (Biberach),
Irlanda Gergely (Sólom mester)
A felvétel 2017 szeptemberében készült az Erkel Színházban.
Nem tudtam eldönteni, melik fórumba írjam be. Találomra ezt választottam.
A mai nap
született: 1932 • Szinetár Miklós, rendező
Részlet egy interjúból:
"... év múlva kilencven éves lesz. Azon a születésnapján mi töltené el örömmel?
– Először is az, ha megérném. Másrészt: mindig karmester szerettem volna lenni. Sajnos már öreg vagyok hozzá. Ha viszont abból az alkalomból egyszer eldirigálhatnám a Mesterdalnokok nyitányát az Operaházban – na, az tényleg szép ajándék lenne."
2021. február 7-én (vasárnap) 21:05-től látható felvételről a Csillagóra 2017 gálakoncert az M5 csatorna műsorán.
A műsorban részletek láthatók többek között a 2016/17-es évad bemutatóiból, így A cigánybáró, a Székely fonó, a Traviata, a Lammermoori Lucia és A kalóz című produkciókból, valamint olyan népszerű operákból, mint a Nabucco, a Falstaff, a Háry János, a Hunyadi László és a Bánk bán.
A műsorban fellép: Aleszja Popova, Bakó Máté, Balczó Péter, Bede-Fazekas Csaba, Cheprasova Elizaveta, Cseh Antal, Fekete Attila, Fodor Gabriella, Fokanov Anatolij, Gábor Géza, Gál Erika, Kálnay Zsófia, Kelemen Zoltán, Keszei Bori, Kiss András, Kóbor Tamás, Kolonits Klára, Leblanc Gergely, László Boldizsár, Megyesi Zoltán, Oláh Zoltán, Palerdi András, Pasztircsák Polina, Schöck Atala, Szegedi Csaba, Szemere Zita, Szvétek László, Tanykpayeva Aliya, Timofeev Dmitry, Ujvári Gergely és Várhelyi Éva.
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara, Énekkara és Gyermekkara, a Magyar Nemzeti Balett és a Magyar Nemzeti Balettintézet.
Rendező: Anger Ferenc
Koreográfus: Solymosi Tamás
Karmester: Kocsár Balázs
Házigazda: Ókovács Szilveszter
A felvétel 2017. június 25-én készült az Operaházban.
2021. január 31-én (vasárnap) 21:35-től látható felvételről Wolfgang Amadeus Mozart Così fan tutte című vígoperája az M5 csatorna műsorán.
Szinetár Miklós 1979-es rendezése (díszlettervező: Forray Gábor, jelmeztervező: Schäffer Judit, koreográfus: Sebestyén Csaba) 2018-ban töretlen sikerrel tért vissza az Erkel Színház színpadára.
Szereplők: Bakonyi Anikó (Fiordiligi), Balga Gabriella (Dorabella), Rab Gyula (Ferrando), Haja Zsolt (Guglielmo), Szemere Zita (Despina) és Kálmán Péter (Don Alfonso).
Közreműködik Rotter Bianka, Vila Ricardo és Medvecz József, a Magyar Nemzeti Balett művészei. A Magyar Állami Operaház Zenekarát és Énekkarát (karigazgató: Csiki Gábor) Halász Péter vezényli.
A felvétel 2018. február 22-én készült az Erkel Színházban.
2017 nyarától Pécsett évente megrendezésre kerülő Plácido Domingo Classics Fesztivál kulturális sokszínűséggel, az opera műfaját fókuszba helyezve, széles tömegeknek kíván szórakozást biztosítani. Plácido Domingo harminc év után lépett ismét magyar színpadra operai szerepben a fesztivál keretében. Verdi egyik legkedveltebb művében, a Traviata-ban Giorgio Germontként kápráztatta el a közönséget.
Ma este, M5 csatorna, 21.05 - 23.30
A címszerepet napjaink egyik legjelentősebb operacsillaga, MARINA REBEKA alakítja, aki első alkalommal lép fel hazánkban. Alfredo Germont szerepét a Los Angeles Opera ünnepelt tenoristája, JOSHUA GUERRERO énekli, az előadásnak CSÍK GYÖRGY a látványtervezője, Vincze Balázs a koreográfusa és Nagy Viktor a rendezője. A Pannon Filharmonikusokat Eugene Kohn dirigálja, közreműködik Győr és Pécs városok kórusa, valamint a Pécsi Balett.
2021. január 17-én (vasárnap) 21:05-től látható felvételről Giacomo Puccini Toscacímű operája az M5 csatorna műsorán.
Rendező:Nagy Viktor
Díszlet: Vayer Tamás
Jelmez:Vágó Nelly
A felvételen a főbb szerepekben Boross Csilla, Fekete Attila, Fokanov Anatolij és Cseh Antal hallhatók, a Magyar Állami Operaház Zenekarát, Énekkarát (karigazgató: Csiki Gábor) és Gyermekkarát (karigazgató: Hajzer Nikolett) Kesselyák Gergely vezényli.”
A felvétel 2018. január 25-én készült az Erkel Színházban.
Lehár Ferenc: A víg özvegy – Hanna és Danilo szerelmi kettőse, III. felv. (Rost Andrea, Sándor Csaba)
Kálmán Imre: A csárdáskirálynő – Szilvia belépője (Rost Andrea)
Ráadás:
John Francis Wade: Adeste Fideles - „Ó, jöjjetek, hívek, ujjongva, vidáman, ó jöjjetek, jöjjetek, vár Betlehem! Megszületett az angyalok királya”…/ Ó, jöjjetek
A televízióban ma este ismét láthatjuk az Erkel Színház „A denevér”- előadásának felvételét:
ifj. Johann Strauss szilveszteri nagyoperettje az M5 műsorán.
Díszlettervező: Csikós Attila
Jelmeztervező: Vágó Nelly
Koreográfus: Lőcsei Jenő
Rendező: Szinetár Miklós
Szereplők: Rezsnyák Róbert, Kolonits Klára, Tóth Pál Mátyás, Megyesi Schwartz Lúcia, Pataky Dániel, Haja Zsolt, Kiss Tivadar, Kiss Diána, Vida Péter, Tallós Andrea, Teleki Nagy Krisztián
Közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor).
Vezényel: Dénes István
A felvétel 2020. január 4-én készült az Erkel Színházban.