Bejelentkezés Regisztráció

Operett a magyar rádióban (1949-től napjainkig)


4000 Búbánat 2020-07-25 23:16:11 [Válasz erre: 3999 Búbánat 2020-07-25 23:15:36]

Új magyar operett bemutatója a rádió május 1-i műsortervében

  • Szabad Nép, 1949. április 27.

Este új magyar operett kerül első ízben a mikrofon elé: aMájusfa“. Kemény Egon zenéjével, Mesterházi Lajos és Szász Péter szövegével.

Bár a szerzők „nagyoperett”-ként jelölik, a darab teljesen elüt ennek a műfajnak eddigi sablonjaitól. A szereplők — a magyar operett történetében talán első ízben — nem hercegnők, grófkisasszonyok, bárók és katonatisztek, hanem egyszerű, mai emberek. A cselekmény is a dolgozók mindennapjairól szól, s Pesten, Óbudán, Csillebércen a gyermekvasúton bonyolódik. A „színlapon” szövőnők, ifjúmunkások, üb-elnök, párttitkár, népi kollégisták szerepelnek.


3999 Búbánat 2020-07-25 23:15:36 [Válasz erre: 3995 Búbánat 2020-07-25 16:41:28]

ÚJSZERŰ OPERETT A RÁDIÓBAN MÁJUS 1-ÉN

  • Szabad Szó, 1949. április 24.

Békésen építő hazánk, szabadon dolgozó népünk már készül a munkásság május 1-i ünnepének megülésére. Az ünneplésekből a Rádió is kiveszi a részét.

Az Irodalmi osztály május 1-én mutatja be új operettjét,  a „Májusfát“. A szöveget Mesterházi Lajos és Szász Péter írta, zenéjét Kemény Egon szerzetté és az operett versbetéteit egyik fiatal költőnk írta. Miről szól ez az operett? Erről beszélgetünk.

— Ez az újszerű operett, — mondja informátorunk, — egy nagyüzem ifjúságáról szól. Központi problémája egy munkásleány karrierje, történetesen az, hogy a munkásból lett operetténekesnő elszakad-e osztályától, vagy nem. Természetesen a darabban kiderül, hogy nem szakad el, mert hiszen a művész ma éppen olyan dolgozó, mint bármelyik munkástársa. Az operett különböző részei gyárban, üzemi étkezdében, balatoni üdülőben, Budán játszódnak le.
—- Ezzel az operettel az volt a célunk, hogy megteremtsük az új magyar realista könnyű operettet. A május 1-i adást hanglemezre vettük és kivisszük az üzemekbe is, ahol lepergetjük a dolgozóknak. A szerzők, a szereplők és a dolgozók közös vitájából szűrődik majd le, hogy jó úton járunk-e.
— Az operettben két új tömegdal is születik. A két dalnak, reméljük, igen nagy sikere lesz.
A Rádió május 1-i új operettje csak az első lépés afelé, hogy a huszárkapitányos, csókos, uraskodó régi sablonoperettektől elfordulva új utakon keressük a könnyű szórakozás lehetőségeit. Reméljük, ezen az úton elindulva, még sok új operettet hallunk majd a rádióban.


3998 Búbánat 2020-07-25 22:42:08 [Válasz erre: 3804 Búbánat 2020-04-19 22:26:06]

 A Dankó Rádió mai operett és „örökzöldek” műsora („Az a szép”), tartalmát tekintve, elsősorban a 3804. sorszám alatt részletesen ismertetett dalbetétszámok ismétlése volt:

Carl Millöcker: Dubarry (Házy Erzsébet és Kónya Sándor illetve Gyenes Magda és Rátonyi Róbert énekfelvételei)

Carl Millöcker: A koldusdiák (Neményi Lili, a  Magyar Állami Operaház Zenekara)

A műsor első részében Ajtay Andor színművészre emlékezve (Fogaras, 1903. július 25. – Budapest, 1975. május 9.), ugyancsak ismétlésként hangzottak el énekével Zerkovitz Béla, Behár György és Eisemann Mihály népszerű dalszámai. A Bástyasétény 77. c. rádióoperettből  "A vén budai hársfák békésen suttognak" énekszám közreműködője a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara,  Vaszy Viktor vezényletével; - a karmester is mai születésnapi évfordulós (1903 - elhunyt: 1979).

Az adás végén pedig  Jules Massenet Thais c. operájából a „Meditáció” Illényi Katica (hegedű)  és  a Győri Filharmonikusok előadásának hangfelvételéről szólalt meg.


3997 Búbánat 2020-07-25 19:15:19 [Válasz erre: 3987 Búbánat 2020-07-24 17:42:29]

A Dankó Rádióban Kemény Egon halálának évfordulójához kapcsolódóan csütörtökön és pénteken délután teljes adásidőben a zeneszerző műveiből csendültek fel szép zenék. ("Az a szép")

Tegnap a második, befejező résszel folytatódott az emlékműsor:

Kemény Egon - Mesterházi Lajos - Szász Péter - Romhányi József: Májusfa - nagyoperett rádióra, az első rádióoperett. (Bemutató: 1949. május 1., Kossuth Rádió, 20.50 - 22.00)  

A „Májusfa” zenéje nagy sikert aratott, a rádióhallgatók kívánságára készült el az új rádiós műfajt teremtő darab szilveszter-éji folytatása, ”zenei ikertestvére”: Kemény Egon - Szász Péter – Romhányi József: Talán a csillagok (1949. december 31., Petőfi Rádió 19.00 – 21.15) - rádióoperett.

- Balaton-keringő: „A balatoni szellő csak rólad mesél…” – koloratur-dalkeringő (Gyurkovics Mária, km. a Földényi-kórus)

- Konty-kettős: „- Úgy szeretném megcsodálni csodálatos kontyát… Mert hogyha szép kerek a kontya, nincs rá semmi gondja…” (Gyenes Magda és Rátonyi Róbert)

- Sördal: „Víg vasárnap délelőtt mi szórakozni elmegyünk…Jó nagy korsó sört ide, forrjon rajta hab…”  (Mindszenti Ödön, Rátonyi Róbert)

- Kirándulók-dala: „Rossz idő vagy jó, jégeső vagy hó, reggel mégis útnak indul a hős kiránduló. Elemózsiát rejt a hátizsák… /Minden korban legszebb sport a turistáskodás, nem vitás, nem vitás, nincs ilyen jó semmi más….” (Bán Klári, Gyenes Magda, Pogány Margit, Mindszenti Ödön, Rátonyi Róbert, Hadics László)

 

Kemény Egon - Tabi László - Erdődy János: Valahol Délen (1956)

1957 – rádiófelvétel - Nem a teljes operettet vették fel, hanem - keresztmetszetszerűen - a főbb részletekből állították össze a stúdiófelvételt.  Már 1956 májusában rádiófelvételek készültek, a Fővárosi Operettszínház Zenekarát Bródy Tamás vezényelte.

Az Előjátékot, a Táncjátékot és a zenéből készült 40 perces montage-t  a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara játszotta, Lehel György vezényelte. Ezek a felvételek 1956 nyarán készültek. Érdekesség, hogy Melis György két szerep szólamát is felénekelte: Péteriét és Bodzásét!

Most ezek a részletek hangzottak fel az operettből:

- Előjáték

- Rodrigo és Jutka kettőse – foxtrot: „Még nincsen, senkim sem… Ha meggondolná mégis a dolgot, szép kislány…”  (Gyenes Magda, Rátonyi Róbert)

- Péteri dala: „Valahol Délen, idegen tájon, rideg a föld, hideg az éj…” (Melis György) 

- Lolita bolerója: „Fekete az éj, örvénylő szél zúg, zörög a tető…./A vágyakozás úgy sír az éjben…” (Mezei Mária)

- Bodzás és Anna kettőse: „Csendesen vártam a válaszod arra, hogy szeretsz-e engem?....Egy szót se szólj! A szerelemre rábeszélni senkit nem lehet…” (Petress Zsuzsa, Melis György)

 

Kemény Egon - Ignácz Rózsa - Soós László - Ambrózy Ágoston: Hatvani diákjai – rádiódaljáték

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1955. január 23., Kossuth Rádió, 20.30 – 23.00 

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát és a Földényi-kórust Lehel György vezényli.

- Nyitány

- Amálka és Hatvani István professzor kettőse: „- Szép is vagyok, jó is, mégis árva vagyok… Megkérdeztem a madártól, a fecskétől, a gólyától…/- Nem születtünk kóbor, vándorló madárnak… magyarnak születtünk, itthon maradónak…” (Petress Zsuzsa, Bessenyei Ferenc)

- Máté és Amálka kettőse: "…- Szólni sem merek… Ha majd a fény…Ha majd szerelmünk győzedelmét nem gátolhatja senki sem…/- Alszik a város…Ha majd a fény…”  „Felhőcske száll a Hold előtt…” (Petress Zsuzsa, Simándy József)

- Kántus: „Jó dolga van a diáknak…" (Simándy József, Földényi-kórus férfikara)

Kemény Egon – Romhányi József: „Szél, könnyű szél” - koloraturdal (1952) „Szél, könnyű szél, jó, ha épp erre lenget az éj…” (Gencsy Sári, km..a Földényi-kórus  nőikara és a Stúdiózenekar, vezényel: Vincze Ottó)

Kemény Egon – Békés István: Szabad szívek – történelmi rádiódaljáték - Bevezető kórus: „Egyszer majd végre béke lesz!...”  (Földényi-kórus férfikara és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1960. március 26., Kossuth Rádió 18.45 – 21.40

Örvendetes, hogy az „Az a szép” operettműsorban, sugárzásának kezdete óta eltelt közel fél év után az elmúlt hetekben néhány részlet erejéig, de most teljes adásidőben kétszer is, Kemény Egon életművéből válogatott szép felvételek szólaltak meg; örömmel hallgathattuk a kétszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerző míves, invenciózus melódiáit, a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia figyelmes gondozásában. 

Remélhetőleg a jövőben sűrűbben találkozunk majd a Dankó Rádióban Kemény Egon dallamvilágával!


3996 smaragd 2020-07-25 17:35:40 [Válasz erre: 3980 smaragd 2020-07-20 05:25:23]

                                                    Emlékműsor

KEMÉNY EGON kétszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerző halálának évfordulóján

A Dankó Rádió „Az a szép” című műsora, szerkesztő-műsorvezető: Erdélyi Claudia

1. rész 2020. július 23.

2. rész 2020. július 24.

2020. július 24. 2. rész

A műsor folyamán Erdélyi Claudia szerkesztő-műsorvezető újabb részletekkel frissítette a zeneszerző, Kemény Egon életrajzi adatait, műveinek bemutatóit és rádiótörténeti jelentőségét, megemlítve az első rádióoperettet:

Kemény Egon – Mesterházi Lajos – Szász Péter – Romhányi József: „Májusfa” (1949)

Az elhangzott művek és részleteik:

  • Kemény Egon – Szász Péter – Romhányi József: „Talán a csillagok” (1949)

Balaton-keringő „ A balatoni szellő csak rólad mesél…” – koloratur-dalkeringő Gyurkovics Mária, Földényi kórus

Konyt-kettős ”Úgy szeretném megcsodálni csodálatos kontyát…” – Gyenes Magda és Rátonyi Róbert

Sördal  „Víg vasárnap délelőtt mi szórakozni elmegyünk…” – Mindszenti Ödön és Rátonyi Róbert

Kiránduló-dal ”Rossz idő vagy jó…”  – Bán Klári, Gyenes Magda, Pogány Zsuzsa, Mindszenti Ödön, Rátonyi Róbert, Hadics László

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.

  • Kemény Egon – Tabi László – Erdődy János: „Valahol Délen” (1956)

Előjáték

„Még nincsen, senkim sem…” – foxtrot, Gyenes Magda és Rátonyi Róbert

Valahol Délen ”Valahol Délen, idegen tájon…” – dal, Melis György

A vágyakozás ”Fekete az éj…” – bolero, Mezei Mária

Egy szót se szólj „Csendesen vártam a válaszodat, szeretsz-e…” – kettős, Petress Zsuzsa és Melis György

A Fővárosi Operettszínház Zenekarát Bródy Tamás vezényelte.

  • Kemény Egon – Ignácz Rózsa – Soós László – Ambrózy Ágoston: „Hatvani diákjai” (1955)

Nyitány

„Megkérdeztem a madártól…” – kettős, Petress Zsuzsa és Bessenyei Ferenc

Ha majd a fény… „Felhőcske száll a Hold előtt…” – kettős Petress Zsuzsa és Simándy József

Kántus „Jó dolga van a diáknak…” Földényi kórus

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.

  • Kemény Egon – Romhányi József: „Szél, könnyű szél…” (1952)

„Szél, könnyű szél, jó, ha épp erre lenget az éj…” – koloraturdal, Gencsy Sári, Földényi kórus Női kara

Stúdiózenekar, Vincze Ottó vezényelt.

  • Kemény Egon – Békés István: „Szabad szívek” rádióoperett (1960)

Nyitókórus – a Magyar Rádió Férfikara

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.

* Az emlékműsor első részéről a 3986 számú bejegyzésben írtam.

A tegnap elhangzott emlékműsor ismét érdekes és szép válogatásban adott betekintést Kemény Egon kétszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerző műveibe, a Magyar Rádió felvételeivel, miközben röviden karrierjét is ismertette.

Megállapíthatjuk, hogy két adásnap erre korántsem elegendő, ám a hallgatókat mindkét műsor elkápráztatta: a gyönyörű zene és a szellemes, nemes versek… a nagyszerű előadók, sokáig hallgatták volna, hallgatnák tovább, ahogy nekem elmondták… Természetesen elsősorban azok a generációk, akik még a rádió mellett ülve, mint most is, boldogan füleltek minden hangra…, mint egykor, évtizedeken át, és emlékeztek a ritkán játszott dalokra is.

Remélhetőleg az emlékműsor is felkerül az „Az a szép” című műsor körforgásos programjába és így alkalom lesz arra is, hogy további Kemény Egon-felvételekkel gazdagodjon a kínálat!


3995 Búbánat 2020-07-25 16:41:28 [Válasz erre: 3991 smaragd 2020-07-25 16:18:42]

A felvételen elhangzott az "Ötéves-terv" kantáta:

Éjszakai hangfelvétel a STUDIÓ-ban

  • Világosság, 1949. december 30.

— Csendet kérek! Hangfelvétel!
A zaj, amely megüli a XI. számú rádió-stúdiót, a kemény rendezői vezényszóra hirtelen elcsendesedik. Több mint harminc színész, szereppel kezében gyorsan elfoglalja helyét, az emelvényen készen áll a zenekar és a titokzatos üvegkamra mögött egy fehérköpenyes férfi helyezkedik el Rácz György rendező mellett. Éjféli hangfelvétel a rádióban. A szilveszteri műsor nagy operettjének ősbemutatója ez, melyet ezúttal — ritka alkalom! — az üvegkamra mögül, műszerek, órák és mikrofonok között hallgatunk meg. Olyan az üvegfal, mint egy vetítő- vászon, látjuk a szereplőket, de hangjukat csak a mikrofonon keresztül hallhatjuk.
Megkezdődik az adás. Címe: Talán a csillagok …” Kissé furcsa így nézni a mikrofon előtt beszélő színészeket. Középen egy barna fiatalember sürög- forog, mint kiderül, kellékes, aki a későbbiek során a „zörejeket“ produkálja.  Az első percekben furcsán hat, hogy Rácz György rendező az üvegfal mögül felemeli mutatóujját és abban a pillanatban előlép egy színész a csoportból és beszélni kezd a mikrofonba. Az is furcsa, hogy a műszaki rendező pillanatok alatt élethű harangzúgást imitál, az egész olyan, mint egy üvegfal mögül nézett különös kosztüm nélküli színpadi próba.
Amikor azonban felcsattan az első nevetés, már meg is szokjuk azt, hogy voltaképpen televíziórendszerű előadást látunk s egy egészséges humorú, jómuzsikájú — Kemény Egon szerzeménye —mulatságos operettet, melynek üzemi dolgozók a hősei és szerzője Szász Péter, eredményesen próbálta  meg az újfajta öröm élethű ábrázolását
Száz szereplő dolgozik a felvételnél, hol az emelvényen hangzik fel énekhang, hol közel érezzük, hol pedig távol a színészek hangját: mindezt az üvegfal mögül, némán, „beintéssel” irányítja a rendező. Múlik az idő, egy óra, két óra, egyre emelkedik az operett, a szorongó arcok kipirulnak, mindenki érzi, hogy a hosszú munkának eredménye lesz Szilveszter éjszakáján. Derű és optimizmus árad a kitűnően rendezett darabból, vidámak a dalok, a jelenetek.
Pontosan két óra, amikor a sikerült operett befejeződik. Suttogva jegyzi meg valaki: 
— Nem is olyan könnyű a „könnyű műfaj".  De azt hisszük, sikerült....
Erőteljes kórus hangzik fel: az  „Ötéves terv kantáta", melynek szövegét Kemény Egon zenéjére Hegedűs Zoltán írta. Közel tizenöt percig zeng a kantáta dallama, hirdeti, hogy az adás pillanatában, Szilveszterkor, éjfél után kezdi meg népünk az új, hatalmas munkát, az ötéves tervet...
Az éjszakai adás véget ért a Stúdióban. Vidáman, jó munka tudatában készülődnek hazafelé a színészek. Szilveszterkor ők is meghallgatják a vidám, zenés vígjátékot a rádióban. Mindenkinek figyelmébe ajánljuk. Érdemes meghallgatni.


3994 Búbánat 2020-07-25 16:35:28 [Válasz erre: 3993 smaragd 2020-07-25 16:27:34]

Számomra zavaros az is, hogy a korabeli rádióújságban az említett részleteket is hol a Májusfa hol a Talán a csillagok operettek részleteként tüntetik fel. Keverés van:

Például kiírtam ezeket:

3. Kemény Egon: Mackódal a Talán a csillagok c. rádióoperettből (Pogány Margit és Rátonyi Róbert),

Kemény: Talán a csillagok — Balaton- kerlngö (Gyurkovics Mária, Földényl- kórus).

Kemény Egon: Balaton keringő a Májusfa című rádióoperettből (Konkoly Gitta) 

Kemény: Talán a csillagok c. rádióoperettből.

a) Szövögép-dal (Bán Kiári, Gyenes Magda és Pogány Zsuzsa),

 b) Konty- kettős (Gyenes Magda és Rátonyi Róbert),

c) A szélvész dala (Mindszenti Ödön),

3. Kemény Egon: Hóvirág-keringő a Talán a csillagok c. rádió- operettből (Konkoly Gitta énekel)

2. Kemény: Hópehelykeringő a Talán a csillagok c. rádióoperettből (Roósz Emil együttese játszik. — Fenyvesné Zsoldos Hilda énekel.)

Kemény Egon: Májusfa - „Sör- dal” – Mindszenti Ödön, Rátonyi Róbert

6. Kemény: Kirándulódal a Májusfa c. operettből (Rátonyi Róbert, Pogány Margit és Rafael Márta).  - máshol ugyanez a Talán a csillagok betétszámaként jegyzi... stb. 


3993 smaragd 2020-07-25 16:27:34 [Válasz erre: 3992 Búbánat 2020-07-25 16:21:01]

Igen. A változás oka az lehetett, hogy Majorossy Aladár elhagyta hazánkat. Véletlenül találtam rá erre az adatra az interneten, azóta biztosan pontosabban is megvan valahol.

A felvételekről majd egyszer részletesebben írok. A "Májusfa" élő adásban, stúdió-előadásban ment lakklemez-felvétellel, a "Talán a csillagok"-ból később újra felvettek számokat, minden bizonnyal a felvétel magasabb minősége kedvéért. 

Lehel György vezényelt. Az adatokat csak több forrás egybevetésével lehet pontosan meghatározni, sajnos néha a Rádióújságban is előfordulnak téves adatok, amikor pl. hirtelen megváltozott valami az eredeti elképzeléshez képest, vagy utólag új felvétel is készült.


3992 Búbánat 2020-07-25 16:21:01 [Válasz erre: 3990 smaragd 2020-07-25 16:09:33]

Talán a csillagok - 1949. december 31.

A színlap szerint Lehel György vezényel.

A Fővárosi Operettszínház Zenekarát Bródy Tamás vezényelte? Mikor készült a felvétel - részletek? És mi indokolta, miért változott a karmester személye?


3991 smaragd 2020-07-25 16:18:42 [Válasz erre: 3989 Búbánat 2020-07-25 16:03:48]

Az "Ötéves-terv" kantátát, úgy emlékszem Rácz György említi könyvében, végül nem kellett előadni... 

Óriási sikert aratott a "Májusfa" és a "Talán a csillagok" is!


3990 smaragd 2020-07-25 16:09:33 [Válasz erre: 3989 Búbánat 2020-07-25 16:03:48]

Igen, én is igyekszem a "Májusfa" pontos adatait öszegyűjteni, a "Kemény Egon zeneszerző (Wien, 1905 - Budapest, 1969)" fórumban május 1-én megemlékeztem az első rádióoperettről:

1927   smaragd

3989 Búbánat 2020-07-25 16:03:48 [Válasz erre: 3988 Búbánat 2020-07-25 15:58:35]

„Talán a csillagok…” színlapja (hiányos; részben énekhangok, kórus, zenekar megnevezése…? -  a korabeli rádióújságból másoltam át):

Rádióbemutató: 1949. december 31., Petőfi Rádió, 19.00 – 21.15

Vidám zenés szilveszteri játék

Írta: Szász Péter

Zenéjét Romhányi József szövegére szerzette Kemény Egon

Az ötéves terv”-kantáta Hegedűs Zoltán költeménye.

Közreműködik: Rafael Márta, Feleki Rezső és Mindszenti Ödön dr.

Vezényel: Lehel György

Rendező: Rácz György

Személyek:

Szélvész elvtárs – Pándy Lajos

A Colortex-gyáriak:

Balázs Eszter – Petress Zsuzsa

Fikusz Panna – Kiss Manyi

Kovács Ica – Gyurkovics Zsuzsa

Táncos Mihály – Gálcsiki János

Fakó Ferdinánd – Tompa Sándor

Lalkovics  - Keleti László

Gléda – Rozsos István

Vállalatvezető – Peéri Piri

Portás – Bársony István

Kabátné – Soltész Annie

Egy lány – Szitányi Gabriella

A Thelmus-gyáriak:

Galamb Irma – Romváry Gertrúd

Ammondó Pál – Soós Lajos

Koncsák Miklós – Bilicsi Tivadar

Klári – Lórán Lenke

Manyi – Táncsics Mária

A Hóvirág üdülőből:

Lajos, a főpincér – Keleti László

Jani – Pongrácz Imre

Eta – Balogh Erzsi

Utasok a Hóvirág üdülőben:

Dorner Felicián – Komlós Vilmos

Ágh Krisztina – Lukács Margit

Varsa Károly – Bárdi György

A rádió munkatársai:

Telepes Béla rendező – Ráthonyi Róbert

Réz Teréz, rendezőgyakornok – Ruttkai Éva

Főrendező – Horváth Jenő

Slégek, hanglemezforgató – Hlatky László

Szigetvári bácsi – Justh Gyula

Ákos, technikus – Győző László

Rajtuk kívül:

  1. detektív – Bodó György
  2. detektív – Barlay Gusztáv

Soffőr – Árossy Aladár

Úttörő – Kardos Jóska

Anyóka – Zala Karola

Férfihang – Sárosi Mihály

Női hang – Surányi Magda


3988 Búbánat 2020-07-25 15:58:35

A „Májusfa" színlapja (hiányos; énekhangok, zenekar megnevezése…? -  a korabeli rádióújságból másoltam át):

1949. május 1.,  Kossuth Rádió, 20.50 – 22.00

"Előadás a stúdióban"

„Rádiót a dolgozóknak”

MÁJUSFA

Mesterházy Lajos és Szász Péter nagyoperettje

Zenéjét szerzette: Kemény Egon

Vezényel: Majorossy Aladár

Közreműködik a Földényi-kórus

Rendező: Rácz György

Személyek:

Kálló Marika, a Technotex szövőnője – Ferrari Violetta

Gyurik Péter, Pokics Pál, Szuh Ferenc és Huszár Jóska ifjúmunkások – Horváth Tivadar, Dékány László, Rátonyi Róbert és Kárpáti Zoltán

Panda Antal, szakács – Bilicsi Tivadar

Studla bácsi - üb. elnök – Szigeti Jenő

Baksa, párttitkár – Szakáts Miklós

Tavi János, Szög Panni, Mikola Mici és Dósa Sári, népi kollégisták – Pálos György, Kardos Magda, Hlatky Edit és Parragh Éva

Konok Teri, műegyetemista – Ruttkay Éva

Samu, kukta – Fehéregyházi Tibor

Bradács, házmester – Baló Elemér

Újságíró – Győző László

„Ez az első, mai valóságoperett, amely a dolgozók életéről és problémáiról szól. Pesten, Óbudán, Csillebércen, a gyermekvasúton történik és mindenütt, ahol a mai ember él és megfordul.”


3987 Búbánat 2020-07-24 17:42:29 [Válasz erre: 3985 Búbánat 2020-07-23 20:30:30]

A Dankó Rádió két részben emlékezik meg Kemény Egon zeneszerzőről (Bécs, 1905. október 13. - Budapest, 1969. július 23.): halálának évfordulóján, tegnap hallottuk az első részt, ma pedig hamarosan, 18.04 és 19 óra között a második résszel folytatódik az emlékműsor („Az a szép”) – amit interneten is meghallgathatunk: http://stream001.radio.hu:8080/mr7.aac

A tegnapi rádióközvetítésben elhangzott:

 Kemény Egon: „Ritka madár a szerelem” táncslágerének, angolkeringő (1935) zenekari változata (a Magyar Rádió Vonós Tánczenekarát Bolba Lajos vezényli)  - 1962

Kemény Egon - Erdődy János: Krisztina kisasszony - rádióoperett

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1959. augusztus 22., Kossuth Rádió, 20.25 – 22.00 

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát és a Földényi-kórust Lehel György vezényli.

- Előjáték

-  Krisztina és István kettőse: Dal a rabmadárról – „Kósza felhő úszik fenn az égen, rab madárka búsan néz felé, szabadságnak vágya él szívében, várja, hogy a kalitkának rácsa nyílik még…” (Petress Zuzsa és Kövecses Béla)

- Krisztina románca: „Bárhova mentél, én visszavárlak…”  (Petress Zsuzsa)

- Krisztina és Eugène kettőse – Dal a hódításról: „A hódításhoz kell egy hadsereg, amely a várat bátran vívja meg…”  (Petress Zsuzsa és Rátonyi Róbert)

- Blanche dala: „Sétál a párizsi utcán egy édes kis párizsi lány, büszkén a gárdahuszár várja, kocog a lányka után, fülébe suttogja szépen…/Hallgat a szóra a kislány és máris indulni kész, mehetünk már a csatába, teljes a felszerelés…”  (Gyenes Magda)

- Blanche és Brunner kettőse: „Ha jól szemügyre vett egy nő egy férfit…/Ha én egyszer tereád szemet vetek, nem is mondok akkor hát nemet neked…” (Gyenes Magda és Bilicsi Tivadar)

 

Kemény Egon - Gál György Sándor - Erdődy János: Komáromi farsang - rádiódaljáték

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1957. március 9., Kossuth Rádió, 20.00 – 22.00 

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát és a Földényi-kórust Lehel György vezényli.

- Lilla románca: „Könnyű lepke, kis madár…” (Házy Erzsébet)

- Csokonai dala: „Sötét lepel borult reánk…” (Ilosfalvy Róbert)

- Lilla és Csokonai kettőse: „Lilla, szívemet ne vesd meg, úgy szeretlek, nem feledlek, bízd rám az életed!...” (Házy Erzsébet, Ilosfalvy Róbert)

- Kraxelstumpf óbester szerenádja: "Egy-kettő, egy-kettő…” (Bilicsi Tivadar)

 

Kemény Egon - Ignácz Rózsa - Soós László - Ambrózy Ágoston: Hatvani diákjai - rádiódaljáték

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1955. január 23., Kossuth Rádió, 20.30 – 23.00 

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát és a Földényi-kórust Lehel György vezényli.

- Elmira chansonja Hatvaniról és a debreceni úri dámákról: "Ötvenkilenc dáma, elindult a bálba…/Elpirult, miért pirult?..." (Mezei Mária)

- Pálóczi Horváth Ádám hegedűszólója és Kapocs dala: "Még azt mondják nem illik..." (Ramor Ervin – hegedű,  Hadics László – ének, km.  a Földényi-kórus)

 

Kemény Egon - Nóti Károly - Földes Imre - Halász Rudolf: Fekete Liliom – romantikus nagyoperett (1946) – tangó-dal: „Ma éjjel csak a két szemed csillaga ég, ma éjjel ezért csillog a csillagos ég.…” (Karády Katalin, km. a  Durium Zenekar) - gramofonfelvételről készített rádióátvétel.

Kemény Egon – Anatole France – Tiszai Márton: A néma asszony (1948) – sanzon: „Él túl az Óperencián vagy annál is messzebb talán egy ifjú pár…/-Jesszus! Gyorsan tükröt kérem…”  (Lukács Margit, km. Zsoldos Imre Együttese)

Kemény Egon: Tangó –szimfonikus mű (1954) (A Magyar Rádió Vonós Tánczenekarát Kerekes János vezényli)

(A két részben sugárzott Kemény Egon-emlékműsor folytatása – a második része -  következik ma délután hat és hét óra között a Dankó Rádió „Az a szép” műsorában.)

Az interneten online elérhető: http://stream001.radio.hu:8080/mr7.aac


3986 smaragd 2020-07-24 12:22:51 [Válasz erre: 3985 Búbánat 2020-07-23 20:30:30]

                                         Emlékműsor

KEMÉNY EGON kétszeres Erkel Ferenc-díjas zeneszerző halálának évfordulóján

A Dankó Rádió „Az a szép” című műsora, szerkesztő-műsorvezető: Erdélyi Claudia

1. rész 2020. július 23.

2. rész 2020. július 24.

A műsor azonnal a „Ritka madár a szerelem” című Kemény Egon-táncslágerének, angol keringő (1935), zenekari változatával (1962) indult. Ezt követték Kemény Egon felvételei, amelyek a Magyar Rádióban készültek. Kivétel a „Ma éjjel” gramofonfelvételről készített rádióátvétel.

Erdélyi Claudia szerkesztő-műsorvezető összekötőszövegével tehetségesen fűszerezte a kiváló felvételeket, életrajzi adatokat valamint a zeneszerző karrierjét bemutató fontos és pontos tényeket ismertetett.

A hozzám eljutott hallgatói lelkesültség alapján elmondhatom, hogy a tegnapi műsor elragadtatott hangulatba hozta Kemény Egon zenéjével és a nagyszerű előadókkal azokat, akik jól ismerik, szeretik és már nagyon várták a zeneszerző műveit az „Az a szép” című műsorban is.

Gratulálunk Claudia és köszönjük szépen!

        

KEMÉNY EGON          ERDÉLYI CLAUDIA

A meglepetéseket tovább fokozta a bejelentés: „tartsanak velünk holnap is a magyar könnyűzene egyik mesterével!” A műsor két részes, azaz ma ismét hallhatjuk Kemény Egon műveit: http://stream001.radio.hu:8080/mr7.aac 18.04 – 19.00 között!

2020. július 23. 1. rész

  • Kemény Egon – Erdődy János: „Krisztina kisasszony”

Előjáték

Dal a rab madárról – „Kósza felhő úszik fenn az égen…” Krisztina és István kettőse, Petress Zsuzsa és Kövecses Béla

 „Bárhova mentél, én visszavárlak…” – Krisztina románca, Petress Zsuzsa

Dal a hódításról – „Az ellenségen könnyebb győzni, mint egy asszonyon…” Krisztina és Eugène kettőse, Petress Zsuzsa és Rátonyi Róbert

Blanche dala – „Sétál a párizsi utcán egy édes kis párizsi lány…” Gyenes Magda

 „Ha jól szemügyre vett egy nő egy férfit…” – Blanche és Brunner kettőse, Gyenes Magda és Bilicsi Tivadar

  • Kemény Egon – Erdődy János: „Komáromi farsang”

„Könnyű lepke, kis madár…” – Lilla románca Lilla – Házy Erzsébet

 „Sötét lepel borult reám…” – Csokonai dala, Ilosfalvy Róbert

 „Lilla szívemet ne vesd meg…” – Lilla és Csokonai kettőse, Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert

„Egy-kettő…” – Kraxelstumpf szerenádja, Bilicsi Tivadar

  • Kemény Egon – Ambrózy Ágoston: „Hatvani diákjai”

„Ötvenkilenc dáma, elindult a bálba…” – Elmira sanzonja, Mezei Mária

„Még azt mondják nem illik…” –  Kapocs dala, Hadics László és a Földényi-kórus

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.

  • Kemény Egon – Halász Rudolf: „Fekete liliom”

„Ma éjjel” – tangó-dal, Karády Katalin, Durium Zenekar

  • Kemény Egon – Anatol France – Tiszai Márton: „ A néma asszony”

 „Élt túl az Óperencián…” sanzon, Lukács Margit, Zsoldos Imre Együttese

Kemény Egon: "Tangó"

A Magyar Rádió Vonós Tánczenekarát Kerekes János vezényelte.

*További részleteket itt találunk: https://kemenyegon.hu/kemeny-egon-zeneszerzo-eletmuve-72


3985 Búbánat 2020-07-23 20:30:30

Nagyon örülök, hogy a Dankó Rádióban  a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia ma, Kemény Egon halálának évfordulóján,  egy szép, tartalmas zenei összeállítással emlékezett meg a kiváló zeneszerzőről. Várom a holnap délutáni folytatást! ("Az a szép")


3984 Búbánat 2020-07-22 20:13:11 [Válasz erre: 3685 Búbánat 2020-02-18 19:07:51]

Kapcs. 3685. és 3660. sorszámok

Ma délután immár harmadszor került bejátszásra Huszka Jenő Bob herceg  című művének részleteiből összeállított operettműsor (Dankó Rádió - „Az a szép”) – ismét, egy az egyben adásba kerülve.

Huszka híres operettjét 1902. december 20-án mutatták be a Népszínházban. Innen eredeztethetjük a magyar operett játszást, hiszen a Bob herceg hatalmas sikeréből nőtt ki a magyar operett máig tartó világsikere; ez volt az első magyar operett, amelyet külföldön is műsorra tűztek!

A operett műfajának magyar „atyja” első operettjét – Lehár Ferencet is megelőzve - még a XIX. sz. végén írta („Tilos a bemenet” -1899), míg az utolsó színpadi művét több mint fél évszázaddal később komponálta („Szép Juhászné” – 1955, sőt a rádió ugyanebben az évben bemutatta a Szabadság, szerelem című daljátékát). A két évszám között pedig ott vannak a Bob herceg, Aranyvirág, Gül baba, Tündérszerelem, Rébusz báró, Nemtudomka, Lili bárónő, Hajtóvadászat, Erzsébet, Gyergyói bár, Mária főhadnagy c. darabjai.

Túlélte Lehárt (1870 – 1948), Kacsóht (1873 – 1927), Zerkovitzot (1881 – 1948), Nádor Mihályt (1882 – 1944), Kálmánt (1882 – 1953), Jacobit (1883 – 1921)…

 A 85. életévében elhunyt Huszka Jenő ugyanazon esztendőben fejezte be életútját, mint a 67 éves korában eltávozott Ábrahám Pál (1892 – 1960).


3983 Búbánat 2020-07-22 09:42:34

https://radio-d.hu/operett oldaláról a legutóbb játszott operettmelódiák

Suppé, Franz von - Zell, Friedrich - Genée, Richard - Róna Frigyes Boccaccioaz I. felvonás fináléja Ágay Karola, Sándor Judit, Kishegyi Árpád, Külkey László, Maleczky Oszkár, Bende Zsolt, Nádas Tibor, MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Erdélyi Miklós

Operett

A Magyar, osztrák, francia és angol operettek java.

Legutóbb Játszott

Lehár: Frasquita Várni rád (Frasquita és Armand kettőse )Orosz Júlia, Udvardy Tibor, MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás

Johann Strauss: Eine Nacht in Venedig Quadrille nach motiven aus Eone Nacht in Venedig Symphonisches Orchester MÁV, Ernst Märzendorfer

Fall: Az elvált asszony Árkon át, bokron át Petress Zsuzsa, Kishegyi Árpád

Lehár: A víg özvegy az I. felvonás fináléja Házy Erzsébet, Koltay Valéria, Udvardy Tibor, Kövecses Béla, Nádas Tibor, Palcsó Sándor

Planquette: A cornevillei harangok Act I. Germaine és Grenicheux kettőse Házy Erzsébet, Korondi György


3982 Búbánat 2020-07-21 21:03:05 [Válasz erre: 3856 Búbánat 2020-05-16 19:51:07]

A Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”)  elhangzott:

  • A 3856. sorszám alatt ismertetett operettrészletek közül hallottunk egy ismétlő válogatást: Kováts Kolos Lehár-, Kálmán- és Huszka darabjaiból, Németh Marika és Gulyás Dénes Huszka Jenő Gül baba című operettjéből énekelt részleteket.  
  • Továbbá felcsendült még ebből az operettből:

- Leila dala a török nő sorsáról, II. felv. „Víg a török lány… Csak rajta, rajta katonák…”  (Németh Marika, az MRT Énekkarának női kara) 

Gábor diák dala, I. felv.: „Az utolsó kívánságom halljátok meg emberek! Süvegem fejembe vágom, vérpadra vígan megyek. A haláltól én nem félek, a bakóval szembenézek…/Ott túl a rácson egy más világ van, amelynek érzem bűvös illatát…” (Boncsér Gergely, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel Kovács János) - MTVA – Dankó Rádió, 2014

- Gábor diák dala – Bordal: „A kulacsom kotyogós, kotyogós, hej, a gégém, iszamlós, csuszamlós, járásom  kopogós, kopogós, ha cifrázom ropogós, ropogós… / Borban az igazság, borban a vigasz, borban hadd felejtsünk, borban a tavasz…”  (Sárdy János, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor) – 1952

  • Huszka Jenő – Szilágyi László: Mária főhadnagy  Kettős: „- Epedőn, remegőn nézem magát, várom, lesem a válaszát! - Türelem, a szívem nem szólhat még, csak ezért gyötrődöm még... /Némán várni egy boldog percet, és tűrni szótlan, szíve hogy reszket…” (Gallai Judit, Miller Lajos, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György) - Hungaroton; 1979. február 24., Petőfi rádió 21.20-22.00, részletek

3981 Búbánat 2020-07-20 19:37:05 [Válasz erre: 3894 Búbánat 2020-06-01 19:53:23]

A 3894. sorszámnál ismertetett, ott részletezett műsortartalmat kaptuk ismétlésként a Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”):

  • Kálmán Imre: A bajadér (Kállai Bori, Kalmár Magda, Palcsó Sándor, Egyházi Géza, Honthy Hanna énekfelvételeiről)
  • Johann Strauss: Egy éj Velencében (Bécsi Johann Strauss Zenekar; Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert)

- Az összeállításból kimaradt: „Kórus és Caramello belépõje”  (Ilosfalvy Róbert és az MRT Énekkara)

- Az előbbi helyére bekerült – egy másik adásból, szintén ismétlésként - Annina dala „Gúnydal” (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkara)

„Egy herceg gazdag, fényes, ha-ha-ha, a palotája fényes, ha-ha-ha, mindenki oson, és titkos utakon, tra-lalla-la, tra-lalla-la. És jár a nők után, megáll a ház előtt, ad nekik szerenádot, és szédíti a nőt, tra-la-tra-la-tra-la. S ha van ki visszahív, sorra behívja mind. A herceg nagy link. A herceg az nagy link. --- Ilyen a finom, boldog úr!...”

- Helyesbítés: a „Karneváli kórus” előadója nem az MRT Énekkara, Bródy Tamás vezényletével, hanem a Földényi-kórus, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György) - keresztmetszet, 1960. augusztus 25, Kossuth Rádió, 20.23 – 21.30  (Fábry Edit, Zentay Anna, Weszeley Mária, Szabó Miklós, Mátray Ferenc, Kishegyi Árpád)

  • Lehár Ferenc: Friderika (Simándy József)

3980 smaragd 2020-07-20 05:25:23 [Válasz erre: 3971 smaragd 2020-07-13 13:22:55]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

Lehár Ferenc emlékhét : https://mediaklikk.hu/cikk/2018/12/19/tul-az-operencian-lehar-ferenc-emlekhet-51-het/

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


3979 Búbánat 2020-07-19 19:57:19 [Válasz erre: 3867 Búbánat 2020-05-24 19:15:01]

A 3867. sorszámnál ismertetett, ott részletezett műsortartalmat kaptuk ismétlésként a Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”):

Jacques Offenbach: Hoffmann meséi; ifj. Johann Strauss: A cigánybáró, A denevér -  megjegyzem: Adél „kacagódala" (Blaskó Bernadett) nem hangzott el az adásban. 


3978 Búbánat 2020-07-18 19:45:45

A Dankó Rádió mai operettműsorának („Az a szép”) első részében a szerkesztő-műsorvezető az Operettszínház művésze, Lehoczky Zsuzsa énekfelvételeiből válogatott be dalokat, a Művésznő születésnapján:

Frederick Loewe - Alan Jay Lerner - Ungvári Tamás - G. Dénes György: My Fair Lady

Hungaroton /Qualiton, 1966

 A Fővárosi Operettszínház Zenekarát Gyulai Gaál Ferenc vezényli.

Nem kell más csak egy albérlet… Csudijó…” (Lehoczky Zsuzsa)

- „Lenn délen édes éjen”  (Eliza, Higgins,) – (Lehoczky Zsuzsa, Básti Lajos)

- „Ma éjjel táncolnék” (Lehoczky Zsuzsa)

Ábrahám Pál – Harmath Imre: Bál a Savoyban  - „La bella Tangolita” (Lehoczky Zsuzsa és a Deák-együttes)

Zerkovitz Béla – Molnár Ferenc – Kellér Dezső: Doktor úr

- "Ezt a szoknyát úgy hívják, hogy 'bukj el' szoknya. S mindaz aki ily szoknyában jár előbb-utóbb egynehányszor el fog bukni, ha meg eddig el nem bukott már!" (Lehoczky Zsuzsa, Peller Károly, km.: Pécsi Szimfonietta, vezényel: Silló István) - Peller Károly lemeze – „EZ OPERETT! 2. – KETTECSKÉN”  – CD - (2011)

Gyöngy Pál – Boros Elemér: Romantika pedig nincs  - Ágnes dala (Lehoczky Zsuzsa, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Gyulai Gaál Ferenc)-  A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1963. június 22., Kossuth Rádió, 20.30 – 22.00

A műsor második részében két Lehár-operettből hallottunk részleteket (a korábbi műsorokból szerkesztve):

Lehár Ferenc - Alfred Maria Willner, Heinz Reichert - Harsányi Zsolt után Dalos László: Frasquita 

A Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekarát és Énekkarát Bródy Tamás vezényli.

„Bemutatjuk új felvételeinket”, 1965. augusztus 20., Kossuth Rádió 14.05-15.15: Lehár: Frasquita – részletek (a „ A kék mazúr” részleteivel)

Most az adásban két részlet hangzott el erről a felvételről:

- Vidám hármas (Koltay Valéria, Kishegyi Árpád, Külkey László)

 „Táncolj szaporán, ez ma a módi! - Járd hát, amíg élsz, célhoz érsz! Járd hát, amíg élsz, célhoz érsz!…..- Ez csak jólesik, főként sikk. Ez csak jólesik, főként sikk…. – Ha lépted megtanultad, ez az új tánc, sosem untat. – Mit is táncolunk itt meg ott? - Csak foxtrottot! – Ilyet lejt ma a hottentotta, aki tudja, mi a kotta….”

- Frasquita és Armand szerelmi kettőse, II. felv. (Orosz Júlia. Udvardy Tibor

„- Csak szó, csak szó, oly sok a szó, de rajtam nem fog ki egy sem…/ - Miért éppen engem, ott a sok gyönyörű lány? Mondja meg, hogy miért talált egyenesen rám?.../ - Várni Rád, míg a lelkemben láng lángja ég…Várni Rád, drága, kedves személy!...”

- Még egy másik felvételről meghallgathattuk Baksay Árpád énekével Armand dalát: "Kicsikém, ne tétovázz, szűk utcában kicsi ház, oly régóta vár, hogy jössz-e már?”

 

Lehár Ferenc  Paul KneplerLudwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta

- Keringő (a Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)

- Octavio dala: Élni, barátaim, élni jó! …Ó signora, ó signorina! Szól az édes kavatina…”  (Korondy György, km. a Földényi-kórus férfikara és az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás)részletek, 1968. Kossuth Rádió

- Giuditta dala: „Ki tudja, miért van ez, hogy minden férfi észrevesz?…/Más nem csókol ily forrón, csak én, égő szememben kigyúl a fény…” (Kalmár Magda, km . a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) Kalmár Magda – „Csoda kell” – Operettdalok – Qualiton, 1979


3977 Búbánat 2020-07-17 19:02:59

Tolnay Klári dalfelvételeivel emlékezett meg az imént a Dankó Rádió Az a szép című műsora a kétszeres Kossuth-díjas színművésznő születésének évfordulójáról. (Budapest, 1914. július 17. – Budapest, 1998. október 27.)

„Ajándék volt minden perc és óra”

„Egy asszonynak nem szabad sírni”

„Összecsendül két pohár”

„Amikor véget ér egy álom”

Aldobolyi Nagy György – Szenes Iván: Charley nénje a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat zenei felvételéről most Tolnay Klári, Lehoczky Zsuzsa és Páger Antal énekhangján szólaltak meg az ismert részletek.

Lehár Ferenc – magyar szöveg Mérey Adolf: A víg özvegy

- Keringőegyveleg (a Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovszky vezényli)

- Hanna és Daniló szerelmi kettőse, III. felv.: „Ajk az ajkon….jöjj szeress…”   III. felv. (Blaskó Bernadett, Peller Károly) - Operett Album – Blaskó Bernadett,  CD, 2017

- Daniló belépője, I. felv.: „Nékem szerelmetes hazám… Az orfeum tanyám, ott békén hagy hazám…” (Domoszlai Sándor)

- Vilja-dal (Geszthy Veronika)

- Valencienne és Camille de Rosillon kettőse, I. felv.: „Az otthon édes varázsa leng körül…” (Raskó Magda és Nagypál László. km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara)

- Kóló, II. felv. – zenekari részlet

Oscar Straus: Lassú keringő (Budapesti Strauss Szimfonikus Zenekar, vezényel: Alfred Walter)


3976 Búbánat 2020-07-16 19:41:39 [Válasz erre: 3836 Búbánat 2020-05-07 20:08:55]

A 3836. sorszámnál ismertetett, ott részletezett műsortartalmat kaptuk ismétlésként a Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”):

 Jacobi Viktor: Leányvásár,  Jacobi Viktor: Sybill, Kálmán Imre: Zsuzsi kisasszony

Egy helyesbítés: a Zsuzsi kisasszony részletében nem Peller Károly, hanem Kollár Péter Erik énekelte Dinnye dalát az operettből: „Hajnalcsillag fenn az égen, várlak rózsám, olyan régen…”


3975 Búbánat 2020-07-15 20:03:51 [Válasz erre: 3834 Búbánat 2020-05-06 19:44:17]

A 3834. sorszámnál ismertetett, ott részletezett műsortartalmat kaptuk ismétlésként a Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”):

Kacsóh Pongrác: János vitéz -  részletek

Jacobi Viktor: Sybill – két részlet


3974 Búbánat 2020-07-14 23:42:49 [Válasz erre: 3775 Búbánat 2020-04-05 19:43:12]

A 3775. sorszámnál ismertetett műsortartalmat kaptuk ismétlésként a Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”):

Fényes Szabolcs zenés darabjai közül Maya; A kutya, akit Bozzi úrnak  hívtak; Vén diófa részletei hangzottak fel megint.
 


3973 Búbánat 2020-07-13 19:09:44 [Válasz erre: 3852 Búbánat 2020-05-13 19:28:54]

A 3852. sorszámnál ismertetett műsortartalmat kaptuk ismétlésként a Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”):

Zerkovitz Béla: Csókos asszony (Bede Fazekas Annamária, Igó Éva, Baksay Árpád, Bilicsi Tivadar)

Lehár Ferenc: Cigányszerelem (Pitti Katalin; Bécsi Johann Strauss Zenekar, vezényel: Willi Boskovsky)

Kerekes János: Sárgarigó és az alkirály (Kalmár Magda és Palcsó Sándor)

Kálmán Imre: Marica grófnő (Bevezető zene - MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás - koncertfelvétel -  Kálmán Imre operettest közvetítése a Csepeli Munkásotthonból: 1979. december 3., Petőfi Rádió 19.40 –21.40; további felvételekről:

Szeredy Krisztina és Domoszlai Sándor; Dolhai Attila; Fischl Mónika és Peller Károly; Csonka Zsuzsanna; Berkes János.)


3972 Búbánat 2020-07-13 15:47:35 [Válasz erre: 3969 Búbánat 2020-07-12 16:45:01]

Kapcs. 3969., 1851. sorszámok

  • Magyar Nemzet, 1959. január 8.

Megérkezett Párizsból Kristóf Károly színpadi szerző és Rékay Miklós karmester, akik a Châtelet Színház vendégeiként a Rose de Noël című operett bemutatóján vettek részt. A Budapesten és Losoncon játszódó operett Kristóf Károly Első szívdobbanás című szövegkönyve nyomán készült, rendezte Maurice Lehman, zenéjét Lehár melódiáiból Rékay Miklós állította össze. A párizsi lapok meleg hangon emlékeztek meg a magyar zeneszerzőről és a róla szóló posztumusz daljátékról.

  • Film Színház Muzsika, 1959. február 20.

A párizsi Châtelet Színház nagy sikerrel játssza a Rose de Noël (Karácsony rózsája)  című látványos operettet. A magyar rádió még hangjáték formájában közvetítette régebben: Az első szívdobbanás címmel. Az operett szövegét Kristóf Károly librettója alapján Raymond Vincy alkalmazta színpadra, zenéjét pedig Lehár Ferenc hagyatékából a nemrég elhunyt Rékay Miklós állította össze.

A történet két részből és 18 képből tevődik össze, színhelye: Budapest és Losonc, 1896-ban.

A francia közönség nagy tetszéssel fogadta Lehár muzsikáját és a hangulatos szöveget. Nicole Brossin és André Dassary, az operett két főszereplője.

  • 1959. június 15., Petőfi Rádió 19.15 – 19.45-: Részletek Lehár Ferenc Az első szívdobbanás c. operettjéből:

"HÉTFŐN ESTE közvetíti a Petőfi-rádió Lehár Ferenc— Kristóf Károly Az első szívdobbanás című, Párizsban színre került operettjének helyszíni felvételeit André Dassary, Nicole Broissin, Rosine Brédy és Henri Bédex közreműködésével, Félix Nouvolone vezényletével, a Châtelet színház zenekarával.

  • Esti Hírlap, 1959. október 21.

HÁROMSZÁZÖTVENEDSZER került színre a múlt hét csütörtökjén párizsi Châtelet Színházban Lehár Ferenc —Rékay Miklós—Kristóf Károly „Az első szívdobbanás” (Rose de Noël) című operettje. A ritka jubileumot 350 gyertyás tortával,  s a színház Szajna-partra néző büféjében rendezett koktélpartival ünnepelték.

  • 1959. november 22. Esti Hírlap

„A karácsony rózsája” -  Párizsban

400 ... Ma este a párizsi Châtelet Színházban négyszázadszor kerül színre Lehár Ferenc—Kristóf Károly „Az első szívdobbanás” (Rose de Noël) című operettje André Dassary főszereplésével.

  • Esti Hírlap, 1960. január 8.

A LYONI OPERAHÁZ karácsonykor bemutatta Lehár—Kristóf—Rékay Az első szívdobbanás című daljátékát.

  • Esti Hírlap, 1961. december 24. 

Magyar operett belgiumi bemutatója
Lehár Ferenc—Kristóf Károly—Rékay Miklós: Az első szívdobbanás című operettjének ma este van a belgiumi bemutatója. Charleroi városban, a Szépművészetek Palotájában adják először a darabot, Maurice Lehmann rendezésében, V. Avaert vezényletével. Rose de Noël (Karácsony rózsája) a francia címe.

  • Esti Hírlap, 1962. március 27.

□ AZ AVIGNONI OPERAHÁZ szombaton este nagy sikerrel mutatta be Lehár Ferenc—Rékay Miklós—Kristóf Károly: Az első szívdobbanás című daljátékát. A tenorfőszerepet Henri Gui énekelte, aki legutóbb a bécsi operaházban vendégszerepeit a Pélléas és Mélisande díszelőadáson a Debussy-ünnepség alkalmából.


3971 smaragd 2020-07-13 13:22:55 [Válasz erre: 3968 smaragd 2020-07-12 14:16:38]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

Vendég: Szóka Júlia és Temesi László /médiaklikk

 „Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


3970 Búbánat 2020-07-12 19:59:27 [Válasz erre: 3921 Búbánat 2020-06-16 19:08:27]

A 3921. sorszámnál ismertetett – ott részletezett – műsortartalmat kaptuk ismétlésként a Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”)

Tbk. Fényes Szabolcs melódiáiból, valamint  a Csárdáskirálynő, a Bécsi vér, a Friderika és A madarász c. operettekből hallottunk újra részleteket.Turay Ida és Mensáros László énekhangja is felcsendült az adásban.


3969 Búbánat 2020-07-12 16:45:01 [Válasz erre: 1851 Búbánat 2017-01-04 13:35:02]

Kapcs. 1851. sorszám

Adalék a korábbi bejegyzésemhez

1959. július 29. Esti Hírlap

□ 250. JUBILEUMI ELŐADÁS volt szombaton este a párizsi Châtelet Színházban Lehár Ferenc Az első szívdobbanás című poszthumusz operettjéből.

Az együttest a jubileum alkalmából táviratban üdvözölte Budapestről Kristóf Károly, a szövegkönyv írója, s a zenei feldolgozó, Rékai Miklós özvegye.


3968 smaragd 2020-07-12 14:16:38 [Válasz erre: 3964 smaragd 2020-07-09 19:33:34]

A két első rádióoperett (1949. május1., december 31.) slágerré lett koloratur-dalkeringőit Gyurkovics Mária operaénekesnő előadásában szerette meg az ország…, a rádióhallgatók ebben a műsorban a Kemény Egon – Romhányi József szerzőpár két népszerű dalát Orosz Júlia operaénekesnő előadásában hallhatták:

1950. 12. hét

március 27. hétfő KOSSUTH-RÁDIÓ

21 Magyar könnyű zene

Közreműködik Orosz Júlia, Várhelyi Endre, a Pro Musica-énekegyüttese és a Budapest Zenekar

Orosz Júlia műsora

Kemény Egon: Balaton keringő a „Májusfa” című rádióoperettből

Kemény Egon: Hóvirág keringő a „Talán a csillagok” című rádióoperettből

  MTVA Archívum


3967 Búbánat 2020-07-11 23:08:56 [Válasz erre: 3914 Búbánat 2020-06-13 21:30:45]

A 3914. sorszámnál ismertetett – ott részletezett – műsortartalmat kaptuk ismétlésként a Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”)

Részletek hangzottak el ezekből az operettekből:

  • Fényes Szabolcs: Régi Nyár (filmoperett; Podmaniczky Félix rendező filmje, 1941)
  • Lajtai Lajos: A régi nyár
  • Lehár Ferenc: Friderika
  • Hervé: Lili   
  • Carl Millöcker: A koldusdiák
  • Lehár Ferenc: Giuditta
  • Kálmán Imre: A bajadér

Pótlásként: 

  • Kerekes János: Déryné  - „Ide nézz, csak ide rám” (Zentay Anna énekli

3966 Búbánat 2020-07-10 20:41:08 [Válasz erre: 3832 Búbánat 2020-05-04 20:08:58]

A Dankó Rádió ma elhangzott operettműsorának („Az a szép”) elején, a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia megemlékezett a ma 100 esztendeje született magyar operaénekesünkről, Domahidy László basszistáról.  

Az emlékezést a művész két énekfelvételének bejátszása követte:

Kenessey Jenő – Krúdy Gyula: Az arany meg az asszony – A II. komédiás jelenete (Domahidy László, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Magyar Állami Operaház Énekkarának férfikara, vezényel: Kenessey Jenő) -  Magyar Rádió stúdiója, 1957;  1 CD-n: 2001. Hungaroton, HCD 31983

Farkas Ferenc - Dékány András: Csínom Palkó - Tyukodi dala: „Te vagy a legény, Tyukodi pajtás…” (Domahidy László, Simándy József, km. az MRT Énekkarának férfikara, az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Lehel György) – Rádió Dalszínházának új felvétele: 1963. május 1., Kossuth Rádió, 20.10 – 22.00

Majd, ifj. Domahidy László, ugyancsak basszista, énekével meghallgathattunk egy részletet Andrew Lloyd Webber Macskák c. musicaljéből.

A továbbiakban a május 4-i adás ismétlése következett: lásd a 3832. sorszámnál ismertetett – ott részletezett – műsortartalmat. Két részlet most onnan kimaradt:

Kálmán Imre: Cirkuszhercegnő - „Induljunk, van egy hely, ahol a schilling csilingel” (Oszvald Marika, Dániel Gábor)

Jerry Bock: Hegedűs a háztetőn - „Ha én gazdag lennék” (Bessenyei Ferenc)


3965 Búbánat 2020-07-09 19:55:15 [Válasz erre: 3855 Búbánat 2020-05-15 22:55:46]

A Dankó Rádió operettműsorában („Az a szép”) ma is ismétlést hallhattunk (lásd 3855. sorszám); újra ideírom, mert itt-ott kiegészítettem és pontosítottam az ott leírtakat.

Fényes Szabolcs - Harmath Imre - Romhányi József „Maya” operettjéből, több felvételről szólaltak meg részletek:

- Nyitány (MRT Szimfonikus Zenekarát vezényli Gyulai Gaál Ferenc)  - 1971

- Maya belépője, I. felv.: „Azt mondják rólam, hogy szívem titkon jó’ van. Barátaim! Ne higgyétek el! Jó lenni rossznak..../Szeretnék egyszer kicsit boldog lenni, óó-ó, óó-ó …" (Németh Marika) 

- „Tudom, hogy van neki, na mije van neki?….” (Németh Marika, Korda György) - 1971

-  Maya, Barbara és Rudi hármasa, II. felv.: Ahol mi járunk: feldübörög a tapsorkán…   /- Odavagyok magáért, a fekete hajáért, egyetlenegy szaváért, mosolyáért..." (Házy Erzsébet, Galambos Erzsi, Rátonyi Róbert) - 1971

„ - Kellene ma éjjel egy kis haccáré, hacaccáré! Hadd legyen a szám a szádé, drágám, miért vagy málé?…”  (Voith Ági, km. az MRT Esztrádzenekara)

Felcsendült Lajtai Lajos: „Legyen a Horváth kertben, Budán…” (Honthy Hanna),  Eisemann Mihály: Egy kis édes félhomályban mennyimennyimennyimennyimennyi vágy van” (Galambos Erzsi, Harsányi Frigyes) és Ábrahám Pál: Édes mamám, magát is a papám, csókkal csalogatta tán….” (Teremi Trixi és Bozsó József)  népszerű slágere is.

Lehár Ferenc – Heinz Reichert, Jenbach Béla - Kulinyi Ernő: A cárevics 

- A cárevics dala, I. felv.: „Volga-dal” (Melis György, km a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) -  Koncertfelvétel: Lehár-emlékest a szerző halálának 25. évfordulója alkalmából. Magyar Rádió 6-os stúdiója (1973. október 29., Petőfi Rádió)

- Szonja dala, I. felv.: „Majd jön egy férfi, ki rám tekint vágyón, majd jön egy férfi, hogy ő legyen párom…”  (Házy Erzsébet, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  - Koncertfelvétel: Lehár-emlékest a szerző halálának 25. évfordulója alkalmából. Magyar Rádió 6-os stúdiója (1973. október 29., Petőfi Rádió)

- Szonja és a Cárevics szerelmi kettőse, II. felv.: "Nyílj ki hát, mint egy kis virág, drága lány! Nekem virulj csupán!.../ Légy a mindenem, vigasztalóm, szerelmesem, az édes üdvösség! Fönn, a mennyben még egymásnak szánt minket az ég…” (Házy Erzsébet és Udvardy Tibor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - részletek, 1969, július 2., Kossuth Rádió, 22.20 - 22.45

- Mása és Iván vidám kettőse, III. felv.: „- Nézd a szemem, ékszered hát, szívem tüzesen ver... /Jaj de jó, hogy itt vársz, ha hívlak, kis ibolyám…” (Zentay Anna, Kishegyi Árpád, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás)  részletek, 1969, július 2., Kossuth Rádió, 22.20 - 22.45

 

Kálmán Imre – Rudolf  Schanzer, Ernst Wellisch – Szenes Andor: Az ördöglovas  „Ma önről álmodtam megint, bocsánat, asszonyom” (Leblanc Gyöző)  - Alpha Line Records, 1996) - „Vágyom egy nő után”  - Operett Világslágerek, 1 CD

Kálmán Imre – Julius  Brammer, Alfred Grünwald – Szenes Andor fordítása nyomán Szenes IvánA montmartre-i ibolya

Ninon és Frascatti vidám kettőse: „- Ezeregy kis pletyka szól egy csinos kis asszonyról…  Hogyha olykor hozzám jár egy-egy híres nagy bankár, ezt a tisztességes jó viszonyt, ezt könnyen bizonyítom!.../ - Ez az egy kis pletyka szól egy-egy kormányférfiról, igazán oly kínos, bosszantó és szörnyen gyanúsító…/Igazán belátható, hogy a vád ok nélkül való, a sok aljas pletyka rágalom, hát visszautasítom!”   (Kalmár Magda, Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - Rádió Dalszínháza bemutatója: 1983. január 1., Kossuth rádió 20.30 – 22.00 

- Ninon dala, II. felv.: „Carambolina, caramboletta”  (Szász Kati)

Lajtai Lajos – Békeffi István: Régi nyár„Legyen a Horváth kertben, Budán…”  (Paudits Béla)


3964 smaragd 2020-07-09 19:33:34 [Válasz erre: 3961 smaragd 2020-07-07 13:22:10]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

A mai műsort 2018. december 8-án hallhattuk, zárószámként hangzott el a "Krisztina kisasszony" Nyitánya (Előjáték).

Kemény Egon –  Erdődy János: „Krisztina kisasszony” (1959)

Rádióoperett 2 részben

Krisztina: Petress Zsuzsa

további fő szerepekben: Kövecses Béla, Gyenes Magda, Bilicsi Tivadar, Rátonyi Róbert.

Közreműködött a Földényi-kórus.

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.

Zenei rendező: Ruitner Sándor.

Rendező: Cserés Miklós dr.

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


3963 Búbánat 2020-07-08 19:11:58 [Válasz erre: 3822 Búbánat 2020-04-29 20:46:44]

A mai operettműsor a Dankó Rádióban („Az a szép”)  a 3822. sorszámnál ismertetett – ott részletezett – Kálmán Imre melódiáiból összeállított adássorozat harmadik részének megismétlése volt:

Kulinyi Ernő: A bajadér

- Harsányi Zsolt – Kardos G. György: Marica grófnő 


3962 Búbánat 2020-07-07 15:25:01 [Válasz erre: 3819 Búbánat 2020-04-28 22:40:15]

Ha marad a trend, akkor a mai operettműsor a Dankó Rádióban („Az a szép”)  a 3819. sorszámnál ismertetett – ott részletezett – Kálmán Imre melódiáiból összeállított adássorozat második részének megismétlése lesz (18.04 - 19.00):

- Harsányi Zsolt – Innocent Vincze Ernő: A cigányprímás

- Gábor Andor – Romhányi József: Csárdáskirálynő

 


3961 smaragd 2020-07-07 13:22:10 [Válasz erre: 3947 smaragd 2020-06-29 05:57:53]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/cikk/2018/12/03/tul-az-operencian-pitti-katalinnal-49-het/

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


3960 Búbánat 2020-07-06 19:42:03 [Válasz erre: 3818 Búbánat 2020-04-27 22:16:07]

A mai operettműsor a Dankó Rádióban („Az a szép”)  a 3818. sorszámnál ismertetett – ott részletezett – Kálmán Imre melódiáiból összeállított adássorozat első részének megismétlése volt:

Bakonyi Károly–Gábor Andor: Tatárjárás

Kiegészítések:

- Nyitány (az MRT Szimfonikus Zenekarát Vincze Ottó vezényli) – részletek, 1967. szeptember 3., Kossuth Rádió 14.22 – 15.00

Ez a dalbetét kimaradt: Treszka dala: „Sárgarépa, citronád, megjöttek a katonák, sej, haj, a katonák…./Hajrá, előre, a sík mezőre, rohamra rajta, rajta, rajta…” (Zentay Anna és az MRT Énekkara, vezényel: Vincze Ottó)

 

 Szenes Andor: Az ördöglovas

Kiegészítések:

- Palotás, II. felv.:  (km. a Debreceni Filharmonikus Zenekar, vezényel: Kaposi Gergely) - „Éljen a magyar!  - Operettbál 2000” – CD. Kiadó: Convention Budapest Classic, 2000

- Sándor Móric dala, II. felv.: "Ma önről álmodtam megint, bocsánat, asszonyom"  (Ilosfalvy Róbert, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Bolberitz Tamás) - „Bemutatjuk új felvételeinket – I. Pitti Katalin (km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András), II. Ilosfalvy Róbert, III. Kalmár Magda (km. a Magyar Állami Operaház Énekkara és Zenekara, vezényel: Nagy Ferenc) énekel”. Adásba került először1984. február 2., Kossuth Rádió, 19.15 – 20.10

 

- Herczeg Géza  Dalos László: Joséphine császárné

Egy dalcsere történt:

Kimaradt:

Napóleon dala: „….Én írok neked, drágám, mily szomorúság szállt rám.  Most nem tudod, hogy bármit kérsz, megtenném érted én!...”  (Korondy György) 

Bekerült:

Napóleon dala: Felséges, bűbájos kép, gyönyörű szép! Nézz le! Még látnom kell szíved! Mesebeli élet, tünemény, nem is láttam ilyet soha én, olyan, mint a legszebb álomkép!  Ez az álom ébren erre jár, ez az álom élet vagy halál, nekem minden kezdet ő, nekem ő a vég!  /Ámor, Isten… Honnan ez a szelíd szent varázs, amely mindenestől leigáz? … Akit álmodott a képzelet, valójaként ide érkezett… Ámor, Isten…”  (Korondy György)

 

- Harsányi Zsolt – Innocent Vincze Ernő: A cigányprímás

Kiegészítés:

Az utolsó számként elhangzott Keringőegyveleg

nem a Bécsi Johann Strauss Zenekar felvételéről (vezényel: Willi Boskovsky),

hanem a Bécsi Szimfonikusok felvételéről szólalt meg, a karmester: Robert Stolz.


3959 Búbánat 2020-07-05 19:56:05 [Válasz erre: 3829 Búbánat 2020-05-03 23:03:40]

A mai operettműsor a Dankó Rádióban („Az a szép”)  a 3829. sorszámnál  ismertetett – ott részletezett – Lehár Ferenc (1870– 1948) emlékműsor-sorozat negyedik, befejező részének a megismétlése volt:

- Harsányi Zsolt: A mosoly országa

Kiegészítés: Ilosfalvy Róbert énekelte Vágyom egy nő után dal zenekari kíséretét a MÁV Szimfonikusok látta el, a karmester Breitner Tamás volt: – élő operettelőadás hangfelvétele. (Budapest, III. ker., Zichy-kastély udvara - 1983-ban és 1984-ben játszották ott az operettet).

Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta

Helyesbítés: Korondy György énekelte Octavio dalában - Élni, barátaim, élni jó! …Ó signora, ó signorina, szól az édes kavatina…”  - nem az MRT Énekkara, hanem a Földényi-kórus férfikara működik közre. Az MRT Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényli. (1968)


3958 Búbánat 2020-07-04 22:05:12 [Válasz erre: 3828 Búbánat 2020-05-02 22:58:23]

A mai operettműsor a Dankó Rádióban („Az a szép”)  a 3828. sorszámnál  ismertetett – ott részletezett – Lehár Ferenc (1870– 1948) emlékműsor-sorozat harmadik részének megismétlése volt:

Kulinyi Ernő – Erdődy János: Paganini

- Kulinyi Ernő: A cárevics 

Az összeállítás végén elhangzott még a „Balettzene  is  (az MRT Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényli) - 1969, július 2., Kossuth Rádió, 22.20 – 22.45, részletek az operett új felvételéről

Harsányi Zsolt  - Szenes Andor: Friderika


3957 Búbánat 2020-07-03 19:52:13 [Válasz erre: 3827 Búbánat 2020-05-01 22:18:29]

A mai operettműsor a Dankó Rádióban („Az a szép”)  a 3827. sorszámnál  ismertetett – ott részletezett – Lehár Ferenc (1870– 1948) emlékműsor-sorozat második részének megismétlése volt:

Gábor Andor: Cigányszerelem

Kiegészítésül, az elhangzott összeállítás első száma volt: Nyitány (az MRT Szimfonikus Zenekarát Sebestyén András vezényli)

Forrás: „Operettkedvelőknek” Szerkesztő: Bitó Pál. Bemutatjuk új felvételeinket – I. Pitti Katalin (vezényel: Sebestyén András), II. Ilosfalvy Róbert (vezényel: Bolberitz Tamás), III. Kalmár Magda (a Magyar Állami Operaház ének-és zenekarát Nagy Ferenc vezényli. (Részletek, 1984. február 23., Kossuth Rádió 19.15 – 20.10) 

 

- Martos Ferenc: Pacsirta

Kiegészítések:

Garamy Vilma, énekesnő és Ferenczi Árpád báró kettőse: „- Egy dal sóhaj nekem…  A szerelem szép remény!  A te szíved csupa szerelem … - Ez a frizurád, kis virág…”  (Andor Éva és Ötvös Csaba éneklik)

Erről a keresztmetszet-felvételről szólalt meg ez a kettős: a  Magyar Rádió új operett-felvételének bemutatója: 1978. augusztus 20., Kossuth Rádió 13.10 – 13.50 – Andor Éva, László Margit, Bende Zsolt, Rozsos István és Ötvös Csaba énekel, km.  az MRT  Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András

- Keringőegyveleg (a Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)


3956 Búbánat 2020-07-02 20:36:31 [Válasz erre: 3824 Búbánat 2020-04-30 21:10:28]

A mai operettműsor a Dankó Rádióban („Az a szép”) egy az egyben a 3824. sorszámnál (2020-04-30) ismertetett – ott részletezett – Lehár Ferenc (1870– 1948) emlékműsor-sorozat első részének megismétlése volt:

- Mérey Adolf: A víg özvegy

Ebben a zenei blokkban egy zeneszám csere volt most:  

Kimaradt: Induló (Szlovák Filharmonikus Zenekar, vezényel: Richard  Hayman)

Bekerült: Kolo (tánc), II. felv.  (Farkas Pál vezényli a Dunakeszi Szimfonikus Zenekart)

- Gábor Andor: Luxemburg grófja


3955 Búbánat 2020-07-02 10:54:16 [Válasz erre: 3952 Búbánat 2020-07-01 20:31:01]

Tegnap a harmadik résszel lezárult Huszka-emlékműsor (Dankó Rádió - "Az a szép")  adásának ismétlése apropóján ide is beírom a 83 éves zeneszerzővel készült interjú szövegét, amelyet 1960-ban bekövetkezett halála előtt alig több mint egy évvel publikált a hírlap:

A 83 éves Huszka Jenő moszkvai sikeréről és emlékeiről

  • Esti Hírlap, 1958. december 24.

A könnyű zene budapesti hívei az elmúlt nyáron igen sokat tapsoltak az Aranyvirágnak, Moszkvából pedig olyan hírek érkeznek, hogy a Lili bárónő estéről estére táblás házakat vonz. Erről beszél Huszka Jenő.

— A moszkvai bemutatóra néhány balettszámmal, egy palotással, s a bonviván számára egy nagyáriával bővült a zenei anyag. Akik már látták, elmondják, hogy ragyogó kiállításban került színre a Lili bárónő. Kár, hogy a moszkvai televízió hullámai még nem érnek el hozzánk.

Az Aranyvirág sikerét hozzuk szóba:
— Az Aranyvirág egy kicsit mindig az ifjúságomra s ami ezzel szorosan összefügg: a Balatonra emlékeztet. A Bob herceg 1902. évi bemutatója után történt, hogy Beöthy László, a Király Színház akkori igazgatója a következő őszre darabot rendelt tőlem. A téma: Nápoly és a tenger volt. Soha nem jártam ekkor még tengerparton, hisz annyi pénzem sem volt, hogy zongorát vehettem volna.
A Bob herceget is úgyszólván hangszer nélkül írtam meg. Valamiféle tengerélményre azonban mindenképpen szükségem volt, ezért, leutaztam a Balaton mellé, Fonyódra. Éppen naplementekor érkeztem a tóhoz; a víz vadul hullámzott. Estére már csak úgy zsongtak bennem a melódiák,így lett a Balaton „társszerzőm“. Fonyódot különösen megszerettem, talán éppen hangulati gazdagsága miatt. A Lili bárónő dallamainak legtöbbjét itt komponáltam, a Mária főhadnagyot pedig teljes egészében.

— Sokszor és sokan kérdezik tőlem, hogy mi indított el a zeneszerzői pályán. Furcsának tűnik, de egy nyolcéves koromban szerzett élményemet tartom e tekintetben a legdöntőbbnek. Akkor voltam életemben először színházban. Offenbach Orfeusz a pokolban című operettjét játszották. A zene leírhatatlan hatást tett rám. Valósággal átalakította benső énemet. Offenbachot ma is nagyon szeretem. A bécsi operettiskola például soha, semmiféle hatással nem volt rám. Offenbachtól tanultam meg, hogy a jó operettmuzsikának lírainak és drámainak kell lennie egyszerre.

Muzsikám fő erejének a magyar levegőt, a magyar jelleget tartom. Budapestet a századforduló idején importoperettekkel árasztották el. Akkoriban az angol táncoperett dívott. Váratlanul hatott, hogy egy fiatal zeneszerző magyar zenét mert írni.

— További tervek? ... Ezzel mindig tele a tarsolyom. Füredi barátaim szüntelenül kérnek, hogy komponáljak egy Füredi emlék című dalt. Bevallom, mostanában állandóan ez a téma foglalkoztat, mert valami olyan dalt szeretnék írni, ami méltó ehhez a kedves hangulatú, patinás fürdőhelyhez, ahol — ifjúságomban és idősebb koromban egyaránt — olyan sok szép órát töltöttem el — fejezi be visszaemlékezéseit a nyolcvanhárom éves mester.

H. L.


3954 Búbánat 2020-07-01 21:06:44 [Válasz erre: 3953 smaragd 2020-07-01 21:03:40]

Huszka Jenő – Kristóf Károly: Szép Juhászné

  • Krisztina dala:  "Hűvös a kút vize, hűvösebb a lány szíve, hogyha benne megbúvik a búbánat…" (Nagy Ibolya)

3953 smaragd 2020-07-01 21:03:40 [Válasz erre: 3952 Búbánat 2020-07-01 20:31:01]

Nagy Ibolya énekelte ma az első dalt.


3952 Búbánat 2020-07-01 20:31:01 [Válasz erre: 3815 Búbánat 2020-04-27 15:08:55]

A Dankó Rádió mai operettműsora („Az a szép”) egy az egyben a 3814. sorszámnál (2020-04-26) ismertetett – ott részletezett - Huszka Jenő (1875 – 1960) emlékműsor harmadik részének megismétlése volt (a tegnap elhangzott műsor folytatása). A leírtakhoz kiegészítést tettem a 3815. sorszám alatt.

– Martos Ferenc: Aranyvirág

Lemaradt egy részlet megnevezése, amit most pótolok:

  • Ellen dala: „Egymásra vár a nő és a férfi”  (Lehoczky Éva, km. a Magyar Állami  Hangversenyzenekar, vezényel: Vincze Ottó) – 1957
  • Megjegyzem még, hogy Ötvös Csilla énekével elhangzott Ellen dalát ( „Kibontva szárnyunkhajóra szálltunk”) előtte a zenei blokkban Lehoczky Éva rádiófelvételéről is meghallgathattuk – de más szöveggel ( „Szívembe zárva, hajóra várva”)

– Kristóf Károly: Szép Juhászné

  • Krisztina és Rudi vidám kettősét éneklő Petress Zsuzsa és Rátonyi Róbert mellett közreműködik  a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel Lehel György) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1954.december 19., Kossuth Rádió, 19.00 – 21.35

– Szilágyi László: Erzsébet

 – Jókai Mór ("Politikai divatok" regénye nyomán) - Háy Gyula - Fischer SándorSzabadság, szerelem


3951 Búbánat 2020-06-30 23:20:28 [Válasz erre: 3813 Búbánat 2020-04-25 20:41:54]

A mai operettműsor a Dankó Rádióban („Az a szép”) egy az egyben a 3813. sorszámnál (2020-04-25) ismertetett – ott részletezett - Huszka Jenő (1875 – 1960) emlékműsor második részének megismétlése volt (a tegnap elhangzott műsor folytatása):

- Martos Ferenc: Lili bárónő

Ebben a blokkban egy „csereberére” figyeltem fel:

Kimaradt a  Radagan - tánckettős„- Idenézzen, kérem, szívesen…/Jaj, a nő, rettentő ravasz…” (Zentay Anna, Kishegyi Árpád, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor) – részletek, 1953, Kossuth Rádió 

Helyette a másik vidám kettőst hallottuk ugyanarról a rádiófelvételről

- Clarisse és Frédi kettőse, I. felv.:Hogyha szeretnél engemet…./ Gyere, csókolj meg, szaporán, tubicám…”  (Zentay Anna, Kishegyi Árpád, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor) – részletek, 1953, Kossuth Rádió 

- Szilágyi László: Mária főhadnagy

Itt egy pótlás: a „Palotás” egy koncertfelvételről szólalt meg (a Budapesti Operettszínház Zenekarát Makláry László vezényli)

– Háy Gyula – Fischer Sándor: Szabadság, szerelem 

Holnap azAranyvirág” és a „Szabadság, szerelem” részletei következnek, ismét…






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.