Bejelentkezés Regisztráció

Operett a magyar rádióban (1949-től napjainkig)


3855 Búbánat 2020-05-15 22:55:46

Vegyes összeállítású operettműsort hallhattunk ma a Dankó Rádió Az a szép című műsorában:

Fényes Szabolcs - Harmath Imre - Romhányi József „Maya” operettjéből, több felvételről szólaltak meg részletek Galambos Erzsi, Házy Erzsébet, Németh Marika, Voith Ági, Korda György és Rátonyi Róbert énekhangján.

Felcsendült Lajtai Lajos (Honthy Hanna) és Eisemann Mihály (Galambos Erzsi és Harsányi Frigyes) egy-egy régi, népszerŰ slágere is.

Kálmán Imre: Az ördöglovas „Ma önről álmodtam megint, bocsánat, asszonyom” (Leblanc Gyöző)

Kálmán Imre Julius  Brammer, Alfred Grünwald – Szenes Andor fordítása nyomán Szenes IvánA montmartre-i ibolya

Ninon és Frascatti vidám kettőse  (Kalmár Magda, Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - Rádió Dalszínháza bemutatója: 1983. január 1., Kossuth rádió 20.30 – 22.00 

 „- Ezeregy kis pletyka szól egy csinos kis asszonyról…  Hogyha olykor hozzám jár egy-egy híres nagy bankár, ezt a tisztességes jó viszonyt, ezt könnyen bizonyítom. Sosem tettem pénzt el én, s nem is fogadnám el én, de ha lerakják az asztalra, hát mit tehetek én?  Igazán belátható, hogy a vád ok nélkül való, a sok aljas pletyka rágalom, hát visszautasítom!/ - A miniszterről pletyka jár, hogy a grófokkal cimborál…  Ez az egy kis pletyka szól egy-egy kormányférfiról, igazán oly kínos, bosszantó és szörnyen gyanúsító. Mert ha olykor hozzám jár egy-egy híres nagybankár, ez csak tisztességes jogviszony, ezt könnyen bizonyítom! Sose tettem pénzt el én, nem is fogadnám el én, de ha lerakják az asztalra, hát mit tehetek én? / Igazán belátható, hogy a vád ok nélkül való, a sok aljas pletyka rágalom, hát visszautasítom!”  

- Ninon dala, II. felv.: „Carambolina, caramboletta”  (Rák Kati)

 

Lehár Ferenc – Heinz Reichert, Jenbach Béla - Kulinyi Ernő: A cárevics 

A cárevics dala, I. felv.: „Volga-dal” (Melis György, km a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) -  Koncertfelvétel: Lehár-emlékest a szerző halálának 25. évfordulója alkalmából. Magyar Rádió 6-os stúdiója (1973. október 29., Petőfi Rádió)-

 „Egyedül! Újra egyedül! Magam mint mindig! Az ifjúságom elrepült! Az űr magánya vesz körül. Úgy fáj e bús, e zord magány! Aranykalitka ez csupán! A Volga vizénél őrszem áll. Mint fészkét őrző sas madár. A pusztaságon éj és csend! Nincs holdsugár, se csillag fenn.  Mozdulatlan néma táj. Kozáklegény szíve ó be fáj! Mert a szív az megérzi mit jelent, ha az ember elhagyott, s úgy zokog, így eseng?
/Nézz rám az égből, teremtő Atyám! Úgy vágyom már én is egy szív után! Trónod körül annyi angyal virul! Kérek egyet az én páromul! Trónod körül annyi angyal virul! Küldj le egyet az én páromul."

Az alábbi három részlet is nemrég szerepelt a rádió műsorán, a versek szövegét pontosítva ismét dokumentálom ezeket:

- Szonja dala, I. felv. (Házy Erzsébet, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  -  Koncertfelvétel: Lehár-emlékest a szerző halálának 25. évfordulója alkalmából. Magyar Rádió 6-os stúdiója (1973. október 29., Petőfi Rádió)

 „Majd jön egy férfi, ki rám tekint vágyón, majd jön egy férfi, hogy ő legyen párom! Remeg a szívem vágya tüzében, száz mennyországban lesz-e majd részem?  Eljön egy férfi, csak ő lesz a párom! Nehéz a szívem, szorongó érzés kísér, egymásnak élünk, s remegve kérdem, miért?   …ígér szent muzsikát s csak csókról mesél. Megment az ég, nem szökhetek már, nem szökök már! Úgy vártam!  Öröm vagy bánat, mit küld a sorsom felé? Nem szökök hát el…. Akármi vár reád, csókot kíván a szám, szerelmem csókra vár, sóvár!  Majd jön egy férfi, ki rám tekint vágyón, majd jön egy férfi, hogy ő legyen párom! Remeg a szívem vágya tüzében, száz mennyországban lesz-e majd részem?  Majd jön egy férfi, csak ő lesz a párom!”

- Szonja és a Cárevics szerelmi kettőse, II. felv. (Házy Erzsébet és Udvardy Tibor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - részletek, 1969, július 2., Kossuth Rádió, 22.20 - 22.45

Cárevics:

Nyílj ki hát, mint egy kis virág, drága lány!

Nekem virulj csupán!

Hints derűt, szerte mindenütt,

El ne hagyj még!

Napfényben maradjál!

Szonja:
Kérd az ifjú szép életem,
Érted eldobom szívesen!
Messze űzöm a bánatod egy mosolyért!
Nékem ez kincseket ér!

Cárevics:
Légy a mindenem,

Vigasztalóm, szerelmesem,

Az édes üdvösség!
Fönn, a mennyben még egymásnak szánt minket az ég,

Jöttödre vártam rég!

Együtt (és váltakozva a sorokat)
Gyöngyvirágot hintenék, amerre mégy!
Szívem minden dobbanása csak tiéd!
Légy a mindenem,

Őrangyalom,  szerelmesem,
A szíved üdvösség!

Cárevics:
Felvidul szívem,  lángra gyúl
S hogyha lát,
Nyíl benne száz virág!
Benned él, száz csodát remél!
Meghalnék én édes mosolyodért!

Szonja:
Mint a lágy harang, cseng felém!
Hangod boldogan hallom én!
Bár egy élten át

Hallanám dallamát én,
Boldogabb lenne e szív!

Együtt (és váltakozva a sorokat)
Légy a mindenem,
Vigasztalóm, szerelmesem,
Az édes üdvösség!

Fönn, a mennyben még egymásnak szánt minket az ég,

Jöttödre vártam rég!

Gyöngyvirágot hintenék, amerre mégy!
Szívem minden dobbanása csak tiéd!

Légy a mindenem,

Őrangyalom, szerelmesem,
Az édes üdvösség!

Nékem szánt fönn az ég!
Szerelmem és napom te légy!

 

- Mása és Iván vidám kettőse, III. felv. (Zentay Anna, Kishegyi Árpád, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás)  részletek, 1969, július 2., Kossuth Rádió, 22.20 - 22.45

„- Nézd a szemem, ékszered hát, szívem tüzesen ver...t ánc, kacagás, teneked a szíved más. ….Téged imád, életen át ez a szív, ne bomolj hát! /Jaj de jó, hogy itt vársz, ha hívlak, kis ibolyám…- jaj de szép kilátás vár!.. - Jaj de jó, hogy itt vársz, már vár egy formás kis láb… - szép derűs pár...”


3854 Búbánat 2020-05-14 21:41:22 [Válasz erre: 3845 Búbánat 2020-05-12 11:29:05]

Kapcs 3845. sorszám

Fülöp Attilára emlékezett a Dankó Rádió

Három napja, hogy ide a topicba beírtam a nemrég elhunyt  Fülöp Attila operaénekes rádióbeli operettfelvételeinek listáját és lám, a Dankó Rádió Az a szép című műsorának vezetője, Erdélyi Claudia máris emlékműsort szentelt a Magyar Állami Operaház egykori magánénekesének, volt művészeti titkárának és ügyvezető igazgatójának, aki a közelmúltban még a Budapesti Operabarátok Egyesülete klubdélutánjait vezette.-

Az emlékműsor ének-zenei részében a következő dalok, kettősök és együttesek csendültek fel Fülöp Attila operettfelvételeiből:

Jacques Offenbach Armand Lapointe - Romhányi József: Piaci dámák /”Mesdames de la Halle” - 1858/ - Croute dala (Fülöp Attila, km.  az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Hidas Frigyes) - A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1976. július 11. Kossuth adó 18.50 – 19.50

 „Kis Ciboulette-tem, kis Ciboulette-tem, oly lángban élek, kis Ciboulette-tem, kis Ciboulette-tem, úgy várlak téged…Jöjj, lángra gyúlt a vágyam! Ne hagyj epedni drága lány, úgy ég a szám, úgy ég a szám…/ Kis Ciboulette-tem, kis Ciboulette-tem, ó, hogy mondjam néked! Kis Ciboulette-tem, kis Ciboulette-tem, hogy mi az mit érzek!...kínomnak egy a célja. Nincs szó, mely azt leírja. Kínomnak egy a célja. Ne hagyj epedni, drága lány, úgy ég a szám…”

 „Komolyan – Könnyedén” – a Magyar Rádió nyilvános hangversenyének közvetítése a 6-os stúdióból (1977. június 26., Kossuth Rádió, 19.30 – 21.20) 

Km.  Galambos Erzsi, Házy Erzsébet, Kalmár Magda, Kincses Veronika, Lehoczky Éva, Bessenyei Ferenc, Fülöp Attila, Gáti István, Rozsos István, Sólyom-Nagy Sándor, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, a Stúdió 11 és a Harmónia énekegyüttes. Vezényel: Bródy Tamás

Szerkesztő: Bitó Pál. Műsorvezető: Rapcsányi László.  (A koncert hangfelvételét a Petőfi Rádió ismét leadta: 1977. augusztus 18-án, 20.33 – 22.17) 

Erről a hangfelvételről most ebben az adásban két jelenetet hallgathattunk meg:

  • Franz von Suppé – Friedrich Zell, Richard Genée – Blum Tamás: Boccaccio – Fiametta és Boccaccio „olasz”- kettőse –magyar nyelven hangzik el Házy Erzsébet és Fülöp Attila előadásában.

[…] Boccaccio: „Hát jössz-e végre felém, ó jöjj, gyere hát! – Fiametta: Ha hív az édes remény, a szív mire vár? Boccaccio: Hát mondd a szót, hogy: igen! Ó, mondd ki, hogy ég a szíved! […]

  • Franz von Suppé Poly Henrion - Innocent Vincze Ernő: A szép Galathea Pygmalyon imája és Galathea ébredése (Lehoczky Éva és Fülöp Attila, km. az MRT Énekkara)

Pygmalion:

Vénusz! Óh, figyelj reám!

Találjon Rád forró imám!

Nagy Istennő! Szépség, erő!

Szívemből fájdalmas vágy tör elő.

Ó, tudom jól! Ajkam, ha szól,

Szavamra: életre kél a kő!

Vágyódva kérlek, szálljon rá élet!

Hallgass meg kérlek, adj néki szívet!

Szívébe szerelmet adj, melytől életre kél!

Istennő! Ébreszd fel!

Vénusz! Nézz le rám!

Sóhajom Téged hív!...[…]

- Felsóhajt!...Keze mozdul…Óh, mily szép!... Szava kél!... Igen, él!...Úgy van: élsz! Remegve

látom! Galathea! Galatheám! Én édes álmom! Galathea! Elönt a vágy! Galathea! Úgy vágyom Rád!

Galathea:

Mi ez?... Itt bent?… Mi fáj? …Mi ez?... A titkos dobbanás?...

Pygmalion: A szívem él!… Galathea! Hatalmas, édes vágy!

Galathea: Ki vagyok, mondd hát?!

Pygmalion: Égi nő!  Az, akit vártam! Akit kívántam! Szerelmem, boldogságom vagy!

Galathea: Ez szép, ez jó… érzem, te szeretsz… Édes mámor, jöjj hát boldogság! Drága szerelem,  áradj rám!...

Pymalion: Rád várt a lelkem minden álmatlan éjjel! Égi nő, akire vártam, akit imádtam, Te vagy az élet és a cél!  […]

Együtt: Édes mámor, jöjj hát boldogság! Drága szerelem, áradj rám! Jöjj drága párom, tiszta csókodban élek... - Galatheam vár a boldogság! – Vár a szívem!

 

Jacques Offenbach - Henri Meilhac, Ludovic Halevy - Romhányi József: Párizsi élet

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1980. január 19., Kossuth adó 20.01-22.00

Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás
 

- Négyes (Mészöly Katalin, Fülöp Attila, Miller Lajos, Bordás György, km. az MRT Énekkara)

„- Csak ügyesen…- Indulj, most hát! - Metella!...- Mi az, mi téged így megrémit? A kezed, mint a jég! Csak el ne ájulj még! /- A hölgynek kissé kínos, hogy ketten is várják… Kik ezek itt? - Két ficsúr!..-  Két ficsúr?  - Mit tudom én! -  Csak ügyesen…- Indulj, most hát!”

- Bobinet dala és jelenet (Miller Lajos, km. Fülöp Attila, Bordás György)

„Az úri dámák ülnek otthon, árván tátong sok szalon, és mennyi bájos hölgy maradt hoppon, ez több mint baj, ez borzalom!...a kánkánt járjuk részegen, a szörnyű csúfság így esik végül a finom úri szép nemen! /- De uraim, ebből elég!  Hogy a szalonban a, szalonban a herceg víg. De uraim, már elég!  Hogy a szalonban a, szalonban a herceg víg. Márkiné! Báróné!… /A táncosnőkre, kis bugyogókra az úriember rá se néz… combot csípje a csók, ha ma visszatér a józan ész. A szellem-kellem… izgató lesz úgy biz’ ám, ha minket miért is érdekelne a sok kis léha kurtizán? … - De uraim, ebből elég!  Hogy a szalonban a, szalonban a herceg víg. - De uraim, már elég!  Hogy a szalonban a,szalonban a herceg víg. Márkiné! Báróné!…”

- Hármas (Kincses Veronika, Fülöp Attila, Bordás György)

„- Párizs ezer színben ragyog, Párizs rajongója vagyok, minden úti kalauz szíve kicsit hazahúz, ez így van, csakugyan… /- A színház vonz, nem untató, de hogy drámát adnak, horkolok, a lenge lány, az izgató… /- A szívem dobban, a szívem ring, operába gyakran elmennék! Ha déltől estig sétáltam a híres Louvre képtárban. /- Operába járni nálunk sikk… /- Kora reggel vagy éjfél, legyen Ön mindig kéznél, ami ifjú és szép minket izgat már rég. – Kora reggel és este csak az óhajunk lenne, ami ifjú és szép, minket izgat már rég… Reggel, délben és este álljunk mindenhol lesbe…”

Kálmán Imre – Paul Knepler - Herczeg Géza  Dalos László: Joséphine császárné

- Induló-dal (Ötvös Csaba, Fülöp Attila és az MRT Énekkarának férfikara, az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás) - Rádió Dalszínházának bemutatója – az operett keresztmetszete: 1982. október 24. , Kossuth rádió, 12.50 – 13.50

„Ki győzött, az vezet ismét, fel, fel újra, új csatába küld, a harcos tudja a tisztét, ha új támadásra zeng a kürt! Nem hátrál, csak az ki gyáva, a zászló alatt előre hát! Fel bátran!….Szent esküt tegyünk mind egy szálig, hogy küzdünk, ha kell mindhalálig! … ” 

 

Még a következő zenekari számokat hallottuk az adás elejéről és végéről:

- Jules Massenet: Thais – "Meditáció" (Illányi Katica – hegedű, a Győri Filharmonikus zenekar, vezényel: Silló István) - koncertfelvétel

- Johann Strauss: Szembekötősdi - operettnyitány

- ifj. Johann Strauss: Kék Duna keringő (a Bécsi Johann Strauss Szimfonikus Zenekart Willi Boskovsky vezényli)


3853 smaragd 2020-05-13 20:08:32 [Válasz erre: 3852 Búbánat 2020-05-13 19:28:54]

Detto.


3852 Búbánat 2020-05-13 19:28:54

A mai operettműsorban semmi olyan dal nem hangzott el, ami engem különösebben „lázba hozott volna”.

A Marica grófnőből ezúttal Domoszlai Sándor és Szeredy Krisztina; Dolhai Attila; Fischl Mónika és Peller Károly; Csonka Zsuzsanna; Berkes János énekfelvételeiről szólaltak meg dalok és kettősök, a Cigányszerelem népszerű dalszámát Pitti Katalin énekhangján hallottuk, míg Zerkovitz Béla Csókos asszony című operettjének slágereit Bilicsi Tivadar, Baksay Árpád, Igó Éva  és mások  tolmácsolták nem először a Dankó Rádió Az a szép címmel sugárzott adásaiban.

Azért volt a műsorban egy ritkábban előforduló operettből is (inkább zenés játéknak mondható) bejátszott három részlet, Kalmár Magda és Palcsó Sándor énekével:

Kerekes János – Bíró Lajos – Hárs László: Sárgarigó és az alkirály 

A Rádió Dalszínházának a bemutatója:  1973. augusztus 19., Kossuth rádió 18.25 – 19.00

Az MRT Szimfonikus Zenekarát és a Harmónia Énekegyüttest Sebestyén András vezényli.

- "Dal a legyezőről" (Kalmár Magda és Palcsó Sándor); - "Dal az alkirályról" (Kalmár Magda) - Sárgarigó dala (Kalmár Magda)


3851 Búbánat 2020-05-12 23:01:25

A Dankó Rádióban ma délután sugárzott operettműsor tartalmáról csak röviden szólok/írok/, hiszen az elmúlt időszakban többször is elhangzottak ezek a dalok, kettősök a nevezett előadókkal, és akkor részleteztem, mit hallottunk.

Ábrahám Pál: Bál a Savoyban - Alpár Gitta  - Toujours l’amour  (német nyelvű felvétel)

Lehár Ferenc: Szép a világ – részletekben hallottuk: Andor Éva, Németh Marika, Palcsó Sándor, Korondy György, Basky István, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  - 1974. május 1., Kossuth Rádió 14.29 – 15.00

Lehár Ferenc: Luxemburg grófja (Feleki Kamill, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara)

Lehár Ferenc: A víg özvegy (Csonka Zsuzsanna és Leblanc Győző; Egyházi Géza)

Kálmán Imre: Csárdáskirálynő (Bognár Rita és Tihanyi Tóth Csaba; Bozsó József)

Szirmai Albert: Mágnás Miska (Andor Éva és Zentay Anna; Andor Éva és Palcsó Sándor, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - 1969. április 5. , Kossuth adó 19.52 – 22.00


3850 Búbánat 2020-05-12 21:46:44 [Válasz erre: 3849 Búbánat 2020-05-12 18:43:53]

Kapcs. 3849., 3848. sorszámok

Az előbbi két bejegyzésemben hivatkozott CD illetve LP lemezeken rajta lévő énekszámok egy része rádiófelvétel:

Részletek Ábrahám Pál operettjeiből - Bál a Savoyban, Hawaii rózsája, Viktória”

Bemutató: 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40

Km. Házy Erzsébet, Petress Zsuzsa, Zentai Anna, Baksay Árpád, Kishegyi Árpád, Melis György, Radnai György,  valamint  az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, ill. a Harmónia Vokál és az MRT Esztrádzenekara.
Vezényel: Bródy Tamás

Érdekesség:

A rádiófelvételen rajta van, de a lemezre nem kerültek rá Baksay Árpádnak, Kishegyi Árpádnak és Radnay Györgynek énekszámai, melyek a következők:

- Tangolita és Celestine kettőse a 3. felvonásból: „De jó volt messzire, délre utazni, mint ősszel a fecske madár! Ott örök a nyár! ….Az álmok álma volt Sevilla, Sevilla, Sevilla...” (Házy Erzsébet, Baksay Árpád)Bál a Savoyban

- „My golden Baby” (Zentai Anna, Kishegyi Árpád) – Hawaii rózsája (a lemezen Zentai Rátonyi Róberttel énekli ugyanezt a duettet)

- Néger dal: „Egy Johnny vagyok” (Radnai György) - Hawaii rózsája (a lemezen Melis György énekli)

rádiófelvételen nem énekel Németh Marika, ugyanakkor a lemezen rajta van két énekszám, amiben énekel:

-  „Pardon, madame” (Németh Marika, Melis György, km.: a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Esztrád Zenekara) – Viktória

 - „Álmaimban már láttalak” (Németh Marika, km.: a Magyar Rádió és Televízió Esztrád Zenekara.) - 3:1 a szerelem javára

A lemez Ábrahám Pál más műveiből is tartalmaz részleteket (Zenebona; Az utolsó Verebély lány; 3:1 a szerelem javára) 


3849 Búbánat 2020-05-12 18:43:53 [Válasz erre: 3848 Búbánat 2020-05-12 18:26:17]

Bál a Savoyban – egyveleg Ábrahám Pál műveiből
LPX 65520  

Házy Erzsébet * Németh Marika * Zentay Anna *
Melis György * Rátonyi Róbert

A oldal (25’38”)

1. - Heltai Jenő: Bál a Savoyban „Toujours l'amour” (HÁZY, km.: a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara.)

2. - Harmath Imre: Viktória: „Mauzi” (Zentay, Rátonyi, km.: a Magyar Rádió és Televízió Esztrád Zenekara.)

3. - Harmath Imre: Hawaii rózsája - Néger dal „Egy Johnny vagyok” (Melis, km.: a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara.)

4. - Harmath Imre: 3:1 a szerelem javára „Beleszerettem magába” (Zentay, km.: a Magyar Rádió és Televízió Esztrád Zenekara.)

5. - Harmath Imre: Viktória „Pardon madame” (Németh, Melis, km.: a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Esztrád Zenekara.)

6. - Harmath Imre: Hawaii rózsája „My golden baby” (Zentay, Rátonyi, km.: a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara.)

B oldal (24’33”)

1. - Heltai Jenő: Bál a Savoyban „ La bella Tangolita” (HÁZY, km.: a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara.)

2. - Harmath Imre: Viktória „Édes mamám” (Zentay, Rátonyi, km.: a Magyar Rádió és Televízió Esztrád Zenekara.)

3. - Harmath Imre: 3:1 a szerelem javára „Álmaimban már láttalak” (Németh, km.: a Magyar Rádió és Televízió Esztrád Zenekara.)

4. - Harmath Imre: Zenebona „Kicsike vigyázzon” (Zentay, Rátonyi, km.: a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Esztrád Zenekara.)

5. - Harmath Imre: Viktória „Good night” (HÁZY, Melis, km.: a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Esztrád Zenekara.)

6. - Harmath Imre: Az utolsó Verebély lány „Teve van egy púpú” (Rátonyi, km.: a Magyar Rádió és Televízió Esztrád Zenekara.)


3848 Búbánat 2020-05-12 18:26:17 [Válasz erre: 3844 Búbánat 2020-05-11 21:13:27]

ÁBBRAHÁM PÁL
Bál a Savoyban – Viktória – Hawaii rózsája
Részletek HCD 16886

Házy Erzsébet (1, 9, 13)
Németh Marika (5, 11)
Zentay Anna (2, 4, 6, 7, 10, 12)
Melis György (3, 5, 13 )
Mensáros László (8)
Rátonyi Róbert (2, 6)

Harmónia vokál (1, 3, 5. 9, 13)
A Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara (1, 3, 9, 13)
A Magyar Rádió és Televízió Esztrádzenekara (2, 4-6, 10-12, 14)
A Magyar Rádió és Televízió Tánczenekara (7)
Stúdió 11 (8)
MÁV Szimfonikusok (8)

Vezényel:
Bródy Tamás (1-6, 9-14)
Bágya András (7)
Behár György (8)

1. Toujours l'amour “Bál a Savoyban (Heltai Jenô) 5'21"
2. Mauzi “Viktória (Harmath Imre) 3'15"
3. Néger dal (Egy Johnny vagyok) “Hawaii rózsája (Harmath Imre) 4'05"

4. Beleszerettem magába “3:1 a szerelem javára" (Harmath Imre) 4'21"
5. Pardon madame “Viktória" (Harmath Imre) 5'35"
6. My golden baby “Hawaii rózsája" (Harmath Imre) 2'56"

7. Ittam egy kis pityókát “Hawaii rózsája" (Harmath Imre) 2'35"
8. Lila akácok a “Lila akácok c. filmből (Mihály István) 4'20"
9. La bella Tangolita “Bál a Savoyban" (Heltai Jenő) 4'48"

10. Édes mamám “Viktória" (Harmath Imre) 3'14"
11. Álmaimban már láttalak “3:1 a szerelem javára" (Harmath Imre) 4'26"
12. Kicsike vigyázzon “Zenebona" (Harmath Imre) 3'42"

13. Good night “Viktória" (Harmath Imre) 4'41"
14. Teve van egypúpú “Az utolsó Verebély lány" (Harmath Imre) 4'06


3847 smaragd 2020-05-12 17:16:30 [Válasz erre: 3830 smaragd 2020-05-04 16:19:31]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/cikk/2018/10/07/tul-az-operencian-toldy-mariaval-41-het/

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


3846 smaragd 2020-05-12 17:08:44 [Válasz erre: 3842 smaragd 2020-05-11 04:55:30]

Az „Az a szép” című operett-óra tegnapi Ábrahám Pál-összeállításában ez eredeti Kemény Egon-zenekari hangszerelésre még emlékeztettek ezek a felvételek:

Ábrahám Pál - Harmath Imre: Az utolsó Verebély lány

32-es baka vagyok én”  (Weygand Tibor) eredeti  gramofonfelvétel

*

Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner-BedaHeltai Jenő fordításának felhasználásával Romhányi József: Bál a Savoyban

- Nyitány (MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)

- Madeleine és Aristid kettőse: "A férjed(m) szerelmes beléd(m), letérdel rajongón eléd(m)....A férjed(m) csak ismerjük el, úgy csókol, hogy jobban sem kell...”  (Házy Erzsébet  és Melis György, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből

- Tangolita belépője, I. felv.: „Az én nevem La bella Tangolita, La Tangolita, di Santa Fé!”  (Házy Erzsébet , MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből

(Előzmény: 3844 Búbánat nyomán)

60 évvel ezelőtt, 1960. május 6-án hunyt el Ábrahám Pál

Lipcse, 1930

A „32-es baka vagyok én…” (1928) volt az első hangszerelés, amelyre Ábrahám Pál felkérte Kemény Egont, ez nagyon emlékezetes tény, tekintve, hogy óriási sikere a berlini indulást (1930), a világhírhez vezető utat is megalapozta…(lsd  Klaus Waller biográfiája)

Örültem a két műsornapon elhangzott egy-egy Nyitánynak, talán még sosem hallottam őket, vagy nagyon régen.

Gyermekkorom óta csodálom Házy Erzsébet előadásában a ’Tangolitát’, nem tudom, énekelte-e valaha szebben és élvezetesebben más, mint ő…


3845 Búbánat 2020-05-12 11:29:05

A napokban elhunyt Fülöp Attila (tenor), a Magyar Állami Operaház nyugalmazott magánénekese, volt művészeti titkára és ügyvezető igazgatója. Az utóbbi években a Budapesti Operabarátok Egyesületének klubdélutánjait vezette az Erkel Színházban, korábban a Fészek Művészklubban is beszélgetett művészkollégákkal műsoros rendezvényeik keretében. 

Fülöp Attila operaénekes több operett rádiófelvételén ill. a Magyar Rádió nyilvános operett-koncertjein működött közre. Kigyűjtöttem az adatbázisomból ezeket:

- Johann Strauss-hangverseny közvetítése a Csepeli Munkásotthonból - a zeneszerző születésének 150. évfordulója alkalmából (1975. december 22.,  Petőfi Rádió, 19.46) –Lehel György - László Margit, Kalmár Magda, Fülöp Attila, Korondy György, Melis György, Radnay György, az MRT énekkara és szimfonikus Zenekara (A cigánybáró, A denevér, Egy éj Velencében)

- Jacques Offenbach – Romhányi József: Piaci dámák (1976. július 11. Kossuth adó 18.50 – 19.50) – Hidas Frigyes – Andor Éva, Barlay Zsuzsa, Forgács Júlia, Kincses Veronika, Fülöp Attila, Gregor József, Palcsó Sándor, Köteles Éva, Mátray Zsuzsa, Szemere Erzsébet. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Horváth Ádám

- Johann Strauss – Fischer Sándor: Bécsi vér (1976. augusztus 19. Kossuth Rádió 19.30-21.40) – Breitner Tamás – Kalmár Magda, Kincses Veronika, Lehoczky Éva, Fülöp Attila, Melis György, Radnay György, Várhelyi Endre, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Balassa Sándor. Rendező: Cserés Miklós dr.

- Jacques  Offenbach – Romhányi József: A sóhajok hídja (1976. december 26. Kossuth Rádió 18.50 – 20.13) – Bródy Tamás - Kalmár Magda, Kincses Veronika, Antalffy Albert, Fülöp Attila, Kishegyi Árpád, Palcsó Sándor, Radnai György, Rozsos István, a Magyar Rádió és Televízió énekkara és szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Matz László. Rendező: Seregi László.

- „Komolyan – Könnyedén” – a Magyar Rádió nyilvános hangversenyének közvetítése a 6-os stúdióból (1977. június 26., Kossuth Rádió, 19.30 – 21.20) – Bródy Tamás – Galambos Erzsi, Házy Erzsébet, Kalmár Magda, Kincses Veronika, Lehoczky Éva, Bessenyei Ferenc, Fülöp Attila, Gáti István, Rozsos István, Sólyom-Nagy Sándor, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara, a Stúdió 11 és a Harmónia énekegyüttes. Szerkesztő: Bitó Pál. Műsorvezető: Rapcsányi László.  („A koncert hangfelvételét a Petőfi Rádió ismét leadta: 1977. augusztus 18-án, 20.33 – 22.17) 

 A műsorban többek között szerepelt:

Franz von Suppé: Boccaccio – Fiametta és Boccaccio „olasz”- kettőse – de akkor magyar nyelven hangzott el Házy Erzsébet és Fülöp Attila előadásában (megjegyzem: a rádió stúdiófelvételein ezt a duettet olaszul énekli László Margit és Ilosfalvy Róbert; Kincses Veronika és Molnár András)

- Jacques  Offenbach – Fodor Ákos: Kékszakáll (1978. december 26., Kossuth Rádió, 19.53 – 22.00 ) -  Bródy Tamás – Házy Erzsébet, Kalmár Magda, Lehoczky Éva, Horváth Eszter, Forgács Júlia, Tordai Éva, Szabó Anita, Domonkos Zsuzsa, Róka István, Palcsó Sándor, Fülöp Attila, Bende Zsolt, Melis György, Szénássy Ernő, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Cserés Miklós dr.

- Jacques Offenbach - Romhányi József: Párizsi élet (1980. január 19., Kossuth adó 20.01-22.00.) – Breitner Tamás - Kincses Veronika, Lehoczky Éva, Ötvös Csilla, Mészöly Katalin, Fülöp Attila, Palcsó Sándor, Miller Lajos, Rozsos István, Kovács Péter, Bordás György, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Erkel Tibor. Rendező: Cserés Miklós dr. 

- Kálmán Imre - Herczeg Géza – Dalos László: Josephine császárné (keresztmetszet, 1982. október 24. , Kossuth rádió, 12.50 – 13.50) – Bródy Tamás - Kalmár Magda, Domonkos Zsuzsa, Korondy György, Fülöp Attila, Palcsó Sándor, Ötvös Csaba, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Szerkesztő: Bitó Pál. Albert István összekötőszövegét Galamb György mondja el.

- Operettest Kálmán Imre születésének 100. évfordulója alkalmából  a Csepeli Munkásotthonból (1982. október 25., Kossuth Rádió 19.30 – 21.25)  Sebestyén András - Kalmár Magda, Kincses Veronika, László Margit, Zempléni Mária, Ilosfalvy Róbert, Fülöp Attila, Mersei Miklós, Rozsos István, Sólyom- Nagy Sándor, valamint az MRT énekkara és szimfonikus Zenekara. 

– Gábor Andor: A csárdáskirálynő -  „Hurrá” (Kincses Veronika, László Margit, Fülöp Attila, Rozsos István)

- Jacobi-est közvetítése a Csepeli Munkásotthonból (1984. április 2., Petőfi Rádió, 20.00 – kb. 21.50) – Sebestyén András - Farkas Katalin, Kalmár Magda, Ötvös Csilla, Zempléni Mária, Bende Zsolt, Fülöp Attila, Korondi György, Rozsos István, az MRT szimfonikus zenekara és énekkara (karigazgató: Sapszon Ferenc.  - Műsoron: Leányvásár; Sybill

- Lehár Ferenc – Gábor Andor - Zoltán Pál – Semsei JenőCigányszerelem (1984. július 9., Petőfi Rádió 20.35 – 22.15)  - Nagy Ferenc – Decsi Ágnes, Kincses Veronika, Kukely Júlia, Takács Tamara, Gulyás Dénes, Molnár András, Bende Zsolt, Fülöp Attila, Mersei Miklós, az MRT énekkara és szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Bárány Gusztáv. Rendező: Békés András. Szerkesztő: Bitó Pál

- Jacques Offenbach Kristóf Károly: Banditák (1987.február 16. Kossuth Rádió, 20.24 – 22.00) – Breitner Tamás – Kalmár Magda, Decsi Ágnes, Takács Tamara, Berkes János, Begányi Ferenc, Korcsmáros Péter, Póka Balázs, Mersei Miklós, Benedek Miklós, Fülöp Attila, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és Énekkara. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Bozó László. Szerkesztő: Bitó Pál

- Jacques Offenbach – Fischer Sándor – Innocent-Vincze Ernő: Fortunio dala (1989. április 3., Kossuth Rádió 20.30 – 21.26.) - Breitner Tamás – Kincses Veronika, Takács Tamara, Molnár András, Fülöp Attila, Korcsmáros Péter, Martin János, Rozsos István, Wendler Attila – ének; Kállai Ferenc – próza, az MRT Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Bárány Gusztáv. Rendező: Bozó László


3844 Búbánat 2020-05-11 21:13:27 [Válasz erre: 3841 Búbánat 2020-05-10 20:11:04]

A Dankó Rádió mai adásában („Az a szép”) folytatódott a tegnap megkezdett, Ábrahám Pálra emlékező zenei összeállítás sugárzása. Benne hallhattuk:

Ábrahám Pál – Mihály István: „Lila akácok, minek a szív, ha úgy fáj” – ez a dal az 1934-ben készült LILA AKÁC c. magyar filmben hangzik el.

Ábrahám Pál - Harmath Imre: Az utolsó Verebély lány

-  „Teve van egy púpú” (Rátonyi Róbert, km.: a Magyar Rádió és Televízió Esztrádzenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Bál a Savoyban – egyveleg Ábrahám Pál műveiből LPX 6552, Qualiton felvétel  (1963)

- Induló: „A 32-es baka vagyok én”  (Weygand Tibor - 1928-as hangfelvétel, kísér: Charleston Serenaders zenekar  ("Megáll az idő"  - A legnagyobb magyar slágerek a XX. Századból - 1920-1960), CD, 2016, Rózsavölgyi és Társa kiadó

 

Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda - Heltai Jenő fordításának felhasználásával Romhányi József: Bál a Savoyban

- Nyitány (MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)

- Madeleine dala, I. felv.: „Toujours  l’amour” (Alpár Gitta - archív énekfelvétele, 1932) – „Teve van egypúpú...” - Ábrahám Pál legnagyobb slágerei  - RÉTCD 21, Athenaeum (Rózsavölgyi és Társa) 2005

- Madeleine és Aristid kettőse: "A férjed(m) szerelmes beléd(m), letérdel rajongón eléd(m)....A férjed(m) csak ismerjük el, úgy csókol, hogy jobban sem kell...”  (Házy Erzsébet  és Melis Györgykm. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből 

- Tangolita belépője, I. felv.: „Az én nevem La bella Tangolita, La Tangolita, di Santa Fé!”  (Házy Erzsébet , MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből

Daisy és Musztafa kettőse: Bár a bál csöpp lokál, minden este visszavár…/Ó, Mr. Blue nagyszerű fiú, és Lady Bleu elragadó nő…”  (Ágoston Kati és Peller Károly)

- Tangolita belépője: „La bella Tangolita”  dallamaira feldolgozás a Stúdió 11 előadásában.

- Madeleine és Aristid kettőse: "A férjed(m) szerelmes beléd(m), letérdel rajongón eléd(m)....A férjed(m) csak ismerjük el, úgy csókol, hogy jobban sem kell...”  - kissé más szöveggel, ismét elhangzott, ezúttal Nyári Szilvi és Bodor Szabina énekfelvételéről.

- Daisy belépője, I. felv.: „Na nézd csak, itt a Daisy váratlanul… /Karnevál, az élet  tarkabarka karnevál, ó ,yes!..”  (Nyári Szilvi)


3843 Búbánat 2020-05-11 11:46:54 [Válasz erre: 3841 Búbánat 2020-05-10 20:11:04]

 

A tegnapi Ábrahám Pál-operettösszeállításban  elhangzott ez a dal is

Hawaii rózsája

- Jim Boy „néger dala”, I. felv. : „Egy Johnny vagyok, semmi egyéb, ha szemem ragyog, nevet a nép, pénzért, money-ért táncolok ó, du-du-du-dú” (Básti Lajos)

Találtam egy cikket, benne egy televíziós zenés műsorra vonatkozó " reflektálást" - idézek ebből: 

Pest Megyei Hirlap, 1963. március 12.

"Szombaton este kellemes másfél órát szerzett a televizió a könnyűzene kedvelőinek. Az operett két nagynevű mesterének: Ábrahám Pálnak és Fényes Szabolcsnak legszebb melódiáit fogták — ha nem is túlságosan ötletes! — keretbe a műsor szerkesztői, s nyújtották át a közönségnek — kitűnő tolmácsolásban.

Feltétlenül jó ötlet volt erre az estére hazahívni Bécsből Bársony Rózsit. Az örökifjú primadonna, ha szabad azt mondani, a múló évek arányában fiatalodott, éneke, tánca, játékos bája még mindig a régi. Gondolom, elsősorban az idősebb tv-nézők számára jelentett kedves élményt, hiszen dalaival a tovatűnt ifjúságot lopta vissza kis időre a szívekbe.

A műsor másik nagy sztárja Icétségkívül Németh Marika volt, aki valamennyi szerepében mást és mást adott, de mindannyiszor egy-egy nagyon kedves élményt.

A meglepetést az inkognitóban fellépő Básti Lajos szolgáltatta, az egyik Ábrahám-operett énekes, négerszerepében. (Az azonban a szerkesztők hibája, hogy a szám közben sokan találgatták: ki az előadó művész, a bemondók ugyanis Básti Lajos nevét mélységesen nagy titokban tartották. Pedig a közvetítést átvette Moszkva, Varsó, Prága és Berlin is. Vagy talán éppen ezért?)”

Néger dal/Egy Johnny vagyok - énekelte Básti Lajos

Ismertek jól, hol a dob szól, és hawaii-gitár,
Ott vagyok én mulattató - a nagy néger sztár.
De, hogyha már bezárt a bár, úri nép velem,
Szóba sem áll, nem ember már a szerecsen ...

Egy Johnny vagyok, semmi egyéb,
Ha szemem ragyog, nevet a nép,
Pénzért, money-ért táncolok ó, du-du-du-dú.
Kentucky földjén van a hazám,
Ott zokog az én szegény anyám
Bimba, kinek a szíve oly jó, du-du-du-dú.
Nem fognak velem kezet, mert csak néger vagyok én,
A ladyk szemén mégis furcsa fény ragyog felém.
Egy Johnny vagyok, semmi egyéb,
Ha szemem ragyog, nevet a nép,
Pénzért, money-ért táncolok ó, du-du-du-dú.


3842 smaragd 2020-05-11 04:55:30 [Válasz erre: 3841 Búbánat 2020-05-10 20:11:04]

A tegnapi Ábráhám Pál-összeállításhoz kaptunk egy pár életrajzi adatot, emlékműsornak is vehetjük, bár nem hangzott el, hogy halálának 60. évfordulója alkalmából készült volna. Ma 18 órakor kezdődik a műsor folytatása, a Bál a Savoyban következik.

Kemény Egon zeneszerző eredeti zenekari hangszerelésének, – amely Ábrahám Pál jazz-operettjeinek különleges szépségéhez és ezzel a világsikerhez nagy mértékben hozzájárult – nyomai még fellelhetők néhány felvételen (a többi műrészletet Ábrahám Pál halála után áthangszerelték):

Ábrahám Pál Alfred Grünwald, Fritz Lohner Beda - Földes Imre Harmath Imre: Viktória

- Nyitány

Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda - Földes Imre: Hawaii rózsája

Hawaii keringő: „Ilyen szép nincsen még.../ A dél tenger tündérvilága…”  (Petress Zsuzsa, Melis György, km. az MRT Énekkara és  Szimfonikus Zenekara,  vezényel: Bródy Tamás) –  Rádiófelvétel: 1963

- „A csillogó ezüstfolyó partján pálmafák.../Zöld smaragd föld…”  (Melis György)


3841 Búbánat 2020-05-10 20:11:04

Dankó Rádió "Az a szép"  műsorában ma délután  Ábrahám Pál  jól ismert melódiái  közül csendült fel néhány: 

Ábrahám Pál – Alfred Grünwald, Fritz Lohner Beda - Földes Imre - Harmath Imre: Viktória

- Nyitány

- Koltay  és Viktória kettőse, II. felv.: „Nem történt semmi, csak elválunk csendben: Good night… Így kellett lenni, majd elfelejt engem, good night…”   (Petress Zsuzsa, Melis György)

  - Feri gróf és Lia San kettőse, II. felv.: „Vedd fel a legszebb ruhácskádat, Mausy , te drága hölgy, te  kisegér…”  (Zentay Anna, Rátonyi Róbert) 

- Jancsi dala,  III. felv.:  „Ahol az ember felmászik a fára s a Turulmadárra, ott van Budapest” (Dézsy Szabó Gábor)

- Koltay  és Viktória kettőse, II. felv.: „Nem történt semmi, csak elválunk csendben: Good night… Így kellett lenni, majd elfelejt engem, good night…”   (Házy Erzsébet, Melis György, km. a Harmónia Vokál)

- Viktória és Cunlight kettőse, I. felv.: „Kétfogatú vén fiákeren suhantam én a Ringen át…/Pardon, madame, hadd nyújtsak át egy szál rózsát…” (Melis György, Németh Marika, km. a Harmónia Vokál és a Magyar Rádió és Televízió Esztrádzenekara, vezényel: Bródy Tamás) 1963. május 5., Kossuth Rádió, 17.10 – 17.40 Ábrahám Pál operettjeiből

- Riquette és Jancsi kettőse: „Tyúkocskám, most aztán” (Peller Anna, Peller Károly, km. a Budapesti Operettszínház Zenekara) – 2013 – a Budapesti Operettszínház előadásának hangfelvételéről

- Jancsi dala, II. felv.: „Honvéd banda szól a Stefáni-, szól a Stefánián. Itt a konflis jó lesz beszállni, jó lesz beszállni ám …” (Paudits Béla) – 1983, Hungaroton

- Viktória, III. felv.: „Nem forog már Dorozsmán az öreg szélmalom…/Lesz még, úgy mint valamikor rég” (Szóka Júlia)

-  Feri gróf és Lia San kettőse, I. felv.: „Édes mamám, magát is a papám, csókkal csalogatta tán” (Teremi Trixi, Bozsó József)

 

Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda - Földes Imre: Hawaii rózsája

- Jim Boy „néger dala”, I. felv. : „Egy Johnny vagyok, semmi egyéb, ha szemem ragyog, nevet a nép, pénzért, money-ért táncolok ó, du-du-du-dú(Básti Lajos)

- Hawaii keringő: „Ilyen szép nincsen még.../ A dél tenger tündérvilága…”  (Petress Zsuzsa, Melis György, km. az MRT Énekkara és  Szimfonikus Zenekara,  vezényel: Bródy Tamás) –  Rádiófelvétel: 1963

A csillogó ezüstfolyó partján pálmafák.../Zöld smaragd föld…”  (Melis György)

- „My golden baby, my beautiful baby…”  (Teremi Trixi, Bozsó József)  


3840 Búbánat 2020-05-09 19:37:02

Dankó Rádió ma délutáni operettműsora ezúttal két operaáriával kezdődött.

 Lehár Ferenc  A víg özvegy című operettjének részleteit követően pedig  - „Az a szép” műsorsorozatában először – Schubert - Berté Három a kislány című daljátékának dallamai csendültek fel az adásban.

Giacomo Puccini: Turandot

- Kalaf áriája, III. felv. (Boncsér Gergely – ének; Bartal László - zongora (koncertfelvétel)

- Liu áriája, I. felv. (Pitti Katalin, km. a  Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara, vezényel: Medveczky Ádám)

 

Lehár Ferenc - magyar szöveg Mérey Adolf:  A víg özvegy

- Keringőegyveleg (Bécsi Johann Strauss Zenekar, vezényel: Willi Boskovsky)

Hanna és Danilo szerelmi kettőse, III. felv.:Ajk az ajkon” (Blaskó Bernadett, Peller Károly)

- Danilo belépője, I. felv.:„Nékem szerelmetes szép hazám… Az orfeum tanyám, békén hagy hazám… A hazaszeretetnél szerelmünk többet ér....„ (Domoszlai Sándor)

- „Vilja-dal” (Geszthy Veronika)

- Valencienne és Camille de Rosillon szerelmi kettőse: „Az otthon édes varázsa leng körül” (Raskó Magda, Nagypál László, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) keresztmetszet, 1959. április 16., Kossuth Rádió 13.15 – 14.00 

Camille: Mikor?

Valencienne: Édeske, csak csendesen!

Camille: Nézem!

Valencienne: Ülhetünk itt kettesben.

Camille: De jó!

Valencienne: A férj, a feleség…

Együtt: S te vagy eredmény…

Camille: Add a szád!

Valencienne: A férjem csendben néz!…

Camille: Mily gyönyör!

Valencienne: Míg gyűrűt kézbe vész…

Camille: Szegény!

Valencienne: Az irigyek csendje vesz körül…

Együtt:
Az otthon édes varázsa leng körül.
Ne félj a tűztől, a szívem üdvözül!
Mint két lángon bolyong a nagyvilág,
Nekünk e kis világ nyugalmat ád!

Valencienne:
Hol van a boldogság hazája?...
Hol, a túl a világ nagy zaján…
Boldog feleség az oldalán.
Ott van a boldogság hazája
Hű igaz, férfi vigyáz reád.
Kicsi család, kis feleség.
A földön üdvöt vesz át.

Camille: Szívem!

Valencienne: Hiába álmodunk!

Camille: Ó jaj!

Valencienne: Le kell hát mondanunk!

Camille: De kár!

Valencienne: Nem lesz így soha…

Együtt: Elmarad a szép csoda!

Camille: Egy csók!

Valencienne: Csalfa délibáb!

Camille: Ne csalj!

Valencienne: Ne kábíts hát tovább!

Camille: Beszélj!...

Együtt:
Az otthon édes varázsa leng körül.
Ne félj a tűztől, a szívem üdvözül!
Mint két lángon, bolyong a nagyvilág,
Nekünk e kis világ nyugalmat ád!
Ne félj a tűztől! Te kis virág!

- Kolo – tánc (zenekar)

 

Oscar Straus: Lassú keringő (Budapesti Strauss Szimfonikus Zenekar, vezényel: Alfred Walter)

 

Franz Schubert – Berté Henrik /Heinrich Berté/ – Harsányi Zsolt: Három a kislány

Rádió Dalszínháza bemutatója: 1963. január 5., Kossuth Rádió, 18.55 – 22.00 (szünet 19.55-20.30)

Km.: Magyar Állami Hangversenyzenekar és az MRT Énekkara.
Vezényel: Fischer Sándor

- Grisi és Schober báró kettőse, II. felv.: „-Légy jó, légy okos, drágám, csókot adj, és mindent mást feledj el! Elszáll az ifjúság ám…/- Csak szeress, más közül senki sem kell!.... - Hidd el, soha én nekem senki se kell! Hidd el, soha más nem kell!... - Mert vár rám, bódít, egy drága lény!..”  (Neményi Lili, Melis György)

- Együttes – Vogl, Schober, Schwind, Gumpelwieser négyese, I. felv.: „Hahó, a Phoebus hangja szól a zöld mezőkön át,  és friss harmattal… /Ó, nyisd ki bájos kékszemed, ébredj már, te szép leány!....”  (Réti József, Melis György, Bende Zsolt, Várhelyi Endre) 

-Tschöll-lányok belépője, I. felv.  (Édi, Hédi és Médi hármasa): „Tschöll papa lányai mink vagyunk, megszöktünk, kint vagyunk, senkise látta, mikor kiszaladtunk,  erre haladtunk, itt vagyunk…” (Hankiss Ilona, Andor Éva, László Margit)

Schobert és Médi kettőse, II. felv.: „Ó be durcás, édes kincsem, tán a mécses eltörött? Baj velem, tudtommal nincsen, sőt ha bántják, én ölök !..../Rózsa, liliom, én csöpp virágom, férfi milliom jár a világon, lelsz még valakit, az majd leszakít, csak ne sírjál, csitt, csitt, nem hervadsz el itt!...” (László Margit, Melis György)


3839 Búbánat 2020-05-08 22:08:38

A Dankó RádióAz a szép”  műsorában ma  a Bob herceg  és a Tatárjárás című operettekből ismét hallhattuk a már többször bejátszott részleteket:

Huszka Jenő – Bakonyi Károly – Martos Ferenc: Bob herceg

„Bemutatjuk új felvételünket” - 1965. április 18., Kossuth Rádió, 20.20 – 22.00

Vezényel: Sebestyén András
Km.: MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara (Karigazgató: Sapszon Ferenc)

- Bob belépője„Londonban, hej, van számos utca, és minden utcán több sarok  …”  (llosfalvy Róbert)

- Bob dala, I. felv.: Dal az első szerelmes csókról „Holdvilágos, bűvös éjjen jártam messzi tájon, árkon, bokron átszökellve, túl az Óceánon…/ Az első édes találkozásnál rabul ejtett engemet; az első édes, szerelmes csókot feledni többé nem lehet….”  (Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Énekkarának nőikara)

- Bob dala: „Amit akar azt el is éri, Bob…/Bárhogy is élek, vígan élek, senkivel nem cserélek.../ Szállj nóta, szállj…” (llosfalvy Róbert, km. az MRT Énekkarának nőikara)

- Annie dala:Jaj, de jó, ha egy lány szerelmes… Jaj, cipi-cupi, cup-cup, cuppant a csók…” (Németh Marika, km. az MRT Énekkarának nőikara)

- Annie dala: - Annie dala, II. felv.: „Volt egyszer egy kis kurta szoknya és egypár rongyos kis topán…” (Németh  Marika)

- Szerenád – duett:  „Úgy megszerettem ezt a kicsi, ómódi házat …. Érted eped a szívem, téged hív a gitárom… Jöjj ide keblemre, Jöjj ide kicsi párom!...” (Fischl Mónika, Boncsér Gergely, km. az MRT Énekkarának nőikara, vezényel: Kovács János) - MTVA - Dankó Rádió Huszka-felvételei bemutatója: 2015 áprilisa

 

Kálmán Imre  - Bakonyi Károly – Gábor Andor: Tatárjárás

- Kettős: „- Óh, holdas este! Miért vagy szívem veszte! Óh, holdas est… Tebenned éltem, tebenned reméltem…Te voltál lelkemnek ringató zenéje … /Ne mondd, hogy a szíved már halott…”  (Raffay Erzsi, Svéd Sándor, km a. Magyar Állami Operaház Zenekara) – 1955.  – megjegyzem, ez a kettős egy másik Kálmán Imre operettből - a „Kis király” – való, de az idők folyamán a ”Tatárjárás” részévé vált.

- Treszka dala a „csókos Juliskáról”:  „- A kis Julis csak azt kívánja tudni módfelett: belül egy nagy huszárkaszárnya, jaj, milyen lehet?…/Adj egy édes csókot drága kis babám! Így kívánja ezt a huszár reglama…” (Zentay Anna és a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Pécsi József) -1959

- Riza dala, I. felv.: „…A bölcs sematizmus, a biblia, tán okosabb…”  (László Margit, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó) – 1967. szeptember 3., Kossuth Rádió 14.22.

Treszka dala: „Sárgarépa, citronád, megjöttek a katonák, sej, haj, a katonák…./Hajrá, előre, a sík mezőre, rohamra rajta, rajta, rajta…” (Zentay Anna, km. MRT Énekkara, vezényel: Vincze Ottó) - 1967. szeptember 3., Kossuth Rádió 14.22- )

- Nyitány (Az MRT Szimfonikus Zenekarát Vincze Ottó vezényli)


3838 smaragd 2020-05-08 18:28:09

"... egy kis kurta szoknya...." vajon hányadszor csendült fel most az "Az a szép" című műsorban januári indulása óta.... nem hiszek a fülemnek! Sajnálom, de hallgatóként szinte fáj ez az egysíkúság, a szerkesztés visszatérő problémája.


3837 Búbánat 2020-05-08 15:11:03

 Ilosfalvy Róbert 1966-ban, Johann Strauss Egy éj Velencében című  operettjének rádiófelvételét követően, külföldre szerződött és csak 1982-ben tért vissza.

 Ilosfalvy Róbert tizennyolc év elteltével (1984) énekelt újra operettet (részleteket) a magyar rádióban - stúdiófelvételen.

„Operettkedvelőknek”

Szerkesztő: Bitó Pál

„Bemutatjuk új felvételeinket – I. Pitti Katalin (km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András), II. Ilosfalvy Róbert és III. Kalmár Magda (km. a Magyar Állami Operaház Énekkara és Zenekara, vezényel: Nagy Ferenc) énekel”

Adásba került először: 1984. február 2., Kossuth Rádió, 19.15 – 20.10

Ilosfalvy Róbert műsora

Közreműködik a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara.

Vezényel: Bolberitz Tamás

  1. Huszka Jenő: Mária főhadnagy„Nagy árat kér a sors a boldogságáért”
  2. Lehár Ferenc: A mosoly országa„Vágyom egy nő után”
  3. Lehár Ferenc: Friderika – „Ó lányka, ó lánykám”
  4. Kálmán Imre: Az ördöglovas „Ma önről álmodtam megint”
  5. Kálmán Imre: A cirkuszhercegnő „Egy drága szempár”
  6. Kálmán Imre: Marica grófnő„Mondd meg, hogy imádom a pesti nőket”
  7. Carl Zeller: A madarász„Nagyapám még ifjú volt”

Ilosfalvy Róbert 1966 és 1984 között mindössze egy operettfelvételen hallható, lemezen, ami Nyugat-Németországban jelent meg:  

Lehár Ferenc: A víg özvegy

"Die Lustige Wittwe"

Annaliese Rothenberger
Nicolai Gedda
Erika Köth
Robert Ilosfalvy

Chor des Bayerischen Rundfunks
Symphonie-Orchester Graunke

Conducted by Willy Mattes

1968, LP (EMI Classics, 2006 - CD)

 

 

Ilosfalvy Róbert ezen a keresztmetszet-felvételen Camille de Rosillon szerepét énekli; az együttes-jeleneteken túl a híres „Pavillon-duett” Erika Köth-tel  többször felcsendült a Magyar Rádióban is.

 

Ilosfalvy hazajötte évében,  már 1982-ben, közreműködött a Magyar Rádió kihelyezett operett-estjén a Csepeli Munkásotthonban:  Kálmán Imre születésének 100. évfordulója alkalmából tartott hangversenyt a rádió közvetítette (1982. október 25., Kossuth Rádió 19.30 – 21.25)  - Kalmár Magda, Kincses Veronika, László Margit, Zempléni Mária, Ilosfalvy Róbert, Fülöp Attila, Mersei Miklós, Rozsos István, Sólyom- Nagy Sándor – ének, valamint az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Sebestyén András

Ezt a három részletet énekelte a koncerten:

- Csárdáskirálynő – „Álom, álom, édes álom” – duett (Kincses Veronika,  Ilosfalvy Róbert)

- Az ördöglovas – „Ma önről álmodtam megint” (Ilosfalvy Róbert)

- Marica grófnő – „Mondd meg, hogy imádom a pesti nőket" (Ilosfalvy Róbert)

 

Ilosfalvy Róbertet az ötvenes évek közepétől tíz éven át (1957 – 1966) rendszeresen foglalkoztatta a rádió (és a hanglemezgyár is), amíg külföldre nem távozott:

Operettjei (teljes, keresztmetszet, részletek):

Fényes Szabolcs: Szombat délután (1954– Ilosfalvy

Kemény Egon: Komáromi farsang (1957) – Ilosfalvy (Csokonai)

Jacques Offenbach: Fortunió dala (1958) – Ilosfalvy (Valentin)

Franz Schubert – Berté Henrik: Három a kislány (1959) – Ilosfalvy (Schubert)

Jacques Offenbach: Kakadu (részlet: „Barcarola”, 1959) – Ilosfalvy

Huszka Jenő: Lili bárónő (1961)  Ilosfalvy (Illésházy gróf)

ifj. Johann Strauss: A cigánybáró (1961)  (Barinkay Sándor)

Franz von Suppé: Boccaccio (1961)  Ilosfalvy (Boccaccio)

Fényes Szabolcs: Két szerelem (részletek, 1961)  Ilosfalvy

Jacques Offenbach: Hoffmann meséi - idevettem ezt a dalművet is (1962, LP, 1983; CD-részletek, 2008)  Ilosfalvy (Hoffmann)

Kacsóh Pongrác: János vitéz (Qualiton, 1961; CD 1996) – Ilosfalvy (Jancsi)

Franz Schubert – Berté Henrik: Három a kislány (keresztmetszet, Qualiton, 1962) – Ilosfalvy (Schubert)

Huszka Jenő: Bob herceg (részletek, Qualiton, 1962) – Ilosfalvy (Bob)

Jacobi Viktor: Sybill (1962)  Ilosfalvy (Petrov)

Franz Schubert – Berté Henrik: Három a kislány (1963) – Ilosfalvy (Schubert)

Huszka Jenő: Gül baba (keresztmetszet, 1963) – Ilosfalvy (Gábor diák)

ifj. Johann Strauss: A denevér (1963)  Ilosfalvy (Alfréd)

Kálmán Imre: A cigányprímás (keresztmetszet,1964)  Ilosfalvy (Rácz Laci)

Jacobi Viktor: Sybill (részletek, Qualiton,1964)  Ilosfalvy (Petrov)

Lehár Ferenc: Cigányszerelem (részletek, Qualiton, 1965; CD - 2004 (Jonel és Józsi)

Kálmán Imre: Marica grófnő (keresztmetszet, Qualiton, 1965)  (Tasziló gróf)

Huszka Jenő: Bob herceg (1965) – Ilosfalvy (Bob)

Leo Fall: Sztambul rózsája (1965)  Ilosfalvy  (Ahmed bey) 

Jacques Offenbach: Az elizondói lány (1966)  Ilosfalvy (Miguel)

ifj. Johann Strauss: Egy éj Velencében (1966)  Ilosfalvy (Caramello)

 

Ilosfalvy Róbert színpadon is énekelt – ugyan nem sokat – operetteket, melyekre később még visszatérek.


3836 Búbánat 2020-05-07 20:08:55

A Dankó Rádió Az a szép című műsorában ma  Bródy Miksára emlékezve, a szövegkönyveire ill. verseire komponált operettek részletei hangzottak el.

Bródy Miksa (Nagyvárad, 1875. szept. 16. – Bp., 1924. máj. 4.) 1904-től újságíró, a Budapesti Napló és a Magyar Hírlap színikritikusa. 1910-től a Pesti Napló munkatársa, az I. világháború alatt Az Est svájci tudósítója. Számos nagy sikerű operettszövegkönyvet írt és fordított. Legismertebbek a Martos Ferenccel írt Leányvásár, a Sybill és a Zsuzsi kisasszony, de Földes Imre szövegkönyvíróval társszerzője volt Buttykay Ákos Olívia hercegnő című operettjének is.

Jacobi Viktor - Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár

- Bessy és Fritz kettőse, I. felv.:  „Nagyon vad ez a vadon, ülök a padon, unalommal nézek szét... Kettecskén, az élet édes álom, kettecskén, szerelemben összenőve, sülve-főve, kettecskén …”  (Bognár RitaTihanyi Tóth Csaba) - 2015, Operettshow Kft, „Kettecskén” CD.

 

Km.: a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András.

Rádió Dalszínházának a bemutatója: 1964. július 18., Kossuth Rádió, 20.52 – 23.33

- Bessy és Fritz kettőse, II. felv.: „Lassan uram, édes uram, miért oly mohó!? … Na de méltóságos úr, nem szokás ölelni ily vadul…” (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor)

- Bessy és Fritz kettőse, II. felv. „Történt hajdanán, hogy egy hottentotta lány, Párizsba ment, a kis bohó, Dzsilolo, dzsilolo, dzsilolo…” (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor)

- Kórus, jelenet és az I. felvonás fináléja:  „... - Hova viszi el egy gróf menyasszonyát? /- Egy senkihez egy semmihez, egy sültparaszthoz adjam lányom?.../-  Követelem!...” (Németh Marika, Házy Erzsébet, Csákányi László, Bilicsi Tivadar, Palcsó Sándor, Udvardy Tibor, km. az MRT Énekkara)

- Bessy és Fritz kettőse, III. felv. -  Jenki-kuplé: „Volt valahol, élt valahol egy aranyos nő, róla e dalban sok szó lesz. Yorkba bemegy és nyitott egy boltot is ott ő, egy pálinkás-boltot, au, jesz. Járt oda majd mindenki, tíz jenki, száz jenki, gazdag és szegény, és az italt öt pintig hörpintik ők, s őrizi mind szörnyen a nőt. Sőt. Félti a lányt mindenki, tiz jenki, száz jenki, ifjú és a vén, erkölcs itt az erény, mindenkit jellemzi, és a leány férjhez nem mén, ó szegény.…”  (Házy Erzsébet és Palcsó Sándor)

 

Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Sybill

-Sybill  és a Nagyherceg és kettőse: „- A kandallóban rőzse ég, pattog izzó parázs - Parázs, parázs, szép piros parázs.../- Illúzió a szerelem, szívek tündérszép illúziója, kacéran játszik körülem, rózsás illúzió...” (Lehoczky Éva, Sólyom-Nagy Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) -  Komolyan-Könnyedén” – nyilvános hangverseny közvetítése a Magyar Rádió 6-os stúdiójából. (1977. június 26., Kossuth Rádió) A koncert hangfelvételét 1977. augusztus 18-án, a Petőfi Rádió újra leadta (20.33 – 22.17) 

- Sybill levele + Sybill és Petrov szerelmi kettőse: „- Kis Petrovom, remélem, megbocsájtja, hogy búcsú nélkül hagytam el magát!... /- Én édes asszonyom, Sybill, visszajő a szép idill!  Házunkon olvad már a hó, s majd hogyha zeng pacsirtaszó, esküvőre lépünk...” (Németh Marika, Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1962. január 10., Kossuth Rádió 20.25 – 22.00

- Négyes (Sybill, Sarah, Petrov, Poire) „- Éjjel egyre csak lumpol, nappal meg pumpol /- Nincs, nincs gondja semmire…/ - Szép, ó, szép, édes így a lét, zeng a szíved, szép az élet, csókolózva vígan élek,  gyorsan menjünk hát... Ref.: zeng a szíved, boldog élet, szép az élet, üdvösséget ád…” (Németh Marika, Koltay Valéria, Ilosfalvy Róbert, Kishegyi Árpád, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1962. január 10., Kossuth Rádió 20.25 – 22.00

 

Kálmán Imre - Martos Ferenc - Bródy Miksa: Zsuzsi kisasszony  (külföldön a darab átdolgozott változata, más librettóra: „A farsang tündére” címmel ismert)

- Péterfi dala„Holdfényes, illatos nyáréjszakák, hűs kert ölén, szép rózsafák… Hol vagytok nyáréjszakák?…” (Kövecses Béla, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Bánfalvy Miklós)

- Dinnye dala, I. felv.: „Hajnalcsillag fenn az égen, várlak rózsám, olyan régen…, hej, cicám…jaj, jaj, jaj! Jaj, Zsuzsikám, jaj, Zsuzsikám! Egy pici csók kellene ám!...” (Peller Károly, km. a Pécsi Szimfonietta, vezényel: Silló István ) -  Peller Károly lemeze – „EZ OPERETT! 2. – KETTECSKÉN”  – CD - (2011)

- Zsuzsi dala, II. felv.: „Sétál a korzón a szende kisleány, a nap fénye szétomlik hullámos haján, s hogy illegve-billegve tippen- toppan ő, szemközt az utcán egy úr feléje jő. Hetykén kacsint rá és nyomban mellé lép. Ó nagysá'd, szól hozzá: - Ön rettentően szép! - A kis lányka hallgat, s az arca elpirul, nem szól egy szót sem, de szól az ifjú úr:,,Ah édes".…/ Légy az ici-pici párocskám! Páratlannál szebb a páros szám! Mért jársz egymagadban? Jobb lesz ketten, járjunk együtt kis babám! Két száj egymás mellett jól elfér, két csók egynél sokkal többet ér! Selyem keszkenőt, piros cipellőt adok a csókodért…” (Koltay Valéria, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Sebestyén András) - 1962


3835 smaragd 2020-05-07 05:27:26 [Válasz erre: 3834 Búbánat 2020-05-06 19:44:17]

Meghökkentett, hogy a Dankó Rádió „Az a szép” című műsora Ábrahám Pál halálának 60. évfordulóján, május 6-án nem emlékezett meg róla.


3834 Búbánat 2020-05-06 19:44:17

Fedák Sári primadonna, színésznő (Beregszász, 1879. szeptember 27. – Budapest, 1955. május 5.) életét és művészi pályáját állította középpontba a mai rádióműsorban („Az a szép”) Erdélyi Claudia szerkesztő-műsorvezető. Fedák egyik legendás szerepe volt Jancsi a János vitézben, melyet a darab ősbemutatóján is ő alakította.  A mai adásban ebből a daljátékból,  és Jacobi Sybill-jéből, szólaltak meg részletek:

Kacsóh Pongrác – Petőfi Sándor nyomán Bakonyi Károly - Heltai Jenő: János vitéz

Fedák Sári énekhangját is hallhattuk egy archív felvételről:

- Jancsi belépője: „Én a pásztorok királya, legeltetem nyájam, nem törődöm az idővel, a szívemben nyár van…” (Fedák Sári)

- Toborzó (Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel Somogyi László)

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1959. december 27., Kossuth Rádió 18.40 – 21.05

Km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Földényi-kórus. Vezényel: Polgár Tibor

- Jancsi belépője (Sárdy János)

„Én a pásztorok királya, legeltetem nyájam, nem törődöm az idővel , a szívemben nyár van…/Az én nevem, az én nevem Kukorica, Kukorica János!”

- Iluska dala (Házy Erzsébet)

 „Van egy szegény kis árva lány, nincs apja, nincsen anyja, ki szeresse, van egy barátja: a magány, és a patakban mos-mos reggel, este. A mostohája szidja, bántja, az árva lánynak rossz a sorsa.  A kis patakban a leányka fehér ruháját mossa, mossa…”

 Az I. felvonás fináléja (Házy Erzsébet, Gobbi Hilda, Sárdy János, Pethes Ferenc, a Földényi-kórus)

 „… Megálmodtam réges-régen, hogy te lész az üdvösségem, te leszel az éltem édes párja, egymásé leszünk mi, te meg én. Most valóra válik álmom, menyasszony vagy látom, látom, megcsúfolt, kigúnyolt bús menyasszony, de az enyém, mégis az enyém. De már mostan válok, katonának állok, elmegyek huszárnak messze földre én,. Kis Iluskám, lelkem, ne felejts el engem, visszajövök én, még biztat a remény…”

- Furulya-nóta (Sárdy János)

 „Én vagyok a bojtárgyerek, napszám után éldegélek. Napsütött víz az italom, kopasz föld, hej kopasz föld a derékaljom… „ 

- Jancsi dala és Tündérkar (Sárdy János, Palló Imre, a Földényi-kórus nőikara)

 „Kék tó, tiszta tó, melyből az élet tüze támad, add vissza nékem, óh, szép szerelmes Iluskámat. Kék tó, tiszta tó, sokkal vagy szívemnek adósa. Add vissza nékem őt, s légyen tied ez a rózsa”…

Más felvételekről hallottuk még: 

- A francia királykisasszony dala (Gyurkovics Mária, a Forrai-kórus és a Budapest Zenekar)

„Óh, csak ne volnék gyönge leányka, akit a szellőtől is óvnak, bátran rohannék én a csatába, hangján a trombitaszónak! …”

- Bagó dala (Csurja Tamás, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) – 1985

 „Egy rózsaszál szebben beszél, mint a legszerelmesebb levél. Nem tud az írni, aki küldte, és aki küldte már nem él.…”

 

Jacobi Viktor – Martos Ferenc  Bródy Miksa: Sybill 

- A nagyherceg és Sybill kettőse, II. felv. (Pitti Katalin, Csurja Tamás, km. az MRT  Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) – 1985

 „A kandallóban rőzse ég, pattog izzó parázs... Parázs, parázs, szép piros parázs... / Illúzió a szerelem, szívek tündérszép illúziója, kacéran játszik körülem, rózsás illúzió...” 

-  Nyitány 


3833 Búbánat 2020-05-05 21:52:08

Eisemann Mihály, Kálmán Imre, Millöcker és Hervé operettjeinek dallamai csendültek fel ma délután a Dankó Rádió Az a szép című műsorában:

Hippolit, a lakáj című régi magyar filmből is ismerős, Eisemann Mihály komponálta dalokból csendült fel egy csokor Boráros Imre, Kalmár Magda ("Köszönöm, hogy imádott, hogy reám úgy vigyázott, de ne küldjön virágot nekem”) és Galambos Erzsi („Pá, kis aranyom, pá, nem zavarom, pá, csak elhagyom, pá!”) énekfelvételéről.

Kálmán Imre - Julius Brammer, Alfred Grünwald - Harsányi Zsolt – Kardos G. György: Marica grófnő 

- Péter (Tasziló) és Marica szerelmi kettőse, II. felv.:„Ne szólj, kicsim, ne szólj, csak hallgass, úgy válaszolj…” (Kincses Veronika, Gulyás Dénes, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás)  - Rádió Dalszínháza bemutatója, új felvétel: 1987. december 21., Petőfi Rádió 20.04 – 21.49

– Marica dala és a II. felvonás fináléja (km. Kincses Veronika, Gulyás Dénes, valamint az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, Breitner Tamás vezényel.)

 

Florimond Hervé – Albert Millaud, Alfred Hennequin, Ernest Blum – Polgár Tibor – Fóthy János: Lili  

Km. Neményi Lili, Sárdy János és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kerekes János - A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1959. március 1., Kossuth Rádió 20.25 - 21.25

- Lili keringő /Nem Hervé, hanem Bánfi Sándor szerzeménye – betoldás az operett zenéjébe!  (Neményi Lili )

„„Oh, ha e kis könyvbe nézek, feltűnnek mind az emlékek…/ Oh, mily bohó valék, mily balga gyermek! Oh, e szerelmek ábrándvilága rég,
— mint könnyű felhő — úgy eltűnék…”

- Lili és Plinchard időskori visszaemlékező kettőse (Neményi Lili, Sárdy János)

„- …Ez a napló azt meséli, hogy milyen elragadó kislány voltam én, s ha az ember nem is érti – Ön sem volt ám csúf legény! -, szívem annyira tele-tele vággyal, csuda édes és boldog ifjúsággal! Maga toppant énelém, s  rögtön lángra gyúltam én, ó, csodaszép volt!  Aztán ott, mily szörnyűségem, hogy történt, ma már elképzelni nem tudom, én ki éltem szűz erényben, félreléptem utamon. Igaz, hogy ez csak egyszer történt, kérem, és ez mentségem némiképp remélem. S mi után azt is remélhetem, hogy megbocsát Istenem. Jaj, Istenem, jaj, gyönyörű volt!  /- Az angyalát! Rég volt bizony! Harcolnék még, harcolnék megint, mint ifjú és tüzér! És Ön ifjú! Lány, az angyalát! /- Hagyjuk ezt a nagy fogadkozást, mit akkor tett, hisz ma sem tenne mást. /- Nagy tévedés! Ma meg nem állnék, tudom, ma már nem lennék lomha ám. /- No és? – No és? - No és? – No és? – Nem mennék trombitálni… trombitálni, úgy, mint régen az ezredtrombitás…”

- Plinchard dala (Sárdy János)

„- A néma ifjú, és nagyon szerelmes, az érzéseit naplójába írja, és búval-boldogsággal tele sírja. Ám ez a szokás kissé veszedelmes! Az idő elszáll, minden más csak ennyi, és emlék lesz, a ma időknek tanulság, egy perc alatt elhervadnak a rózsák, s ez így van jól, mert lehetetlen másképp. De mink szívünkben friss virág az emlék, és a könny, mit egykor sírtunk,  csakis egy virágnak, amit leírtunk, megőrzi azt mit írtunk ha elfelednénk. Mi férfiak mi nem sírunk! És naplót sohasem írunk! Mi szép volt, a szívünkbe rejtjük, mi szomorú, azt elfelejtjük. … A régi szép nyár visszatér. Lapozgatunk emlékeinkben….De napló itt van a szívünkben!  De napló itt van a szívünkben!"

Florimond Hervé – Henri Meilhac, Albert Millaud - Zágon István Innocent Vincze Ernő: Nebáncsvirág

- Denise dala - „Nagydob-kuplé”

„- Az utcán végig szól a zene, a banda játszik indulót, egy kis nő lépked oldalt vele és hallgatja zeneszót. A nőcske arcán édes mosoly, a sok zenész mind rákacsint, a nagydobos csak egyre dobol: ő nem kacsintgat, és nem int. A nagydob mindent eltakar! És ő szegény se lát, se hall… Kopp, kopp, csak üssed jól, csak üssed jól, úgy jobban szól, üssed egyfolytában…/-  A banda minden tagja tüzes és ostromolja már a nőt, eltűnnek sorra, vár a tűzér, andalogni mennek ők…/- Ha él is a férjben gyanú, a nőcske mindet rendbe hoz, az ég, a föld és minden tanúm, hogy nem történt itt semmi rossz…”

 

Carl Millöcker - Friedrich Zell és Richard Genée – Gáspár Margit, Kardos G. György - Blum Tamás: A koldusdiák 

- Laura és Simon kettőse, II. felv. (Kalmár Magda, Molnár András, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Pál Tamás)  - A Rádió Dalszínháza - az operett új bemutatója: 1988. december 25., Kossuth Rádió 16.35 – 18.15

„- Szólni kéne, jobb, ha mégse, jaj, nekem, most mit tegyek? Elfogadjam tiszta szívét, kétszínű, csaló legyek?!... - Hadd, kérjek Tőled valamit! - Én rögtön válaszolok itt. Csak szólj! Csak szólj! /- Hogyha én nem lennék a nagyhatalmú herceg, hogyha a birtokaim régen tönkrementek, hogyha gazembernek vagyok csak címeres, hogyha a származásom épphogy nem nemes! Hogyha nem illett meg az ősnemesi kard, hogyha az úri élet három napig tart?! Én drágám! Én drágám! Megbocsátanál-e akkor? Mit mondasz hát?

/- Még kérded ezt? Ó, szívem Tiéd!...Hadd, kérjek Tőled valamit! - Én rögtön válaszolok itt. Csak szólj! Csak szólj! - És hogyha mind az nem enyém, amit szereztem…--- És hogyha nincs se inasom, se palotám?-- -Én drágám! Én drágám! Megbocsátanál-e akkor?  Mit mondasz hát?...”

- Nowalska Palmatica grófnő dala az ifjúságról, II. felv. (Neményi Lili, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Kerekes János) – a Rádió Dalszínháza bemutatója: 1964. augusztus 15., Kossuth Rádió, 20.20 – 22.00 

 „…Az ifjúság bűnei halálosak és szépek,  de énnekem már higgye el, bocsánatos a vétek. Az asszonyszívnek titkai … /Az ifjúság önmagában sosem boldogít….  /Ha telnek-múlnak évei, csalódni fog szegényke, a nagy kalandor nincs sehol, s egy jámbor úr a férje… /Ha egy ifjú arca szép nagyon, de sokszor ostoba, s ha sok az esze, roppant csúf, mint az éjszaka…” 

- Ollendorf ezredes belépője, I. felv.. (Gáti István, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)1977. június 26., Kossuth Rádió, 19.30 – 21.20  „Komolyan – Könnyedén” – a Magyar Rádió nyilvános hangversenyének közvetítése a 6-os stúdióból.

- Katonákkal bánni könnyű, de az asszonyokkal nem! .../ Bánatomban, szégyenemben majd elsüllyedtem én, álltam ottan nagy zavarban, mint egy húszéves legény!... /- Hófehér hattyú vállát csókoltam én....Akkor jött a nagypofon! Most is érzem arcomon!...”


3832 Búbánat 2020-05-04 20:08:58

A Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”) jól ismert, többször bejátszott, de mondhatni azt is, hogy szinte „elcsépelt” sláger is helyet kapott:

Kálmán Imre – Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: Cirkuszhercegnő

„My darling”   (Pándy Piroska)

„Gréte, gréte, jöjj a virágos rétre” (Oszvald Marika, Dániel Gábor)

„Induljunk, van egy hely, ahol a schilling csilingel” (Oszvald Marika, Dániel Gábor)

Láttam rajtad kis cicám, már az első perc után…” (Kalocsai Zsuzsa és Jankovics József)

 

Kálmán Imre – Leo Stein, Jenbach Béla – Gábor Andor: A Csárdáskirálynő

„Jaj, cica, eszem azt a csöpp kis szád” (Németh Sándor)

 

Kálmán Imre – Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: A bajadér

„Lengő liliom, gingallo….Szólt egy aranyos pillangó, mátkám, jegyesem ő… / Dzsajpur csodakertjén…” (Vámos Ágnes, Udvardy Tibor)

„Hajlik ide, hajlik ide … Gangesz kék vizénél még édesebb a csók” (Vámos Ágnes,  Udvardy Tibor)

„Jönne velem nagysá’d shimmyt járni” (Fésűs Nelly, Bozsó József)

 

Carl Millöcker - Hans Martin Cremer, Paul Knepler, J. M. Welleminsky  - Szenes Andor: Dubarry

„Reszket bennem minden ideg… Van egy kis időm, hát imádlak én! A szívem odavan… (Gyenes Magda, Rátonyi Róbert)

 

Szirmai Albert – Bakonyi Károly – Gábor Andor: Mágnás Miska

Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András – a  Rádió Dalszínháza felvételének a bemutatója: 1969. április 5. , Kossuth adó 19.52 – 22.00

"Te kis angyalédes, édes angyalnézz reámölelj puhán karoddal át, azt a cifra angyalát!” (Andor Éva, Palcsó Sándor)

„Hoppsza, Sári, hoppsza, hó! Minden nap egy forduló! Ráadásnak három csók…”  (Zentay Anna, Palcsó Sándor)

„Így mulatok, úgy mulatok… /Cintányéros cudarvilág, iszok egy kortyocskát…” (Zentay Anna, Palcsó Sándor) 

 

Norbert Glanzberg: Grand Boulevard

„A szép Párizsban születtem, itt élem én az életem…./ Nézd, oly csodás a Grand Boulevard…” (Rátonyi Róbert)

 

Jerry Bock – Joseph Stein, Sheldon Harnick – G. Dénes György: Hegedűs a háztetőn

„Ha én gazdag lennék” (Bessenyei Ferenc)


3831 Búbánat 2020-05-04 16:53:33 [Válasz erre: 3830 smaragd 2020-05-04 16:19:31]

Azon a műsorhéten a vendég Klemen Terézia  Házy Erzsébetről írt könyve kapcsán (is) bővelkedtünk Házy énekfelvételeinek (is) a szépségében.


3830 smaragd 2020-05-04 16:19:31 [Válasz erre: 3825 smaragd 2020-05-01 17:47:23]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/cikk/2018/09/27/tul-az-operencian-klemen-tereziaval-40-het/

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


3829 Búbánat 2020-05-03 23:03:40 [Válasz erre: 3828 Búbánat 2020-05-02 22:58:23]

Lehár Ferenc emlékére csütörtökön megkezdett, négy adásból álló rádióműsor-sorozat ma A mosoly országa és az utolsóként komponált Giuditta című operettek részleteivel a végéhez ért.

A Dankó Rádió Az a szép című műsorának vezetője és szerkesztője, Erdélyi Claudia emlékezetes összeállítása méltó tisztelgés volt az operett magyar királya, az egyetemes operettirodalom nagyhatású alkotója előtt, aki 150 évvel ezelőtt, 1870. április 30-án született Komáromban.  (Elhunyt Bad Ischl-i otthonában, 1948. október 24.én.)

Lehár Ferenc - Fritz Löhner-Beda,  Ludwig Herzer - Harsányi Zsolt:  A mosoly országa

- „Barackvirág-dal” – Szu-Csong  dala, I. felv.: (Boncsér Gergely, km. a Budapesti Operettszínház Zenekara, vezényel: Makláry László) - Budavári Palotakoncert, 2015

„Egy dús virágzó barackfa ágát állítom hölgyem ablakába a holdas május éjjelén. Egy dalt dalolok vágyakozva halkan és cseng a vágy, mint színezüst a dalban a holdas május éjjelén. /Száll a dal a szívem szárnyán, gyönyörűm, kis kínai leány. Itt állok kerti lomb árnyán, gyönyörűm, tekints ki már reám! Nézz ki hát kínai kis leány, szép virág! Légy enyém, rabszolgádhoz ne légy kemény. Várlak, várlak éjszakákon át: tedd homlokomra már kis kezed bársonyát. /Egy dús virágzó barackfa ágát állítom hölgyem ablakába a holdas május éjjelén, s egy dalt dalolok vágyakozva halkan és cseng a vágy mint színezüst a dalban, szerelmünk forró éjjelén szívem is azt suttogja: légy enyém!”

Szu-Csong dala, II. felv. (Ilosfalvy Róbert) – élő előadás hangfelvéte (1983., Budapest, III. ker. Zichy-kastély udvara vagy 1989 nyarán a Szegedi Szabadtéri Játékokon)

„Vágyom egy nő után! Egy nő után kerget a vágy. Vágyom a két kezét, fehér kezét, mely olyan lágy. Vágyom a mozdulatát, amely a véremen hullámzik át. Vágyom szavát, azt a bűvölőt, vágyom utána és imádom őt! /Amikor nincs mellettem, valahogy béna lettem, valahogyan csak benne élek, az én testemben ő a lélek! Oly szép, oly szép! Virágok nyílnak amerre csak jár! Óh, az a piros száj, az a két csoda váll! Óh, az a hang, milyen gyönyörűn muzsikál! /Vágyom egy nő után!...”

- Mi dala, III. felv. (Házy Erzsébet, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel Bródy Tamás) – részletek, 1963(Alternatív stúdiófelvétel, ahol ugyancsak Mi szerepét énekli: km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel Rubányi Vilmos - keresztmetszet, 1957. március 14., Kossuth Rádió 19.10 - )

 „Engedjék meg hát a nőnek, éljen ember módra ő meg, legyen okos és kecses teremtés… szívem bánatos, mert a flört tilos…. ezzel szemben nincs megoldás, és még mennyi báj, titkolnunk muszáj. Társadalmi helyzetünkkel még egy csók is titokban jöhet, ám a nő csak stoppolásra jó.  Persze mindig otthon ülni, évenként egy bébit szülni, tűrhetetlen szituáció!  Szenved sok-sok asszony és leány el nem csókolt csókkal, jaj, de kár!  Unjuk most már ezt a dolgot, csókot kérünk, csókot, csókot! Ezért sír most asszony-millió…/… otthon várni férjuramra, ó a férfi undok náció. Hát már semmi sincs a nőnek, még csak meg sem csaljuk őket? Tűrhetetlen szituáció! Szenved így az asszony és leány, el nem csókolt csókkal, jaj, de kár!  Unjuk most már ezt a dolgot, csókot kérünk, csókot, csókot! Ezért sír most asszony-millió!”

 

Rádió Dalszínháza bemutatója: 1971. november 11., Kossuth adó 19.35 – 21.29
Km. az MRT Szimfonikus zenekara, vezényel: Bródy Tamás

Nyitány

Liza és Hatfaludy Feri kettőse, I. felv. (Házy Erzsébet, Bende Zsolt)

„… Szervusz, jó mulatást! Az egész nem lényeges. Eddig megvoltunk legalább. Ez az ügy kicsikét gyerekes! Szervusz, jó mulatást, az egész nem lényeges /- de ahol nincs, ott ne keress! Jó, hát legyen eszem, játsszunk mást!/Megtörtént már máskor is, még megesik százszor is, hogy egy tévedés nem végzetes! Egyebet, mit mondhatnék? Majd eszedbe jutok még, csakhogy majd akkor már késő lesz! /- Szervusz, jó mulatást! Az egész nem lényeges. Eddig megvoltunk legalább. Ez az ügy kicsikét gyerekes! /- Szervusz, jó mulatást! Az egész nem lényeges! De ahol nincs, ott ne keress! Jó, hát legyen eszem, játsszunk mást! … /- Pajtikám! Ne búsulj! /- Semmi baj.”

Liza és Szu Csong szerelmi kettőse, II. felv. (Házy Erzsébet, Simándy József)

„- Lótuszvirág! Érted élek csupán! Senki másért! Szív, hogyan tudsz így tele lenni, mondd! Hogyan fér beléd ennyi vágy és tűz. És ennyi láz? Ennyi édes gong?  Hogyan zenghet száz mély melódiát egy szívdobbanás? /- Szív, hol veszed a vágyak viharát, könnyek tengerét, mosolyok aranyló sugarát? /-
Hogy lehet a láz, mely megbabonáz../- .ilyen édes vágy, ilyen lágy? /- Asszony szerelmesebb nincs senki más, vágyat ily édeset sose találsz! Mindenem vagy Te nekem, sorsom és a végzetem, oldaladon itt talál engem élet és halál! /- Férfi szerelmesebb nincs senki más, vágyat ily édeset sose találsz! Nő jöhetne száz meg száz, nem kell nékem senki más! /- Drágaságom, aranyos férjecském, úgy imádlak én! /-  Szív, hogyan tudsz így tele lenni, mondd,…/- Olyan ez a szerelem, mint egy édes költemény! Imádlak én!”

- Mi és Hatfaludy Feri kettőse, III. felv. (Kalmár Magda, Bende Zsolt)

„…. Zig-Zig-Zig-Zig-Zig-Zig-Zig /- Fehér virág, kacér virág, idegen mezőkön termettél! Fehér virág, kacér virág, miért hogy muskátli nem lettél? Miért is nem lehet, hogy kalapomhoz tűzzelek?! Miért is nem lehet, hogy pántlikába fűzzelek?! Fehér virág, kacér virág, De kár hogy nem otthon termettél!
/- Piros virág, tilos világ, idegen mezőkön termettél. Piros virág, tilos világ, de kár hogy virágom nem lettél?!...”

Richard Tauber korabeli hangfelvételéről Szu -Csong dalát énekli: Dein ist mein ganzes Herz”  („Vágyom egy nő után” )

 

Lehár Ferenc  Paul KneplerLudwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta

 Giuditta dala, I. felv. (Kalocsai Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Váradi Katalin„Operett Primadonna” – lemezfelvétel – részletek, (1998?)

„Olykor csodálkozom a különös varázslaton, hogy ki hozzám közel kerül, az rögtön tűzre gerjed menthetetlenül! Az éhes férfiszem nem tud rám másképp nézni sem, csak oly könyörgő, lágy nézéssel, melyben sürgetően ég a vágy. De hogyha jő az este már, a népek ezre vár, s a lámpatenger égni kezd, ó, akkor értem ezt! /- Olyan forró ajkamról a csók, olyan fehérek e kis kacsók, olyan selymes és ívelt a pillám, pillantásom, mint a villám. Bőröm fehérebb, akár a hó, hangom érzéki, vérforraló. Nézz rám s bolondulj meg szép legény, mert csak szeretni születtem én!...”

Octavio dala (Molnár András, az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Oberfrank Géza) – a Rádió dalszínháza bemutatója: 1982. szeptember 13., Kossuth Rádió 20.19 – 22.00

A szívem titka furcsa rejtély! Két ember találkozik egyik nap és összeforr a sorsuk végleg. És az, aki csak önmagának élt, most csak másnak élhet. /Ó, te vagy a napfény, a ragyogás az égbolt kékjén. Ha te nem vagy velem, oly üres a nagyvilág. Az égen felhők, és elhervad száz virág! Ó, te vagy a napfény, te vagy a tűz a szívem mélyén! Az életem tiéd és a szíved már enyém! Közös a sorsunk, mert szeretlek téged én! Mikor az időnk üzeni nékünk: itt az idő, most ez az óra szerelemé! Elmondom halkan, varázsos dalban. Rajongva száll a szerenád szíved felé! Egyetlen nő! Gyönyörű nő! … Szeretlek én! Te vagy a szép napfény!”

Bevezető, Anita és Pierrino vidám kettőse (Koltay Valéria, Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás) - részletek, 1968. Kossuth Rádió

„ - Na, gyerünk, mire vársz, mire vársz? Csengess be már, csengess be már! Mondd, mire vársz?! Ez a két feladat, akiért csengess be már, miért állsz itt, mint egy szamár?! - Minden az én dolgom; ezt én már unom nagyon! - Gyáva kutya vagy, te egyetlen szép angyalom! /- Édes, ha két szív csak egymásnak él, mindegy az, bárki bármit beszél. - Mindegy, hogy nyár van vagy hideg tél. - Aki szerelmes, csak csókot kér!- Óh, ha két szív csak egymásnak él. - Te vagy nékem az egyetlen cél! - Mert mi mindig csak egymásnak él!...”

Octavio dala (Korondy György, km. az MRT Énekkarának férfikara, Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás) részletek, 1968. Kossuth Rádió

 Élni, barátaim, élni jó! …Ó signora, ó signorina! Szól az édes kavatina…” 

Giuditta – keringő (a Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)


3828 Búbánat 2020-05-02 22:58:23 [Válasz erre: 3827 Búbánat 2020-05-01 22:18:29]

A Dankó Rádió Lehár Ferenc születésének 150. évfordulója alkalmával a zeneszerző operettjeiből sugároz részleteket csütörtöktől négy napon át, 18.04 -19.00 óra között.( „Az a szép”- szerkesztő-műsorvezető: Erdélyi Claudia)

A mai adásnapon három operettből csendültek fel részletek:

Lehár Ferenc Paul Knepler, Béla Jenbach - Kulinyi Ernő – Erdődy János: Paganini

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1981. március 14., Kossuth adó 19.15 – 20.35

A felvételen közreműködik: Kalmár Magda, Lehoczky Éva, Gulyás Dénes, Palcsó Sándor, Rozsos István, az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara (karigazgató: Sapszon Ferenc)

Vezényel: Sebestyén András

- Paganini dala (Gulyás Dénes)

„Volt nem egy, de száz babám, nem vártam én, míg csókot ád a lány! Szád, ha ég, fürge légy! Rózsaszál! Azért vagy, hogy letépd! Mint lepke száll, csapong a férfivágy, mézet kínál ezernyi szép virág, férfiszív, egy se hív, drága lány, azért csapongok így! /Tudom, hogy őrjít az édes száj, tudom, hogy csalódni szörnyen fáj, tudom mily forró a friss vágy, a szív, tudom, hogy kiég a szenvedély…

-  Ama-Elisa hercegnő dala (Kalmár Magda, km. az MRT Énekkarának férfikara)

„Nagy tiszteletben tartom én az etikettet…, elnézni oly jó a pompázó parádét, ha szól a kürt és megperdül a dob,  gyönyörűséget ad az a sok nagyúri játék! Udvari bálokban otthon vagyok,  egy szó mint száz, szépségedre vágyom! … Mit ér a császári zászló, a nagy Napóleon? /Ne félj, hogy elfelejtem ám az etikettet, és tőled szabadulni vágyom én!...”

- Anna Elisa és Paganini kettőse (Kalmár Magda, Gulyás Dénes)

„ - Súgd meg, hogy hány asszonynak törted meg szívét?...Én mindent elfeledtem rég! …Nem kell más csak te légy enyém! …Nincs más, aki nálad többet ér és már csak engem vár! - És mindig csak nékem muzsikál! /- Nem szeret úgy téged más, egész valóm, egy lángolás. Érted élek, mást se kérek tőled én, te is szeress és légy enyém!...”

 - Paganini és Anna-Elisa kettőse (Kalmár Magda, Gulyás Dénes)

 „- Egy magányos éjszakán álmot láttam csak talán, ajkunk mégis összeforr, szép szerelmes álom volt!... Mire jók az esküvések? Mit is mondhat így a szó?  Hogyha látlak, hogyha rád nézek, léhaságom áruló…. /- Majd változol...„

- Bella és Pimpinelli kettőse, I. felv. (Lehoczky Éva,  Palcsó Sándor) „- Szép művészet, fütyülök terád, és nem vonz a tudomány! Ez én nékem örömet nem ád, így szól egy Don Juan. Nálam csak az a fő: nem kell más csak a nő!  Hogy minden asszony kapható, nekem ez jelszó! /Könnyű pille mind a nő, lepkeszárnyon libbenő, minden asszony már csak csókra vár és máris boldog ő. Könnyű pille mind a lány, kapható is mindahány, mint a lámpafényre, szállnak rám, így él egy Don Juan!...” 

- Ugyanez a vidám kettős egy másik, korábbi rádiófelvételről is elhangzott ugyanebben a blokkban: (Zentay Anna és Kishegyi Árpád éneklik, némileg módosított dalszöveggel (a refrén változatlan).  Az operett keresztmetszet-felvételének a bemutatója 1958. május 2-án volt a  Kossuth Rádióban,  19.00 -19.50. (Ezen a stúdiófelvételen Orosz Júlia, Zentay Anna, Kishegyi Árpád, Szabó Miklós éneklik a főbb szerepeket.)

 

Lehár Ferenc - Heinz Reichert, Jenbach Béla - Kulinyi Ernő: A cárevics 

- A cárevics dala. I. felv. „Volga-dal” (Simándy József, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel Sebestyén András) – „Kalmár Magda és Simándy József új operettfelvételei: Lehár-dalok" (1979. március 30., Petőfi Rádió 19.10 – 19.26)

 „Egyedül! Újra egyedül! Magam mint mindig! Az ifjúságom elrepült! Az űr magánya vesz körül. Úgy fáj e bús, e zord magány! Aranykalitka ez csupán!  A Volga vizénél őrszem áll. Mint fészkét őrző sas madár. A pusztaságon éj és csend! Nincs holdsugár, se csillag fenn.  Mozdulatlan néma táj. Kozáklegény szíve ó be fáj! Mert a szív az megérzi mit jelent, ha az ember elhagyott, s úgy zokog, így eseng?
/Nézz rám az égből, teremtő Atyám! Úgy vágyom már én is egy szív után! Trónod körül annyi angyal virul! Kérek egyet az én páromul! Trónod körül annyi angyal virul! Küldj le egyet az én páromul."

- Szonja dala, I. felv(Házy Erzsébet km az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  - részletek, 1969  (Házy Erzsébet, Zentay Anna, Udvardy Tibor, Kishegyi Árpád).

„Majd jön egy férfi, ki rám tekint vágyón, majd jön egy férfi, hogy ő legyen párom! Remeg a szívem vágya tüzében, száz mennyország van szeme tükrében! Eljön egy férfi, csak ő lesz a párom! /Nehéz a szívem, szorongó érzés kísér ...remegve kérdem, miért?   …ígér szent muzsikát s a csókról mesél, üdvöt ad majd az ég, elszökhetek már… Öröm vagy bánat, mit küld a sorsod felém?... Akármi vár reám, csókolni vágy a szám… csókra vár sóvár! Majd jön egy férfi, ki rám tekint vágyón, majd jön egy férfi, hogy ő legyen párom! Remeg a szívem vágya tüzében, száz mennyország van szeme tükrében! Majd jön egy férfi, csak ő lesz a párom!”

 - Szonja és a Cárevics szerelmi kettőse, II. felv (Házy Erzsébet és UdvardyTibor )

Cárevics:
Légy enyém és ragyogj felém, drága lány!
Nekem virulj csupán!
Hints derűt, szerte mindenütt
El ne hagyjál,
Napfényem maradjál!

Szonja:
Kérd az ifjú szép életem,
Érted eldobom szívesen!
Messze űzöm a bánatod egy mosolyért!
Nékem ez kincseket ér!

Cárevics:
Légy a mindenem,
Vigasztalóm, szerelmesem,
Az édes üdvöm légy!
Fönn, a mennybe még
Egymásnak szánt minket az ég!

Jöttödre vártam rég!

Szonja:
Gyöngyvirágot hintenék, amerre mégy!
Szívem minden dobbanása csak tiéd!

Együtt:
Légy a mindenem,
Őrangyalom, szerelmesem,
Az édes üdvöm légy!

Cárevics:
Felvidul szívem s lángra gyúl,
S hogyha lát,
Nyíl benne száz virág!
Benne él, száz csodát remél!
Egy szavadtól,
Édes mosolyodtól!

Szonja:
Mint a lágy harang, cseng felém!
Hangod boldogan hallom én!
Bár egy élten át hallanám dallamát,
Boldogabb lenne e szív!

Együtt:
Légy a mindenem,
Őrangyalom, szerelmesem,
Jöttödre vártam rég!

Szonja:
Gyöngyvirágot hintenék, amerre mégy!
Szívem minden dobbanása csak tiéd!

Együtt:
Légy a mindenem,
Őrangyalom, szerelmesem!
Az édes üdvöm légy!
Nékem szánt fönn az ég!
Szerelmem és napom te légy!

- Az előbbi szerelmi kettős még egyszer elhangzott, de  más dalszöveg fordításban Tokody Ilona és Kovács József énekével  (km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Pál Tamás) „Vágyom egy nő után” - Kovács József operettlemeze (részletek, Qualiton, 1985) 

„- Itt maradsz, szép virág, nekem… senki el nem visz már! Két kezed fogni, bűvölet, perzsel a vágy…/ Így még soha mást a szívem senki mást nem kívánt! Te vagy az életem! Másé nem lehetsz, ilyet velem te nem tehetsz! Te vagy a mindenem! - Senki nem élhet a föld kerekén, hogyha megtaláltuk egymást, te meg én! Így még soha mást a szívem senkit nem kívánt! Te vagy életem!/… szívem, itt van ő énnekem, a szívem érted ég! Két szem fénylőn néz, mint a tűz, úgy ég e láng, nékünk sosem elég! - Minden óra csak nékünk cseng, minden lágy harang értünk zeng!… /Így még soha mást a szívem senkit nem kívánt! Te vagy életem!...”

 

Friderika Lehár Ferenc Ludwig Herzer, Fritz Löhner Béla - Harsányi Zsolt  - Szenes Andor: Friderika

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1972. április 3. Kossuth adó, 19.20 - 20.10

A keresztmetszet-rádiófelvételen Andor Éva, Kalmár Magda, Bende Zsolt, Simándy József énekel, km. a  Magyar Rádió és Televízió Énekkara és Szimfonikus Zenekara. Vezényel: Sebestyén András 

- Friderika belépője, I. felv. (Andor Éva)

„Szép napom lesz, érzem már, hát köszöntelek boldog nyár! Szép napsütötte lombos fán egy kis pacsirta szól így rám… Szép napom lesz, érzem már, a bánat és a gond elszáll. A napsugár táncra kél… Mesél a szél, nekem mesél, és annyiféle jót ígér. Szép napom lesz, érzem már, de hol van, aki engem vár? A kis pacsirta elröppent… Ne félj, ne félj! Remélj, remélj! És légy türelmes, angyalkám! Ne félj, ne félj! Remélj, remélj! És légy türelmes, angyalkám!”  

 - Goethe - a költő - „rózsadala”  (Simándy József)

„Elfutott már, mint egy kisnyúl, amelyet üldöz a gyors vadász a zöldellő szép réten át. Ide se néz, ide se lát. Úgy ég bennem a láng! Szólít engem égi dallam, szinte lelkemig elér! Szerelem üzeni halkan, vagy ha szél így zenél. Nem értem én mi bánt, mi fáj, míg a nyár muzsikál! Száz piros rózsa, egy piros száj! Jaj, Istenem! Mi van velem? Az ő kis ajka, az is rózsa, oly szép piros!

/Egyszer volt egy rózsaszál, rózsaszál a réten. Egy legényke arra jár, vágyakozva nézi már, vágyom rád de régen. Rózsa, rózsa rózsaszál, rózsaszál a réten. Rózsa, rózsa rózsaszál, rózsaszál a réten. Jöjj, letörlek,  rózsaszál, rózsaszál a réten. Ám a rózsa büszke már, jól vigyázz, büszke már, menj tovább hát szépen. Rózsa, rózsa rózsaszál, rózsaszál a réten. Rózsa, rózsa rózsaszál, rózsaszál a réten.”

 

- Goethe - a költő - dala  (Kovács József, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Pál Tamás) – „Vágyom egy nő után” - Kovács József operettlemeze (részletek, Qualiton, 1985)

Ó lányka, ó lánykám, imádlak én! Te drága, te drágám, te légy enyém! Tiéd az életem, légy a hű szerelmesem, add a szádat engedelmesen. Én kedvesem, ezer virág int feléd. Szemed lesem, ha rám tekint, szívem még. Madár dalol a fákon fent, a vágy dalol szívemben bent, úgy perzsel a láng, perzsel a vágy! Ó lányka, ó lánykám, imádlak én! Te drága, te drágám, te légy enyém!...”


3827 Búbánat 2020-05-01 22:18:29 [Válasz erre: 3824 Búbánat 2020-04-30 21:10:28]

Lehár Ferenc születésének 150. évfordulója alkalmából a zeneszerző - operettkomponista műveiből szólalnak meg részletek a Dankó Rádió Az a szép című műsorában, csütörtöktől vasárnapig 18.04 és 19.00 óra között.

A mai adásban a Cigányszerelem és a Pacsirta dallamai csendültek fel:

Lehár Ferenc - Alfred Maria Willner, Robert Bodanzky - Gábor Andor: Cigányszerelem

1965-ös hanglemezfelvétel, mely a Qualiton kiadványa volt, LP-n, majd CD-n is kiadták (2004)

Km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Breitner Tamás 

Dragotin, román földbirtokos – Radnai György

Zórika, a lánya és Körösházy Ilona, magyar özvegy – Házy Erzsébet

Ionel Bolesku, földbirtokos és Józsi, cigánylegény – Ilosfalvy Róbert

- Zórika dala, I. felv. (Házy Erzsébet)

Magamban éltem s eljöttél értem,
A szerelemről nem tudtam semmit sem még.
Aludt a szívem, de vártalak híven,
Mert tudtam, hogy eljön az álmom még.

Az erdőnek sírtam el, ha bánatom volt,
A társam a szél, jó barátom a Hold.
És álmodtam ébren sok éjjelen át,
Hol vár majd az ismeretlen boldogság.

És halkan, csak halkan, ne sejtse meg más,
Szép álomba hívott egy bűvös varázs...

Nézz rám, ha szeretsz igazán,
Érted tüzel úgy a szám!
Nézd, csak a tűz, csak a vágy
Lobog szívemen át!
Hidd el, így sohasem vártak rád!
Jöjj, ez a csók a tiéd, ami ajkamon ég,
Boldogabb szív sosem várt rád még!

Jöjj, ez a csók a tiéd, ami ajkamon ég,
Boldogabb szív sosem várt még rád!

- Zórika és Józsi szerelmi kettőse, I. felv. (Házy Erzsébet, Ilosfalvy Róbert)

„- Megnézem mégis… senki nem lát… - Ölelj meg szép szemű lány! - Ki tudja, ki vagy?  És honnan hozott a szél?  A hegedű miről beszél? /- Hosszú kék hegy ormán ott vár egy tünde táj, ott édes nóta csendül, ott még a szív sem fáj.  - Ott teljesül az álom, mely mindig tova tűn. Szép tündérkertbe vágyom, hol nincsen árva szív. - Szép tündérkertbe vágyom, hol nincsen árva szív. - Szerelem vár ott a szívem mélyén… Ó, ne tétovázz, mert múlik a nyár, és hiába mind, ha tél újra vár!…Szerelem vár ott a szívem mélyén …Zórika, boldog légy! …Jöjj a karomba!… Jöjj vélem már, Zórika, a mennybolt a földre száll! Boldogságom várva vár rám, menjünk kéz a kézben már!”

 

- Józsi dala (Gulyás Dénes , a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekarát Nagy Ferenc vezényli) – A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1984. július 9., Petőfi Rádió 20.35 – 22.15

„Egy szép szerelem véget ért! Ez így igaz, Zórikám! Te bíztál bennem, vártál rám, de Józsi csak egy rossz király, elvitt egy kóbor rossz király! Eljöttem a kézfogóra! Bocsássák meg emberek! Eljöttem egy búcsúszóra és örökre elmegyek! De majd a Cserna-parton  a csöndes éj leszállt, hűs   pára hűti arcom és ezüst köd szitál.  Ott várlak, jöjj el vélem, ne hagyj el többé már, és enyém leszel, Zórika, vár a boldogság!”

- Keringő (a Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)

- Ilona és Dragotin csók-kettőse (Horváth Eszter, Palcsó Sándor, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel Bródy Tamás) - Lehár-emlékest a szerző halálának 25. évfordulója alkalmából. Magyar Rádió 6-os stúdiója, 1973. október 29.,Petőfi Rádió

 "- Én tudok egy titkot, receptet, mely ifjúságot ád… - Nos, árulja el végre hát, mitől örök az ifjúság?/- Egy dal kísér, amíg csak élsz, egy dal, ami a szívünk dalol! E dal, míg a világ lesz, el nem hagy, mert benne a szívünk szól. A hangjával boldogít, a vágyról, a csókról mesél. E daltól függ minden…/Addig tart az ifjúság, míg a szívben ég a vágy, míg az ajkad, mint a tűz…csókra ég../ Csókolj! Semmitől se félj! Csók az orvosság…. Csók, te bódító boldogság, gyógyító orvosság, csók, csók, csók!”

- Ilona dala, III. felv. (Pitti Katalin, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András)

Messze a nagy erdő, messze száll a felhő, messze megyek édes rózsám tetőled…/Volt-nincs, fene bánja, volt-nincs, vigye kánya, volt szeretőm mindig, volt elég…” 

 

Lehár Ferenc – Martos Ferenc: Pacsirta

- Juliska belépője (Kincses Veronika, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Oberfrank Géza) - Kincses Veronika és Molnár András új operettfelvételeiből (1982. május 7., Kossuth adó 20.45 – 21.30)

Akkor vagyok boldog, mikor elbolyongok erdő sűrűjében, tarka réten, a rigó dallal vár, öröm az élet, örökös a nyár. Hol a patak mormol, száz kis méh barangol, vadvirágok nőnek, mint a szőnyeg, ragyogó kék fenn az ég, oly gyönyörű,  oly vidám az én tanyám!  /Kis pacsirta víg dalol, ég felé száll… én is, én is szállni vágyom a magasba fenn, hol a kedves kis pacsirta vígan énekel. Leheverek ott puha fűn, nyújtózom jól, úgy hallgatom, úgy figyelem a pacsirtaszót. Kérdem a felhőt, kérdem a szellőt: mikor jön haza ő, mikor lesz az esküvő? Gondol-e reám? A boldog tanyán? Gondol-e reám?  /Akkor vagyok boldog, mikor elbolyongok…”

Keresztmetszet-felvétel: 1978. augusztus 20., Kossuth Rádió 13.10 – 13.50  a  Magyar Rádió új operett-felvételének bemutatója  - Andor Éva, László Margit, Bende Zsolt, Rozsos István énekel, km.  az MRT szimfonikus zenekara, vezényel: Sebestyén András

- Juliska és Sándor kettőse: „Egy dal sóhaj nekem… A szerelem szép remény!  A te szíved csupa szerelem … - Ez a frizurád, kis virág…”

-Török Pál dala, I. felv. (Bende Zsolt, km. a MRT Énekkarának Nőikara)

„Pali, drágám, pattanj lelkem, mondta jó anyám, vajat, mézet hozz, de menten, szóval,szaporán…/Palikám, Palikám, kis barnám, gyere szaporán vissza megint!  Palikám, Palikám, gondolj rám, feléd a leány vágyva tekint. Bajszodon vastagon fénylik a zsír, érted a lány szíve sír, Palikám kis barnám, mért sietsz már…”


3826 Búbánat 2020-05-01 19:07:01

Aktuális

Jean Gilbert: A bíborruhás asszony

Kettős – „Jő a szép idő…. /Május elsején az ember csókra ébred, május elsején új kalandot vár…” (Zentay Anna, Kishegyi Árpád)

"Új felvételeink Gilbert operettjeiből”

Bemutató: 1956. március 23, Kossuth Rádió, 19.10 – 19.52

A dalszöveg Harsányi Zsolt fordítása  


3825 smaragd 2020-05-01 17:47:23 [Válasz erre: 3820 smaragd 2020-04-29 16:56:24]

https://kemenyegon.hu/majusfa-az-elso-radiooperett-bemutatoja-1949-majus-1-85 Blog

„MÁJUSFA” –  AZ ELSŐ RÁDIÓOPERETT BEMUTATÓJA: 1949. MÁJUS 1.

Címlap: Ruttkay Éva a "Májusfa" című rádióoperettben szerepel május 1-én.

Kemény Egon – Mesterházi Lajos – Szász Péter – Romhányi József: „Májusfa”

Előzetes a „Májusfa” című első magyar rádióoperettről:

Kit hallunk? Irodalmi műsorvezető: Balla Katalin

(Rádióélet, részlet,1949., archivum.mtva.hu)

… A rádióhallgató jogosan fintorog: mi köze a grófnő és tiszttartó, az isteni díva és az álruhás báró bonyolultnak látszó ám valójában igen szimpla szerelmi történetéhez? Igaza van: semmi!

A klasszikus operett és vígjáték valóban szórakoztató lehet, de új, mai darabot is akar hallani. … Az operett hősnője 18 éves, kedves, okos, csinos kislány. Itt él közöttünk, nincsenek különleges tulajdonságai, nem él álomvilágban – és sosem merengett még a tengerparton, hacsak a Magyar Tenger partján nem, ahová az üzemi nyaraltatás elvitte. Hősnőnk ugyanis egy pestkörnyéki textilgyár szorgalmas, vidám munkásnője; dolgozik – és énekel, mégpedig az üzemi kultúrcsoport díszelőadásán. Tehetségére felfigyeltek és a kislány otthagyja a gyárat, színésznő lesz.

Hogy ezzel a gyárat, társait, régi életét valóban otthagyja-e, ekörül forog a mese. A választ az egymás után pergő, humorban, zenében bővelkedő jelenetek sora adja meg. Felvonul az operett minden kelléke: szerelem, féltékenység, összeveszés, holdfényes est a Balatonon – de ne féljenek, kedves rádióhallgatók, a megoldás megnyugtató lesz mindenki számára. Kísérlet ez, de kísérletek nélkül nem tudjuk megközelíteni célunkat, hogy valóban vidám szórakoztató mai műsort sugározhassunk. Hogy a kísérlet mennyire sikerült, erre Önöktől várjuk a választ. Hallgassák meg a „Májusfa” című operettünket, május 1-én, este 20.50-kor a Kossuth adón.”

MÁJUSFA

Mesterházi  Lajos, Szász Péter és Romhányi József nagyoperettje.

Zenéjét szerzette: Kemény Egon.

A Fővárosi Operettszínház Zenekarát Majorossy Aladár vezényelte.

Közreműködik a Földényi-kórus.

Rendező: Rácz György.

Szereplők:

Ferrari Violetta, énekhangja: Fábry Edit, Horváth Tivadar, Dékány László, Rátonyi Róbert, Kárpáti Zoltán, Bilicsi Tivadar, Szigeti Jenő, Szakáts Miklós, Pálos György, Kardos Magda, Hlatky Edit, Parragh Éva, Ruttkay Éva, Fehéregyházi Tibor, Baló Elemér, Győző László.(Más helyen levő szereposztás szerint Darvas Iván, Pándy Lajos, Rafael Márta is játszott az operettben.)

Az ünnepi műsort követően azonnal megnyilvánult, hogy rádiótörténeti jelentőségű volt a  „kísérlet”, a rádióhallgatók sokasága telefonált be és azonnali folytatást kért…

Az első magyar rádióoperett, a „Májusfa” nyitott utat a Magyar Rádióban a Rádió Dalszínháza öt évtizedes sikersorozatának: a klasszikus operettfelvételek mellett ezután a magyar szerzők felkérésekre írt, új operettjeiről készültek rádiófelvételek.

Legnagyobb hatással a Májusfa - keringő volt a hallgatóságra és 1949. Szilveszter éjjelére elkészült a második, most már nem „kísérleti”… rádióoperett, Kemény Egon - Szász Péter - Romhányi József: „Talán a csillagok”.

2019-ben, a „Májusfa” bemutatójának 70. évfordulóján és a KEMÉNY EGONRA EMLÉKEZÜNK című emlékhéten, https://kemenyegon.hu/kemeny-egon-50, a Dankó Rádió „Túl az Óperencián” című műsorában Nagy Ibolya felelősszerkesztő– műsorvezető a „Májusfa” sikerét követő „Talán a csillagok” 1949. szilveszteri ikerdarabot is említve tűzte műsorra a rádiófelvételeket:

Balaton – keringő (Májusfa) Gyurkovics Mária

Konty ­– kettős (Talán a csillagok) Gyenes Magda és Rátonyi Róbert

Kirándulók – dala (Talán a csillagok) Bán Klári, Gyenes Magda, Pogány Margit, Mindszenti Ödön, Rátonyi Róbert, Hadics László

A Fővárosi Operettszínház Zenekarát Bródy Tamás vezényelte.

A „Májusfa” emlékét évtizedeken át idézték és szeretettel említették a Rádióújságban és a Magyar Rádió műsoraiban Ruttkay Éva, Rátonyi Róbert, Dr. Rácz György, Tamássy Zdenkó, Kemény Egon, Ruitner Sándor és mások.


3824 Búbánat 2020-04-30 21:10:28

Lehár Ferenc születésének 150. évfordulóját ünnepelte ma a Dankó Rádió Az a szép c. műsora, és a zeneszerzőre emlékezik a műsorvezető, Erdélyi Claudia, akinek szerkesztésében mától vasárnapig az „operett magyar fejedelmének” életműve áll a középpontban.

A zeneszerző világsikerű operettjei közül ma két művének részleteit hallottuk az adásban:

Lehár Ferenc – Victor Léon, Leo Stein – Mérey Adolf: A víg özvegy

- Keringőegyveleg (A Bécsi Johann Strauss Zenekart vezényeli Willi Boskovsky.)

- Daniló és Hanna szerelmi kettőse, III. felv. (Csonka Zsuzsa, Leblanc Győző, km. a Sinfonica Hungarica, vezényel: Benedek Tamás) - Alpha Line Records, 1996, (1 CD) Vágyom egy nő után”  - Operett Világslágerek”  - Csonka Zsuzsa és Leblanc Győző operettfelvételei 

„- Hallgat ajkam, hív e dallam: jöjj, szeress! Minden vágyam, súgom lágyam, Jöjj, szeress!... /- Dalod szívemhez szól, Jól esik, igen jól, a szív csak ver szegény, és arra kér, hogy légy enyém! Némán elhallgat a száj, de mégis minden zengi már:Szeretlek téged én, és vágyom rád!...”

- Grisette-dal, II. felv.  (Oszvald Marika, km. a Debreceni Filharmonikus Zenekar. Vezényel: Kaposi Gergely - „Éljen a magyar! - Operettbál 2000” (Kiadó: Convention Budapest Classic, 2000) – CD

„Este odakinn az utcán, trallalli és trallalla, szép grisettek, csábos fruskák, járnak-kelnek, fel s alá. Trallalli és trallalla, trallalli és trallalla, hipp-hopp, kipp-kopp, hipp-hopp, kipp-kopp, járkálunk csak fel s alá.  …. /Rittantouri tantirette, e voila les belles grisettes, les grisettes de Paris, rittantouri tantiri! Rittantouri tantirette, e voila les belles grisettes, les grisettes de Paris, rittantouri tantiri!....” 

- Vilja-dal, II. felv. (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1962. december 8., Kossuth Rádió 18.55 – 21.27.

„Az otthon hangja visszatér, hadd mondjak el egy szép mesét. Egy tündérlányról szól ekképp: Viljának hívja őt a nép. Élt egyszer egy Vilja, egy tündéri lény, meglátta az erdőn egy ifjú legény. Csak nézte, csak nézte és úgy megörül, hogy lángokat érez a szíve körül. Remegett a lány előtt, csak bámulta a tündérnőt. Sóvárgott. Vágyakozva kérte őt: /Vilja, ó, Vilja, te szép és csodás! Légy az enyém, soha el nem bocsáss! Üdvözítő csókod a sírba temet, néked adom éltemet. Vilja, egy csókod a sírba temet, néked adom éltemet…”

-  Daniló belépője, I. felv.  (Domoszlay Sándor)

Nekem szerelmetes szép hazám, sok bajt, munkát csinál, az ám! Mivel a dolgom sok nagyon, délnél tovább nem alhatom. A hivatalban, óh, egek, egy teljes órát görnyedek, …/Az orfeum, tanyám,  ott békén hagy hazám, tegeznek ott a hölgyek, és csókkal üdvözölnek!  Lolo, Dodo, Zsuzsu! Margo, Clo-Clo, Fru-Fru! A hazaszeretetnél szerelmük többet ér…”  

- Valencienne és Rosillon kettőse, I. felv. (Benedekffy Katalin,  Domoszlay Sándor ) –részlet a Mi muzsikus lelkek c. élő, zenés televíziós  műsor hanganyagából. (2013.)

„- Nos, figyeljen hát, egy lélek sincs már…- Nálam annál boldogabb ember nincs…- Most fontos, hogy pontosan értsen! – Engedje, kérem, egy szót, hogy szóljak! Nem, nem! Ne szóljon erről egy szót sem!  - Titkomat Ön már ismeri jól, de újra kimondom, oly szép…- …nos,végezzünk szépen. – Hát vége?! – Meg kell házasítsam! – Megházasít! Ez képtelenség! A szívem csupán, csupán Tiéd! – Csit! Erről egy árva szót sem halljak itt! /A pajzsom a tiszta erény, mert izgulni nem fogok én…/- A pajzsa a tiszta erény, már éltet a tarka remény!... ”

- Valencienne dala - Grisette-dal, II. felv.  (Benedekffy Katalin) - részlet a Mi muzsikus lelkek c. élő, zenés televíziós műsor hanganyagából (2013.)

- Lehár-dallamok fűzére Honthy Hanna előadásában (Éva és A víg özvegy c. operettekből)

 - Induló (Szlovák Filharmonikus Zenekar, vezényel: Richard  Hayman)

 

Lehár Ferenc - Robert Bodanzky, Alfred Maria Willner - Gábor Andor: Luxemburg grófja

- Sir Basil belépője (Feleki Kamill, km. a  Fővárosi Operettszínház zenekara. Vezényel: Várady László) -1953

„Szívem szeret, valóság ez, nem álom. Szívem szeret, örömmel konstatálom. Szívem szeret, mint aki most húszéves. Szívem szeret, szeretni olyan édes. Szívem szeret, úszom ifjúi tűzben. Csak verseket olvasnék, kötve-fűzve. Szívem szeret, szívem szeret, az ember el se hinné, hogy ilyen lehet. Lehet, lehet…/Vulkán izzó tüze hull rám..."

- Fleury és Basil kettőse, II. felv(Honthy Hanna, Feleki Kamill, km. a  Fővárosi Operettszínház zenekara. Vezényel: Várady László) - 1953

„Nagy arszlán volt a kopasz úr… Polkatáncos, polkatáncos voltam deli legény…”

- Juliette és  Armand Brissard „bohém” kettőse  (Bódy Barbara, Peller Károly, Km.: Pécsi Szimfonietta, vezényel: Silló István) – Peller Károly lemeze – „EZ OPERETT! 2. – KETTECSKÉN”  – CD - (2011)

Egy kis szoba kell, hol szűk is a hely, de elférünk, hat jó emelet, a nap benevet, s mi nem félünk. Nem kérek mást, csak csöppnyi lakást, s te vezesd majd a háztartást.. /Gyerünk,tubicám, se kocsink se lovunk, én s a cicám, mi csak elkocogunk. Friss örömet csak a jó szív ád. Vesszen a pénz, de a csók mi vár…” 

(Holnap 18.04 és 19.00 óra között folytatódik az emlékműsor.)


3823 Búbánat 2020-04-30 10:33:16 [Válasz erre: 3817 Búbánat 2020-04-27 17:53:59]

"Lehár-hét" a Dankó Rádióban - mától vasárnapig 18.04 - 19.00 között,  Erdélyi Claudia műsorvezető szerkesztésében.


3822 Búbánat 2020-04-29 20:46:44 [Válasz erre: 3819 Búbánat 2020-04-28 22:40:15]

Hétfő, kedd, szerda - ezen a három napon Kálmán Imre-melódiák csendültek fel a Dankó Rádió délutáni operettműsorában ("Az a szép")

A mai műsorösszeállíításban hallottuk:

Bevezető zenekari számként ifj. Johann Strauss A bajadér című polkája hangzott el a Bécsi Filharmonikusok előadásában.

Kálmán Imre - Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: A bajadér

A Rádió új felvétele – részletek: 1988. október 27., Petőfi Rádió 19.05 – 19.45 (Huszka Jenő Aranyvirág c. operettjének részletei is)

Km.  MRT Szimfonikus Zenekara és a Magyar Állami Operaház Énekkara. Vezényel: Sebestyén András

-  Radjami dala, I. felv.: „Éj borong a földön, éj és csend… ajkad, mámorító üdvösség!  Gyenge rózsaszálam! Légy a szende párom! Édes szerelemről mesélj! /- Dzsajpur csodakertjén…” (Molnár András)

Radzsami és Odette szerelmi kettőse, II. felv.:  „- Lengő liliom, gingallo… Szólt egy aranyos pillangó, mátkám, jegyesem ő…/Jöjj, várnak a mangófák… Szólj, szép kis angyalom, mondd, mondd, hogy jössz-e már?  Mondd, szeretsz-e hát? - Szeretlek én, forrón, szívből…- Szerelmem, jöjj ide, ülj le hát… /Szebb vagy, mint fenn az ég, mely csillagfényben ég, óh, bajadérom, táncolj még …/ - Éjsötét a szempár, kárhozatban az ég…Bűvös, drága szempár, nézz, csak nézz le rám, sorsom csak te légy!…”  (Zempléni Mária, Molnár András)

Más stúdiófelvételekről szólaltak meg az adásban:

- Odette belépője, I. felv.:Szép primadonna, csodál a világ, színpadi fényben, ha játszani lát…” (Kállay Bori)   

- Marietta és Napoleon vidám kettőse, II. felv.:Aki tudja mi a sikk, mi a módi, rajong az a divatért mi nem ósdi… Jönne velem nagysá’d shimmyt járni? Bizsereg a talpam, nem tud várni, a zenekarban hottentotta tamtam szól....”  (Oszvald Marika és Csere László)

Marietta és Napoleon St. Cloche kettőse: „Egy jó kis bár, hol nóta vár…. Ott élni szép, ott élni jó!… Ott kapta az első csókját a lány.”  (Kalmár Magda és Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara)

 

Kálmán Imre - Julius Brammer, Alfred Grünwald - Harsányi Zsolt – Kardos G. György: Marica grófnő 

A Rádió Dalszínháza bemutatója:1987. december 21., Petőfi Rádió  20.04 – 21.49

Km. az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara. Vezényel: Breitner Tamás

- Péter /Tasziló/ dala, I. felv.:  „Ha a nap lement, minden elpihent…/Mondd meg, hogy imádom a pesti nőket…”  (Gulyás Dénes)

- Liza és Zsupán vidám kettőse: „Mondjuk iksz az úr neve, a lányé ipszilon, egy szép nap szól a lány  /-Én már unom…/- Adieu, babám, elválni kár! De Istenem, miért unja, ha nem muszáj! Elvégre rajtad kívül más is van talán, nem leszek árva ifjúságom hajnalán….”  (Kalmár Magda, Rozsos István)

- Tasziló és Marica kettőse, II. felv.: „Vedd fel a szép ruhát ma, kicsikém!... /Ne szólj, kicsim, ne szólj, csak hallgass, úgy válaszolj! Nézz rám, hogy senki se értse más, ez több mint egy vallomás!...” (Kincses Veronika, Gulyás Dénes)

Más felvételekről:

- Marica belépője, I. felv.: „Húzd, mint régen! Húzzad nékem, gyere ide, vén cigány!.../De jó is lenne, szerelmes lenni, egy édes vágynak utána menni! Nem tudni semmit, semmit, csak szeretni! Mindent, mindent elfeledni, Pajtás, az lenne jó! …”  (Kalocsai Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara. Vezényel: Váradi Katalin - „Operett Primadonna” – hanglemezfelvétel.  Részletek (1998 (?) 

- Tasziló dala, I. felv.:  „Mit tudjátok ti fenn, hogy idekint mi fáj, hej, voltam egyszer én is büszke bálkirály…/Hej cigány, hej cigány, húzd a nótád, százfelé szakadjon a húr!...”  (Dolhai Attila, Km. a Budapesti Operettszínház Zenekara. Vezényel: Makláry László) - „Mi muzsikus lelkek”  (2019. december 14., 1 CD, kiadó: Carnet-csoport)

- Zsupán és Marica kettőse, I. felv.: „Ez nem vicc, ez mámor, az izé, az ámor… /Szép város Kolozsvár, én ott lakom a Szamosnál, jöjj, hát mért haboznál? Angyalkám, gyere már! …”  (Kállay Bori, Maros Gábor, km. a Belvárosi Szimfonikus Zenekar, vezényel: Makláry László) - 1989, Budai Parkszínpad

 

Kálmán Imre: A montmartre-i ibolya – Bevezető zene (MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel:  Breitner Tamás) - Rádió Dalszínháza bemutatója: 1983. január 1., Kossuth rádió 20.30 – 22.00

 


3821 Búbánat 2020-04-29 20:34:39 [Válasz erre: 3819 Búbánat 2020-04-28 22:40:15]

Kapcs. 3819. sorszám

Most látom, hogy a tegnap hallott operettműsor végén leadott szám ismertetésekor nem tüntettem fel a karmester nevét. 

Tehát, Richard Bonynge  (amúgy Joan Sutherland operaénekesnő özvegye)  vezényelte a Szlovák Rádió Szimfonikus Zenekarát: Kálmán Imre: Cigányprímás - keringő („Dorfkinder”) - 2005, Naxos


3820 smaragd 2020-04-29 16:56:24 [Válasz erre: 3816 smaragd 2020-04-27 16:53:06]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Operettslágerek a Dankó Rádióban…

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

1483   smaragd • előzmény1482

 

2018-09-28 17:08:39

Nagy Ibolya a következő műsorrészhez szóló bevezetőjét tegnapelőtt így kezdte:

"Kemény Egon daljátékával, a "Hatvani diákjai"-val megyünk máris tovább, amelynek zenei értéke mellett...." ez a tény minden bizonnyal oka lehet annak, hogy a 2005 - Kemény Egon 100. születésnapja - óta nem sugárzott teljes mű hangfelvételének részleteivel keresztmetszetet nyújt ebből a nagyszerű műből hallgatóságának. 

„Ez volt ugyanis az a szenzációszámba menő rádiódaljáték (1955), ahol Bessenyei Ferenc először énekelte prózai főszerepe mellett a teljes daljátékbeli szerepet és viszont, Simándy József itt vállalt először prózát is, énekes főszerepe mellett.”

Sokan vagyunk, akik ennek az első, ritka rádiós szereposztásnak a történetét már jól ismerjük, mert emlékezünk rá, és még többen lehetnek a hallgatók között, akiknek a kedvéért Nagy Ibolya szerkesztő-műsorvezető felelevenítette...

Kemény Egon - Ignácz Rózsa - Soós László - Ambrózy Ágoston: „Hatvani diákjai”

(1955) Magyar Rádió,  rádiódaljáték

Hatvani professzor – Bessenyei Ferenc, Kerekes Máté – Simándy József, női főszerepben: Petress Zsuzsa, továbbá: Mezey Mária, Tompa Sándor, Hadics László, A Magyar Rádió (64 tagú) Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte, közreműködött a Földényi kórus 40 tagú férfikara. Zenei rendező: Ruitner Sándor Rendező: Molnár Mihály és Szécsi Ferenc

Elhangzott:

Amálka és Hatvani kettőse - Petress Zsuzsa és Bessenyei Ferenc

Jelenet és kettős: Amálka és Kerekes Máté - Petress Zsuzsa és Simándy József, Bessenyei Ferenc

A Debreceni Kollégium diákkórusa - Földényi kórus, férfikar

Bula Lajos, az öreg pedellus dala - Gózon Gyula

Elmira sanzonja -Mezey Mária

Kapocs, debreceni diák dala - Hadics László és a Földényi kórus férfikara

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió

Érdekes volt ma meghallgatni a 2018. szeptember 26-i műsort, még a Hatvani diákjai CD kiadása előtt készült. Az elhangzott műsor az ismertető füzet szerint:

https://kemenyegon.hu/hatvani-diakjai

Amálka és Hatvani kettőse "Megkérdeztem a madártól…" - 04:43 
(Petress Zsuzsa, Bessenyei Ferenc, Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara)

Szerenád, Amálka – Máté kettőse: "Édes lányka, szép Amálka…" - 02:23 
(Petress Zsuzsa, Simándy József, Földényi-férfikar, Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara)

Kántus "Jó dolga van a diáknak…" - 00:25
(Simándy József, Földényi-férfikar)

Bule Lajos dala "Aki felönt a garatra..." - 02:21 
(Gózon Gyula, Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara)

Elmira chansonja Hatvaniról és a debreceni úri dámákról "Elpirult, miért pirult?..." - 04:07 
(Mezei Mária, Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara)

Pálóczi Horváth Ádám hegedűszólója és Kapocs dala "Még azt mondják, nem illik..." - 02:53 
(Ramor Ervin, Hadics László, Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara)


3819 Búbánat 2020-04-28 22:40:15 [Válasz erre: 3818 Búbánat 2020-04-27 22:16:07]

Dankó Rádió Az a szép című műsorában ma is Kálmán Imre-melódiákat hallhattunk:

Kálmán Imre –Fritz Grünbaum, Julius Wilhelm - Harsányi Zsolt – Innocent Vincze Ernő: A cigányprímás
Keresztmetszet
A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1964. augusztus 17., Kossuth Rádió 20.30 - 21.30
Km.: Koltay Valéria, Németh Marika, Ilosfalvy Róbert, Melis György, Kishegyi Árpád, Külkey László, Kovács Péter, valamint az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara, valamint Andor Ilona Gyermekkara. Vezényel: Vincze Ottó

- Rácz Pali dala:Régen néma már a húr, minden rózsa elvirul, hol van a régi bál? Vén cigány, vén cigány! Kár érte, kár!...” (Melis György)

 - Sári dala: „Sohasem hittem volna…/Nádfedelű kicsi falu rózsája idejön a vadidegen országba, kinevetik a takarékos csizmáját, nevetik rokolyáját…” (Koltay Valéria, km. az MRT Énekkarának nőikara)

- Sári és Gaston vidám kettőse: „- Végre átfog a karod, fogj csak át, ha akarod!  Itt az ajakam, jöjjön az a csók, jöjjenek a szók, a szívet ostromlók! …/- Lári-fári, nem kell várni, frissen jó a csók, fürge légy, ha rád fonódnak rózsaszín kacsók! Lopható és kapható, és visszaadható: csókolózni, csókolózni jó, jó, jó!...”  (Koltay Valéria, Külkey László)

 

Kálmán Imre – Leo Stein, Jenbach Béla - Gábor Andor – Romhányi József: Csárdáskirálynő

-  Szilvia és Edvin kettőse: „… Emlékszel még? Jut még eszedbe a múltunk? Szép volt, de szép, minden perc üdvöt kínált.../- Pohár csengett, zene zengett, körös-körül tánc kerengett, oly gyönyörű nóta szólt…” (Fischl Mónika,  Dolhai Attila, km. a Budapesti Operettszínház Zenekara, vezényel: Makláry László) - Dolhai Attila operettlemeze – „Mi muzsikus lelkek”  (2019. december 14., 1 CD, kiadó: Carnet-csoport)

- Tánckeringő (Dunakeszi Szimfonikus Zenekar, vezényel Farkas Pál)

 

A Rádió Dalszínházának a bemutatója: 1968. június 1. Kossuth Rádió 19.20 – 22.00

Km.  Házy Erzsébet, Zentay Anna, Honthy Hanna, Korondy György, Rátonyi Róbert, Palócz László, Feleki Kamill, Nádas Tibor, Csákányi László, az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara, vezényel: Bródy Tamás  -

- Szilvia és Edvin kettőse: „ - A szerelem furcsa jószág, a szerelem egyszer súlyt. Ha kikerült eddig, lám, most rajtam a sor, engem gyújt…/- Egy a szívem, egy a párom, boldogságom tőle várom…”  (Házy Erzsébet, Korondy György)

- Stázi és Edvin kettőse: „- Mióta lesek a csodára trallala, melyért a szív remeg? - Kár arra időt pazarolni trallala, csodák ma nincsenek! …/- Túl az Óperencián boldogok leszünk, túl az Óperencián csókra éhezünk, túl az Óperencián lesz mesés tanyánk, túl az Óperencián fészek vár reánk!…” (Zentay Anna, Korondy György)

   - Bóni és Stázi kettőse: „- Zajt ne üss, kicsi lány, ide süss, amit én szavalok, tiszta dolog…/-Te rongyos élet, bolondos élet, mitől tudsz olyan édes lenni, mint a méz?...” (Zentay Anna, Rátonyi Róbert)

- Bóni dala: „Hányszor mondtam már magamnak, nézd ezt nem szabad! Hagyd a nőket abba már, mért vagy oly szamár?!…/Jaj, cica eszem azt a csöpp kis szád, nélküled még a mennyország is fád. Nem megyek egyedül oda, nem hagylak el, nem én soha!...” (Rátonyi Róbert)

-  Kerekes Ferkó és Bóni kettőse: „- Bűnösök vagyunk mi, mert éjszakázgatunk mi, nem vonz bennünket tízkor még az ágy… /- A lyányok, a lyányok a lyányok angyalok, a férfiakkal csak komédiáznak…” (Palócz László, Rátonyi Róbert, km. az MRT Énekkarának férfikara)

 

A Szlovák Rádió Szimfonikus Zenekara a Cigányprímás keringőjét játssza („Dorfkinder”)


3818 Búbánat 2020-04-27 22:16:07

A Dankó Rádió Az a szép című műsorában – hat és hét óra között - Kálmán Imre melódiáiból kaptunk egy összeállítást:

Kálmán Imre - Bakonyi Károly–Gábor Andor: Tatárjárás

Nyitány 

Raffay Erzsi és Svéd Sándor felvételéről: „- Óh, holdas este! Miért vagy szívem veszte! Óh, holdas est… Tebenned éltem, tebenned reméltem…Te voltál lelkemnek ringató zenéje … /Ne mondd, hogy a szíved már halott…” (Km. a Magyar Állami Operaház Zenekara – 1955. ) – megjegyzem, ez a kettős egy másik Kálmán Imre operettből - a „Kis király” – való, de az idők folyamán a ”Tatárjárás” részévé vált.

Treszka dala a „csókos Juliskáról”:  „- A kis Julis csak azt kívánja tudni módfelett: belül egy nagy huszárkaszárnya, jaj, milyen lehet?…/Adj egy édes csókot drága kis babám! Így kívánja ezt a huszár reglama…” (Zentay Anna és a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Pécsi József) -1959

Treszka dala: „Sárgarépa, citronád, megjöttek a katonák, sej, haj, a katonák…./Hajrá, előre, a sík mezőre, rohamra rajta, rajta, rajta…” (Zentay Anna és az MRT Énekkara, vezényel: Vincze Ottó) - 1967. szeptember 3., Kossuth Rádió 14.22- )

 

Kálmán Imre  Rudolf Schanzerr, dr. Ernst Wellisch – Szenes Andor: Az ördöglovas

Palotás, II. felv.

Sándor Móric dala, II. felv.: „Suhan az éj, elkerül az álom…../Ma Önről álmodtam megint, bocsánat, asszonyom…” (Ilosfalvy Róbert, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel Bolberitz Tamás- Ilosfalvy Róbert új felvételei (részletek, 1982)

Sándor Móric dala, I. felv.: „Egy kislányért a szívem úgy fáj, valakit, valamit de nagyon vár.  Egy kislánynak a szeme oly kék, ragyogó, lobogó, gyönyörű szép.  Egy kislányért a szívem fáj, mikor lesz a kislány az enyém már…” .(Dolhai Attila, km.  a Budapesti Operettszínház Zenekara, vezényel: Makláry László) – „Mi muzsikus lelkek”   Dolhai Attila önálló lemezéről  (2019. december 14., 1 CD, kiadó: Carnet-csoport)

 

Kálmán Imre – Paul Knepler - Herczeg Géza  Dalos László: Joséphine császárné

Rádió Dalszínháza bemutatója – az operett keresztmetszet: 1982. október 24. , Kossuth rádió, 12.50 – 13.50

Közreműködik a Magyar Rádió  és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás

- Joséphine dala: „… Bűvös szép vidék… lent a tenger. Úgy zúg a hullám! … Nincsen ottan tél, a béke szigetén. Messze, szép vidék. / A szívem vágytól hajszolva ég, szeretnék most is ott élni még! … Perzsel az ég csókok szigetén…” (Kalmár Magda, km. az MRT Énekkara) 

Napóleon dala: „Én írok neked, drágám, mily szomorúság szállt rám.  Most nem tudod, hogy bármit kérsz, megtenném érted én!  Nem vagy az enyém szép éjfekete asszony, de itt a,képed  mindig velem, mert szomjazom a szád, szép éjfekete asszony, a szívem fáj, szerelmesem!  Nem vagy az enyém szép éjfekete asszony, de soha másra nem nézek már!  Szenvedek a vágytól, miért vagy olyan távol? A szívem ide visszavár! …Az élet nélküled mit ér, nekem oly rég csak te vagy a fény, a fény….” (Korondy György

- Induló-dal„Ki győzött, az vezet ismét, fel újra, új csatába küld, a harcos tudja a tisztét, ha új támadásra zeng a kürt! Nem hátrál, csak az ki gyáva, a zászló alatt előre hát! ….Szent esküt tegyünk mind egy szálig, hogy küzdünk, ha kell mindhalálig! … ” (Ötvös Csaba, Fülöp Attila és az MRT Énekkarának férfikara)

Kálmán Imre: A cigányprímás – keringőegyveleg (Bécsi Johann Strauss Zenekar, vezényel: Willi Boskovsky)


3817 Búbánat 2020-04-27 17:53:59

https://mediaklikk.hu/danko-radio/cikk/2020/04/27/150-eve-szuletett-lehar-ferenc/

150 éve április 30-án született Lehár Ferenc zeneszerző, operettkomponista, karmester, akire több napon is emlékezünk a Dankó Rádióban. “Az a szép” c. műsorunkban csütörtöktől vasárnapig bemutatjuk Lehár Ferenc munkásságát a legszebb Lehár-dallamok ölelésében. A zeneszerző pályája átívelt a 19.századból a 20-ik századba, nevéhez fűződik az operett, később pedig a filmzene új műfajainak számos nagy népszerűségnek örvendő darabja (pl. A víg özvegy, Luxemburg grófja, A mosoly országa).
Tartsanak velünk 18 óra négy perctől és csütörtöktől vasárnapig hallgassák a legszebb Lehár-dallamokat.


3816 smaragd 2020-04-27 16:53:06 [Válasz erre: 3811 smaragd 2020-04-24 18:17:42]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/cikk/2018/09/23/tul-az-operencian-hegedus-valerral-39-het/

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


3815 Búbánat 2020-04-27 15:08:55 [Válasz erre: 3814 Búbánat 2020-04-26 22:09:28]

Kapcs. 3814. sorszám

Pontosítás

Tegnap a Dankó Rádióban részletek hangzottak el Huszka Jenő - Martos Ferenc Aranyvirág című operettjéből.

A Rádió Dalszínházának a felvétele nem 1953-ban, hanem 1957-ben készült

A közreműködő "Szekeres-kórus"  pontosabb és helyes neve: Budapesti Madrigálkórus, melynek - 1957-ben - alapítója Szekeres Ferenc (Murakeresztúr, 1927 – Budapest, 2009. augusztus 30.)  karnagy. 

Kérdés még, hogy a Magyar Állami Hangversenyzenekar karmestereként feltüntetett VINCZE OTTÓ  vagy BÁNFALVY MIKLÓS vezényelt-e, mert a korabeli rádióújságban mindkét név előfordul, ugyanakkor az énekművészek ugyanazok: Petress Zsuzsa, Lehoczky Éva és Palócz László. (És hol Szekeres-kórus, hol Budapesti Madrigálkórus szerepel közreműködöként.)

Megjegyzem az "Aranyvirág"  operettből  korábban is készült stúdiófelvétel a rádióban - más daljátékok részleteivel együtt egy adásidőpont:  1952. december 7., Kossuth Rádió, 14.00 – 15.00 -  énekel Gyurkovics Mária és  Svéd Sándor, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Földényi-kórus, vezényel: Polgár Tibor.


3814 Búbánat 2020-04-26 22:09:28 [Válasz erre: 3813 Búbánat 2020-04-25 20:41:54]

Huszka Jenő születésének 145 évfordulóján 1875. április 24-én született és 60 évvel ezelőtt halt, 1960. február 2-án 

meg a Dankó Rádióban az elmúlt három nap a hírneves komponista operettjeiből és daljátékaiból szólaltak meg

 szép részletek Erdélyi Claudia műsorvezető szerkesztésében („Az a szép” műsorában.)

Méltó megemlékezés volt a magyar klasszikus operett „atyjára”, megteremtőjére!

A mai befejező adásban Huszka melódiái közül az alábbi dalok csendültek fel.

 

Huszka Jenő – Martos Ferenc: Aranyvirág

  • Nyitány (km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Vincze Ottó) – 1953
  • Beppó és Aranyvirág kettőse, I. felv.:  „- Az én szeretőm haja ében, a nap maga ég a szemében, csupa tűz, csupa

vér, csupa vér!...  /Kék tenger partjain arany füzérben, sugárzó nappalon, ezüstös éjen, csak rája gondolok, más

semmi gondom, csak rája gondolok, más semmi gondom. Hej, egy nápolyi leány, egy nápolyi leány az

én galambom…”  (Petress Zsuzsa, Palócz László, km. a Szekeres-kórus)  – 1953

  • Az I. felvonás fináléja:  „Az ajkam vár és szemem ragyog, Nápolynak gyöngye az én vagyok. Aranyvirág az én

nevem, s Beppóm, az én hű szerelmesem…” (Lehoczky Éva, km. a Szekeres-kórus és a Magyar Állami

Hangversenyzenekar, vezényel: Vincze Ottó) – 1953

  •  Aranyvirág dala a szívről, III. felv.: „Élt egyszer egy kicsiny leányka… /Már pompázik a kicsi lány, de szomorú már,

halovány, a sóhaja messzire szól… Nappalon és éjen át, csak bánattal kóvályog át… a sóhaja oly messzire szól…”

(Petress Zsuzsa,  km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Vincze Ottó) – 19531

  • Ellen dala: „Szívembe zárva, hajóra várni…” (Lehoczky Éva, km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar,

vezényel: Vincze Ottó) – 1953

  • Barcarola – zümmögő kórus dal: Milyen édes nápolyi szellő, elviszi majd a csókjaidat…” (Km. a Szekeres-kórus

és a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Vincze Ottó) – 1953

  • Induló – Aranyvirág dala: „Csodavilágból jöttem én, csuhaj!...Bár meg sem állunk, járunk, járunk, még sincsen

illő párunk…./ Szállj, nóta szállj!...” (Petress Zsuzsa és a Szekeres Kórus, valamint a Magyar Állami

Hangversenyzenekar, vezényel: Vincze Ottó) – 1953

  • Aranyvirág és Beppó kettőse:- A szívem néked örökös rabja lett, hát vedd szívesen karikagyűrűmet!  Már bármi

történjék az ég alatt, a szívem hozzád mindig hű marad. /- A szívem néked örökös rabja lett, hát add szívesen

karikagyűrűdet!  Már bármi történjék az ég alatt, a szívem hozzád hű marad./- S ha messze mennék, hol a nap hevül?

 /- Én akkor is követlek mindenütt! /- Az Isten engem de nagyon szeret, hogy nékem adott tégedet! ..

 Ragyog a napfény, kék az ég, mosolygom, nem volt sose még, nékünk kinyílt minden virág, teli van dallal a világ!

/- Illatos ciprusok tövén, akkor az első csókod ért, azóta szívem úgy dobog, örökké csak reád gondolok!  Ragyog

a napfény, kék az ég, mosolygom, nem volt sose még, nékünk kinyílt minden virág, teli van dallal a világ! /- Illatos

ciprusok tövén, akkor az első csókod ért, azóta szívem úgy dobog, örökké csak reád gondolok!”  (Farkas Katalin és

 Póka Balázs, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - részletek, 1988. október 27.,

Petőfi Rádió 19.05 – 19.45

  • Beppó és Aranyvirág kettőse:  "... Sok legény bolondul csókom után! /- … nincsen párja,csak arra vár,

csábító szemed szivárvány… Fürge tánc hogyha járja nincsen földön néki párja, sok legény él hal érte, ily bolondul

csókja után!... Simogatni, hízelegni tudnak jól, ezért a csók, ámde jobban, lángolóbban izgat ajkadon a csók… de lépre

 nem megy a csábító a kis hamis után….”  (Farkas Katalin és Póka Balázs, km. az MRT Szimfonikus Zenekara és

 a Magyar Állami Operaház Énekkara, vezényel: Sebestyén András) - részletek, 1988. október 27.,  Petőfi Rádió

 19.05 – 19.45

  • Dal: „Kibontva szárnyunk, hajóra szálltunk…” (Ötvös Csilla, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar,

vezényel: Behár György) - 1979. február 24; Petőfi rádió 21.20-22.00; Hungaroton kiadványon is

 

Huszka Jenő – Kristóf Károly: Szép Juhászné

  • Kirisztina dala:  "Hűvös a kút vize, hűvösebb a lány szíve, hogyha benne megbúvik a búbánat…

…/ csípje a kánya….félre a búval, mert csattan a csók…/Magyar lánynak magyar legény a babája, mert a szíve,

mert a lelke azt kívánja. Félre a búval, mert csattan a csók! Magyar lánynak a világon nincsen párja…" (Nagy Ibolya)

  • Krisztina és Rudi vidám kettőse: „Szerelmi vallomásom nélkül, keveset ér a legszebb tánc, hallgasd meg

 szívrepesve, hajnalban, délben, este…/ Dibegő-dobogó szívedet kérem, hogy az enyém is beleférjen,

libegő-lebegő hajadat érzem, és ettől máris forr a vérem, szaporán, tubicám, soká ne várj, az idő sürgető…”

(Petress Zsuzsa, Rátonyi Róbert)

 

Huszka Jenő – Szilágyi László: Erzsébet

  • Stefi és Flórián kettőse, II. felv. : „Szüret előtt, már nincs elég időnk…./ - Délibábos Hortobágyon egy kis kurta kocsma van, s mert a

jó bort úgy imádom, hát ott érzem jól magam! Kereshet engem a családom, sohasem ér véget a  dínom-dánom. Délibábos Hortobágyon

Péter-Pálig húzatom!...” (Szász Kati, Csere László, km. az Interoperett zenekara) 

 

Huszka Jenő – Jókai Mór ("Politikai divatok" regénye nyomán) - Háy Gyula - Fischer Sándor: Szabadság, szerelem

A daljáték keresztmetszet-felvételének a rádió-bemutatója: 1955. június 25, Kossuth Rádió, 18.20 – 19.00

A felvételen közreműködik: Petress Zsuzsa, Zentay Anna, Jámbor László, Kishegyi Árpád, Csákányi László,

a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, a Földényi-kórus Férfikara. Vezényel: Várady László

  • Judit dala: „Párja után száll a madár…”  (Petress Zsuzsa)
  •  Erzsók és Andris kettőse: Csók csak kettesben jó, másra nem tartozó…./- Csókról nyilvánvaló,

jobb, ha nem látható, és az ki érzi, közben nem nézi, mert így jó, jó!...”  (Zentay Anna, Kishegyi Árpád)

  • Judit és Béla szerelmi kettőse:  „…- Ó, csakhogy hazaértem, boldog ez a nap, hogy csókra idenyújtod ajakad!... 

/- Áldom az ég urát, hogy nékem adott ma téged! Jó volt így várni rád, most érzem, mily szép az élet!...”

 (Petress Zsuzsa, Jámbor László)

  •  Palotás - a II. felvonás nyitótánca  (km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Várady László)

3813 Búbánat 2020-04-25 20:41:54 [Válasz erre: 3812 Búbánat 2020-04-24 22:57:37]

A tegnap megkezdett Huszka-emlékműsor folytatása:

A Dankó Rádióban a műsorvezető, Erdélyi Claudia emlékezik  Huszka Jenőre, és művei közül ma a Lili bárónő és a Mária főhadnagy című operettekből szerkesztett be részleteket a ma délutáni Az a szép című műsorában.

Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő

- Nyitány

- Cigaretta-keringő, Illésházy gróf és Clarisse kettőse, I. felv.: „Engedje meg, hogy úgy, mint régen, tűzzel kínáljam, szép babám.../Valamikor hajdanán, ködös októberi délután finom cigarettel vártam önre én…/Egy kis cigaretta, valódi, finom, oly illatos, enyhe, mint rózsaszirom…” (Benedekffy Katalin, Nyári Zoltán, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János)  -  Az MTVA – Dankó Rádió közös produkciója volt: a Magyar Rádió 6-os stúdiójában 2014  decemberében harminckét népszerű operettrészletet vettek fel Huszka műveiből!  Az új stúdiófelvételt tematikusan,  részletekben mutatta be a Dankó Rádió „Túl az Óperencián” operettműsora: először Huszka Jenő születésének 140. és halála 55. évfordulóján, 2015 áprilisában  került adásba.

- Lili dala: „Mi kell a férfiaknak, nem lány, de asszony ajkak.../Csók nem is igaz, tán, ha nem tüzes asszonyi ajk, amely adja...”  

 - Illésházy Agatha és Illésházy Krisztina grófnők komika-kettőse: „… Szegény kis grófnők, icipici szíve úgy fáj..”  (Csombor Teréz, Réti Erika)

- Lili dala: „Bíborban ég az alkonyég, lángok lobognak ott fönn a mennyben…/ Egy férfi képe van a szívem közepébe', szívemnek éjében fénylő sugár…”       (Fischl Mónika, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János)  -  Az MTVA – Dankó Rádió közös produkciója volt: a Magyar Rádió 6-os stúdiójában 2014  decemberében harminckét népszerű operettrészletet vettek fel Huszka műveiből!  Az új stúdiófelvételt tematikusan,  részletekben mutatta be a Dankó Rádió „Túl az Óperencián” operettműsora: először Huszka Jenő születésének 140. és halála 55. évfordulóján, 2015 áprilisában  került adásba.

- Berta, Frédi és Malomszegi vidám hármasa: „Ha a lány takaros” (Hűvösvölgyi Ildikó, Rozsos István,  Melis György, km. az MRT Szimfonikus zenekara, vezényel: Sebestyén András) – Rádió Dalszínháza bemutatója: 1983. október 10., Petőfi Rádió, 20.35 - 22.30

- Tudom én nagyon is, hogy a mája hamis, tudom én hogy az úrnak mi a gondja. Aki úgy tudom én, fiatal meg a vén, valamennyi a szoknya bolondja /- Na de mért is menekül? Nem eszem meg mindenestül! Csak a karcsú derekát ölelem legfeljebb át! /- Ha a lány takaros, jön a csók hamarost, kikönyörgi a férfi a hitvány. Tudom ám ezután tovalejt szaporán a világba ám, s keresheti a lány!/ - Csókod kéne már te csúnya, csókot öreg úr se unja!  Adj keveset, de szerelmeteset, csuda édeset, kellemeteset. /- Kedves kicsikém ne féljen, egy két ölelés nem szégyen.  Hunyja be szemét szépen, s a többit bízza rám! /- Félni csacsiság előre, attól kap a lány erőre, ha kap egy puszit tőlem, galambocskám!...

- Radagan - tánckettős: „- Idenézzen, kérem, szívesen…” (Zentay Anna, Kishegyi Árpád, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor) részletek, 1953, Kossuth Rádió 

- llésházy gróf és Lili szerelmi kettőse, II. felv.: „- Bocsássa meg, ha reszkető kezemmel megérintém hófehér kezét! Bocsássa meg, ha bús tekintetemmel úgy esengem éltető derült tekintetét! …/- A szeme ég, a szava éget! Elég, ah elég, mert még elégek!..../- Szellő szárnyán szállj velem, repülj velem! Erdők mély vadonán kószáljunk szerelmesen! Dús fű selyme legyen nászágyunk, és senki ne tudja, ne sejtse, hol járunk(Gencsy Sári és Szabó Miklós,  km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor) részletek, 1953, Kossuth Rádió 

 

Huszka Jenő – Szilágyi László: Mária főhadnagy

- Palotás - koncertfelvétel

- Bálint dala: „Nagy árat kér a sors a boldogságért, megfizetünk mindenért, minden pillanatért. Egy kék szempárért és egy csókos szájért, jaj de sokat szenvedünk, mikor zokog a szívünk…”  (Berkes János,  km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György) - 1979. február 24., Petőfi rádió 21.20-22.00; Hungaroton kiadványon is 

- Tóbiás és Panni vidám kettőse: „- É n vagyok itt a szabó, de nyakamba te varrod most magad /- Bármilyen rémes, de férj leszel édes, ha törik, ha szakad. /- Ez megzavar. /- Valljál hamar, hódítsál meg a daloddal. / - Én teve- én teve- én teveled oly vígan élek, ezért mint hülye, mint hű jegyesed elvennélek…”  (Galambos Erzsi, Németh Sándor, km. a MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György) - 1979. február 24., Petőfi rádió 21.20-22.00; Hungaroton kiadványon is 

- Mária és Bálint kettőse: - Szeretem! vagy mondjuk így: ich liebe dich! A kisasszony Wunderlich! Szép és csodás! /- Szeretem!, a szívvel nem jó játszani, mert meg fog ártani e vallomás! /- Szabad-e remélnem, hogy egyszer megsajnál? Úgy kellene nékem egy kis reménysugár… Hisz amit a szívem érez, míg kezéhez érek én, Az többet mond, mint minden költemény!...” (Geszthy Veronika és Boncsér Gergely, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János)  -  Az MTVA – Dankó Rádió közös produkciója volt: a Magyar Rádió 6-os stúdiójában 2014  decemberében harminckét népszerű operettrészletet vettek fel Huszka műveiből!  Az új stúdiófelvételt tematikusan,  részletekben mutatta be a Dankó Rádió „Túl az Óperencián” operettműsora: először Huszka Jenő születésének 140. és halála 55. évfordulóján, 2015 áprilisában  került adásba.

- Antónia sanzonja: „Csacsi minden férfi, semelyik se érti, mit akarunk tőle, és mi a bajunk? Csípje meg a vércse, hogyan is értse, hisz magunk sem tudjuk, hogy mit akarunk…/ Jól figyelj e szóra: egy csak a fontos: a trallala, trallala! Mikor üt az óra, kell néha egy kicsi trallala…” (Kalocsai Zsuzsa, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel: Váradi Katalin) -  „Operett Primadonna” – lemezfelvétel, részletek, 1998 (?)   

- Panni, Tóbiás és Biccentő vidám hármasa.:”Tisztelt strázsamester, csodálkozom kegyeden…/Ladilom, a babámnak megírom…”  (Kékkovács Mara, Kerényi Miklós Máté, Peller Károly, ,  km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) -  Az MTVA – Dankó Rádió közös produkciója volt: a Magyar Rádió 6-os stúdiójában 2014  decemberében harminckét népszerű operettrészletet vettek fel Huszka műveiből!  Az új stúdiófelvételt tematikusan,  részletekben mutatta be a Dankó Rádió „Túl az Óperencián” operettműsora: először Huszka Jenő születésének 140. és halála 55. évfordulóján, 2015 áprilisában  került adásba.

Huszka Jenő – Háy Gyula – Fischer Sándor: Szabadság, szerelem  -  Nyitány  (km a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Várady László)  a Rádió Dalszínháza bemutatója1955. június 25, Kossuth Rádió, 18.20 – 19.00. keresztmetszet

A pénteki és mai Huszka emlékadások után még holnap is a nagy magyar operettkomponistára emlékezve, műveiből fogunk zenéket hallani a Dankó Rádió délutáni operettműsorában.


3812 Búbánat 2020-04-24 22:57:37

Ma 145 éve született Huszka Jenő zeneszerző!

(Szeged, 1875. április 24. – Budapest, 1960. február 2.)

Huszka Jenő, aki megdöntötte a bécsi operett kizárólagos uralmát

Huszka Jenő zeneszerző, a magyar operett egyik megteremtője otthonában munka közben 1954. december 14-én (Fotó: MTI Zinner Erzsébet) 

A Dankó Rádióban a műsorvezető, Erdélyi Claudia emlékezett  Huszka Jenőre, és művei közül a Bob hercegből, a Gül Babából és a Szabadság, szerelem-ből szerkesztett be részleteket a ma délutáni Az a szép című műsorában.

Huszka Jenő - Bakonyi Károly - Martos Ferenc: Bob herceg

A Rádió Dalszínházának a bemutatója: 1965. április 18., Kossuth adó, 20.20 – 22.00

- Annie dala (Németh Marika, km. az MRT Énekkarának nőikara )

Jaj, de jó, ha egy lány szerelmes!.Jaj, de jó és mégis jaj de fáj!..../Jaj, cipicupi, cup-cup, cuppant a csók… /Ennyi volt a vallomás, férfiszív egy dobbanás, jaj ,meg ne tudja senki más!”

-  Plumpudding, Gipsy és Pickwick hármasa (Palcsó Sándor, Kishegyi Árpád,  Külkey László)

 „- Most először járok erre, meg kell hagyni, szép kis hely! - Én nekem most el kell mennem, légy szíves és képviselj! - Nincsen nálam citera, hát légy szíves, ne citerázz!... /- Jaj, jaj, mi lehet az illem itt a fényes udvarnál? Jaj, jaj, fejemen a hajszál félelmemben égnek áll! Földig görnyed itt az ember, jobbra-balra bókol ám. Aztán kiegyenesedve búcsút int és fittyet hány.... ”

- A II. felvonás fináléja (Ágai Karola, Németh Marika, Ilosfalvy Róbert, Palcsó Sándor, Kishegyi Árpád, Külkey László, Várhelyi Endre, Bende Zsolt, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András)

Tom, varga – Várhelyi Endre (Makláry Zoltán)
Annie, a lánya – Németh Marika
A királynő – Sulyok Mária
György herceg, a fia (Bob) – Ilosfalvy Róbert (Körmendy János)
Viktória hercegnő – Ágai Karola
Pomponius, udvarmester – Palócz László
Lord Lancaster, gárdakapitány – Bende Zsolt
Plumpudding, borbély – Palcsó Sándor
Gipsy, pék – Kishegyi Árpád
Pickwick, kocsmáros – Külkey László

Bob: - Halld hát borbély! Mondj le a lányról, sose lesz a párod más szerető!

Plumpudding- Mert elcsavarta a fejét, Bob úrfi, ez a csibész… a ház vagy a lány, egyik az enyém!  Nem engedek én!  Hát elveszem én!

Bob: - Szólj, Tom apó!

Tom apó: - Így szól a törvény, tartozom én: a ház vagy a lány. Csak egyik enyém. 

Bob: - Nos, hadd döntsek most én ebben a perben!... Egy ódon ház a Bowie streeten, egy ifjú lány a gyermeked, akárhogy szóljon ez az ósdi törvény, ily alku tárgya nem lehet! Vigye az ördög a PlumpuddingtTom, vidd el házadat! Ifjú lányod tiszta szívét megvédem én! Legyen szavam!.../

Annie: - .... a szép ősi fészektől nem szeretnék elválni!

Bob Plumpuddinghoz: - Nahát, utadra!

Plumpudding: - Jól van, odébb állok, de jaj, annak, akit ma megberetválok!

Viktória hercegnő: - Megállj! Bocsánat, hogy szólni merek, amíg el nem mennek az emberek.

Bob: - Mit kíván, hercegnő?

Viktória hercegnő: - Ez furcsa ítélet herceg úr, nem önre vall e felfogás… ez a döntés majdnem törvénykezés! 

Bob: - Csakis a jog vezetett, semmi más!

Viktória hercegnő: Egy ódon törvényt, ősi szokást, nem tör meg egy herceg, kivált nem ön! De azt suttogják: ön nem is ön! 

Bob: - Elég a szó, köszönöm!

Viktória hercegnő: - Azt suttogják, meglátni vakon, hogy fenségedre hasonlít nagyon. Itt ily eset nem volt soha még! 

Bob:  - Elég a szó! Mondom, elég!... Ki hallott még ily dőreséget! Bob úrfit én nem ismerem! Ha mégis volna hozzám ily hasonló, hozzák elém, megbüntetem! Majd én kimondom rá a börtönt, de addig minden szóbeszéd! Mindenki hallja, ezennel döntök: borbély, a lány legyen tiéd! …- Pomponius! Megbízlak téged, hogy nagyudvari dísszel kísérd templomba a néped!. Majd hívj, ha zúg a harang, hogy a templom kapuja megnyílt a nászmenet előtt!

Pomponius: - Értem fenséges úr.

Plumpudding: - Gyerünk, gyerünk, gyerünk az esküvőre!...

Annie, apjához: - Bocsáss meg! /Plumpuddinghoz: Gyűlöllek! /

Tom apó: - Fura egy ügy! Semmit sem értek. Fura egy ügy! Semmit sem értek.

Annie Bobhoz:...

Bob Annie-hoz: - …az első édes szerelmes csókot  feledni fogja könnyedén! Plumpudding: - Gyerünk, gyerünk, gyerünk az esküvőre!

Bob: - Egy ódon törvényt, ősi szokást, nem szeghet meg egy herceg sohasem! De más is tartsa meg kereken, mert hogyha nem, a fejét vetetem! Ezt jól jegyezze meg! /- Magasra tartom fényes kardom, hadd lássa hát a nagyvilág!  Igazra, jóra szánom kardom, a rosszat ősi, hősi kardom legyőzi majd, amerre jár!  Diadalmon, győzelmen át kivívja  majd az igazát és karba kapja majd  régi zászlaját!  Lesz gárda! Lesz gárda, mely én velem vívja ki majd igazát! E gárda, e gárda, meghal, de megadni nem adja meg magát! 

Kórus: - A gárda! A gárda, viharsebesen tör az ellenen át! A gárda! A gárda, meghal, de megadni nem adja meg magát! Hurrá!!! Hurrá!!!”

(Külön nem jeleztem: minden énekszólót követően a kórus is énekel.)

 

Más ének-zenei felvételek bejátszásai voltak:

- Nyitány (Honvédelmi Minisztérium Központi  Fúvószenekara játszik, vezényel Jávor Zoltán

„-  Annie és Bob kettőse /Szerenád/

Úgy megszerettem ezt a kicsi, ómódi házat …./Érted eped a szívem, téged hív a gitárom… Jöjj ide keblemre, jöjj ide kicsi párom!...”  (Fischl Mónika, Boncsér Gergely, km. a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) - Az MTVA – Dankó Rádió közös produkciója volt: a Magyar Rádió 6-os stúdiójában 2014  decemberében harminckét népszerű operettrészletet vettek fel Huszka műveiből!  Az új stúdiófelvételt tematikusan,  részletekben mutatta be a Dankó Rádió „Túl az Óperencián” operettműsora: először Huszka Jenő születésének 140. és halála 55. évfordulóján, 2015 áprilisában  került adásba.

 - Bob belépője (Berkes János, km. a Debreceni Filharmonikus Zenekar. Vezényel: Kaposi Gergely) -  CD, Convention Budapest Classic, 2000 Kiadó

Londonban, hej, van számos utca, és minden utcán több sarok. És minden sarkon vannak házak, és minden házon ablakok. De mind egész nagy Albionban nincs több oly ablak, mint ahonnan  a legszebb rózsaszál virít, a legszebb rózsaszál virít...”

- Pomponius dala - "A holló legendája" (Melis György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - Melis György operettdalokat énekel, új felvételről (1980. november 3., Kossuth Rádió 20.31 – 20.50) 

„Volt egyszer egy fehér galamb, ragyogott a tollazatja. Csókos csőrét szép királylány ölelgette, csókolgatta. Egyszer aztán a madárka szárnyat bontott és tova szállt. Szép királylány várta, várta, fönn a várba, fönn a várba, és nagy búsan sírdogált. /Szép tavaszra, nyárra, őszre, szép galambom, visszajössz-e? Mint te, oly szép, mint te, oly jó, nincsen hozzád más hasonló! Más hasonló!...”

 

Huszka Jenő - Martos Ferenc: Gül Baba

- Leila és Gábor diák szerelmi kettőse, II. felv. (Farkas Katalin, Gulyás Dénes, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) - részletek, Qualiton, 1986 

Ha volnék egy énekes madárka, tehozzád szólna mindegyik dalom…./Szép égi virágom, jó sorsomat áldom…/Jer, vélem, édes, szökjünk el innen…”

-  Gábor diák bordala, I. felv. (Gulyás Dénes, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) - részletek, Qualiton, 1986 

A kulacsom kotyogós, kotyogós, hej, a gégém, iszamlós, csuszamlós, járásom  kopogós, kopogós, ha cifrázom ropogós, ropogós… / Borban az igazság, borban a vigasz, borban hadd felejtsünk, borban a tavasz…” 

- Mujkó dala, II. felv. (Gáti István, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) - részletek, Qualiton, 1986 

 „Darumadár fenn az égen hazafelé szálldogál, vándorbottal a kezében cigánylegény meg-megáll. Repülj madár, ha lehet, vidd el ezt a levelet. Mondd meg az én galambomnak, ne sirasson, felejtsen el engemet…”

- Gábor diák dala, I. felv. (Balczó Péter, km. a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) - Az MTVA - Dankó Rádió közös produkciója volt: a Magyar Rádió 6-os stúdiójában 2014  decemberében harminckét népszerű operettrészletet vettek fel Huszka műveiből!  Az új stúdiófelvételt tematikusan,  részletekben mutatta be a Dankó Rádió „Túl az Óperencián” operettműsora: először Huszka Jenő születésének 140. és halála 55. évfordulóján, 2015 áprilisában került adásba.

Nem tudom én hol születtem, növekedtem, nevelkedtem, nevelkedtem. Rózsabokor volt a bölcsőm, s puha fű a nyoszolyám, puha fű a nyoszolyám …/- Jártam, kóboroltam, mindig csak daloltam, úgy ahogy éreztem. Jóbarátot leltem, szép leányt öleltem, így sohasem szerettem, vígan éltem, hej, senkitől sem féltem …” 

- Gábor diák dala, III. felv.  (Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – Rádió Dalszínháza bemutatója, 1963. augusztus 20., Kossuth Rádió, 13.42 – 14.57, keresztmetszet

 „Szállj, szállj, sóhajom, szállj kedvesemnek ablakára! Mondd el, mondd el, óh, bent vagyok, itt vagyok bezárva.  Mondd el, mily nagyon égek a csókja tüzéért. Érette fáj csupán, hogy el jő már a vég.  Többé már sohasem tapadhatok égő ajakára… Áldjon hát az ég, ott könnyet ne pazaroljon értem! Gondolj néha rám, őrizd meg szívedben a képem. Dalolj a síromon vidám szerelmes éneket! Könnyű lesz nékem ott megpihenve rólad álmodozva!...”

 

Huszka Jenő – Háy Gyula – Fischer Sándor: Szabadság, szerelem  -  Palotás (km a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Várady László) a Rádió Dalszínháza bemutatója: 1955. június 25, Kossuth Rádió, 18.20 – 19.00. keresztmetszet


3811 smaragd 2020-04-24 18:17:42 [Válasz erre: 3806 smaragd 2020-04-21 11:37:24]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

Ma, a 2018. augusztus 31-i műsort

Kemény Egon: „Tangó” című zenekari műve zárta, a Rádiózenekart Kerekes János vezényelte.

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió

Kemény Egon első tangó-dala 1927-ben jelent meg, előadásban is, Harmath Imre versével, címe: "Szerettelek".  A „Tangó” (1954) egyetlen zenekari műve ebben a genre-ban. Hosszú évtizedek alatt sok sikert aratott ezzel a műfajjal is. (Nyomtatott kottafüzetek tanúsága szerint pályatársai közül többen az ő tangó-hangszerelésével, például: Ábrahám Pál, Buday Dénes, de Fries Károly, Eisemann Mihály, Erdélyi Mihály, Dolecskó Béla, Paksy József, Erdős László, Waldmann Miklós, Nádas Béla és mások.)


3810 Búbánat 2020-04-23 22:15:40

Tegnap a Leányvásárból szóltak a dalok a Dankó Rádió Az a szép című műsorában, ma viszont Jacobi Viktor további operettjeiből is hallhattunk szép részleteket:

Jacobi Viktor - Bródy Miksa - Martos Ferenc:  Sybill 

- Bevezető kórus és Sybill dala a hercegnőről, II. felv.: "- Hé, emberek, bűbájos emberek! Királyi termet, karcsú, mint a nád. Hisz párja nincs sehol … pillantása csillan-villan rám.. /- Volt egy hercegnő, kis édes, összevissza három éves, épp hogy járt, amikor a papa hadnaggyá kinevezte már!  Nagy tudós, a harci kedvvel, reggel-este csak sisakban járatták, s mikor a babámat átadták, így szólt: hoppá!  /- Mert a hercegnő a hadra szörnyen hajlamos, kétesztendős volt s ezredtulajdonos! Hadvezér volt ott náluk ifjú és sok vén..."  (Pitti Katalin, km. az MRT Énekkara)

- Sybill levele; Sybill és Petrov kettőse: -Kis Petrovom, remélem, megbocsátjahogy búcsú nélkül hagytam el magát… /- Én édes asszonyom, Sybill, visszajő a szép idill! Házunkon olvad már a hó, s majd hogyha zeng pacsirtaszó, esküvőre lépünk... - Hangod hallom, arcod látom, mégis, mégis álom, csak álom!...”  (Pitti Katalin, Leblanc Győző, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Pázmány Tibor)  - az MTV operettfilmjének zenei felvételéről (1980)

- Sybill és a Nagyherceg kettőse:A kandallóban rőzse ég, pattog izzó parázs... - Parázs, parázs, szép piros parázs... /- Illúzió a szerelem, szívek tündérszép illúziója, kacéran játszik körülem, rózsás illúzió...” (Kukely Júlia, Lukács László, km. a Debreceni Filharmonikus Zenekar)

Részletek a Rádió Dalszínháza operettfelvételéről - 1962. január 10. Kossuth Rádió 20.25 – 22.00

Az összekötőszöveget Innocent Vincze Ernő írta.

Km.: az MRT szimfonikus zenekara és énekkara (karigazgató: Vajda Cecília)

Vezényel: Sebestyén András

- Nyitány

- Négyes: „- Éjjel egyre csak lumpol, nappal meg pumpol /- Nincs, nincs gondja semmire…/ - Szép, ó, szép, édes így a lét, zeng a szíved, szép az élet, csókolózva vígan élek! Gyorsan menjünk hát... Ref.: zeng a szíved, boldog élet, szép az élet, üdvösséget ád…” (Koltay Valéria, Németh Marika, Ilosfalvy Róbert, Kishegyi Árpád)

- Charlotte és Poire vidám kettőse: „Ha valami van, ez az ami roppant jó, de csakis amikor a tüze roppantó…” (Koltay Valéria, Kishegyi Árpád)

- Bevezető kórus, Sybill dala a hercegnőről, II. felv.:"- Hé, emberek, bűbájos emberek! Királyi termet, karcsú, mint a nád. Hisz párja nincs sehol … pillantása csillan-villan rám.. /- Volt egy hercegnő, kis édes, összevissza három éves, épp hogy járt, amikor a papa hadnaggyá kinevezte már!  Nagy tudós, a harci kedvvel, reggel-este csak sisakban járt, s mikor a babámat átadták, így szólt: hoppá!  /- Mert a hercegnő a hadra szörnyen hajlamos, kétesztendős volt s ezredtulajdonos!  Hadvezér volt ott náluk ifjú és sok vén…”  (Németh Marika, km. az MRT Énekkarának a férfikara)

 

Jacobi Viktor – Martos Ferenc: Jánoska (keresztmetszet, 1960. augusztus 20., Kossuth Rádió 18.10 – 18.40)  -  Fábry Edit, László Margit, Pártos Erzsébet, Kishegyi Árpád, Maleczky Oszkár, Réti Józsefkm. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó

- Nyitány

- Tündérkeringő - kettős: „- A válladat átkarolni, melletted így vándorolni, összebújni, szép, puhán, rétek bársonyán! – Nagyvilágot elfeledni… csak szeretni, élni, mint a kismadár a lombos fán. -… Nézd, szerelmem, tündérfejedelem, tündéri csodaszép a birodalmam!.../- Tündér! Jer, ide már! A szívem idevár! Reménye te vagy és a  bizodalma! - Tündér hatalma nagy, tündér el ne hagyj, tündér, velem itt maradj! /- Szép szemedbe nézni mélyen, andalogni kéz a kézben… .tiszta kék az ég. -  Édes az álom, boldog álom, szerelmem egész világod! - Csókot adni, csókot kapni, még- még- még!…/Tündér a szerelem, tündérfejedelem, tündéri csoda a birodalmam…” (László Margit,  Réti József)    

-  Magda és Jánoska vidám kettőse: „- Barangolok egyedül a zölderdőn, telesírom  selyemfinom zsebkendőm, dübörög a szél, zörög az egér, megijedek tőle rettentőn! /- Szép kisasszony,  hova fut a sűrűn át, bemutatom alázatos szolgáját, erre van az útja, jöjjön, kérem, utánam hát! /- Köszönöm az udvarias bemutatkozást! - Jöjjön hát, kivezetem az útra…/- Nem, nem, nem! Ha valaki látna, ami nem lenne illendő. - Kart a karban, ketten egyedül, milyen édes, illendő.  – Oly jó kis pár, csak egymás mellett jár!  - csak nékik énekel minden dalos madár.  /- Csak úgy szép, csak úgy szép az erdő, az erdő, lombos erdő, árnyas erdő – ha nemcsak egy sétál, de kettő, mindig úgy élni egy férfi, egy nő!.. hisz gavallérja karján a nő….”   (Fábry Edit, Kishegyi Árpád)   

 

Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár

Bessy és Fritz  vidámkettőse: „Nagyon vad ez a vadon… Kettecskén, az élet édes álom, kettecskén, szerelemben összenőve, sülve-főve, kettecskén …” (Bognár Rita, Tihanyi Tóth Csaba) - 2015, Operettshow Kft, „Kettecskén”  CD

- Bessy és Fritz  vidámkettőse: Történt hajdanán, dzsilolo…(Hűvösvölgyi és Szerednyey Béla, km.  a Magyar Rádió és Televízió Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Hidas Frigyes) - az operett televíziós változata. Rendező: Zsurzs Éva - a Zenés TV Színház bemutatója: 1985. február

 

Jacobi Viktor: Miami

- Keringő (a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényli)


3809 Búbánat 2020-04-22 22:07:49

Legutóbb április 8-án hallottunk részleteket Jacobi Viktor operettjeiből (Leányvásár; Sybill) a Dankó Rádióban (lásd 3780. sorszám). 

Ma is felcsendültek a Leányvásár részletei részben más betétdalokkal kiegészülve a rádió „Az a szép” műsorában.

Hozzáteszem, most elhangzott az a negyedik duett Házy Erzsébet és Palcsó Sándor énekével (Jenki-kuplé) amely az elmúlt alkalommal kimaradt a négy Bessy - Fritz kettős közül, és akkor itt hangot adtam reményemnek, hogy legközelebb ezt is meghallgathatjuk. Úgy lett! (lásd 3783. sorszám) Köszönet érte!

Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár

Rádió Dalszínházának a bemutatója: 1964. július 18., Kossuth Rádió, 20.52 – 23.33

Km.: a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara és Énekkara (karigazgató: Vajda Cecília)

Vezényel: Sebestyén András.

Darvas Szilárd átdolgozásnak felhasználásával rádióra alkalmazta Innocent Vincze Ernő

Zenei rendező: Járfás Tamás
Rendező: Cserés Miklós dr.

Szereposztás:
Harrison – Csákányi László
Harrisonné – Olty Magda
Lucy, a leányuk – Németh Marika
Bessy, Lucy társalkodónője – Házy Erzsébet
Tom Miggles – Udvardy Tibor
Gróf Rottemberger – Bilicsi Tivadar
Fritz, a fia – Palcsó Sándor
Jefferson, Harrison titkára – Szuhay Balázs
Kocsmáros – Szendrő József
Simpson, börtönőr – Basilides Zoltán
Hajóskapitány – Zentay Ferenc
Mary – Seress Erzsi
Cowboyok, Beggardale lakói, matrózok, táncos lányok.

  • Nyitány
  • Bessy és Fritz kettőse (Házy Erzsébet, Palcsó Sándor)

Nagyon vad ez a vadon… Kettecskén, az élet édes álom, kettecskén. Szerelemben összenőve, sülve-főve összenőve, kettecskén…” 

  • Vásári kar (MRT Énekkara)

„Jó vásárt adjon a magas ég!...”

  • Bessy és Fritz kettőse, II. felv. (Házy Erzsébet, Palcsó Sándor)

 „- Lassan uram, édes uram, miért oly mohó!? Kár e nagy sietés. Hát hol marad az udvarias bók, sima szó, kézcsókra kész bevezetés?- Nem tehetek róla, ez a sorvasztó láz, nincs hozzá élő szavam./- No de méltóságos úr, nem szokás ölelni ily vadul…” 

  • Közjáték (zenekari szám)
  • Induló (zenekari szám)
  • Bessy és Fritz kettőse, II. felv. (Házy Erzsébet, Palcsó Sándor)

„Történt hajdanán, hogy egy hottentotta lány, Párizsba ment, a kis bohó, dzsiloló, dzsiloló, dzsiloló…” 

  • Közjáték (zenekari részlet)

 

  • Jelenet és Tom elbeszélése a II. felvonás fináléjából (Udvardy Tibor, km.  Németh Marika, Bilicsi Tivadar, az MRT Énekkara)

- Lucy: Csodás a frakk, kész a gallér, de fess gavallér!

- Tom:  Hogy azt higgyék, úr vagy s nem egyszerű nép, egy jó ruha kell, máris úr vagy talán!? A ruha legyen szép, fogad az úri nép, csak öltsd fel magadra a frakkot-flakkot, és cipész vagy csaló is lehetsz, ha az urak között így megyek! Nos, mondhatom, urak, hogy jó dívat a frakk, egy öltöny vagy jól szabott öltöny mindent rejthet, eltakarja, ha üres a szív, a buta világ úrnak hív!  Mert úr, aki frakkban járhat, és így gavallérrá válhat, oly büszke reá, akár cifra nyeregre a bús szamár!...

- A jacht utasai (kórus): Cifra az a szó, hej, csuda jól szórakoztató!...

- Harrison szenátor: Mitől van önben, mondja, e szemtelen fölény?

- Tom: Megismersz majd, te vén legény!... Ha érdekel bárkit-e rejtély, hadd leplezem le itt most magam: a bosszú fűtött mostanig, hát felfedem, ki áll itt!  Nos, Harrison! Köszöntse a kifosztott Fleetwood fiát!  … Ma már csak egy emlék sok év után, hogy elment az én jó apám! Elment, szeme könnyezett, nem hitte ő, hogy vissza talán soha nem jő!  De két másik társával útra kelt, a zordon, vad vizekre tart, hogy leljen aranyra, s kezében érc, és így búcsúzott: goodby! …

- A jacht utasai (kórus): De érdekes, ez a regény…

- Tom: Kincs vele, színarany, amit talál, ezért les rá máris a halál!... De szomorú regény… Két társa közül egyik Harrison, ki visszatért dús gazdagon, mert társai kincseit elszedte ő, azt hitte a napfényre ez nem jő!  De jó apám nem jött meg soha már, s gyermeke most bosszút áll! Az elrabolt kincsért leánya kell, és bárhogy is álljon, viszlát!” 

  • Tom búcsúja és a II. felvonás fináléja (Udvardy Tibor, km. az MRT Énekkara)

Elszállt az álom… Mindennek vége…Most hív a vágy, a nagy messzeségre! Ég veled álom, elmegyek én, de szép Kalifornia még enyém!   De hölgyeim, uraim, miért ez a csönd? Elámuló arcuk vajon mit jelent? Hisz egyszerű dolog, búsulni nincsen ok, sőt itt van a nagyszerű pletykatéma, majd ha kezdődik az új idény, lesz anyag elég, annyi tény. A mese, ugye, szép, ez önöknek elég, hogy bátran utált ez a völgy egy évig, most hogy itt van, de mit sem ér, hiszen nem is volt célja, tény. Fájdalmas önöktől megválni, el lehet ez is pletykálni, pletykabeszéd, de szép, és hogy örül annak az úri nép! „

  • Tengerész-induló - részlet (MRT Énekkara)

Nincs több oly úr, mint a tengerész, bárhová lépsz, hej, mindig tettre kész, ne csodáljad hát, ha kedveli a lányt, bolondul érte mind valahány!...”

Más ének-zenei felvételekről szólalt meg:

- Lucy dala:„Tele van az élet rejtelemmel, ide-oda hány a tengerár! Tele van a lelkem érzelemmel, ragyog a szívembe napsugár!” (Kalmár Magda, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Nagy Ferenc)  - 1982. Zenés TV Színház, Leányvásár, Kalmár Magda – énekhang. Rendező: Zsurzs Éva

- Részletek csendültek fel az operettből – egy koncertfelvételről (Vörös Edit, Ágoston Kati,  Szendy Szilvi, Bódi Barbara, Peller Anna és Kékkovács Mara  énekel  („Kettecskén”,  Nincs szebb élet, mint a tengerész, bárhová lépsz, hej, mindig tettre kész…”)

 

Film zenéje:  Leányvásár 1941-es,  Podmaniczky Félix rendezte magyar operettfilm  ének-zenéi közül hallottunk részleteket Sárdy János és az április 20-án 105 éve született Szeleczky Zita kettősében:

„- Ha lennék egy lánykának lennék egy édes szerelmes babája, királynőnek tenném meg ót az egész nagy világ előtt

 „- Ha jönne a leány, aki szeretne igazán, elébe elmennék! Ha jönne a leány szerelem ifjú tavaszán, csak az övé lennék!”

„- Virágos kis kertemben várom virággal a párom... hogy el jő, majd el jő felém az álmok csodás éjjelén!”

„- A rózsámat majd megtalálom, s való lesz az álmom, az ajtómon halkan be jő, átkarol, megcsókol ő!"


3808 Búbánat 2020-04-21 22:57:37 [Válasz erre: 3805 Búbánat 2020-04-20 22:16:54]

Folytatva a tegnap megkezdett angol operettek sorát, a Dankó Rádió Az a szép című műsorában Arthur Sullivan után ma a másik jeles komponista, Sydney Jones híres darabjából,  A gésák  rádiófelvételéről szólaltak meg nagyszerű részletek az összeállításban.

Sydney Jones - Lionel Monkton: A gésák

/Eredeti cím: The Geisha/ - 1896

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1970. február 14., Kossuth Rádió 19.25 – 20.37

Owen Hall szövegét Fáy E. Béla és Makai Emil fordította.

A verseket Brand István írta

Rádióra alkalmazta: Innocent Vincze Ernő

Vezényel: Bródy Tamás

Km.: az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara (Karigazgató: Sapszon Ferenc)

Zenei rendező: Matz László

Rendező: Cserés Miklós dr.

Szereposztás:

Az öreg Vuncsi – Feleki Kamill - próza
A fiatal Vuncsi – Kibédy Ervin - próza
Mimóza – László Margit (Domján Edit)
Fairfax – Bende Zsolt (Mécs Károly)
Molly – Petress Zsuzsa
Cunningham – Reményi Sándor (Csanaki József)
Katána – Bartha Alfonz (Verdes Tamás)
Lady Constance - Simor Erzsi - próza
Juliette – Csala Zsuzsa - próza
Imári márki – Csákányi László

  • Teaház-dal  (MRT Énekkara)

"Ha nő csak könnyet lát, egy csésze teát, fontos, hogy a vendég úr jól érezze magát.../ Ez kedves teaház, ma lesz itt mulatás…Ha víg a tengerész, már minden jóra kész…" 

  • Mimóza és Fairfax kettőse, a „Csók-kettős” (László Margit, Bende Zsolt)

„-Tudjuk, Japán pompás ország, földjén nincs hasonló hozzá, mégis, édes lány egy kis szobában… sose hallanál ilyen kérdést: milyen volt a csók? …/- Még a csókot át nem éltem… Ó de pompás lenne, hogyha megtanítanál! Kicsit meglepő e kérés, ám úgy izgat rég e kérdés: jó a csók vagy kínos érzés?- Gyere gyorsan, kóstold hát! - Én úgy félek, várjunk még! - Félni drágám, ettől kár! - Azt is mondták, szájban ég...- Többen megszokták azt már…- Kezdjünk hát egy leckeórát, van már hozzá jó tanár!

/- Első pont a leckeórán, közelebb kell ülnöd hozzám. Ez a helyzet jó, így drágám, nézz most égő szemmel rám! Kezedet most kézbe szépen, a kis arcod följebb kérem, úgy hogy ajkad számig érjen.  - Kérlek, itt van már a szám… Ennyi csacska furcsa ötlet! Mondd meg, hogy kell, mi a jó, mennyi hókuszpókusz kell még? Mennyi fontos furcsa kellék, már az i-re pontot tennék! - Ide nem kell annyi szó!...-Tényleg, nagyszerű a csók! - Már az első is mily jó! - Még nem éreztem ily jót! - Már a kezdet biztató…- Kezdjünk mindig leckeórát kedves minden órán!”

  • Fairfax és Cunningham kettőse (Bende Zsolt, Reményi Sándor, km. az MRT Énekkara)

"- No, jó háziúr, elpattan a húr, már önnek itt nem jut több húzás, hisz tetteiért most kap illő bért, lerombolni várát sem túlzás. /- Nagy hűhónál jobb az egyszerű mód, egy botozásban megteszi itt most, majd ott végzi el, mit megérdemel! /- Mi adhatjuk hozzá a ritmust. /- Most fel hát a márkihoz, társak! Majd bosszúnkat zengje a kar! Már jövünk a bottal és mindenki joggal, hogy meg adja, amit akar! Már vége a halogatásnak, ön várába hiába búj! Mi bevesszük várát, csak védje a várát ön, szeretett márki úr!...”

  • Az I. felvonás fináléja (László Margit, Petress Zsuzsa, Bartha Alfonz, Bende Zsolt, Reményi Sándor és az MRT Énekkara)

„- Innen szűrünket csúfosan kiteszik, aztán mögöttünk kattan a zár, itt kell hagynunk a mulatság ízeit, de a lábunk még tétován áll. – Olyan nagyszerű volt itt a hangulat, és a tea is kitűnő volt! Bárhogy védték a lányok az ajkukat, ma itt mindenki csókot rabolt!.../- Napkelet gyöngye, drága lány, csillogó égi fény, majd egy bűvös éjszakán eljövök érted én! Eljövök majd egy éjszakán s kérdezem, vársz-e még?.../-… Szívem bánat járja át, elfojtom könnyedén… sorsom céltalan, nem segít senki már, szívemnek már egy célja van: szüntelen visszavár! Szüntelen visszavár!.../- Jaj, most vagyok én csak bajban! Most lesz nemulass és tánc! Már kínos tánc, csupa galibám lesz, ez bizony alapos pác! Most ülhetek itt, mint gésa .., és  javakat követel, de hibát követ el, kikaparom én a szemét!.../- Most hagyják e rút vitát, ugye ez tisztán érhető!.../ - Most végre hagyjuk abba, kár a gőz! Majd a végén látni fogják, hogy ki győz!...”

  • Mimóza dala (László Margit)

A gésa élet messziről oly szép…száz bánat éppen elég, és benne látod csillogást, mert egyre mosolyognom kell, és pillangónak képzelnek csupán, mely nem fárad el, sose fárad el, száll könnyű szárnyon, elrepül tovább. /Csak tánc és tánc, ennyit kér: - gésám, soha meg ne állj, csak táncra kélj és énekelj! És énekelj! A szívem fáj! Csak járd, csak járd, csak repülj, egyre szállj, és énekelj, csak énekelj, a szíved bárhogy fáj! /A könnyű lantom muzsikája zeng, már rajongóim bókja vár asszem, száz udvarlóm, jaj, azt képzeli mind, a gésaszívnek akad ennyi hely! Ám mindegy az, hogy japán-e a nő, vagy párizsi asszony, randevúra fut,  mert ámor félre nem vezethető, és minden nőnek csak egy fiú jut./ A gésa élet …/Táncra kelj és énekelj, kit érdekel,  hogy a szívem fáj, csak  járd, csak járd,  csak énekelj, a szíved bárhogy fáj, ne sírj, ne sírj,  ne sírj. Ne sírj!”

  • Molly dala, I. felv. (Petress Zsuzsa, km. az MRT Énekkara)

„Rolly Pollynak keresztelt az apám, Rolly Pollynak nevez egész Japán. Ki az én teámat issza, annak édes csók a titka, örök áhítattal gondol vissza rám.../ Rólam álmodik egy matróz hadsereg, hozzám be se térnek csúnya gengszterek! Arról ír a képes újság, hogy az éjszakáim furcsák, és a részeg rikkancs hangja megremeg…”

  • Cunningham dala a kis japán nőről (Reményi Sándor)

 „Ha gőzhajód Japánba ér, tarkán csillogón vár Nagaszaki, ott száll partra egy nap, mint a felkelő Nap, a fess matrózlegény, a Tom Jacki.  Hamar párra is talált ott ő, volt ott egy kicsiny szép japán leány, ajkán száz madár szólt, mert a lány japán volt, Jacki Jappynek hívta őt csupán. Félre állt Jackie fején a sapi, oly szép volt, mikor jött a csöpp Jappy, minthogy kansasi volt, Jack csak angolul szólt, olyan jó I am happy hap happy!... /Így boldogan bolyongták át kéz a kézben a szép Nagaszakit, és a lány pirult bár, így a szíve is már, bizony szerette már a Tom Jackit.  Noha angolul nem értett ő, egy percre sem állt ezért neki, mert mikor a szív szól, mindig érthető jól, s ez a szívnek oly pompásan esik. Félre állt Jacki fején a sapi, oly jó volt, mikor szólt a csöpp Jappy, mert a csöpp japán nő mikor szótlan, mint ő, olyan jó I am happy hap happy! / Egy bús napon eljött a vég. Isten véled, ó szép Nagaszaki! Jappy szíve úgy fájt, míg a parton ott állt, mikor tengerre szállt a Tom Jacki.  De a nő szíve nem fájt soká, pár száll rózsa és már újra éled, Jappy éppen úgy járt, bizony nem soká várt, fogott gyorsan egy csöpp japán férjet. És csak néha jut eszébe neki, mi jó volt, mikor volt a Tom Jacki, ám ha múltat idéz, szegény egyre csak néz, mit is mond I am happy happ happy! "

  • Molly dala a papagájról:  (Petress Zsuzsa, km. az MRT Énekkara) 

„Egy vén mogorva papagájról szól e kis regény, rudacskán pihent épp a kalitka szegletén, a vén mihaszna mellett ült egy szép kanári pár, két ifjú és szerelmes kis madár…. Ők éjjel-nappal csókolóztak csendben…és tervet szőtt a két madárka ellen…tudja jól, ez hamis dolog… gonosz terve kész! Jaj, mire jó a kéz, derék férj ma nincs otthon, így csúnya baj lesz még, a hím elűzi mind, még mit sem sejt a szépasszony, megrágalmazza őt férje hűtlenül. Most meg is szégyenül, és csellel élt gaz, ez sajnos így igaz, ez így van, fájdalom, én édes asszonyom…
/És porba sújtva ott maradt a kis kanári még….és hullt a könnye, ó ez érthető. A férje jött, de ő csak egyre szidta jó urát, s a kis kalitka könnyben úszva állt. És szólt a férfi csak érthetően: anyámhoz visszatérek….
Örült már a vén, a komisz agglegény, az intrikus, a cselszövő, hogy elszakítva már a bús kanári pár, és nyugton alhat végre ő. Vidáman felrikolt: ez férfimunka volt, nos, hát ez így igaz, az győz, ki rossz, ezt így tanultam én, kalitka szegletén….az emberek között!...”


3807 Búbánat 2020-04-21 12:43:47

Közeleg április 24. A magyar klasszikus operett megteremtőjére, Dr. Huszka Jenő zeneszerzőre emlékezünk,  aki 145 évvel ezelőtt ezen a napon született,  de halálának  60. évfordulója is az idei évre esik: Szeged, 1875. április 24. – Budapest, 1960. február 2.

 A Dankó Rádióban Erdélyi Claudia, az „Az a szép” műsor vezetője és szerkesztője jelezte, ezen a napon – a kettős évforduló jegyében - operettműsorát Huszkának szenteli! Várom!...

A  sajnálatos vírusjárvány miatt az Operettszínház nem tudta megtartani a március 27-re meghirdetett Huszka-emlékkoncertet,  más rendezvényekhez hasonlóan sajnos ez is elmaradt.

Csak remélni tudom, hogy amikor lecseng a járvány és újra nyit a színház, pótolni fogják ezt az estet, még az idén!

Az Operettszínház honlapján olvashattuk:

Huszka gála

„Huszka Jenő az egyik legismertebb magyar operettszerző, nevéhez olyan művek fűződnek, mint például a Bob herceg, a Lili bárónő vagy épp a Mária főhadnagy. A komponista születésének száznegyvenötödik, halálának hatvanadik évfordulója előtt tisztelegve fergeteges gálaműsort állítunk színpadra március 27-én.

 Az est során népszerű operettslágerekkel szórakoztatja közönségünket Bordás Barbara, Dancs Annamari, Dénes Viktor, Dolhai Attila, Fischl Mónika, Frankó Tünde, Homonnay Zsolt, Kalocsai Zsuzsa, Laki Péter, Lévai Enikő, Szendy Szilvi, Széles Flóra és Vadász Zsolt.

A gála rendezőjeként Homonnay Zsolt debütál. Vezényel Pfeiffer Gyula."


3806 smaragd 2020-04-21 11:37:24 [Válasz erre: 3788 smaragd 2020-04-14 06:55:03]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/cikk/2018/08/27/tul-az-operencian-agardi-laszloval-35-het/.

Ma, a 2018. augusztus 28-i műsort

Kemény Egon: „Krisztina kisasszony” című rádióoperettjének Előjátéka zárta, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.

 „Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió

https://kemenyegon.hu/kemeny-egon-muvei-73






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.