Bejelentkezés Regisztráció

Könyvek

Olvashatatlan olvasmány (Yehudi Menuhin: Befejezetlen utazás – Életem emlékei)

2012-12-28 11:22:18 SzJ

Menuhin: Befejezetlen utazás YEHUDI MENUHIN:
Befejezetlen utazás
Életem emlékei
555 oldal
4500 Ft
Typotex

*

Szemernyi kétségem sincs afelől, hogy Yehudi Menuhin a legjobb szándékkal fogott bele önéletrajzának megírásába, emlékeinek, élményeinek, benyomásainak feljegyzésébe.
Az eredmény azonban a legnagyobb jóindulattal is csak lehangolónak mondható.

Pedig ez az a könyv, amit talán ízléstől, műfaji érdeklődéstől függetlenül minden zenebarát szívesen fogad. Ugyanis Menuhinról szólva talán nem tűnik képzavarnak, ha azt mondjuk, hogy személyiségjegyeinek, neveltetésének és a PR-gépezetnek köszönhetően sokak szemében ő lett a „két lábon járó humanizmus”, minden olyasminek a megtestesítője, megszemélyesítője, képviselője, amiből az idők során összeállt a kultúráról, azon belül is a komolyzenéről kreált, sugallt kép.

Szó se róla, a könyvben rengeteg érdekes történetet olvashatunk a muzsikusokról, a szemtanú-kortárs hegedűművész zenével kapcsolatos élményeiről, benyomásairól. Azonban a vaskos, több mint félezer oldalnyi memoár jó része magánéleti eseménynapló, számos családtag, barát, ismerős felvonultatása, jellemzése, velük kapcsolatos, Menuhin számára bizonyára fontos események, utazások, találkozások felidézése, valamint olyasféle szakmázás, amely – a perszonális háttér-információkhoz hasonlatosan – nem feltétlenül érdekli a laikus zenebarátot.

Örömteli momentumként könyvelhetnénk el, hogy ezek mellett jó pár kulturális, társadalmi, politikai témában megismerhetjük e rendkívüli muzsikus véleményét, nézeteit, de sajnos az átgondolt eszmefuttatások helyett időnként csapongó, nehezen követhető gondolatmeneteket kapunk.

Ám az az igazság, hogy nem tudhatjuk, mindezért mennyiben okolhatjuk Menuhint.

Ugyanis ha a tartalmat lehangolónak, csalódást keltőnek nevezzük, akkor magát a kiadványt nyugodtan minősíthetjük botrányosan gyalázatosnak.
A tördelés még hagyján – az, hogy gyakorlatilag nincsenek külső margók, és szinte faltól falig halad a szöveg, még nem hiba, csak tipográfiai gikszer.
De a nyelvezet mellett már nem mehetünk el szó nélkül. Ilyen mennyiségű nyelvtani hibát nem engedhetne meg magának egy, a tartalmas zenei könyvek terén már bizonyított, azok rendszeres megjelentetését szinte már egyedüliként végző kiadó. Nem kell szőrszálhasogató nyelvtannácinak lenni ahhoz, hogy az olvasó besokalljon az értelmezést zavaró, vagy egyenesen lehetetlenné tevő magyartalan megfogalmazásoktól, a rossz szórendektől, a helytelenül megválasztott kifejezésektől, az egyeztetési hibáktól, vagy épp attól, hogy néhol egész egyszerűen hiányzik egy-egy szó a mondatból.

Nem akarom tudni, mi miatt alakult ez így. De tény: nagyban hozzájárult ahhoz, hogy hiába voltam kíváncsi arra, miképp látta a világot Yehudi Menuhin, már a könyv olvasása közben elment a kedvem attól, hogy megtudjam.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.