Bejelentkezés Regisztráció

Könyvek

Martina Skala: Strado és Varius

2006-11-21 06:26:00 SzJ

\"Martina MARTINA SKALA: Strado és Varius
56 oldal
2350 Ft
Pagony Kiadó
2006

Már vagy nyolcadszor olvasom ezt a mesét, no nem önszántamból - a négyéves tesztalany kéri esténként. Szereti, tetszik neki, és alapjában véve tényleg jó a könyv. Az már a címből sejthető, hogy nem szokványos történettel, és nem is a \"de szép hangszer a zongora\" jellegű, \"játékosan tanító\" kiadvánnyal van dolgunk. Itt például a zongora ugyan szép és előkelő hangszer (a nagyapja állítólag tegeződött Chopinnel), de teljesen begőzöl, és elgyepálja a hegedűt, mert azt hiszi, az le akarja nyúlni a nőjét (a hárfát).

Na, kábé ilyen az egész sztori. Röviden összefoglalva:
Varius (az egykor híres hegedűművész, ki most a Párizsi Opera zenekarában fűrészel) az utcán belebotlik egy tojásba, melyből kikel Strado, a hegedű. Hazaviszi, majd másnap a dolgozóba, ahol egy zenekari próbaszünetben kitör a fentebb ismertetett balhé. A tuba gyógyító szándékkal rálehel Strado összezúzott térdére, de akkorát fúj, hogy átrepíti a városon a hegedűt, aki némi bolyongás után egy cirkuszban köt ki. Itt megismerkedik Rimszkijjel, a klarinéttal, és Korszakovval, a szaxofonnal, majd továbbáll, amiben részben a hazatalálás utáni vágy, részben agresszív hangjegyek megjelenése és álmukból felvert dobok rosszallása játszik szerepet. Egy bőrszerkós, Harley-Davidsonos csaj szedi fel, aki beveszi a rockbandájába. Nagy sikerrel turnéznak (még az Amiről a kottafüzet hallgat című szaklap is nekik ítéli a Violinkulcs-díjat), de Strado csak Varius után sóvárog, akinek megismerkedésükkor megígérte, hogy boldoggá teszi. Az öreg hegedűs is égre-földre keresi a kalandor hegedűt, és természetesen a könyv végén, ahogy kell, hőseink újból egymásra találnak.

A szokatlan mese mellé szokatlan (és gazdag) látványvilág társul. Asszociatív összhatás, gyönyörű pasztellképek, néhol egész oldalt elfoglaló, egymás melletti fázisrajzok, máshol szövegbe ékelődő ábrák, kicsit Sajdik, kicsit Édua világát idéző foltok és vonalak. Nagyon egyéni, dinamikus illusztrációk, egyediségüknél és mennyiségüknél fogva némiképp rá is telepednek az egyébként eléggé szűken adagolt, és szellősen tördelt szövegre.

A történet pergős, a kalandok során feltűnő mellékszereplők gyakorta csak egy-egy mondatváltás, vagy rövid párbeszéd erejéig vannak jelen. Pár mondat itt, pár mondat ott, és már változik a szituáció, megyünk is tovább. Az élményszerző, tapasztalat-gazdagító odüsszeia helyett így gyakorlatilag egy rettentően gyorsra vágott road-movie-t kapunk. Ütősebb lehetett volna a könyv, ha a szerző a különféle szereplők jellemzésére illetve helyzetek kibontására akár csak négy-öt mondattal többet áldoz.

De ez legyen a legnagyobb baj. A könyv így is nagyszerű, különleges, egyéni hangvételű (ráadásul a főbb dramaturgiai pontokon például négyfelé bontva több estén át is kitart, mert azért a gazdag képi anyag ellenére egy viszonylag rövid meséért ennyi pénz, ha nem is luxus, de sok).
A korábban Polanski, Forman és mások filmjeiben a díszlettervezésnél segédkező Martina Skala egyébként írói minőségében ezzel a könyvvel debütált, és rögtön nyert is vele két díjat. A bevált receptet követve elkészített három folytatást, melyekben Strado és Varius találkozik Vivaldival, Bach-hal, valamint Mozarttal.

A fülszöveg szerint a kiadó egyaránt ajánlja a könyvet óvodásoknak, kisiskolásoknak és szüleiknek. A meglehetősen tág célcsoport két tagjának már bejött - és valószínűleg nem csak mi leszünk így ezzel.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.