Könyvek
Várkonyi Judit lazán előhívja a páciens legrejtettebb, sőt legféltettebb titkait, s mindezt a legtermészetesebb könnyedséggel, csevegve. Tapasztalatból ismerve Lukács Ervin szemérmes húzódozását a nyilvánosságtól, e könyv megírása szerintem hőstett. A Tanár Úr ugyanis oldottan, tanulságosan és szórakoztatóan, elgondolkodtató derűvel átszőtt életszemlélettel mesél.
Könyvek
„Ezentúl írni fogok az Operáról és koncertekről barátaimnak és jóakaróimnak.” – így kezdte az akkor 64 esztendős Szomory Dezső első zenei írását a Színházi Élet 1933. évi 47. számában. A Múlt és Jövő Könyvkiadó a Szomory Dezső Művei sorozat negyedik részeként most megjelentette a lapban 1933 és 37 között közreadott írásokat. Tanulságos olvasgatni őket.
Könyvek
Borsa Miklós negyvenkét évig volt az Operaház műszaki igazgatója. Most gondolt egyet, és kiöntötte magából emlékeit – és milyen jól tette! Olyan anekdotagyűjteményt tett közzé, ami kuriózum a maga nemében, úgy tartalma, mind nyelvezete tekintetében. Szerintem kihagyhatatlan.
Könyvek
A Rózsavölgyi gondozásában most megjelent Haydn-monográfia egy 2002-ben piacra kerülő angol nyelvű tanulmány magyar változataként kerül az olvasó kezébe. (A fordítás Malina János munkája.) Ha röviden akarnám jellemezni a kötetet, azt mondanám: korrekt és kompakt.
Könyvek
Claude Samuel kritikátlan, mikor ollóznia kéne, hallgatag, mikor magyarázatra várunk. Szőrmentén halad. Az írás fő csapása Clara Schumann személyiségének rajza, melyet a maga történetiségében, vagyis Clara szerelmi és művészi életében, házasságában és pályaképében ábrázol.
Könyvek
Surányi gondolatfutamai nem titkoltan Tábor Béla filozófiai tanításaira alapoznak. Ennek nyomán a szövegben több idézet olvasható Tábortól, mint bárki mástól, ám a citátumok rendszertelenül, és összefüggéstelenül bukkannak fel. Sőt, a könyv egész hivatkozásrendszere zavaros – mintegy a semmiből pattannak elő az összegereblyézett idézetek Nietzschétől vagy épp más hasonló tekintélyektől, melyeket ki tudja honnan előhordott outsider szerzőktől kölcsönzött, se-füle-se-farka bölcseletek kereszteznek.
Könyvek
Mély főhajtás a szerző, dr. Farkas Iván és a könyvet példásan gondozó Tudomány Kiadó előtt, amiért ezt a hiánypótló munkát közkinccsé tették. Bravúros teljesítmény volt, még ha itt-ott előfordulnak benne apróbb szépséghibák is. Az alcím szerint enciklopédiáról van szó, de ez bizony sokkal több annál: lexikon. Szakértőket megszégyenítően aprólékos és átfogó munka.
Könyvek
Bartha Dénes munkája az idei Haydn-emlékév örvén látott ismét friss nyomdafestéket és illatos papírt. Jóllehet a hazai Haydn-kutatás e könyv első kiadása (1961) óta jókorát ugrott az akkori tudásunkhoz képest, mégis érdemes újraolvasni ezt az egykor hiánypótlónak bizonyuló és mindenekelőtt jelentős kötetet.
Könyvek
Seghers elsősorban nem az eddig megjelent szakirodalomra épít. Sok mindent kikutatott a Scala, a Metropolitan vagy épp az EMI archívumából, újságcikkekből, sok énekessel beszélt, akikkel Corelli föllépett, és igen jó viszonyt alakított ki a népes családdal is. Többször találkozott magával Corellivel is, de vele nem készített interjút. Nehéz megérteni, miért nem.
Könyvek
Az ötlet működőképesnek tűnik: egy koncerten tulajdonképpen egy kollektíva tagjai dolgoznak együtt, minden munkatársnak megvan a maga habitusa, egyéni vágya, elképzelése, és mégis, a sok különféle személyiség egységként lép fel, és egy közös cél érdekében nyújtja képességei legjavát. Ha ez működik, akkor nincs más hátra, mint a jelenséget a legapróbb részletekig megvizsgálni, és a tapasztalatokat átültetni a vállaltvezetés gyakorlatába.