Könyvek
Nagy érdem, hogy Petrovicsot nem feszélyezik a tabuk, érezhető örömmel döntögeti is őket. Megtudjuk, ki és miért súgott (be) Lakatos Évának, Barna Andrásnénak, Aczél Györgynek és a többieknek, ki jutott protekciósan diplomához, álláshoz, fellépti lehetőséghez, hanglemezhez, s hogy kik és hogyan privatizálták (el) a Hungarotont és a Zeneműkiadót.
Könyvek
A könyv kilenc tanulmányában a pécsi, majd debreceni színigazgatásba belefáradt rendező izgalmas pályájának közel hat évtizedéről számol be. Könnyed hangvétellel veti magát a témákba, mesél szakadatlan. És persze, mint nagyapó, időnként fölösleges ismétlésekbe bocsátkozik, sőt, olykor önmagának is ellentmond.
Könyvek
A szerző olyan ambíciókkal adta nyomdába írását, hogy szövege hozzátegyen valamit a megújuló Kodály-kutatás irányaihoz. Így a szöveg olyan diszkurzusban találja meg a maga helyét, mely Breuer János munkáiban látja a Kodály-kutatás követendő útjait, s az Eősze-féle recepcióval szemben foglal el pozíciót.
Könyvek
Stílusosan ma este, Gregor József neve napján tartják Szegeden a nemrég elhunyt művész emlékére összeállított könyv bemutatóját. Bár Hollósi Zsolt nem szokványos, szabályos életrajzot tár az Olvasó elé, de számomra elképzelhetetlen, hogy Gregorról általában bármilyen kötet ennél többet tudna elmondani.
Könyvek
Miért pont a zenével kapcsolatban ne lennének hiedelmeink? S megfordítva: miért pont a hiedelmek világában ne lelnénk nyomát a zenének? A vaskos kötet ábécérendbe szedett szócikkeit böngészgetve a témán belül számos, operai jelenetekből ismerős hiedelem, hagyomány, babona eredetét ismerhetjük meg.
Könyvek
Bár nem zenei kiadványról van szó, de e kötetben olvasható egy novella (Amikor először hallottam John Morton amerikai zeneszerző „Donald J. Rankin közlegény concerto hamis hegedűre” című művét), amely talán számos szakmai fejtegetésnél pontosabban éreztetheti meg velünk a zene hatalmát.
Könyvek
Világszínvonalú munka: Bali János elképesztő mennyiségű érdekes adatot, információt tartalmazó könyvet írt, melyet amatőrök és szakemberek is haszonnal forgathatnak. S miután már törvény írja elő, hogy a furulyát is csak szakirányú végzettséggel lehet oktatni, a könyvből még főiskolai tananyag is lehet.
Könyvek
Az első harmadban az operaturistai kalandozásokról, a harmadik részben a szűkebb színházi világról, és a magyarországi viszonyokról írt Szinetár-cikkeket olvashatjuk. A kötet csúcsa a középső harmad, melyben szokatlan és izgalmas belepillantást nyerhetünk az operadirektorság hétköznapjaiba.
Könyvek
A Zene című könyv után a Képzőművészeti Kiadó mintegy folytatásként jelentette meg újabb, ezúttal kifejezetten az operával foglalkozó ismeretterjesztő kiadványát. A tartalom ezúttal is szakszerű, a forma látványos, a szöveg oldott stílusú. Tökéletes bevezető az outsidereknek, szórakoztató olvasmány a bennfenteseknek.
Könyvek
A magyar könyvpiacon feltétlenül hiánypótló alkotást jelentetett meg az Európa Kiadó. Julian Budden a teljességre törekszik: a szabatos, részletekbe menő életrajz közlése mellett sorra veszi az operákat, operaszerű kompozíciókat, kitér a kamarazenekari darabokra is, sőt, igen részletesen tárgyalja Verdi egyházi műveit is.