Opera
Előadás-történeti szempontból talán ez az egyik legpechesebb Verdi-dalmű. Már az is sokat elárul, hogy jelen lemezünk rögzítésének idejéig, 1951-ig nem készült stúdiófelvétel a műről. Ekkor a jeles olasz dirigens, Mario Rossi vette védőszárnyai alá az addig lappangó remekművet. De ezzel a pechszéria még korántsem ért véget.
Opera
Szergej Prokofjev rendhagyó és különös operát komponált a zenés feldolgozásra nem igazán alkalmas Háború és békéből. A mű 1986-os lemezfelvétele a darab talán legletisztultabb változata, melynek legfőbb motorja a dirigens, Msztyiszlav Rosztropovics.
Szimfonikus művek
Gubajdulina az alkotófolyamat során arra keresett megoldást, miképp lehetne zenében ábrázolni azt az építészeti stílust, ahol a szerkezeti elemek egyúttal esztétikai funkciót is ellátnak, s a gerendaváz az épület látványának meghatározó részévé válik.
Opera
Az 1996-ban, a drezdai Semperoperben élőben rögzített produkció legfőbb motorja a jeles dirigens, Giuseppe Sinopoli. Egy zenei vezető, aki tisztában van a feladat nagyságával, és pontosan úgy építi föl a grandiózus alkotást, hogy a hallgató hiányérzet nélkül tud felkelni a fotelból.
Vokális művek
Nagyon lehet szeretni néhány „hagyományos” felvételt is, de igazán csak addig, amíg az ember egyszer meg nem ismer egy igazán jó historikust. Gardiner szóban forgó felvétele ilyen téren sok szempontból nagyon jó, de be kell vallanom, hogy nem lesz a kedvencem.
Szimfonikus művek
A törekvő becsvágynak és a vele szemben fel-felbukkanó, apróbb-nagyobb szorongásoknak, komplexusoknak, bűntudatnak és gátlásnak a felszínre törése jellemzi, s avatja unikális művészi produktummá ezt a ciklust.
Kamara
A Hungaroton World Premier sorozatában megjelent két új felvételének közös pontja az előadói apparátus létszáma. Goldmark négykezes zongoradarabjait és Alessandro Rolla hegedűműveit egyaránt két-két művész tolmácsolásában hallhatjuk.
Filmek
Angela Gheorghiut és Jonas Kaufmannt a legjobb formájukban találjuk, s annak ellenére, hogy a román szoprán immár több mint másfél évtizede a legmagasabb színvonalon teljesít, német tenorista partnere pedig csak az utóbbi esztendők során került a planéta operaéletének csillagos égboltjára, nagyszerű párost alkotnak.
Opera
Ugyan több kísérlet történt e számos értéket tartalmazó alkotás felélesztésére, az igazi felfedezés még várat magára. Úgy tűnik, ebben a Naxosnál most megjelent felvétel sem fog valódi áttörést hozni.
Hangszeres művek
Gulyás Csilla rendkívül népszerű, igazi slágerdarabokat válogatott össze, amelyek egy jó részét szinte mindenki ismeri valahonnan. Előadásukkal azonban nem tesz hozzá semmit ezekhez a művekhez.
Filmek
Búcsúkoncert volt az est annyiban, hogy Sakari Oramo kilenc év szolgálat után a tavasszal megvált a Finn Rádiózenekarnál betöltött zeneigazgatói titulusától; nagyobb kihívások csábították, ezúttal a hűvös Londonba, ahol a távozó Jiří Bělohlávek helyét veszi át a BBC Szimfonikusainak élén.
Opera
William Christie és a Les Arts Florissants fénykorából valók ezek a felvételek. Az amerikai karmester és muzsikusai azóta nem lettek se jobbak, se rosszabbak. Ahogyan a barokk operajátszás sem ugrott nagyot az elmúlt tizenöt esztendőben.
Könyvek
A Kairosz Kiadó vallomásos könyvsorozatának legújabb főszereplője Medveczky Ádám. A népszerű karmester Simon Erika kérdéseire keresetlen szavakkal, lendületesen avatja be az olvasót a titkaiba. Megtudhatjuk, miért lett muzsikus, mit jelent számára Isten, és miért fontos neki a magyarsága.
Kamara
Gubajdulina stílusa nem adja magát könnyen, meg kell dolgozni érte, de mindenképpen megéri. Amikor még csak a kiadói ajánlatban láttuk, még úgy gondoltuk: ez egy „fontos” lemez. Aztán szépen lassan és fejcsóválva beletörődünk, hogy bizony szép is.
Opera
Kevés karmester engedhette meg magának a kilencvenes évek elején, hogy újfent lemezre vegyen olyan operákat, melyeket egyszer már bedobozolt az örökkévalóságnak. De Solti György kétségkívül ezek közé tartozott.
Könyvek
Az emlékév első kézzelfogható, tárgyi nyomai már a boltok polcait nyomják: a Rózsavölgyi Kiadó egy komplett monográfiával, a Budapest Music Center egy retrospektív CD-sorozat első kötetével jelentkezett eleddig.
Opera
Verdi minden korábbi operájánál kevesebb zárt áriát komponált A legnanói csatába. Hatalmas tömegjelenetek váltják egymást duettekkel, tercettekkel. A dallamformálás kissé esetleges, de a harmóniafűzésekben jelentős előrelépés észlelhető. Verdi az adott szituációkhoz köti a megszólaló akkordokat, melyeknek legfőbb feladata a drámai helyzet ábrázolása.
Opera
E közelmúltban megjelent dupla CD már a címválasztásában is valamiféle egészelvűség kielégítésére utal (Complete Ballet Music), s mint ilyen, tartalmazza Verdi valamennyi, az operáihoz komponált balett-zenéjét, ideértve a legkorábbit (Jérusalem) és az utolsót (Otello).
Egyéb
Villa-Lobos, Piazzolla és Satie művei adják az anyag gerincét, a címből tehát három város már meg is van magyarázva. A muzsikusok azonban nem álltak meg itt, s a zenei-kultúrtörténeti utazást újabb állomásokkal bővítették, földrajzi és művészi értelemben egyaránt.
Opera
Ismét hozzáférhető hanghordozón a múlt század utolsó évtizedének egyik legjelentősebb operája. Mert nincs kétségem afelől, hogy mind Eötvös alkotói pályáján, mind a zenetörténet egészében korszak-meghatározó remekműről van szó.