Bejelentkezés Regisztráció

Bemutatjuk

Könyvek

2012-12-21
-- zéta --

Az A/4-es méretű könyv nem kisebb dolgot vállalt magára, mint a magyar hanglemez-történet tételes bemutatását. Apróság ez, ha a mindennapi élet szerteágazó mivoltát nézzük, de hatalmas feladat, ha megpróbáljuk ennek a lassan 110 esztendeje üzemelő kulturális iparág minden szegmensét áttekinteni.

Opera

2012-12-20
-Varga Péter-

Christie tán többször nem úgy gondolkodik Mozartról, ahogy akár a régizenés előadóktól is megszoktuk; extrém tempók, hangsúlyok, dinamikai váltások nem jellemzők rá. De azért figyel a részletekre. És valahogy nem akar túldimenzionálni semmit.

Opera

2012-12-14
-Balázs Miklós-

Okkal és joggal nevezte Fodor Géza a Verdi-interpretáció Atlantiszának a Cetra mára legendássá nemesült sorozatát, mely a huszadik század középső éveiben jelent meg a hanglemezpiacon: az olasz operakultúra és anyanyelvi Verdi-játszás egy jeles történelmi pillanatának teljes spektrumáról kínál gyönyörű és tanulságos látleletet ez a lemezszéria.

Vokális művek

2012-12-12
-- zéta --

A szegedi színházban töltött 50. jubileuma emlékéül Gyimesi Kálmán a kollégáktól egy míves CD-t kapott ajándékba. Válogatás az elmúlt fél évszázad felvételeiből. Nem kapható lemezboltban, vélhetően jogdíj sem folyik belőle sehova, de akinek van szegedi operarajongó barátja, az hozzá tud jutni. Érdemes megszerezni.

Vokális művek

2012-12-10
-Johanna-

Akár barokk, akár klasszikus, vagy romantikus zenét énekel, egyaránt kiváló. Ha nem tartanék az efféle kijelentésektől, azt mondanám, jelenleg a világ egyik legnagyobb énekesnője. És nem csak a hangja miatt az, hanem azért is, mert kivételesen okos művész.

Könyvek

2012-12-08
-Balázs Miklós-

A jelen kötet, mely a sorozat második kiadványaként Fodor operakritikusi munkásságának legjavát kívánja bemutatni (ezúttal Verdi- és Wagner-operák egyes audio- vagy videofelvételeiről írottakat csokorba gyűjtve), kiválóan alkalmas arra, hogy az olvasó elé tárja Fodor kritikai normarendszerét és annak nyilvánvaló, élesen kirajzolódó korlátait.

Filmek

2012-12-06
-Varga Péter-

Kathleen Ferrier életéről akár hollywoodi-stílusú játékfilm is készülhetett volna már – noha igazi happy ending nélkül. Egy kis angliai faluból az örök hírnévig. Nos, ilyen még nincs, azonban dokumentumfilmmel már többen is jelentkeztek. A Decca az énekesnő születésének centenáriumára megjelentette a legújabbat.

Könyvek

2012-11-23
-Varga Péter-

A sok kisebb-nagyobb töredékből, amelyből az egész összeáll, akár nagy, történelmi tabló is kerekedhetett volna – Bartók 1881-ben született, a regényt ez év elején fejezte be az író –, de csak pillanatfelvételek sorozatát kapjuk, tagadhatatlan, ezek sokszor érdekesek.

Vokális művek

2012-11-15
-- zéta --

Hans Graf nagyon pontosan tudta, mit szeretne kihozni együtteséből, gyanítom, azt is, mit akart megvalósítani Mahler. A felvétel jótékonyan árulkodik arról, hogy a karmester nem puffogtatta el a lehetőségeket az első harmadban (mint több jeles kollégája), az előadást mérnöki pontossággal megtervezve, épp a komponista óhajának megfelelően, az utolsó tételben juttatta el a csúcsra.

Szimfonikus művek

2012-11-06
-Matheika Gábor-

A dirigens Gerard Schwarz készségesen mártózik meg a zenei hömpölygés, áradás végtelen meséjében. Ennek érdekében kissé visszább is fogja a zenekart, már ami a tempót illeti.

Hangszeres művek

2012-10-25
-- eszbé --

Nem vitás, hogy Szergej Nakarjakov őstehetség. Saját bevallása szerint mindent zongorista apjától tanult, hozzáértők szerint ez részben meg is látszik rajta: úgy fújni, ahogyan ő tartja a hangszerét, normális esetben nem lehetséges. Neki azonban sikerül, nem is akárhogy.

Opera

2012-10-12
-Operatikus-

A kor egyik legfoglalkoztatottabb olasz karmestere, Franco Capuana magabiztosan, lendületesen irányítja a RAI együtteseit, varázslatos énekesből viszont sajnos egy sem jutott neki ehhez a felvételhez.

Szimfonikus művek

2012-10-11
-Matheika Gábor-

Ami a költő szavait ihletett verssorokká termékenyítette, és amihez a komponista hozzátette azt, ami szavakon túl van, az egy olyan, levegővétel természetességű igazság, amit ma is sokan, a közvetlen közelünkben vonnak kétségbe, röhögnek ki, gyaláznak meg. Ettől lesz fontos egy ilyen mű, és – sajnos – ettől nyer magasztosságot és hosszú távú aktualitást is egyben.

Opera

2012-10-04
-- zéta --

Ha az ember nem ismeri a konkrét sztorit, olykor kellemesen tér el a várttól a cselekmény egy-egy fordulata. Chabrier pedig mintha a történet váratlanságát „ellensúlyozná” zenéje kiszámíthatóságával. A darab jó lehetőséget ad egy izgalmas rendezés létrehozására, amihez a zene (olykor finom Offenbach-utánzat) kedvesen asszisztál.

Könyvek

2012-10-03
-Johanna-

Bár fordítási és fogalmazási hibák egyaránt sújtják ezt a kiadványt, a rengeteg színes rajzzal tarkított és sokszor párbeszédes formában megírt szócikkek megfelelnek annak, amit egy jól érthető, szemléletes zenei lexikontól elvárhatunk.

Könyvek

2012-09-12
-- eszbé --

Az első beszélgetés a kezdetekről szól: hogyan lett a gyermek, majd ifjú Kodályból az, ami. A második a népdalgyűjtésről, a harmadik a zeneszerzőt mutatja be, a negyedik a magyar zeneoktatási, -nevelési koncepció megszületését és lényegét írja le, az ötödik pedig a komolyzene akkori helyzetén elmélkedik.

Szimfonikus művek

2012-08-29
-Balázs Miklós-

A Nagy Cseh Karmesterek címen adminisztrált széria a cseh (vagy csehszlovák) dirigensi kultúra és hagyomány jeles arcait célozza bemutatni. A második és harmadik kiadvány Karel Šejna és Martin Turnovskỳ felvételeiből válogat.

Opera

2012-08-28
-- zéta --

Az 1951-es anyagot a mennyekbe emeli a jól sikerült, számos ponton telibe talált szereposztás. Az más kérdés, hogy ha az életmű ismeretében hallgatjuk Verdi második operáját, hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy ez az egész nem más, csak valami zseniális fricska, borstörés az idősebb, világhírű komponistatárs, Gioacchino Rossini finnyás orra alá.

Szimfonikus művek

2012-08-23
-SzJ-

Már túl volt első két szimfóniáján és Az orr-on is, amikor – huszonkét évesen – alkotóként is kapcsolatba került a mozgókép világával: Grigorij Kozincev és Leonyid Trauberg őt kérte fel, hogy írjon zenét készülő, a párizsi kommün idején játszódó, Új Babilon című filmjükhöz.

Opera

2012-08-21
-- zéta --

Előadás-történeti szempontból talán ez az egyik legpechesebb Verdi-dalmű. Már az is sokat elárul, hogy jelen lemezünk rögzítésének idejéig, 1951-ig nem készült stúdiófelvétel a műről. Ekkor a jeles olasz dirigens, Mario Rossi vette védőszárnyai alá az addig lappangó remekművet. De ezzel a pechszéria még korántsem ért véget.





A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.