Bejelentkezés Regisztráció

Hangszeres művek

Elementáris (Rafał Blehacz Chopin felvétele)

2014-03-21 13:19:46 - eszbé -

Rafał Blehacz Chopin felvétele Chopin
Polonaises Nos. 1 - 7

Rafał Blehacz – zongora

DG 0289 479 0928 6

*

Nem akarom ismételni magam, mert az is elcsépelt lesz, ha valaki folyton az elcsépelt jelzőt emlegeti, de kicsit ambivalens érzésekkel vettem át Rafał Blechacz lemezét. Chopin polonézeket már hallott az ember igen sok előadásban, nehéz volt elképzelni, hogy lehet valami újat mondani.

Vállalván egynémely olvasó feddését, be kell vallanom, hogy most sem hallgattam meg az összes létező Chopin-polonéz tolmácsolást, még azokat sem, amelyek nekem megvannak. Egy zeneművet az ember magában hallgat, nem pedig állandó összehasonlítgatásban X. másik felvétellel, vagy koncertemlékkel. Valaki nem azért ad elő zeneművet, hogy egy fiktív és szubjektív (rang)sorban pozíciót foglaljon el, hanem mert közlésvágya van az adott művel kapcsolatban. Nem tudom megmondani, hogy az ifjú lengyel pianista felvétele mit jelent a világ egésze számára, de nekem tudott újat mondani, és mindenképpen figyelemre méltó dolgokat művel a hangszerén.

Előhozta azt a régi, sajátos érzést, amit tulajdonképpen nagyon szeretek: a felvételen hallható zenei megoldások közül sok esetben mást választanék, néhol – és nem is egy-két helyen – ritmikai pontatlanságok tűnnek föl, mégis el tudom fogadni, hiszen a különbség csak ízlésbéli, illetve a pontatlanságokat elnézni, mert ad helyette valami mást, többet. Sokkal többet.

Először is elementáris erejű az a sodrás, ahogy magával ragadja a hallgatót, úgy viszi előre a darab szerkezetében, hogy ott nincs apelláta, de ennek ellenére az apró részletekre is ügyel. Kidolgozott minden, a fenti ritmikára vonatkozó megjegyzést fenntartva, mert a pontatlanságok is felfogásbéli különbségből erednek, nem pedig a kivitelezés tökéletlenségéből. (Lemezfelvételnél ez nem is vetne jó fényt sem az előadóra, sem a zenei rendezőre.) Talán nem is a legjobb kifejezés ide a sodrás, inkább úgy fogalmaznék, hogy a művek megformálásánál a nagyobb, hosszabb frázisokat helyezi előtérbe áthidalván az esetenként gyakori szüneteket is.

Szintén nagyon tudom díjazni, amikor valaki belső szólamokat emel ki, különösen, ha olyat, melyre még nem hallottam, hogy előadó figyelme vetült volna.

Színbéli és dinamikai skálája igen gazdag. Chopinnel kapcsolatban gyakran előjön az a tévképzet, hogy nem szabad megfogni a hangszert, egyfajta intim, diszkrét muzsikálást kell produkálni, még akkor is, ha egy basszus oktávban szólaltatandó meg a lehető legmélyebb regiszterben a szerző szerint FF dinamikával. Blehacz szerencsére átsiklik e szokás fölött, és mer hangosan játszani, ahol ezt Chopin igényli, mindezt jó ízérzékkel, fortéja határozott, de mindig kontrollált.

Jelentékeny interpretáció.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.