Bejelentkezés Regisztráció

Könyvek

"Cseppben a tenger” - Bajnai-Simon: Képes magyar hanglemez-történet/Hungarian Recording History in Pictures

2012-12-21 09:12:22 - zéta -

Képes magyar hanglemez-történet Bajnai-Simon: Képes magyar hanglemez-történet
Hungarian Recording History in Pictures

ISBN 978-963-87966-3-9
176 oldal
4990,- Ft
Jazz Oktatási és Kutatási Alapítvány, 2012

Mindig lenyűgöz, amikor valami látszólag egyszerűbb dologban megtalálom a nagy egészet. Olyan „cseppben a tengert” effektus ez, megérezni és meglátni a dolgok valószínűtlen összetettségét, a mindenség lenyűgöző grandiozitását. Most is ez történt velem, amint kezembe vettem a kicsit hivatalos nevű Jazz Oktatási és Kutatási Alapítvány legújabb kötetét.

A cím szerint a jókora, A/4-es méretű könyv nem kisebb dolgot vállalt magára, mint a magyar hanglemez-történet tételes bemutatását. Apróság ez, ha a mindennapi élet szerteágazó mivoltát nézzük, de hatalmas feladat, ha megpróbáljuk ennek a lassan 110 esztendeje üzemelő kulturális iparág minden szegmensét áttekinteni.

A két szerző, dr. Bajnai Klára és Simon Géza Gábor szép akkurátusan megy végig a hazai hanglemez készítésének sztoriján, az 1903-as datálású első magyar Pathé lemeztől gyakorlatilag a mai napig. De egy vérbeli gyűjtőt nemcsak a téma fog meg, hanem a körítés is. Ergo: a lemezeken túl fontos jelentéstartalmat takar(hat) a lemez címkéje, a borító, s az ezeken található adat. Számukra sok minden derülhet ki a termékeken található gyártási számokból és alszámokból is. Bajnai és Simon nemcsak a gyártók és termékeik meglehetősen széles spektrumát próbálják meg összefogni, hanem magát a lemezkészítés technikáját, a különféle berendezések és a lemezek terjesztését is.

A könyv a magyar nyelvterület hangzó emlékeire specializálódott, s hatalmas képanyagot tár az olvasó elé. Lemezborítók és -címkék, a fontosabb személyiségek fényképei, üzletek és hirdetéseik kópiái sorjáznak szép rendben a méretes könyv lapjain.

De, mint írtam, számomra az a legszebb, hogy ez érdekes adathalmaz, hatalmas mennyiségű kép és információ mögött fölbukkan egy mögöttes világ, elsősorban a magyar történelem a maga zegzugos sztorijaival. Mert a magyar hanglemez-vállalatok alakulása kicsiben követi az ország alakulását. Mondhatni: méretarányosan. Ha az olvasó eddig semmit nem tudott kis hazánk girbegurba történelméről, akkor e könyv olvastán kirajzolódik szeme előtt az I. világháborút megelőző fellendüléstől kezdődően a világégés utáni stabilizálódás, majd a Horthy-korszak alatti gazdasági válság, a II. világháború utáni rendeződés, átrendeződés, majd az államosítás és így tovább egészen jelenkorunk lemezpiaci válságáig.

A sorok között olykor tanulságos esetek húzódnak meg, cégesemények és magánszemélyek izgalmas, helyenként titkosszolgálati rejtélyekkel megspékelt történetei. A „mi miért alakult úgy, ahogy” kérdésköre lenyűgöző egésszé áll össze a kötet átböngészése végére.

A szerzők nem bízták a véletlenre a kötet eljuttatását a nemzetközi gyűjtői kör számára. Az anyag ugyanis kétnyelvű, hogy a külhoni érdeklődő angolul is megismerhesse ennek a valaha élenjáró kulturális iparág legfőbb jellemzőit.

Képes magyar hanglemez-történet






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.