Bejelentkezés Regisztráció

Nagy zeneszerzők

Paprika - Szent-Györgyi Albert

2004-12-17 08:37:00 - kegy -

\"Paprika Nem csak az egyetemes zenetörténetben számít gyakori esetnek, hogy valaki egy ötletből éljen meg élete végéig. Ott van például Kolumbusz Kristóf Amerika felfedezésével, Fidel Castro, a kubai forradalommal, vagy Andy Warhol Marilyn Monroe-ról készített szitanyomataival. De említsünk egy könnyűzenei példát is: Paul Anka a You Are My Destiny-vel. Az úgynevezett komolyzenében Szent-Györgyi Albert az egyik ilyen zseniális ötletember.

Albert a Dél-Alföldön született, ahol a paprikatermesztésnek komoly hagyománya alakult ki, és így egész kultúra épült a paprika köré. Olyannyira, hogy a régió városai komoly vetélkedést folytatnak a \"legjobb\" címért. Ki ne ismerné azt a tréfás tavaszi szokást, amikor a kalocsaiak egyszerűen lezúzzák a szegedieket, vagy amikor nyár elején éppen a szegediek lőnek paprikamaggal a földeken dolgozó kalocsaiakra? Ki ne látta volna már, amikor a két város paprikapálinka-főző versenyén a legények lángot lehelnek? És ki ne hallott volna már arról, amikor a két város fiataljai vállt vállhoz vetve hülyére verik a \"nyúlbéla hagymás makóiakat\"?

Ebben a sokrétű kulturális közegben cseperedett a kis Szent-Györgyi Albert, aki így már egészen fiatalon megismerkedhetett a hagyományokkal. A családban - mint arról a kutatók beszámolnak - hetedíziglen visszamenőleg vannak paprikazöldítők, lánglehelők, paprikakunkorítók, paprikagázkitermelők. Albertnek így semmi dolga nem akadt, mint fülelni, feltöltődni, végül megalkotnia saját művészetét abból a sok mindenből, amit az évek során összeszedett.

A Szegedi Zeneművészeti Egyetemen végezte tanulmányait, ahol a zenei laboratóriumban már kitűnt éleselméjűségével. Másodéves volt, amikor egy alkalommal csaknem elfeledett beadni egy évfolyamdolgozatot: háromfelvonásos operát kellett komponálniuk a kis nebulóknak szabadon választott témában. Albertnek a határidő lejárta előtti estén jutott eszébe a feladat, sebtiben kellett dolgoznia. Mivel nem volt ideje alaposabban felkészülni, rögtönzött. Így született meg a Nem vagyok én bogyiszlói, nem ám! című népopera, amelyet a kurzust vezető tanár ötössel jutalmazott.

Albert ekkor belátta, hogy egyszerűbb az otthoni élményekből szőnie műveit, mint antik témákon agyalni. Ettől kezdve minden művét a paprikáról írta. Idővel rájött, a téma olyan hálás, hogy többet ér, mint egyszerű iskolai feladatokat faragni belőle. Ezért hamarosan elkészített egy dalciklust olyan ma is ismert darabokból, mint a Ha makói vagy, ne is gyere!, Miért mondod, hogy a humorom csípős?, Piros a paprika, piros az ajkad, az Engem nem lehet felpaprikázni, a Hozd az ólmot, babám! és a többi.

A népszerű művek iránt hamarosan külföldi érdeklődés is támadt, elsősorban Németországból. Szent-Györgyi gyorsan összeállított a Tschichosch, Gulasch, Paprika, Tscharda nevű projektjét, amelynek egyes darabajit a mai napig játsszák a hazai turistaparadicsomok szorgalmas zenészei.

Szent-Györgyi már érett művész- és családapaként kezdett bele gyermekeknek szóló művei megkomponálásba. A sorozatnak a Paprika és... címet adta, legnépszerűbb darabja a Paprika és Csovi-csovi Jasper, valamint a Paprika és Kuckó Mackó, amely a mai napig szeretettel száll a tanulóifjúság ajkáról.

Szent-Györgyi munkásságát zenei Nobel-díjjal ismerték el. Művei magas C-vitamin tartalmúak, meghűléskor különösen ajánlottak.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.