Bejelentkezés Regisztráció

Operett a magyar rádióban (1949-től napjainkig)


3900 smaragd 2020-06-06 16:46:48 [Válasz erre: 3889 smaragd 2020-05-31 06:11:00]

Nagy Ibolya: A mai műsort kezdjük mindenekelőtt

Kemény Egon „Tangó”-jával, hallottuk a tegnapi - 2020. június 5. - műsorban (a 2018. 11. 02-i adás ismétlése):

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Ezen a héten ismétlésben:

https://mediaklikk.hu/cikk/2018/10/29/tul-az-operencian-szasz-katival-es-lisztes-jenovel-44-het/

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

 „Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió

Egyúttal javítom 3889 számú bejegyzésemet, ugyanis szerencsére nem volt a műsor átszerkesztve, sajnos én kevertem össze a napokat, elnézést kérek az esetleges zavarért.

A „Hóvirág-keringő”-t Nagy Ibolya Gyurkovics Máriára emlékezve szerkesztette műsorába, 2018. 10. 28-án.


3899 Búbánat 2020-06-05 20:14:24

A Dankó Rádió ma elhangzott operettműsorából – „Az a szép” - Lehár Ferenc csodálatos melódiáit emelem ki – ezúttal a Friderikából (nem először és nyilván nem utoljára…) 

Lehár Ferenc – Ludwig Herzer – Fritz Löhner Béla – Harsányi Zsolt -  Szenes Andor: Friderika

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1972. április 3. Kossuth adó, 19.20 - 20.10

A keresztmetszet-rádiófelvételen Andor Éva, Kalmár Magda, Bende Zsolt, Simándy József, valamint a Magyar Rádió és Televízió Énekkara és Szimfonikus Zenekara  működik közrevezényel: Sebestyén András.

-  Friderika belépője, I. felv.: „Szép napom lesz, érzem már, hát köszöntelek boldog nyár! Szép napsütötte lombos fán egy kis pacsirta szól így rám…” (Andor Éva)

-  Friderika és Goethe jelenete:Összetartunk mi jóban, rosszban…/- Ó, de szép, de csodaszép…” (Andor Éva, Simándy József, km. az MRT Énekkara)

- Friderika dala: „Ma nem gondolok másra, csak várok, én várok… Nem érdekel, mit mondanak, imádom én!...” (Andor Éva)

- Jelenet, Goethe „rózsadala” és az I. felvonás fináléja: „- Hidd el, a szívem rég tiéd…  Ó lányka, ó lánykám… Én kedvesem, mikor láttalak téged…Úgy ég bennem a láng, szólít engem egy régi dallam, szerelem üzeni halkan… Száz piros rózsa...  Jaj, istenem, mi van velem!…. /Egyszer volt egy rózsaszál, rózsaszál a réten….- Hiába! Minden átok! …”  (Andor Éva, Simándy József, km. Kalmár Magda, és az MRT Énekkara)

- Emlékkönyv-jelenet és szerelmi kettős: „… - Mennyi sok szerelmes szív van, könnyű szerelmet találni, de hűséget nem. … - Boldogság a legszebb kincs, olyan érzés, melynek párja nincs.    Mit írjak te néked, te kisleány, valami szépet! Te drága gyermekem, egyetlen kincsem! Magunk vagyunk…  /- Minden vágyam, minden álmom, minden rejtett vallomásom, minden gyenge sóhajtás azt suttogja…  Add ide drágám kezedet, hadd húzzam ujjadra ezt a gyűrűt… „ (Andor Éva, Simándy József, km. az MRT Énekkara)

- Friedrich Leopold Weyland  dala: Báránykámbáránykámcsalfa lelkű mind a lány… bármily jó, bármily szép, csalfa lelkű mindahány…”  (Bende Zsolt) 

- Kórusjelenet és Friderika dala„- Várunk, Friderika rád, táncolunk a réten… Ölts szép fehér ruhát, boldog napsugárban… /- Ó, ti drága társaim, kedveseim…, tanácsot adni könnyű, vigyázni oly nehéz! … Csak ne álmodozz soká,… drága ifjú énem…”  (Andor Éva,  km. az MRT Énekkarának Női kara)

- A II. felvonás fináléja: „- Friderikám, te más vagy! - Kezemben tartom a sorsom! … Nem értem én, nem értem végképp… Még el ne hagyj!.Drágám! Nem, nem, ez mégsem lesz így!... Ő táncol!  Már tudom, mit tegyek!.../ - Nem lehet, nem bírom tovább!.../- Zenét! Zenét!..  (tánc)….- Rózsa száll a réten….”  (Andor Éva, Simándy József, Bende Zsolt)

Egy másik stúdiófelvételről hallottuk ezt a dalt:

- Friderika dala:Miért is fáj úgy az ébredés? Feledni mindent miért nehéz? Nem jártam könnyek alkonyán, nem voltam más, mint csacska lány. Mit tudtam, mi a szerelem, eddig nem csókolt senki sem...." (Gencsy Sári, Magyar Néphadsereg Központi Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - felvétel:1950-es évek vége


3898 Búbánat 2020-06-04 19:42:36

Ma, Trianon emléknapján, a „Nemzeti összetartozás” gondolatkör jegyében állította össze operettműsorát a szerkesztő-műsorvezető, Erdélyi Claudia. Az „Az a szép” adásában elhangzott zenék közül említem:

Lehár Ferenc: A víg özvegykeringőegyveleg (Bécsi Johann Strauss Zenekar, vezényel: Willi Boskovsky)

- Hanna és Daniló szerelmi kettőse, III. felv.: „Minden vágyam, súgom lágyan, csak szeress!...”  (Kollár Katalin és Andrásfalvy Derzsi György)

Kálmán Imre: Marica grófnő: „Szép város Kolozsvár” (Szeredy Krisztina, Horváth Tamás)

Lehár Ferenc: Cigányszerelemkeringőegyveleg (Bécsi Johann Strauss Zenekar, vezényel: Willi Boskovsky)

Lehár Ferenc  Victor Léon – Mérey Adolf: A drótostót - Pfefferkorn dala: „Egy jó tanácsot adhatok, csak hallgass rám, fiam: csak az a jó üzlet titka, megérted ezt, ugye, fiam, a boldog élet, ritka és annak  csak egy útja van….” (Külkey László, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – Új Lehár felvételeink – részletek, 1962. július 8., Kossuth Rádió (17.10 -17.40)

Kacsóh Pongrác - Bakonyi Károly - Endrődi Sándor, Pásztor Árpád - Sassy Csaba: Rákóczi

- Rákóczi megtérése” – „Fülembe csendül egy nóta még, ott szunnyadott már a szívembe rég. A dajkanóták emléke kél, egy árva népről bús dalt regél. A hársfák lombja szomorúan rezdül, lassú sóhajtás száll, miként a szél. Hazámba vágyom, Duna-Tisza partja vár, szebb ott az álom, szebben dalol a madár….” (Kovács József, km. a Budapesti Lehár Zenekar, vezényel: Fajth Tibor) - Interoperett

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1964. január 4., Kossuth Rádió 20.25 – 22.00:

Km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kerekes János

- Kuczug Balázs dala, II. felv.„Csillagos az ég, az éj csöndes, Katicám, jöjj ki, galambom, senki sem lát…” (Palócz László – ének és próza)

- Reutheim Magda dala: „Fáj, fáj, fáj! Fáj a szívem te utánad… Sír, sír, sír! Sír a lelkem, szegény árva!...” (Sándor Judit – ének és próza)

- Andris, tárogatós hadnagy: - Magda! Én a halálomig a fejedelemmel maradok!... Jóéjszakát, Magda!...” (Palcsó Sándor –próza)

Lehár Ferenc: Pacsirta – keringő (MRT Szimfonikusok Zenekara, vezényel: Sebestyén András) – Új Lehár felvételeink – részletek, 1962. július 8., Kossuth Rádió, 17.10 -17.40; alternatív rádiófelvétel lehet: keresztmetszet: km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Sebestyén András (1978. augusztus 20., Kossuth Rádió, 13.10 – 13.50)


3897 smaragd 2020-06-03 19:33:55 [Válasz erre: 3896 Búbánat 2020-06-03 19:27:25]

Hát ez szép...  


3896 Búbánat 2020-06-03 19:27:25 [Válasz erre: 3810 Búbánat 2020-04-23 22:15:40]

A Dankó Rádióban  imént véget ért operettműsor egy az egyben az  április 23-i adás ismétlése volt (lásd. 3810. sorszámnál) -" Az a szép"

  • Jacobi Viktor  Martos Ferenc  Bródy Miksa: Sybill 

-  (Pitti Katalin, Leblanc Győző) - 1981 – a Zenés TV Színház produkciójának hangfelvételéről

- (Kukely Júlia, Lukács László, km. a Debreceni Filharmonikus Zenekar. Vezényel: Kaposi Gergely) - „Éljen a magyar!  - Operettbál 2000” – CD. Kiadó: Convention Budapest Classic, 2000

- A Rádió Dalszínházának teljes felvételéről (bemutató:1962. január 10., Kossuth Rádió 20.25 – 22.00)  hallottuk megint a négy részletet. (km. Németh Marika, Koltay Valéria, Ilosfalvy Róbert, Kishegyi Árpád, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András)

  • Jacobi Viktor – Martos Ferenc: Jánoska  - A rádiófelvétel bemutatója: 1960. augusztus 20., Kossuth Rádió 18.10 – 18.40 

- Nyitány; Tündérkeringő - kettős (László Margit,  Réti József); Magda és Jánoska vidám kettőse (Fábry Edit, Kishegyi Árpád) - Km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó

  • Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár

- Vidám kettős (Bognár Rita, Tihanyi Tóth Csaba) - 2015, Operettshow Kft, „Kettecskén”  CD

- Vidám kettős (Hűvösvölgyi Ildikó, Szerednyey Bélakm.  az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Hidas Frigyes) az operett televíziós változata. Rendező: Zsurzs Éva - a Zenés TV Színház bemutatója: 1985. február

  • Jacobi Viktor: Miami - Keringő (a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényli)

3895 Búbánat 2020-06-02 19:50:51

Ma a Leányvásárból hallottunk ismét részleteket a Dankó rádió Az a szép című műsorában, holnap pedig a másik Jacobi-operett, a Sybill dallamai csendülnek fel majd megint a rádióban.

Jacobi Viktor – Bródy Miksa – Martos Ferenc: Leányvásár

A Rádió Dalszínházának a bemutatója: 1964. július 18., Kossuth Rádió, 20.52 – 23.33

Km.: a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara és Énekkara (karigazgató: Vajda Cecília). Vezényel: Sebestyén András.

- Nyitány

- Bessy és Fritz kettőse, I. felv.: Kettecskén, az élet édes álom, kettecskén…” (Házy Erzsébet, Palcsó Sándor)

- Kórus-jelenet (MRT Énekkara)

- Bessy és Fritz kettőse, II. felv.: „- Lassan uram, édes uram, miért oly mohó? Kár e nagy sietés! Hát hol marad az udvarias bók, sima szó, kézcsókra kész bevezetés?… /- Nem tehetek róla, ez a sorvasztó láz, nincs hozzá élő szavam…./- Na, de, méltóságos úr! Nem szokás ölelni ily vadul.…” (Házy Erzsébet, Palcsó Sándor)

- Közzene

- Bessy és Fritz kettőse, II. felv.: „-Történt hajdanán, hogy egy hottentotta lány, Párizsba ment, a kis bohó…/- Dzsiloló, dzsiloló, dzsiloló…” (Házy Erzsébet, Palcsó Sándor)

- Közzene

- Jelenet és Tom elbeszélése a II. felvonás fináléjából 

Lucy: - Csodás a frakk, kész a gallér, de fess gavallér! /Tom: - Hogy azt higgyék, úr vagy s nem egyszerű nép, egy jó ruha kell, máris úr vagy talán!?....Mert úr, aki frakkban járhat, és így gavallérrá válhat, oly büszke reá, akár cifra nyeregre a bús szamár!... /Ha érdekel bárkit-e rejtély, hadd leplezem le itt most magam: a bosszú fűtött mostanig, hát felfedem, ki áll itt! Nos, Harrison! Köszöntse a kifosztott Fleetwood fiát! ..." (Udvardy Tibor, km.  Németh Marika, Csákányi László, Bilicsi Tivadar, az MRT Énekkara)

- Tengerészinduló - részlet (MRT Énekkara)

- Tom búcsúja és a II. felvonás fináléja 

„- Elszállt az álom… Mindennek vége…Most hív a vágy a nagy messzeségre! Ég veled álom, elmegyek én, de szép Kalifornia még enyém!   De hölgyeim, uraim, miért ez a csönd? Elámuló arcuk vajon mit jelent?...” (Udvardy Tibor, km. az MRT Énekkara)

- Bessy és Fritz kettőse, III. felv. - Jenki-kuplé: „Volt valahol, élt valahol egy aranyos nő, róla e dalban sok szó lesz, Yorkba bemegy és nyitott egy boltot is ott ö, egy pálinkás-boltot, ó, yes.…”  (Házy Erzsébet, Palcsó Sándor)

- Közzene

További részletek más felvételekről:

- Lucy dala:„Tele van az élet rejtelemmel, ide-oda hány a tengerár! Tele van a lelkem érzelemmel, ragyog a szívembe napsugár!” (Kalmár Magda, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Nagy Ferenc)  - 1982. Zenés TV Színház, Leányvásár, Kalmár Magda – énekhang. Rendező: Zsurzs Éva

- „Kettecskén” ( Kékkovács Mara,  Szendy Szilvi, Peller Károly) – koncertfelvétel

- Bessy dala és Tengerész induló a II. felvonásból: „- A kis kadétnak pehely a bajusza… / - Nincs  több oly úr, mint a tengerész, bárhová lépsz, hej, mindig tettre kész! Ne csodáljad hát, ha kedveli a lány, bolondul érte mind valahány!...” (Kertész Marcella, km. énekkar) - koncertfelvétel: Szolnoki Szigligeti Színház, 2010, szilveszteri gála műsorából

Szeleczky Zita és Sárdy János énekfelvételei - részletek az 1941-ben készült „Leányvásár” magyar filmoperettből (rendező: Podmaniczky Félix):

- „Mondjad igazán, leszel a babám”

- „De nagyot iramodtam, amíg idefutottam… egyenesen előre, falusi levegőre… a faluban az élet oly vidám…”

„Ha lennék egy lánykának édes szerelmes babája, királynőnek tenném meg őt az egész nagy világ előtt”  

- „Tele van az élet rejtelemmel”


3894 Búbánat 2020-06-01 19:53:23

A Dankó Rádió ma délutáni operettműsorában -"Az a szép" - hallottuk ismét. Megjegyzem: a Johann Strauss-operett két részlete Házyval és Ilosfalvyval utoljára 2018-ban hangzott el a rádió "Túl az Óperencián"  adásában.  És ez utolsó teljes rádiófelvétele volt Ilosfalvynak itthon - még ugyanabban az évben (1966), Kölnbe távozott.

Kálmán Imre –Julius Brammer, Alfred Grünwald – Kulinyi Ernő: A bajadér

  • Odette belépője: „Szép primadonna, csodál a világ..." (Kállai Bori, km. az Interoperett zenekara)
  • Marietta és Napoleon St. Cloche kettőse, II. felv.: „Egy jó kis bár, hol nóta vár, gyönyört kínál… Ott élni szép, ott élni jó… Ott kapta első csókját a száj…” (Kalmár Magda, Palcsó Sándor, MRT Szimfonikus Zenekara)
  • Radjami herceg dala: „Ó bajadérom, kit a szívem imád…” (Egyházi Géza)
  • - Összeállítás prózában és dalban: „Szép primadonna, csodál a világ”; „Egy jó kis bár, hol nóta vár”; Jön-e velem nagysá’d shymmit járni”; a Csárdáskirálynő c. operettből: „Hajmási Péter, Hajmási Pál” (Honthy Hanna, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara)

                    

ifj. Johann Strauss – Friedrich Zell, Richard Genée  Gáspár Margit – Kristóf Károly: Egy éj Velencében

  • Nyitány (Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)

A Magyar Rádió Dalszínházának teljes stúdiófelvételéről:

először 1966. július 16-án, a Kossuth rádió sugározta az operett új felvételét, 20.28 – 22.00 óra között.
 A keretjátékot Innocent Vincze Ernő írta

Vezényel: Bródy Tamás. Km.: a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara valamint Énekkara

  •  Annina és Caramello kettőse az I. felvonásból (Házy Erzsébet és Ilosfalvy Róbert)

„- Annina! - Caramello! – Karomba, nem repülsz, szép lány?! - Karodba?...-  Te mindig hű voltál hozzám! – Óh, drágám, vége annak! – Így fogadsz engem?! Semmi csók?! Annina!  - Nem hallok rólad egy árva szót! Nem, nem, barátom, ennek vége! …/- Pellegrina, Rondinella. – Kérlek, Annina! –Rondinella, Pellegrina. Pellegrina, Rondinella… Könnyűvérű Caramella! … Hű az én szívem, Annina! Hidd el ezt nékem! /Hadd valljam be most néked! Távoli földeken bejárva sok vidéket sok asszonyt láttam, szépet, de egy se volt ilyen! - Pellegrina, Rondinella, Rondinella, Pellegrina.”

  • Kórus és Caramello belépõje (Ilosfalvy Róbert és az MRT Énekkara) 

„Evviva! Caramello, a borbély!…. /- Ti jó barátok sorra mind üdvözöllek ma! És téged is te szép Velence városa! Én borbély vagyok most is, csak változatlanul, és tudjátok, az én gazdám, a herceg nagy úr!  .,../Az urbinói herceg, csak halkan mondom nektek, a nőket kedveli, ez néki gyönge pontja, de nékem ő elmondja, mert jóban vagyunk mi. Így élek, úri módon és megvan rá a módom. De miért is küszködnék! Van minden jóban részem! Mert én tartom kézben a herceg üstökét!... Az élete a móka, nagy pompakedvelő, és úri passziója a tánc és a nő! Csak ő a példaképem a jó élet terén! Bár nem volt könnyű éppen, de lépést tartok én! Nem hencegek, nevetség  ha próba kell, no tessék… Hős Caramello!..../Tarantella tánca kell-e még, nem járja senki arra mind a ki táncos jól figyeljen, megtanítom énekelve, lépjen víg a nóta jelre, így a lábat átemelve, tűzbe-lángba elmerengve, szédítően égve benne, lángra gyúl a nők szerelme, tamburinnal körbe lengve, rá a pénz miért ne lelne …szép kisasszonyt átölelve, meg nem állva, szárnyra kelve, járd a táncot… párra lelve. Táncra kell most mind ki fürge, körbe-körbe- körbe! Ó Caramello! Lám, a példakép, éljen az élet, mely csodaszép!...”

  • Karneváli kórus (MRT Énekkara)

 

Lehár Ferenc – Ludwig Herzer – Fritz Löhner Béla – Harsányi Zsolt -  Szenes Andor: Friderika

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1972. április 3. Kossuth adó, 19.20 - 20.10

A keresztmetszet-rádiófelvételen Andor Éva, Kalmár Magda, Bende Zsolt, Simándy József, valamint a Magyar Rádió és Televízió Énekkara és Szimfonikus Zenekara  működött közreSebestyén András vezényel.

  • Goethe dala (Simándy József)

 „Ó de szép, de csodaszép, e kis virágos ház a vén diófa mellett! Erre száll a kék madár, s egy régi dalt az ágon halkan énekel. Állok én e ház előtt, már nincs velem, de érzem őt, miért nem nézel ki az ablakon én drága szép angyalom?…” (Simándy József)

  • Goethe "rózsadala" (Simándy József)

 "Elfutott már, mint egy kisnyúl, amelyet üldöz a gyors vadász a zöldellő szép réten át! Ide se néz, ide se lát! Úgy ég bennem a láng! Szólít engem égi dallam, szinte lelkemig elér! Szerelem üzeni halkan, vagy ha szél így zenél. Nem értem én mi bánt, mi fáj, míg a nyár muzsikál! Száz piros rózsa, egy piros száj! Jaj, Istenem! Mi van velem? Az ő kis ajka, az is rózsa, oly szép piros!

/Egyszer volt egy rózsaszál, rózsaszál a réten. Egy legényke arra jár, vágyakozva nézi már, vágyom rád de régen. Rózsa, rózsa rózsaszál, rózsaszál a réten. Rózsa, rózsa rózsaszál, rózsaszál a réten. Jöjj, letörlek,  rózsaszál, rózsaszál a réten. Ám a rózsa büszke már, jól vigyázz, büszke már, menj tovább hát szépen. Rózsa, rózsa rózsaszál, rózsaszál a réten. Rózsa, rózsa rózsaszál, rózsaszál a réten.”

  • Goethe áriája (Simándy József)

Ó lányka, ó lánykám, imádlak én! Te drága, te drágám, te légy enyém! Tiéd az életem, légy a hű szerelmesem., add a szádat engedelmesen. Én kedvesem, ezer virág int feléd. Szemed lesem, ha rám tekint, szívem ég. Madár dalol a fákon fent, a vágy dalol szívemben bent, úgy perzsel a láng, perzsel a vágy...”  


3893 Búbánat 2020-05-31 19:14:55 [Válasz erre: 3892 smaragd 2020-05-31 19:14:03]

"Ádám, hol vagy?"


3892 smaragd 2020-05-31 19:14:03 [Válasz erre: 3891 Búbánat 2020-05-31 19:12:01]

és az "örökzöldek" ... az "operett-órában"...


3891 Búbánat 2020-05-31 19:12:01

Ami a mai zenei adást illeti ("Az a szép" - Dankó Rádió), csak egész röviden szólok, mit hallottunk, tekintve az ismétlés jellegét:

  • Fényes Szabolcs - Emil Braginszkij,  Eljdar Rjazanov – Szenes Iván: Kinevezés

Részletek (Bodrogi Gyula, Lőte Attila, Géczi Dorottya, km. a Magyar Rádió Esztrádzenekara és a Harmónia énekegyüttes, vezényel: Gyulai Gaál Ferenc) – A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1976. április 4., Kossuth Rádió, 20.10 – 21.39

  • Kálmán Imre: Cirkuszhercegnő -„My darling” (Pándy Piroska)
  • Kálmán Imre: Csárdáskirálynő - „Jaj, cica…” (Németh Sándor)
  • Carl Millöcker: Dubarry –„Reszket bennem minden ideg….Van egy kis időm, hát imádlak én” (Gyenes Magda, Rátonyi Róbert)
  •  
  • Jacques Offenbach Alfred Delacour és Léon Morand - Fischer Sándor: A férj kopogtat

Részletek (Csengery Adrienne, Lehoczky Éva, Gregor József, Rozsos István, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Fischer Ádám) -Rádió Dalszínháza bemutatója: 1977. április 9., Kossuth Rádió, 20.45 – 21.34

  • Jacques Offenbach - Hector-Jonathan Crémieux és Ludovic HalevyRomhányi József: A sóhajok hídja - A hős kapitány dala Soha nem rettegett jobban egy hős kapitány… Soha  csúfosabban nem járt egy  hős kapitány…” (Kishegyi Árpád, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  a  Rádió Dalszínháza bemutatója: 1976. december 26., Kossuth Rádió, 18.50 – 20.13

3890 Búbánat 2020-05-31 12:31:19 [Válasz erre: 3885 Búbánat 2020-05-28 10:11:52]

Ahogy korábban felvetettem, úgy gondolom, érdemes ezzel a gondolattal tovább foglalkozni:

Régi magyar operettekből részletek – (1956), km. a Földényi-kórus és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara.  Vezényel: Török Emil. (lásd 3885. sorszámnál)

A Dankó Rádió operettműsora - zenei kínálatát tovább bővítvevisszanyúlhatna a magyar operett kezdeteihez, a hőskorhoz.
A magyar operett nem az általam is sokat hangoztatott komponista Huszka Jenő (Tilos a bemenet – 1899; Bob herceg – 1902) és Lehár Ferenc (A bécsi asszonyok; A drótostót – 1902) zenés színpadi alkotásaival indult, bár kétségtelen, az ő műveikkel kezdődött el és hozzájuk köthető a műfaj itthoni „aranykora”, amit nevük fémjelez, és ami operettjeik maradandóságát is jelenti.

(Ahogyan  "Régi magyar operák" részleteit is felvette a rádió anno, s mint kuriózumok, ugyancsak műsorán szerepeltek,  s hallgatva azokat, felfigyelhettünk értékes, dallamokban bővelkedő, színes hangszereléssel komponált ének-zenéire (Németh Amadé és Kórodi András vezényelte felvételeken).


3889 smaragd 2020-05-31 06:11:00 [Válasz erre: 3869 smaragd 2020-05-25 05:14:08]

Számítottam rá, hogy a mai műsorban elhangzik Kemény Egon: „Tangó” című zenekari műve, amit a január eleje óta ismétlésben hallható „Túl az Óperencián” című műsorban éppen a válogatott ismétlések miatt mostanában többször hallhattunk. Meglepetésemre a műsorban ehelyett egyik híres dala, egyik csodálatos koloratur-keringője hangzott el, Nagy Ibolya fel- és lekonferálásával – ezek szerint utólag valaki átszerkesztette a 2018. 11. 02-i műsort –, a „Talán a csillagok” című 1949. szilveszteri rádióoperettből hallhattuk:

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

KEMÉNY EGON – Romhányi József: Hóvirág-keringő

Gyurkovics Mária Kossuth-díjas operaénekesnő énekelt, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Lehel György vezényelte.

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


3888 Búbánat 2020-05-30 23:48:39

A Dankó Rádió „Az a szép” műsorában ma Huszka operettjeiből hallottunk részleteket a műsorvezető, Erdélyi Claudia szerkesztésében:

Huszka Jenő – Szilágyi László: Mária főhadnagy – részletek

- Palotás (Budapesti Operettszínház Zenekara, vezényel: Makláry László) - koncertfelvétel

A MÁV Szimfonikus Zenekar, vezényel: Behár György Hungaroton; 1979. február 24., Petőfi rádió 21.20-22.00):

Dal: „Nagy árat kér a sors a boldogságért, megfizetünk mindenért, minden pillanatért…/Boldogságunk nem tart sokáig, mert eltűnik, mint egy szivárvány… ” (Berkes János)

Kettős: „Úgy dalolok, ahogy te akarod…. / Én teve- én teve- én teveled oly vígan élek, ezért, mint hű je-, mint hű jegyesed elvennélek…”  (Galambos Erzsi, Németh Sándor) 

Kettős: „- Epedőn, remegőn nézem magát, várom, lesem a válaszát! - Türelem, a szívem nem szólhat még, csak ezért gyötrődöm még... /Némán várni egy boldog percet, és tűrni szótlan, szíve hogy reszket…” (Gallai Judit, Miller Lajos)

- Antónia sanzonja: „Csacsi minden férfi, semelyik se érti, mit akarunk tőle, és mi a bajunk? Csípje meg a vércse, hogyan is értse, hisz magunk sem tudjuk, hogy mit akarunk…/ Jól figyelj e szóra: egy csak a fontos: a trallala, trallala! Mikor üt az óra, kell néha egy kicsi trallala…” (Kalocsai Zsuzsa, a Magyar Rádió Szimfonikus zenekarát Kovács János vezényli) – 2015

- Kettős: „Szabad-e remélnem, hogy egyszer megsajnálsz…”  (Geszthy Veronika, Boncsér Gergely, a Magyar Rádió Szimfonikus zenekarát Kovács János vezényli) – 2015

- Vidám hármas: „Ladilom”  (Kékkovács Mara,  Kerényi Miklós Máté, Peller Károly, a Magyar Rádió Szimfonikus zenekarát Kovács János vezényli) - 2015

- Vidám kettős: „A bugaci határon van nekem egy cigányom…” (Bognár Rita, Tihanyi -Tóth Csaba) - „Kettecskén” – Operettshow Kft., 2017, CD

 

Huszka Jenő – Bakonyi Károly – Martos Ferenc: Bob herceg

- Nyitány (Honvédelmi Minisztérium Köponti Fúvószenekara, vezényel: Jávor Zoltán)

- Bob dala:Dal az első szerelmes csókról:  „Holdvilágos, bűvös éjjen jártam messzi tájon, árkon, bokron átszökellve, túl az Óceánon…/ Az első édes találkozásnál rabul ejtett engemet; az első édes, szerelmes csókot feledni többé nem lehet…. (Petress Zsuzsa, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor) Huszka operettjeiből részletek: 1952. december 7., Kossuth Rádió 14.00 – 15.00

- Pomponius dala - A holló legendája:  „Volt egyszer egy fehér galamb, ragyogott a tollazata…/Szép tavaszra, nyárra-őszre, szép galambom, visszajössz-e?...” (Csurja Tamás,  km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László )

- Bob belépője: „Londonban, hej, van számos utca és minden utcán van sarok…”  (Balczó Péter, a Magyar Rádió Szimfonikus zenekarát Kovács János vezényli) – 2015

- Annie dala: „Jaj, de jó, ha egy lány szerelmes.../Jaj, cipicupi, cup-cup, cuppant a csók…”  (Dancs Annamari, km. a Magyar Rádió Énekkarának női kara, a Rádió Szimfonikus zenekarát Kovács János vezényli) – 2015

 

Huszka Jenő – Szilágyi László: Erzsébet

 - „Rózsám, viruló kis rózsám…” (Bucsi Annamária)

- Nyitány (A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát Polgár Tibor vezényli) Huszka operettjeiből részletek: 1952. december 7., Kossuth Rádió 14.00 – 15.00


3887 Búbánat 2020-05-29 19:07:16

A Dankó Rádióban most ért véget „Az a szép” operettműsora. Benne hallhattuk:

Kálmán Imre –Fritz Grünbaum, Julius Wilhelm - Harsányi Zsolt – Innocent Vincze Ernő: A cigányprímás

- Keringőegyveleg (Bécsi Filharmonikusokat Robert Stolz vezényli)

- Rácz Pali dala - Stradivári-dal: „Mi a jobb és mi a szebb: hegedű vagy asszony…/Szól  a nóta, csend a vége, ám a nőnél fuccs a béke…/ Az ócska Stradivari egy árva szót se szól, de hogyha játszom rajta, oly bájosan dalol.…”   (Gáti István, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás – Csepeli Munkásotthon, 1979. december 3. – koncertfelvétel

 - Rácz Laci és Juliska kettőse: „Száll, száll, tovaszáll a nyár” (Petress Zsuzsa, Kelen Tibor, km. a Magyar  Állami Operaház Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) – 1965, Qualiton, részletek

- Rácz Laci és Juliska kettőse: Gingalló, mint a pillangó”  (Petress Zsuzsa,  Kelen Tibor, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) – 1965, Qualiton, részletek

Rácz Pali dala: „Régen néma már a húr, minden rózsa elvirul, hol van már a régi bál? Vén cigány, vén cigány! Kár élnem, kár!...” (Melis György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó) - A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1964. augusztus 17., Kossuth Rádió 20.30 - 21.30

- Sári és Gaston vidám kettőse: „- Végre átfog a karod, fogj csak át, ha akarod!  Itt az ajakam, jöjjön az a csók, jöjjenek a szók, a szívet ostromlók! …/- Lári-fári, nem kell várni, frissen jó a csók, fürge légy, ha rád fonódnak rózsaszín kacsókLopható és kapható, és visszaadható: csókolózni, csókolózni jó, jó, jó!...” (Bognár Rita, Tihanyi-Tóth Csaba)

 

Jacques Offenbach - Henri Meilhac, Ludovic Halévy - Romhányi József: Orfeusz az alvilágban

- Nyitány (az MRT Szimfonikus Zenekarát Blum Tamás vezényli)

- Euridike és Orfeusz kettőse - „A fejem fáj, nem bírom már”… „Meddig tart e szörnyű átok! Nem bírom soká már!...Szánj meg Vénusz!...”  (László Margit, Bartha Alfonz, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Blum Tamás) - A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1963. július 20., Kossuth Rádió 20.45 – 23.15 (közben szünet: 22.00 – 22.30 hírek, időjárás, sport)

- Styx Jankó dala, II. felv.: „Voltam király Beóciában, hatalmas, édes, nagy király!... (Kishegyi Árpád, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Kerekes János)

 


3886 Búbánat 2020-05-28 19:35:14

A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában ma először hangzottak el részletek Lehár híres, bár ritkán hallható művéből!   Nagyszerű zene és ének – örülök, hogy pár év után újra meghallgathattam most:

Lehár Ferenc – Leo Stein,Jenbach Béla - Zágon István – Dalos László: A kék mazúr – részletek (1965. augusztus 20., Kossuth Rádió 14.05 – 15.15; az új Lehár-felvételek között a másik bemutató a Frasquita részletei voltak)

Km.: Koltay Valéria, Németh Marika, Rátonyi Róbert, Udvardy Tibor, valamint az MRT énekkara és  szimfonikus zenekara. Vezényel: Bródy Tamás.

- Keringő (Zenekar)

-  Gretl és Muki vidám kettőse (Koltay Valéria és Rátonyi Róbert)

„- I. vers: Férjül veszlek, kicsi violám, beköti a fejedet a lány. Neki senki nem kell, csakis ez az ember, te leszel a párocskám! /- Miért pont én rám esik ez a kegy, minek vagyok magam ez az egy? Nem is puszta frázis, akad olyan fázis, ki szívesen férjül megy. /- Bánom én, hogy mennyi van: száz vagy százezer, te kedves kicsi uram, te uram leszel, tralla-lalla-lallala, te kedves kicsi uram, te uram leszel! 
Refrén: - Hölgyem, én édes hölgyem – Mondj le a nászról szépen bölcsen – A józan szíven nem fog a hymem – A férfi nem kell neki semmi rózsaláng – Szívem, oly nagyon vártam rád, nekem kell a házasság! – Bármi tervet forral, szépem, én velem könnyen el nem bánsz!..”

- Közzene és dal (Udvardy Tibor)

„Fáj a szívem érted, dalom is oly bús, ... úgy jönnél vissza már!... Jöjj, veled álmodok én!…kedves, jöjj, várlak már!”

- Julian gróf és Blanka kettőse (Németh Marika és Udvardy Tibor, km. az MRT Énekkara)

„ Zeng a tündér, kék mazúr, ellenállhatatlanul. Csak te leszel a párom, így való lesz az álom, járod mással is a táncot. Nem baj, én csak terád várok! Csak velem járod egyszer még, ha rám nevet az ég, járd együtt velem újra még, talán rám nevet az ég …/- És hogyha a szívünk ellenáll….- a kék mazúr hátra van még… /- Ezt a régi táncot egy lánnyal táncoljuk már…”

 

A műsor második része megint ismétlések jegyében telt el, részben más előadókkal csendültek fel az ismert dallamok:

ifj. Johann Strauss - Jókai Mór nyomán Ignatz Schnitzer - Fischer Sándor: A cigánybáró

- „Kincskeringő”, II. felv.: (Bécsi Filharmonikusok, vezényel: Nicolas Harnoncourt) - koncertfelvételről

- Barinkay belépője, I. felv.: „Mint sok szegény, de víg legény, a nagyvilágot jártam én…”  (Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Ferencsik János) - A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1961. április 2., Kossuth Rádió, 18.50 – 21.30

– Barinkay és Zsupán jelenete az I. felvonásból - részlet "...Figyeljetek: báró vagyok! Cigánybáró!..."  (Ilosfalvy Róbert, Melis György, km. Ágai Karola  és az MRT Énekkara)  

- Szaffi és Barinkay kettőse, II. felv.: Ki esketett…?”  (Csonka Zsuzsanna, Leblanc Győző, km. a Sinfonica Hungarica, vezényel: Benedek Tamás) (1 CD)  -. Alpha Line Records, 1996

- Bevonulási induló (Berlini Filharmonikusok Fúvósai)

- Szaffi dala, I. felv.: „Oly árva és , nincs senki a földön, mint a cigányok…” (Sass Sylvia , km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - Sass Sylvia és Miller Lajos új operettfelvételei a Magyar Rádióban (1976. augusztus 16. Kossuth Rádió 20.25 - 21.05) 

- Homonnay dala - Toborzó és csárdás: „Csapj kezembe, szép öcsém, búcsút mondj a lánynak!…/ De víg a kedvem, fogjuk hát a telt boros kupát! Ha jó tüzes bor körbe jár, szereti ám a huszár!...” (Domoszlai Sándor, énekkar)

 

Lehár Ferenc: Cigányszerelem – keringő (Bécsi Johann Strauss Zenekar, vezényel: Willi Boskovsky)

 


3885 Búbánat 2020-05-28 10:11:52 [Válasz erre: 3879 Búbánat 2020-05-26 22:11:41]

Korábban írtam ide: 

  • Régi magyar operettekből részletek – (1956), km. a Földényi-kórus és a Magyar Rádió szimfonikus zenekara.  Vezényel: Török Emil:

1.Barna Izsó: Casanova (részlet: Karnevál-jelenet ) - (Fáy Erzsébet, Kaposy Andor, Mátray Ferenc, a Földényi-kórus)

2.Bokor József: A kis alamuszi (részlet: „Nincs nékem párom, ha jó a szerelem” ) - (Mátray Ferenc, km. a Földényi-kórus)

3.Czobor Károly: Hajdúk hadnagya (részlet:Kettős ) - (Mátray Ferenc, Maleczky Oszkár);

4.Konti József: Királyfogás (részlet) - (Lakos Mária, Makkay Klára, Göndöcs József, Oláh Emil, Réti József, Raggambi Zoltán)

5.Verő György: Virágcsata (részletek: Vidám induló;) - (Fáy Erzsébet, Gyenes Magda, Göndöcs József, Kaposy Andor, Réti József, Oláh Emil, Raggambi Zoltán)

6.Verő György: Leányka - (Fáy Erzsébet, Mátray Ferenc)

7.Szabados Béla: Rika (részletek) - (Gyenes Magda, Fáy Erzsébet, Raskó Magda, Kaposy Andor)

8.Szabados Béla: Kukta kisasszony
= Liza dala (Fáy Erzsébet, km. Kapossy Andor)
= Kaviár-keringő (Raskó Magda, Kapossy Andor)

9.Rényi Aladár: A kis gróf – kettős (Németh Marika, Udvardy Tibor)

10. Stephanides Károly- Harsányi Zsolt: Kislány
= Endre dala: Ilosfalvy Róbert
= Annie dala: Vámos Ágnes

11.Stephanides Károly – Kótzián Géza – Vitéz Tibor: Mátyás király szerelme
(Km.: Fábry Edit, László Margit, Bende Zsolt, Réti József, valamint az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó)
- Nevezetes részlete a darabnak: a „Medvetánc” – zenekari részlet

12.Vincze Zsigmond - Martos Ferenc – Kulinyi Ernő: Az Anna-bál (Zentay Anna, Szabó Miklós)

13. Verő György: Szultán
A szöveget is a zeneszerző írta.
(Egy részletéről tudok, amelyet Vámos Ágnes énekel)

14.Vincze Zsigmond: A hamburgi menyasszony – részletek (Orosz Júlia, Koltay Valéria, Zentay Anna, Fekete Pál, Szabó Miklós, Tekeres Sándor, Baksay Árpád, a Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Bródy Tamás)

15.Bánfaly (Beck) Miklós - Szilágyi László –Harmath Imre: Pozsonyi lakodalom
=„Fáj, hogy a szívemből elszállt a nyár” ( Palócz László.)
= „Egy régi csók” (Romváry Gertrúd, Melis György)
= Kettős: (Nemes Rózsa, Bende Zsolt)

16.Bánfi Sándor: Lili-keringő – részletek (Raskó Magda, Neményi Lili)

Szívesen meghallgatnám ezeket újra: 

a  Huszka Jenővel megteremtett, nemzetközileg elismert magyar operett előtti korszakból - a műfaj kezdeteit.


3884 smaragd 2020-05-28 05:12:51 [Válasz erre: 3881 tiramisu 2020-05-27 21:30:52]

Kezdem úgy érezni, hogy Erdélyi Claudia mindent megtesz azért, hogy a kiválasztott felvételekhez, ezek unalomig ismétlésének enyhítésére, a hallgatók legalább összekötő szövegeiben újat kapjanak... bár sajnos olykor az is ismétlődik.

A januárban indult műsorral ezen a téren így újult meg a Dankó Rádió, legalábbis eddig, és szívből remélem, hogy sokszínűbb lesz az értékes felvételek bemutatása.


3883 tiramisu 2020-05-28 01:31:00 [Válasz erre: 3881 tiramisu 2020-05-27 21:30:52]

Aha. Köszönöm kedves Búbánat .


3882 Búbánat 2020-05-27 23:12:36 [Válasz erre: 3881 tiramisu 2020-05-27 21:30:52]

„Lélekszirmok – Erdélyi Claudiától”

2019. február 10., 13:52  Zsebik Ildikó

 ma7.sk.

https://ma7.sk/tajaink/lelekszirmok-n-erdelyi-claudiatol

Ebből a tavalyi cikkből némi információt megtudhatunk Erdélyi Claudiáról, aki idén januártól szerkeszti és vezeti a Dankó Rádióban naponta  18 és 20 óra között hallható „Az a szép” műsorát: az első órában operett és örökzöld slágerek, a másodikban nóta szól az adássorozatban.


3881 tiramisu 2020-05-27 21:30:52 [Válasz erre: 3878 smaragd 2020-05-26 21:59:49]

Egyáltalán, ki a szerkesztő hölgy, milyen szakmai végzettséggel, jártassággal?


3880 Búbánat 2020-05-27 19:33:14

A Dankó Rádióban („Az a szép”) ma Huszka Jenő – Martos Ferenc Gül baba című operettjéből hallottunk ismételten jól ismert részleteket – több stúdiófelvételről szerkesztve:

1.) Németh Marika, Ilosfalvy Róbert, Bende Zsolt, Kovács Péter énekel, km, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András  (A keresztmetszet rádiófelvétel bemutatója: 1963. augusztus 20., Kossuth Rádió, 13.42 – 14.57.)

2.) Mujkó dala: Darumadár fenn az égen hazafelé szálldogál”  (Kováts Kolos, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Jármai Gyula) - 1986. augusztus 20., Kossuth Rádió 11.30 -12.00 - Kováts Kolos operettekből és daljátékokból énekel

3.) Kucsuk Ali jelenete (Korcsmáros Péter, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) Qualiton, 1986

4.) Balczó András; Nyári Zoltán; az MRT Énekkara (km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kovács János) - Magyar Rádió 6-os stúdiójában 2014 decemberében harmincegy népszerű operettrészletet vettek fel Huszka műveiből. (MTVA - Dankó Rádió produkciójában)


3879 Búbánat 2020-05-26 22:11:41 [Válasz erre: 3877 Búbánat 2020-05-26 20:00:08]

A műsor legelején a műsorvezető-szerkesztő pedzeni kezdte a régi magyar operettszerzőket, említette Verő Györgyöt, már kezdtem örülni, hogy azokból/azoktól fog bejátszani részleteket az adásban. De nem. 


3878 smaragd 2020-05-26 21:59:49 [Válasz erre: 3877 Búbánat 2020-05-26 20:00:08]

Ismétlés volt az egész műsor, részben alig  néhány nappal ezelőtt már bejátszott blokkokkal! Hallatlan.


3877 Búbánat 2020-05-26 20:00:08

A Dankó Rádió mai operettműsorában („Az a szép”) semmi újat nem hallottam – a korábbi adásokból ismétlések:

Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda - Földes Imre: Hawaii rózsája  

- „Hawaii keringő” (Petress Zsuzsa, Melis György)

- Néger dal - Egy Johnny vagyok (Básti Lajos)

- „Ittam egy kis édes pityókát…”  (Zentay Anna)

- „My golden baby, más beautiful baby” (Zentay Anna, Rátonyi Róbert)

 

Lehár Ferenc - Fritz Löhner-Beda,  Ludwig Herzer - Harsányi Zsolt:  A mosoly országa

- Szu-Csong dala, I. felv. „Barackvirág-dal”: (Boncsér Gergely, km. a Budapesti Operettszínház Zenekara, vezényel: Makláry László) - Budavári Palotakoncert, 2015

- „Szu-Csong dala, II. felv.  „Vágyom egy nő után! (Berkes János)

-  Bevezető kórus és Liza belépője, I. felv. (Házy Erzsébet és az MRT énekkara, valamint Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás) - 1971

„- Éljen sokáig! Éljen sokáig! Éljen ő!”  „- Egy nőnek mindig jól esik az ilyen szép fogadtatás! Bók csinosítja a nőt, a siker teszi őt hevesen lobogóvá, s felgyúl a láng!.../Flörtök, miért gyötörtök, nektek szívemet adni kár! Más kell, lángolás kell, édes öröm kell végre már!... /Szív, szív mindig remél, el jő a mély nagy szenvedély! Arra ébredünk, hogy halkan hív egy csendes szó, egy másik szív!... Hív, hív, hallod szavát, rohansz felém száz kínon át!  Összetört martalék lesz a szív, mégis arra hív, arra hív!..”

- Mi dala, III. felv. (Házy Erzsébet, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara, vezényel Bródy Tamás) – 1963(Alternatív stúdiófelvétel, ahol ugyancsak Mi szerepét énekli: km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel Rubányi Vilmos - keresztmetszet, 1957. március 14., Kossuth Rádió 19.10 - )

 „Engedjék meg hát a nőnek, éljen ember módra, ő meg legyen okos és kecses teremtés… /Persze mindig otthon ülni, évenként egy bébit szülni, tűrhetetlen szituáció!...”  

Liza és Szu Csong szerelmi kettőse, II. felv. (Házy Erzsébet, Simándy József) - 1971

„- Lótuszvirág! Érted élek csupán! Senki másért! Szív, hogyan tudsz így tele lenni, mondd! Hogyan fér beléd ennyi vágy és tűz?...”

- A III. felvonás fináléja – részlet (Házy Erzsébet, Simándy József, km. Bende Zsolt) - 1971

„- Már búcsúzom Tőled én…  Egy dalt akartam énekelni halkan… /- Eredj, Liza, távozz békével, légy boldog! Isten önnel, kedves gróf! …/-  Isten veled, kis Mi…”

 

Ábrahám Pál: Bál a Savoyban

- „Toujours L’amour”  (Házy  Erzsébet, km. a Harmónia Énekegyüttes) - 1963

- „Az én nevem La Bella Tangolita”  (Csonka Zsuzsanna)

- „ Kicsike vigyázzon, egyszer nagymama lesz!”  (Détár Enikő és Bozsó József)

- „OhMrBlue nagyszerű fiú, és Lady Bleu elragadó nő". (Ágoston Kati és Peller Károly)


3876 Búbánat 2020-05-26 10:50:16 [Válasz erre: 3874 Búbánat 2020-05-26 09:41:27]

Sullivan - Gilbert operettjei közül nagyon hiányolom, hogy nincsek magyar nyelvű felvételei ezeknek:

Thespis (Theszpisz avagy az istenek megöregedtek) - 1871

The Sorcerer (A varázsló)  - 1877

Patience (Patience avagy Bunthorne menyasszonya) - 1881

Iolanthe (Iolanthe, avagy főúr és főúri lány) - 1882

Princess Ida (Ida hercegnő, avagy az Adamant kastély)  - 1884

Ruddigore (Ruddigore, avagy a boszorkány átka) - 1887

The Yeomen of The Guard (A gárdista) - 1888

The Gondoliers, or The King of Brataria (A gondolások) - 1889

The Rose of Persia (Perzsia rózsája, avagy a mesemondó és a rabszolga) - 1899.

Van még több, de ezek a legfontosabbak és legjobbak - ismerem, megvan  mind angol nyelvű teljes lemezfelvételeken (CD és DVD is)  nekem.

Kár, hogy ezek a kiváló Sullivan-operettek nem lettek a Magyar Rádióban magyar nyelven előadva és bemutatva!   Különösen  A gondolások, a Patience és a Ruddigore szenzációs darabok, még a Mikádóénál is grandiózusabb ének-zeneanyagokkal!

 


3875 smaragd 2020-05-26 10:14:31 [Válasz erre: 3874 Búbánat 2020-05-26 09:41:27]

Azt hiszem nem tévedek, hogy a Dankó Rádió "Túl az Óperencián" című műsorában, 2012-2020 között Nagy Ibolya szerkesztésében is sok felvételt hallhattunk az alábbiak közül, így az operettműsorok rendszeres hallgatóinak kevésbé újak, azaz ismerősek az archív részletek (valóban akad köztünk nagyon rég nem hallott is). Sőt, ott is kaptunk operett-ismertetést... Nincs új a Nap alatt?

Újdonság lett volna a Dankó Rádió részéről, ha pontos műsorismertetéssel (pl. Facebook, médiaklikk) -, amelyekkel évekig Nagy Ibolya is  kényeztette hallgatóit -, visszatér az operett- és daljáték adásokhoz..., amelyekben csak rádiófelvételek, azaz zene hallható, ahogyan ezt a Magyar Rádió annak idején évtizedeken át tette. Más hallgatói véleményt is tolmácsoltam ezzel a gondolattal, nem csak a sajátomat.

Operett-történeti ismereteket ma már könnyen meg lehet szerezni, a felvételek jelentik az értéket.


3874 Búbánat 2020-05-26 09:41:27 [Válasz erre: 3872 Búbánat 2020-05-25 22:40:25]

Ha már angol operettek... Jones és  Sullivan zeneszerzők zenés színpadra komponált műveiből nagyon keveset ismerünk, aminek az az oka, hogy nem készült belőlük magyar nyelvű felvétel. Nálunk a  Magyar Rádió Jones A gésák (teljes felvétel) és San Toy (csak részletek) c. operettjeiből készített stúdiófelvételt, Sullivan sok operettje közül mindössze négynek a felvételét rögzítették hazai művészek előadásában: A mikádó; A Fruska, A cornwalli kalózok; Az esküdtszéki tárgyalás címekre fordítva.

A Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában még nem kerültek bejátszásra részletek:

  • Sidney Jones - Fái Jakab Béla, Makai Emil: San Toy (részletek, 1957) – Bródy Tamás - Németh Marika, Kövecses Béla, a Magyar Rádió Énekkara és Szimfonikus Zenekara.

 

  • Arthur Sullivan – Blum Tamás: Esküdtszéki tárgyalás (Rádió Dalszínházának bemutatója: 1965. augusztus 14., Kossuth rádió 20.25 – 21.00) – Blum Tamás – László Margit, Réti József, Melis György, Palcsó Sándor,  Várhelyi Endre, Domahidy László, az MRT Énekkara és Szimfonikus zenekara. Zenei rendező: Ruitner Sándor. 

Sullivan műve - tárgya egy humoros válóperi tárgyalás kimenetele az esküdtszéken -  tobzódik a nagyszerű ének-zene számokban (az egyfelvonásos darab mindössze 35 perc időtartamú, teli jobbnál jobb dalokkal, kettősökkel, kóruskíséretes együttesekkel), remélem, hamarosan ezekre is sor kerül, és hallhatjuk majd a rádióműsor adásaiban.  


3873 smaragd 2020-05-26 05:42:38 [Válasz erre: 3872 Búbánat 2020-05-25 22:40:25]

A műsorban operett-történeti ismeretekkel vegyíti a szerkesztő a zenét, vannak benne élvezhető részek... 


3872 Búbánat 2020-05-25 22:40:25

A Dankó Rádió Az a szép címmel naponta délután sugárzandó közel egyórás operett (és örökzöld slágerek) műsor-sorozatának mai adása a műsorvezető Erdélyi Claudia szerkesztésében ezúttal a XIX. század végi angol operett két  klasszikusa, Sidney Jones  és Sir Arthur Sullivan  egy-egy híres  művének pompás részleteiből tevődött össze:

A gésák” és „A mikádó”  összepárosításához adalék lehet: mindkét darab cselekménye - más-más korból és szemszögből - az egzotikus „kelet” miliőjét  idézi meg az egyaránt Japánban játszódó megzenésített történetével; a misztikumát, szokásait felvillantó, elbűvölő dallamvilágával  - s bár nem először csendülnek fel a rádióban ezek a dalok, kettősök és együttesek, mindig szívesen hallgatom meg újra azokat - ahogyan a francia operettszerzőkét; ellensúlyozzák a számomra már kissé elcsépelt, agyonjátszott „bécsi operett” vagy a magyar operett remekeit. Ezek a rádiófelvételek ha adásba kerülnek mindig felfrissülést jelentenek – hiszen elsősorban operabarát vagyok! és az operetteknél is ehhez közeli (vígopera-szintű) a mércém. De ezekből kevés van a listámon, úgyhogy most megint felcsillant a szemem, amikor meghallottam a bekonferálást: „angol operettek” részletei következnek!

Sidney Jones: A gésák

(„The Geisha” – 1896)

Owen Hall szövegét Fáy E. Béla és Makai Emil fordította.
A verseket Brand István írta.
Rádióra Innocent Vincze Ernő alkalmazta.

A Rádió Dalszínházának bemutatója: 1970. február 14., Kossuth Rádió, 19.25 – 20.37 

Vezényel: Bródy Tamás

Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara

  • Mimóza dala (László Margit)

A gésa élet messziről oly szép…száz bánat éppen elég, és benne látod csillogást, mert egyre mosolyognom kell, és pillangónak képzelnek csupán, mely nem fárad el, sose fárad el, száll könnyű szárnyon, elrepül tovább. /Csak tánc és tánc, ennyit kér: - gésám, soha meg ne állj, csak táncra kélj és énekelj! És énekelj! A szívem fáj! Csak járd, csak járd, csak repülj, egyre szállj, és énekelj, csak énekelj, a szíved bárhogy fáj!...”

  • Mimóza és Fairfax kettőse, a „Csók-kettős” (László Margit, Bende Zsolt)

„-Tudjuk, Japán pompás ország, földjén nincs hasonló hozzá, mégis, édes lány egy kis szobában… sose hallanál ilyen kérdést: milyen volt a csók? …/- Még a csókot át nem éltem… Ó de pompás lenne, hogyha megtanítanál! Kicsit meglepő e kérés, ám úgy izgat rég e kérdés: jó a csók vagy kínos érzés?,,,”

  • Molly dala - "Papagáj-dal" (Petress Zsuzsa, km. az MRT Énekkarának nőikara)

„Egy vén mogorva papagájról szól e kis regény, rudacskán pihent épp a kalitka szegletén, a vén mihaszna mellett ült egy szép kanári pár, két ifjú és szerelmes kis madár…”

  • Teaház-dal (MRT Énekkara)

"Ha nő csak könnyet lát, egy csésze teát, fontos, hogy a vendég úr jól érezze magát.../ Ez kedves teaház, ma lesz itt mulatás…Ha víg a tengerész, már minden jóra kész…" 

  •  Fairfax dala: Tengerészdal (Bende Zsolt és az MRT Énekkarának férfikara)

Én tengerész vagyok, ám a fényes ég ragyog, mert az otthonunk a széles óceán! És ha partra léphetünk, úgy örülnek nekünk, összecsődül annyi asszony és leány! Minden ember arca víg, sorra mind kezet szorít és távozáshoz hívnak ám a nők! Járva messzi tájakat,ennyi kedvesünk akadt, egyre csak visszavárnak ők: - Víg a tengerész, bátor és merész, lángra gyúl, ha lányra néz és átölelni kész, hej, nincs időnk, hahó! Lányka várta jól, egy búcsúcsók, s az ég megáld, az ég megáld az ám….”

  • Molly dala, I. felv. (Petress Zsuzsa, km. az MRT Énekkara)

„Rolly Pollynak keresztelt az apám, Rolly Pollynak nevez egész Japán. Ki az én teámat issza, annak édes csók a titka, örök áhítattal gondol vissza rám.../ Rólam álmodik egy matróz hadsereg, hozzám be se térnek csúnya gengszterek! Arról ír a képes újság, hogy az éjszakáim furcsák, és a részeg rikkancs hangja megremeg…”

  • Cunningham dala a kis japán nőről (Reményi Sándor)

 „Ha gőzhajód Japánba ér, tarkán csillogón vár Nagaszaki, ott száll partra egy nap, mint a felkelő Nap, a fess matrózlegény, a Tom Jacki.  Hamar párra is talált ott ő, volt ott egy kicsiny szép japán leány, ajkán száz madár szólt, mert a lány japán volt, Jacki Jappynek hívta őt csupán. Félre állt Jackie fején a sapi, oly szép volt, mikor jött a csöpp Jappy, minthogy kansasi volt, Jack csak angolul szólt, olyan jó I am happy hap happy!...”

 

Arthur Sullivan - William Schwenck Gilbert: A mikádó
/Eredeti címe: The Mikado (1885) /

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1968. január 27. Kossuth rádió 19.30 – 22.00

Fordította és rádióra alkalmazta: Romhányi József

Vezényel: Breitner Tamás

Km.: az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara (Karigazgató: Bódy Irma)

A vígoperai nívójú klasszikus nagyoperettből hat nagyszabású jelenet kilenc kitűnő operaénekesünk utolérhetetlen tolmácsolásában hangzik el.

A  mikádó – Kovács Péter (Mensáros László)
Nanki-Poo, a fia, vándor énekes – Réti József (Kaló Flórián)
Ko-Ko, Titipu legfőbb hóhéra – Várhelyi Endre (Bárdy György)
Pooph-Bah, pénzügyminiszter – Palcsó Sándor (Csákányi László)
Pish-Tush, előkelő úr – Palócz László (Szendrő József)
Yum-Yum, Ko-Ko gyámleánya és menyasszonya – László Margit (Váradi Hédi)
Pitti-Sing – Barlay Zsuzsa (Béres Ilona)
Peep-Bo – Déry Gabriella (Domján Edit)
Katisha, idősebb udvarhölgy – Komlóssy Erzsébet (Bakó Márta)

  • Ko-ko, Pitti-Sing és Pooph-Bah hármasa:

„- Az áldozat rémülten ordibált, vadul vicsorgott vissza rám, közben húzott, rántott, ráncigált, mert ideges volt talán, én bal kezemmel elkaptam őt, a jobban volt a bárd… A jobb kezemmel, itt a bárd, hát irgalmam ne várd, ha végre lecsap az éles bárd. (Várhelyi Endre, énekkar)
/ - Az áldozat remegve reszketett, mikor megcsillant pengén a fény, mert tudta, hogy boldog már nem lehet, hisz már csak egy percig él, olyan riadtan bámul, néz körül, hogy hirtelen szemedbe néz, s zavart arca felderül… Olyan boldog lett, oly elégedett, hogy folytában engem lát, engedelmével….(Barlay Zsuzsa, énekkar)
/ - Lecsapott már az éles bárd, feje lágyan porba hullt, de nem maradt helyben, meg nem állt, mert élénken elém gurult, nekem bólintott, ügyesen, nyaktalan, fejet hajtva, ahogy dukált, hogy illemet a boldogtalan, hogy rangnak ezt kíván , hogy ezt kíván: ez a tisztelet, oly jól esett, szinte dagadt e hű kebel, hogy odagurult a megboldogult, az illemnek megfelelt.” (Palcsó Sándor, énekkar)

  • A mikádó és Katisha kettőse, felv.:(Komlóssy Erzsébet és Kovács Péter)

„- Aprója, örege alattvalóm nekem, japán császár a nevem! /- Én meg leszek az ő szép menye…Szívem ma boldog…”  

  • Együttes:  „Az ifjúság… tralalalala….” (László Margit, Déry Gabriella, Barlay Zsuzsa, Komlossy Erzsébet, Palcsó Sándor, Palócz László, énekkar) 
  • Yum-Yum és Nanki-Poo kettőse (László Margit, Réti József)
  • Pish-Tush, dala, I. felv. (Palócz László, km. az énekkar)

„A nagy mikádó erkölcs csősz, ő törvényt hozott, nem oly bőszt…  a vélemény, vélemény, különvélemény nem lehet, már ennél bölcsebb nem lehet…/Nagy pánik lett a nép között,  sok szívbe bánat költözött… /Én azt hiszem ez érthető, miért vágott bosszús képet ő…”

  • A drámai hatású, vígoperát idéző - több szakaszos, mintegy 15 perc időtartamú - monumentális finálé (László Margit, Déry Gabriella, Barlay Zsuzsa, Komlóssy Erzsébet, Palcsó Sándor, Réti József, Palócz László, Várhelyi Endre, Kovács Péter, az MRT Énekkara)

(Az utolsó két szám sok év után hangzott fel most újra a Dankó Rádió hullámhosszán!)


3871 Búbánat 2020-05-25 13:00:23

Egy mai évforduló

Hidas Frigyes zeneszerző, karmester (Budapest, 1928. május 25 - Budapest, 2007. március 7.) a Magyar Rádióban több operett és zenésjáték (tbk. Behár György, Dávid Gyula, Farkas Ferenc, Herbert Kawan, Szokolay Sándor, Tamássy Zdenkó dalműveinek - köztük saját kompozíciók: Riviera; Veronai haragosok; Az asszony és az igazság) stúdiófelvételén vezényelte az MRT Énekkarát és Szimfonikus Zenekarát.

A felsorolás végére hagytam egy „klasszikusat”:

Jacques Offenbach – Romhányi József: Piaci dámák („Mesdames de la Halle” – 1858)

Rádió Dalszínháza bemutatója. 1976. július 11. Kossuth adó 18.50 – 19.50

 Hidas Frigyes  vezényel.  Andor Éva, Barlay Zsuzsa, Forgács Júlia, Kincses Veronika, Fülöp Attila, Gregor József, Palcsó Sándor, Köteles Éva, Mátray Zsuzsa, Szemere Erzsébet, km. az MRT Szimfonikus Zenekara. Zenei rendező: Fejes Cecília. Rendező: Horváth Ádám


3870 Búbánat 2020-05-25 08:24:42

Lehár Ferenc operettjeiből Neményi Lili és Udvardy Tibor énekel dalokat és kettősöket (1956)

Vezényel: Pogány László

Km. a Magyar Állami Hangversenyzenekar; a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara

A mosoly országa

- Szu-Csong belépője (Udvardy)

- Tea-duett (Neményi, Udvardy)

Giuditta

- Giuditta dala -  "Olyan forró ajkamról a csók…” (Neményi)

- Octavio dala -  „Fény, lelkemnek fénye...”  (Udvardy)

A víg özvegy

- Pavillon-duett: "Nézd, ez az ici-pici ház…” (Neményi, Udvardy)

- Vilja-dal (Neményi)

- Hanna és Danilo szerelmi kettőse: "Mindem vágyam súgom lágyan...” (Neményi, Udvardy)

Friderika

- A költő dala "Óh lányka, Ó lánykám...”  (Udvardy)

 


3869 smaragd 2020-05-25 05:14:08 [Válasz erre: 3859 smaragd 2020-05-18 15:05:09]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/cikk/2018/10/27/tul-az-operencian-kalocsai-zsuzsaval-43-het/

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


3868 smaragd 2020-05-24 19:59:26 [Válasz erre: 3867 Búbánat 2020-05-24 19:15:01]

Bevallom, a mai műsort már meg sem hallgattam, az igaz, hogy ez magánügy. A Dankó Rádió 2012. decemberi indulása óta örülök annak, hogy az operett és a daljáték műfaj naponta teret kap a műsorban. Nem vezetek statisztikát, az az észrevételem, hogy a szerkesztés folyamatosan ismétléseket iktat be, igen jelentős mértékben. Kérdés, hogy ki vagy mi szerkeszt valójában... nem a válasz érdekel, hanem a magas színvonalra várok, amellyel majd megtiszteli a Dankó Rádió a hallgatóit. 


3867 Búbánat 2020-05-24 19:15:01

A Dankó Rádió most véget ért operettműsorában ("Az a szép") hallottuk:

Jacques Offenbach: Hoffmann meséi

- Olympia áriája (Gyurkovics Mária, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara)

- Dappertutto áriája (Melis György)

- Giulietta és Hoffmann kettőse (Vámos Ágnes, Kövecses Béla, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Varga Pál) – Qualiton, 1958

 

ifj. Johann Strauss - Jókai Mór nyomán Ignatz Schnitzer - Fischer Sándor: A cigánybáró

- Kincskeringő, II. felv. (Bécsi Filharmonikusok előadásában) - koncertfelvételről

- Szaffi dalaI. felv.:  „Oly árva és jó, nincs senki a földön, mint a cigányok (Fischl Mónika, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara) - koncertfelvételről

 - Szaffi és Barinkay kettőse, II. felv.: „Ki esketett…?”  (Csonka Zsuzsanna, Leblanc Győző, km. a Sinfonica Hungarica, vezényel: Benedek Tamás (1 CD)  -. Alpha Line Records, 1996)

- Barinkay Sándor belépője: „Mint sok szegény, de víg legény, a nagyvilágot jártam én…” (Berkes János, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara) – koncertfelvétel

 

ifj. Johann Strauss - Karl Haffner, Richard Genée - Fischer Sándor: A denevér

- Csárdás  (Zsadon Andrea)

- Orlovszkij kupléja (Hamari Júlia)

- Adél „kacagó” dala (Blaskó Bernadett)

- Nyitány (Rajkó Zenekar)


3866 Búbánat 2020-05-23 20:48:34

A Dankó Rádió ma délutáni operettműsora volt („Az a szép”):

Sir Arthur Sullivan - William Schwenck Gilbert Romhányi József: A mikádó 

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1968. január 27. Kossuth rádió 19.30 – 22.00

Km.: az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara (Karigazgató: Bódy Irma)

Vezényel: Breitner Tamás

A rádiófelvételen elhangzó részletek közül említem:

- Kórus és Pitti Sing dala  Hogyha fáradt még  egy cseppet kér  (MRT Énekkarának nőikara és Barlay Zsuzsa)

- Nanki-Poo és Ko-ko kettőse: Ha szép virág szirmokat bont, tralala, úgy csillog villog a fény…” (Réti József, Várhelyi Endre, km. Barlay Zsuzsa, László Margit, Palcsó Sándor)

- Kórusdal (MRT Énekkarának nőikara)

 

Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda - Földes Imre: Hawaii rózsája  –  Rádiófelvétel (1963)

- Hawaii keringő„Ilyen szép nincsen még.../ A dél tenger tündérvilága…”  (Petress Zsuzsa, Melis György, km. az MRT Énekkara és  Szimfonikus Zenekara,  vezényel: Bródy Tamás) –  Rádiófelvétel: 1963

- „A csillogó ezüstfolyó partján pálmafák.../Zöld smaragd föld…”  (Melis György)

- Indulódal: „Zúg a szél, száz poklon át fut a hajó…” (Radnai György, km. az MRT Énekkarának férfikara és Szimfonikus Zenekara, Bródy Tamás vezényel)

- „Halkan zúg a hófehér óceánjáró hajó” (Petress Zsuzsa, Melis György) 

- Egy néger dal: „Ismertek jól, hol a dob szól, és hawaii-gitár, ott vagyok én mulattató - a nagy néger sztár.De, hogyha már bezárt a bár, úri nép velem szóba sem áll, nem ember már a szerecsen .../ Egy Johnny vagyok, semmi egyéb, ha szemem ragyog, nevet a nép, pénzért, money-ért táncolok ó, du-du-du-dú…” (Bozsó József)

- My golden baby my beautiful baby(Détár Enikő, Bozsó József)

 

Kálmán Imre – Julius Brammer, Alfred Grünwald Kulinyi Ernő: A bajadér

- Radjami és Odette szerelmi kettőse, I. felv.:  „Lengő liliom, gingallo… Szólt egy aranyos pillangó, mátkám, jegyesem ő…/- Dzsajpur csodakertjén…”  (Zempléni Mária, Molnár András, km.  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - Rádió új felvétele – részletek: 1988. október 27., Petőfi Rádió 19.05 – 19.45 (Huszka Jenő Aranyvirág c. operettjének részleteivel)

- Radjami herceg dala: „Ó bajadérom, kit a szívem imád, ó bajadérom, megöl érted a vágy” (Egyházi Géza)


3865 Búbánat 2020-05-23 20:48:31

A Dankó Rádió ma délutáni operettműsora volt („Az a szép”):

Sir Arthur Sullivan - William Schwenck Gilbert – Romhányi József: A mikádó 

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1968. január 27. Kossuth rádió 19.30 – 22.00

Km.: az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara (Karigazgató: Bódy Irma)

Vezényel: Breitner Tamás

A rádiófelvételen elhangzó részletek közül említem:

- Kórus és Pitti Sing dala  Hogyha fáradt még  egy cseppet kér  (MRT Énekkarának nőikara és Barlay Zsuzsa)

- Nanki-Poo és Ko-ko kettőse: Ha szép virág szirmokat bont, tralala, úgy csillog villog a fény…” (Réti József, Várhelyi Endre, km. Barlay Zsuzsa, László Margit, Palcsó Sándor)

- Kórusdal (MRT Énekkarának nőikara)

 

Ábrahám Pál - Alfred Grünwald, Fritz Löhner-Beda - Földes Imre: Hawaii rózsája  –  Rádiófelvétel (1963)

- Hawaii keringő„Ilyen szép nincsen még.../ A dél tenger tündérvilága…”  (Petress Zsuzsa, Melis György, km. az MRT Énekkara és  Szimfonikus Zenekara,  vezényel: Bródy Tamás) –  Rádiófelvétel: 1963

- „A csillogó ezüstfolyó partján pálmafák.../Zöld smaragd föld…”  (Melis György)

- Indulódal: „Zúg a szél, száz poklon át fut a hajó…” (Radnai György, km. az MRT Énekkarának férfikara és Szimfonikus Zenekara, Bródy Tamás vezényel)

- „Halkan zúg a hófehér óceánjáró hajó” (Petress Zsuzsa, Melis György) 

- Egy néger dal: „Ismertek jól, hol a dob szól, és hawaii-gitár, ott vagyok én mulattató - a nagy néger sztár.De, hogyha már bezárt a bár, úri nép velem szóba sem áll, nem ember már a szerecsen .../ Egy Johnny vagyok, semmi egyéb, ha szemem ragyog, nevet a nép, pénzért, money-ért táncolok ó, du-du-du-dú…” (Bozsó József)

- My golden baby my beautiful baby(Détár Enikő, Bozsó József)

 

Kálmán Imre – Julius Brammer, Alfred Grünwald Kulinyi Ernő: A bajadér

- Radjami és Odette szerelmi kettőse, I. felv.:  „Lengő liliom, gingallo… Szólt egy aranyos pillangó, mátkám, jegyesem ő…/- Dzsajpur csodakertjén…”  (Zempléni Mária, Molnár András, km.  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - Rádió új felvétele – részletek: 1988. október 27., Petőfi Rádió 19.05 – 19.45 (Huszka Jenő Aranyvirág c. operettjének részleteivel)

- Radjami herceg dala: „Ó bajadérom, kit a szívem imád, ó bajadérom, megöl érted a vágy” (Egyházi Géza)


3864 Búbánat 2020-05-22 20:16:09

A Dankó Rádió mai operettadásában ("Az a szép") részletek hangzottak el A mosoly országa és a Viktória c.  operettekből:

Lehár Ferenc - Fritz Löhner-Beda,  Ludwig Herzer - Harsányi Zsolt:  A mosoly országa

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1971. november 11., Kossuth Rádió 19.35 – 21.29

- Nyitány (az MRT Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényli)

- Szu-Csong és Liza szerelmi kettőse, II. felv. „Szív-duett(Házy Erzsébet és Simándy József)  

„- Lótuszvirág! Érted élek csupán! Senki másért! / Szív, hogyan tudsz így tele lenni, mondd? Hogyan fér beléd ennyi vágy és tűz. És ennyi láz? Ennyi édes gond? Hogyan zenghet száz mély melódiát egy szívdobbanás? /- Szív, hol veszed a vágyak viharát, könnyek tengerét, mosolyok aranyló sugarát? /-Hogy lehet a láz, mely megbabonáz../- .ilyen édes vágy, ilyen lágy?...”

- A III. felvonás fináléjából a befejező jelenet (Simándy József, km. Kalmár Magda)

„- Drága húgocskám, ne nézz búsan rám. Nem segít itt a búsulás… Nézz rám, szegény, nem sírok én, hazánkban ez nem szokás…Mosoly ország más világ… /- Hogy tudod, ilyen könnyen elviselni!? – Ez már minálunk így szokás…Mosolygó nézés és jólnevelt arc, mögötte könnyezik a szívem, de hogy itt benn mi fáj, azt nem tudja más!”

 - Szu-Csong dala, I. felv. „Barackvirág-dal” (Simándy József)

„Egy dús virágzó barackfa ágát állítom hölgyem ablakába a holdas május éjjelén. Egy dalt dalolok vágyakozva halkan és cseng a vágy, mint színezüst a dalban a holdas május éjjelén. /Száll a dal a szívem szárnyán, gyönyörűm, kis kínai leány. Itt állok kerti lomb árnyán, gyönyörűm, tekints ki már reám! Nézz ki hát kínai kis leány, szép virág! Légy enyém, rabszolgádhoz ne légy kemény. Várlak, várlak éjszakákon át: tedd homlokomra már kis kezed bársonyát….”

- Szu-Csong belépője, I. felv.  (Simándy József)

Oly meghatott érzéssel nézek körül, szívem nehéz, mint a kő. Szívem minden kis tárgynak örül, itt él és itt lakik ő! Az aranyos kacaja itt muzsikál, mely kimondhatatlanul lágy. Nem sejti, hogy itt a fájdalom áll, és a szívem hű szívre vár. De a fajtám az néma és hallgatag, nem beszél a szív, inkább megszakad. /Mosolygó nézés és jólnevelt arc, mögötte fájjon akármilyen harc. Mögötte könnyezik a szívem, egy kicsit vérzik is, de nem tudja más…”

- Kínai balettszvit (MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)

 

Ábrahám Pál - Márkus Alfréd – Harmath Imre: Meseautó (film)

- Meseautóban (Medgyesi Mária, km. az MRT Énekkara és a Stúdió 11)

„Ma ragyog a világ. Ma kacag, aki lát. Ma minden az enyém, ami szép itt e földön…./Meseautóban színezüst erdők során repülünk a szívünk tavaszán. Arany országút csillogó gyémánt porán repülünk a mesék kocsiján…”

Ábrahám Pál – Földes Imre – Harmath Imre: Viktória

- Nem történt semmi, csak elválunk csendben, good night… Így kellett lenni, majd elfelejt engem, good night…”  (Házy Erzsébet, Melis György)

- „Ahol az ember felmászik a fára s a turulmadárra, ott van a Budapest” (Dézsy Szabó Gábor)  

- „Ladiladilom ...Honvéd banda szól a Stefáni-, szól a Stefánián”

- „Mauzi, te édes kisegér, cincogjuk át az éjszakát”


3863 Búbánat 2020-05-21 20:57:15

A 150 esztendeje született Lehár Ferenc két operettjéből hallottunk részleteket ma a Dankó Rádió Az a szép című műsorában:

Lehár Ferenc - Alfred Maria Willner, Heinz Reichert   - Harsányi Zsolt – Dalos László: Frasquita

- Armand dala, I. felv.: „Kicsikém, ne tétovázz, szűk utcában kicsi ház, oly régóta vár, hogy jössz-e már?” (Baksay Árpád, km. a Honvéd Művészegyüttes Központi Zenekara, vezényel: Görgei György)

Az alábbi részletek a következő felvételről csendültek fel:

„Bemutatjuk új felvételeinket”, 1965. augusztus 20., Kossuth Rádió 14.05-15.15

Közreműködik a MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás

- Vidám hármas (Koltay Valéria, Kishegyi Árpád, Külkey László)

 „-Táncolj szaporán, ez ma a módi! - Járd hát, amíg élsz, célhoz érsz! - Járd hát, amíg élsz, célhoz érsz!.- Ez csak jólesik, főként sikk. - Ez csak jólesik, főként sikk. - Ha lépted megtanultad, ez az új tánc, sosem untat.  - Mit is táncolunk itt meg ott? - Csak foxtrottot! – Ilyet lejt ma a hottentotta, aki tudja, mi a kotta. - Négy-öt óra hosszat ropd a parketten, így majd szóra bírod kedves partnered! - Hallgass csak te ránk, és akkor gyorsan férjhez menni fogsz!.- Négy-öt óra hosszat ropd a parketten, így majd szóra bír a kedves partnered!.- Vígan ezt csináld, csak táncolj, ezer akadályon át!...”

- Frasquita dala, I. felv. (Orosz Júlia)

 „Szívemben holnapra ki lehet, aki mikor ölelem, mindent elfeled, ha enyém ő. Rejtélyes kérdőjel az idő, oly ismeretlen a jövő, oly titokzatos ő… Szívemben holnapra ki lehet, aki mikor ölelem, mindent elfeled, ha enyém ő…”

- Frasquita és Armand szerelmi kettőse, II. felv. (Orosz Júlia. Udvardy Tibor)

- Miért éppen engem, ott a sok gyönyörű lány? Mondja meg, hogy miért talált egyenesen rám? Mi az a nagy bűverő, amit bennem érez? Idejében óvom Önt! Ez a lány veszélyes!  …/- Várni Rád, míg a lelkemben láz lángja ég… Várni Rád, drága, kedves személy! Légy enyém, óh, úgyis enyém lesz, hisz mást nem adhat többé az élet! Csak nézz biztatva rám, sejtelmes lény, tündéri lány!...”

- Kórusjelenet (MRT Énekkara)

- Frasquita dala (Orosz Júlia)

…Szóljon tehát, ki volt az a barát? Most lássam, hogy a két szemét rögtön kiássam!... Mert olyan férfi nincs a földtekén, akivel győzni ne tudnék könnyedén. Csókodért éget a láz… Jobb, ha elkerülsz, vigyázz!...Vigyázz! A pusztulás, a romlás a vég!. Szívemben vágy van! Akarod tudni rejtekhelyéhez miképpen jutunk?.... / Csókodért éget a láz… jobb, ha elkerülsz, vigyázz!”


 

Lehár Ferenc  Paul KneplerLudwig Herzer, Fritz Löhner-Beda - Harsányi Zsolt – Erdődy János: Giuditta

- Giuditta keringő (A Bécsi Johann Strauss Zenekart Willi Boskovsky vezényli)

-  Octavio (Ottavio) belépője: „Élni jó! Barátaim, élni  jó!… O signora, signorina, szól az édes kavatina..."

Az alábbi részletek a Rádió Dalszínháza stúdiófelvételéről (1982. szeptember 13., Kossuth Rádió 20.19 – 22.00)  valók:

Az MRT Énekkarát és Szimfonikus Zenekarát Oberfrank Géza vezényli:

Giuditta dala: „Ki tudja, miért van ez? Hogy minden férfi észrevesz?…/Más nem csókol ily forrón, csak én, égő szememben kigyúl a fény…” (Kalmár Magda, km. énekkar)

- Búcsúkettős (Kalmár Magda és Molnár András) 

„…Láttalak én!  Láttalak én gyakran… - Oly közel voltál és mégis távol… - Miért vagy itt még?  Hagyjuk, Giuditta… - Gyere vissza…-  Már megfagyott  a szívem,  már nem dobog érted, már elhalt vágyam rég… Boldogtalan nem vagyok, megyek tovább… Senki sem vár már rám a nagyvilágon…”


3862 Búbánat 2020-05-20 20:29:07

A Dankó Rádió Az a szép című műsorában ma délután az alábbi operettszámok szólaltak meg:

Jacques Offenbach: A szép Heléna

 - Nyitány (Magyar Állami Hangversenyzenekar, vezényel: Bródy Tamás)

Jacques Offenbach – Henri Meilhac,  Ludovic Halévy - Fischer Sándor: A szép Heléna

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1965. november 20. Kossuth Rádió 19.58 – 21.52

Az MRT Énekkarát és Szimfonikus Zenekarát Bródy Tamás vezényli.

- Heléna románca  (Házy Erzsébet)

„A szép Heléna, így neveznek, vagy Léda lánya, a hamis. És azt mondják, rám súlyt helyeztek, hű Thézeusz és mások is. Én nem vagyok könnyelmű léha, csak ellenállni oly nehéz, a bajkeverő Vénusz léha. Csalogatón, szemembe néz, csalogatón, szemembe néz. / Óh, Vénusz, mondd, neked örömet ád, ha félre csúszik a csúszik az erényes láb! Óh, Vénusz, mondd, neked örömet ád, ha félre csúszik a csúszik az erényes láb…"

Oresztész dala (Bende Zsoltkm. az MRT Énekkara) 

 „Mikor a szív lánggal éget… /TaigetoszraTaigetoszravesszen az ki irigy…”

- Induló, és A királyok bevonulása – Ajax I., Ajax II., Akhilleusz, Menelaosz, Agamemnón. Kalkhasz, kórus  -  „…A hellén királyok jönnek, a dalunk köszöntse őket...”  (Kishegyi Árpád, Külkey László, Palcsó Sándor, Melis György, Palócz László, Maleczky Oszkár és az MRT Énekkara)

- Heléna és Páris „álomkettőse” (Házy Erzsébet, Réti József)

- „Ugye szép, álomkép?….Igen, ez álom…. szerelmes álom, vágy mely él! … Mely véget ér! …Igen, ez mind csak álom… igen, ez álom, szerelmes álom… éjszaka csodás… szent varázs … mely véget ér... hajnalban már véget ér, élvezd,  élvezd, mely eltűnik, mint álom… a  képzelet, mily szárnyra kél …   mind ez csak álom,  mind ez csak álom, mind ez csak álom mely üdvöt ígér!...”

- Oresztész kupléja (Bende Zsolt, km. Maleczky Oszkár és az MRT Énekkara)

„Tegnap a megnyílt új labirintus kis kabaréját néztem meg, íme, a hölgyek Makarintusz szépei közt a legszebbek! - Partamisz és Leona, véled akarnak ismerkedni!- Hölgyei engem is izgatnak, ámde hiába, el kell menni…”

 

Huszka Jenő – Martos Ferenc: Lili bárónő

- Lili és Illésházy gróf szerelmi kettőse: - Zárkózottan, egymagában, büszke vára csarnokán, élt egy gőgös gróf kisasszony, réges-régen, hajdanán…/- Tündérkirálynő, légy a párom, szállj le, szállj le pille szárnyon!.…” Gyurkovics Mária, Sárdy János, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Polgár Tibor) - részletek, 1952. december 7., Kossuth Rádió 14.00 – 15.00

- Lili és Illésházy gróf szerelmi kettőse: Bocsássa meg, ha reszkető kezemmel megérintém a kis fehér kezét…/ Szellő szárnyán szállj velem, repülj velem, erdők mély vadonán kószáljunk szerelmesen …” (Gencsy Sári, Szabó Miklós, km. a Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Nagypál Béla) - a felvétel az ötvenes évek végén készült

- Clarisse és Frédi vidám kettőse: Drágám, engem sose féltsen, drágám, mért is lenne résen, szép asszonyra, ha vigyáz. lehet szeme száz, nem lát.” (Koltay Valéria, Kishegyi Árpád, km. a Magyar Állami  Operaház Zenekara, vezényel: Sebestyén András) -  A rádiófelvétel bemutatója: 1961. március 25., Kossuth Rádió 20.00 – 21.25.

 

Ábrahám Pál – Harmath Imre: Zenebona  - „Kicsike  vigyázzon, egyszer nagymama lesz...”  (Zentay Anna, Rátonyi Róbert, km. az  MRT Esztrádzenekara, vezényel: Bródy Tamás)  - Qualiton, LPX 6552,  SLPX 6552 (1965)


3861 Búbánat 2020-05-19 19:37:22

Ma Kálmán Imre és Szirmai Albert operettjeinek dallamai csendültek fel a Dankó Rádió Az a szép című operettműsorában:

Kálmán Imre – Fritz Grünbaum - Julius Wilhelm Harsányi Zsolt – Innocent Vincze Ernő: A cigányprímás

- Keringőegyveleg (Bécsi Szimfonikusok, Robert Stolz vezényletével)

- Nyitány

Rácz Pali dala: „Jól ismertek egykor engem… / Régen néma már a húr, minden rózsa elvirul, hol van a régi bál? Vén cigány, vén cigány! Kár érte, kár!...” (Melis György, km. az  MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó)  - keresztmetszet,1964. augusztus 17., Kossuth Rádió 20.30 - 21.30

- Rácz Pali dala – „Stradivári-dal” : „Mi a jobb és mi a szebb: hegedű vagy asszony…/Szól  a nóta, csend a vége, ám a nőnél fuccs a béke…/ Az ócska Stradivari egy árva szót se szól, de hogyha játszom rajta, oly bájosan dalol.…”   (Gáti István, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás – Csepeli Munkásotthon, 1979. december 3. – koncertfelvétel

- Sárika és Gaston vidám kettőse: „Lárifári nem kell várni, frissen jó a csók” (Bognár Rita, Tihanyi Tóth Csaba) – 2015, Operettshow Kft, „Kettecskén”  -CD.

 

Szirmai Albert – Emőd Tamás: Mézeskalács

-  A királynő dala, I. felv.: … És mégis, mégis, furcsa egy dolog, a nagy királynők mégsem boldogok: egy kis cseléd, higgyétek nékem el, az nem cserélne Őfelségivel!…..” (Pitti Katalin, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Makláry László) részletek, 1985

- Jóska dala, III. felv.: „Ott, ahol egy kútgém látszik” (Melis György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - keresztmetszet, 1977. január 21., Kossuth Rádió 17.19 – 18.04

- Örzse és Jóska kettőse, I. felv.: „Kívül piros, belül édes, olyan puha, mint a rétes” (Házy Erzsébet, Melis György, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - keresztmetszet, 1977. január 21., Kossuth Rádió 17.19 – 18.04

 

Szirmai Albert – Martos Ferenc: Alexandra 

- Alexandra és a király kettőse: „Rózsák közt járunk, csöndesen, virágos, selymes réteken, élvezzük életünk májusát, rózsafák illatát. Mind fényes mennybolt kékje fenn…” (Osváth Júlia, Szabó Miklós, km. az MR Szimfonikus Zenekar, vezényel: Bródy Tamás)  A rádióbemutató ideje: 1961. április 29., Petőfi Rádió 19.05-19.40

- A grófnő dala: „El ne fuss, légy diplomatikus, ha udvarlóid udvarlással üldöznek…./ Ötven, hatvan év, kutyabaj, ha a szív csupa fény, egy, két, három ránc, kutyabaj, ha vígan megy a tánc. /Öreg úrral flörtöl az ember, fiatallal kezdeni nem mer, öreg úr az még nem vén, engem ő protezsál, ő véd…”  (Oszvald Marika, km. MRT Énekkarának Férfikara, Szimfonikus Zenekar, vezényel: Sebestyén András) – Rádió új felvételének bemutatója: 1980. július 2- a Petőfi rádió, 18.35 -19.25

Szirmai Albert – Heltai Jenő – Innocent Vincze Ernő: Tündérlaki lányok - Zserbó-dal (Bódi Barbara, Peller Károly) - OPERETTSLÁGEREK – SLÁGEROPERETTEK (2017)

Szirmai  Albert - Bakonyi Károly – Gábor Andor: Mágnás Miska – Közzene (MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel : Sebestyén András) – a Rádió Dalszínházának bemutatója: 1969. április 5. , Kossuth adó 19.52 – 22.00


3860 Búbánat 2020-05-18 19:44:12

A Dankó Rádió ma délutáni operettműsorában („Az a szép”) az alábbi dalok szólaltak meg:

Kacsóh Pongrác - Bakonyi Károly - Endrődi Sándor, Pásztor Árpád - Sassy Csaba: Rákóczi 

- Rákóczi megtérése:Fülembe csendül egy nóta még, ott szunnyadott már a szívembe’ rég.” (Simándy József, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Bolberitz Tamás) - Simándy József énekel: „Mezei bokréta” (Hungaraton, 1976)

- Rákóczi és Amália búcsúkettőse: „- Kezembe a kezed, szívemre a szíved, édes párom, tudom, hogy utolszor, tudom, hogy örökre el kell válnunk…” (Barlay Zsuzsa, Udvardy Tibor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Kerekes János) – a Rádió Dalszínháza bemutatója: 1964. január 4. Kossuth adó 20.25 – 22.00

Schubert - Berté: Három a kislány

Rádió Dalszínháza bemutatója: 1963. január 5., Kossuth Rádió, 18.55 - 22.00 (szünet 19.55-20.30)

Fordította: Harsányi Zsolt
Rádióra átdolgozta: Innocent Vincze Ernő

Vezényel: Fischer Sándor
Km.: Magyar Állami Hangversenyzenekar

- Médi és Schubert kettőse, I. felv.: „Lelkem boldog, mily nagy dolgot  értem meg véletlenül!  Ennyi szóval, széppel, jóval, attól félek: túl-túl szerény…/Ó drága szép muzsika, drága hang, úgy zsong a fülemben, mint lágy harang…” (László Margit, Ilosfalvy Róbert)

- Schober, Vogl, Schwind, Gumpelwieser, Schubert ötöse, I. felv.: „Orgonáknak hófehér bűvös szirma hull… /Tavaszi felhők az égen, ti tudjátok régen, mily vágyódva várom a párom szavát…” (Melis György, Réti József,  Bende Zsolt, Várhelyi Endre, Ilosfalvy Róbert)

- Tschöll-lányok belépője, I. felv.: „Tschöll papa lányai mink vagyunk, megszöktünk, kint vagyunk, senkise látta, mikor kiszaladtunk,  erre haladtunk, itt vagyunk…” (László Margit, Hankiss Ilona, Andor Éva)

 

 Zerkovitz Béla dalaiból hallottunk egy csokrot - két kíváló színművészünk tolmácsolásában, archív énekfelvételükről: 

-  Hulló falevél suttogva beszél, a szép tavasznak már vége…”  (Ajtay Andor)

-  „Bözsi, ne sírjonfeledjen el!”  (Ajtay Andor)

- „Szegény, szegény apró legény, ma este munkába állsz!....Tanulj meg fiacskám komédiázni” (Ajtay Andor)

- „Mi muzsikus lelkek, mi bohém fiúk, mi kóborló gazdag szegények” (Bilicsi Tivadar)

- „Ujjé, a Ligetben nagyszerű, ujjé, a Ligetben jó!” (Bilicsi Tivadar)

- „Én és a holdvilág két finom mákvirág” (Bilicsi Tivadar)

Zerkovitz Béla – Molnár Ferenc – Kellér Dezső: Doktor úr

- „Lehoznám néked a csillagokat is az égről, tündér vagy te a legtündéribb tündérmesékből.” (Honthy  Hanna, Baksay Árpád, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara)

- "Ezt a szoknyát úgy híják, hogy "bukj el" szoknya S mindaz aki ily szoknyában jár Előbb-utóbb egynehányszor el fog bukni Ha meg eddig el nem bukott már!" (Lehoczky Zsuzsa, Peller Károly, km.: Pécsi Szimfonietta, vezényel: Silló István) - Peller Károly lemeze – „EZ OPERETT! 2. – KETTECSKÉN”  – CD - (2011)


3859 smaragd 2020-05-18 15:05:09 [Válasz erre: 3857 smaragd 2020-05-17 07:02:05]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

Ezen a héten ismétlésben az alábbi műsorhét hallható:

https://mediaklikk.hu/cikk/2018/10/14/tul-az-operencian-turpinszky-gippert-belaval-42-het/

„Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió


3858 Búbánat 2020-05-17 20:43:35

A Dankó Rádió Az a szép című műsorsorozatának mai adásában Franz von Suppé, Johann Strauss, Jacques Offenbach és Kacsóh Pongrác műveiből hangzottak el részletek:

Franz von Suppé Camillo Walzel, Richard Genée Kardos G. György –Blum Tamás - Róna Frigyes: Boccaccio

 - Nyitány (Az MRT Szimfonikus Zenekarát Erdélyi Miklós vezényli)  - 1961. június 24.,  Kossuth Rádió 20.30 – 23.35)

 - Fiametta románca – „Egy szó csupán a hűség… Ha rám borul az alkony”  (Kukely Júlia, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Nagy Ferenc) - Kukely Júlia operett dalokat énekel: új rádiófelvételről (1982. április 1., Kossuth Rádió 19.15 – 19.46)

- Fiametta és Boccaccio „Olasz kettőse” – ezen a koncertfelvételen magyarul hangzik el a duett: Blum Tamás fordításában: „Szép kis fizenzei hölgy, ki a szerelmet megveted, semmibe véve, te kis ravasz, gyötrelmét e szívnek..." -  (Házy Erzsébet és Fülöp Attila, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara. Bródy Tamás vezényel) – „Komolyan-könnyedén” – nyilvános hangverseny közvetítése a Magyar Rádió 6-os stúdiójából, 1977. június 26.  A koncert hangfelvételét 1977. augusztus 18-án, a Petőfi Rádió sugározta (20.33-22.17).

A koncertfelvétel tapsai után a műsorvezető, Rapcsányi László  felkonferálja Lehár Ferenc Paganini című operettjének nevezetes Elisa-dalát Kalmár Magda előadásában: „Szép álom, szállj a szívemre” – de az első taktusok után ezt a dalt most lekeverte a szerkesztő.  Folytatódott az adás a Boccaccio-operett további részleteivel:

- Boccaccio dala, I. felv.  (Ilosfalvy Róbert, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Erdélyi Miklós) - A Rádió Dalszínháza bemutatója: - 1961. június 24.,  Kossuth Rádió 20.30 – 23.35 

A fiatalúr, ha jő az est, egy kis huncut hölgyet les.../Láthatja minden férfi az eskü mennyit ér, csak egy pillantás, és az asszonyka félrelép…” 

- Bordal (Boccaccio,  Leonetto,  Pietro jelenete) (Ilosfalvy Róbert, Réti József, Bende Zsolt):

- A csókhoz leány kell és éhes férfiszáj… /
már inkább undici, dodici, tredici, ez a derék, így a jó… 

- Az Édenben Ádám oly árva, oly letört, 
de elmúlt a bánat, mert végre Éva jött,
hozott az Éva almát, azt reggel-este falták, 
benépesült a Föld.
Lett erre undici, dodici, tredici, ez a derék, így a jó…. 

- A borról, a lányról, de sok - sok nóta száll, 
konyíts hát a dalhoz, és szótlanul ne állj, 
mert jó dalolni együtt, ha végre újra kezdjük,
a bánat messze jár!
így múlik egy óra, két óra, négy óra, ez a derék, így a jó…

(majd a férfihármas együtt énekli, megismételve a harmadik strófát)

Más felvételekről:

- Isabella dala: „Kell a csók és kell a mámor…Csókra szomjas az asszonyi ajk…”  (Tiboldi Mária, km. a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Sebestyén András) 

„- Szeretni csak párosával jó….Magában éldegélni nem embernek való..”

- Együttes - induló  „Mondj igazat, légy vidám, búsulni kár…”  Koncertfelvételről  (Barlay Zsuzsa, Kalmár Magda, Kincses Veronika, Fülöp Attila, Korondy György, Miller Lajos, Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - Franz von Suppé-est a Csepeli Munkásotthonból - 1978. január 16., Petőfi rádió 19.00 -21.36.

Johann Strauss – Ignatz Schnitzer,Jókai Mór Szinetár György – Fischer Sándor: A cigánybáró

- Kincskeringő – zenekari változat

- Szaffi és Barinkay kettőse, II. felv.: „Ki esketett?” (Csonka Zsuzsa, Leblanc Győző, km. a Sinfonica Hungarica, vezényel: Benedek Tamás) - Alpha Line Records, 1996) - Vágyom egy nő után”  - Operett Világslágerek, 1 CD

Kacsóh Pongrác – Bakonyi Károly – Heltai Jenő: János vitéz – Bagó dala „Egy rózsaszál szebben beszél, mint a legszebb szerelmeslevél…” (Csurja Tamás, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) – 1985

Jacques Offenbach – Henri Meilhac,  Ludovic Halévy - Fischer Sándor: A szép Heléna - Heléna románca  (Házy Erzsébet, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  - A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1965. november 20. Kossuth Rádió 19.58 – 21.52

 „A szép Heléna, így neveznek, vagy Léda lánya, a hamis. És azt mondják, rám súlyt helyeztek, hű Thézeusz és mások is. Én nem vagyok könnyelmű léha, csak ellenállni oly nehéz, a bajkeverő Vénusz léha. Csalogatón, szemembe néz, csalogatón, szemembe néz. / Óh, Vénusz, mondd, neked örömet ád, ha félre csúszik a csúszik az erényes láb! Óh, Vénusz, mondd, neked örömet ád, ha félre csúszik a csúszik az erényes láb…"


3857 smaragd 2020-05-17 07:02:05 [Válasz erre: 3847 smaragd 2020-05-12 17:16:30]

Dankó Rádió             reggelente: 5:00 – 5:55

Felelősszerkesztő-műsorvezető 2012-2020: Nagy Ibolya

A mai ismétlés a 2018. október 13-i műsor.

Kemény Egon születésnapjának évfordulóján

KEMÉNY EGON: Ritka madár a szerelem…

című angol keringőjével  egyik legnagyobb sikerével, ami valódi örökzöld sláger – kezdődött.

A rádiófelvételen Bolba Lajos vezényelte a Magyar Rádió Vonós Tánczenekarát.

 „Túl az Óperencián” – NAGY IBOLYA műsora – Dankó Rádió

*Ezt is Kemény Egon írta? Hányszor, de hányszor hallottam már a kérdést… éppen a napokban is, egyik kedves barátomtól. Gramofonfelvételről megszámlálhatatlan ismétlésben ment a Rádióban…

*Kemény Egon  –  Harmath Imre: Ritka madár a szerelem…. (1935)* 

most bukkantam rá a fenti felvételre /YouTube link, a zeneszerző hangszerelésével több előadóval és zenekarral készült gramofonlemez. Ezen Sebő Miklós énekel.


3856 Búbánat 2020-05-16 19:51:07

A Dankó Rádió ma délutáni Az a szép című műsorában bejátszott operettrészletek voltak:

I. Kováts Kolos operett- és daljáték felvételeiből:

Bemutató:1986. augusztus 20., Kossuth Rádió 11.30 -12.00 (a rádió hét dalt vett fel  Kováts Kolossal: Huszka, Kacsóh, Kálmán, Lehár műveiből)

Közreműködik az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Jármai Gyula

1. Lehár Ferenc – Innocent Vincze ErnőA vándordiák (Garabonciás) – „Deres már a határ, őszül a vén betyár, rá sem néz már sohasem a fehérnép"

2. Kálmán Imre – Harsányi Zsolt: Marica grófnő – Tasziló dala „Mondd meg, hogy imádom a pesti nőket” 

3. Huszka Jenő - Martos Ferenc: Gül baba – Mujkó dala, II. felv. „Darumadár fenn az égen hazafelé szálldogál.”

 

II. Németh Marika operettfelvételeiből:

1.) Huszka Jenő – Martos Ferenc: Gül baba 

A daljáték keresztmetszetét 1963. augusztus 20-án, a Kossuth Rádió mutatta be, 13.42 – 14.57

Km.: az MRT Szimfonikus Zenekara és Énekkara. Vezényel: Sebestyén András

- Leila belépője, I. felv.  „Valahol messze, nem tudom, hol…./S lassan elém jött…daliás ifjú legény…”  (Németh Marika)

- Gábor elbeszélése és jelenet: „- Rózsabokornak ölébe születtél…. /– Egy könnyes nyári alkonyon… / - Nem tudod, te vakmerő, hogy az én leányom ő… /- Az ő leánya, szentséges Isten, már végem, végem… /- Halál, az még nem, halál, az még nem… - /Tehát, ma alkonyatkor… „ (Bende Zsolt, Ilosfalvy Róbert, Németh Marika, Kovács Péter, énekkar)

-  Leila és Gábor diák szerelmi kettőse:  „Ha volnék ágon egy énekes madárka, tehozzád szólna mindegyik dalom…./Szép égi virágom, jó sorsomat áldom…/Jer, vélem, édes, szökjünk el innen…” (Németh Marika,  Ilosfalvy Róbert, énekkar)

2.) Jacobi Viktor – Martos Ferenc – Bródy Miksa: Sybill - A nagyherceg és Sybill kettőse, II. felv. „- A kandallóban rőzse ég, pattog izzó parázs... - Parázs, parázs, szép piros parázs... /- Illúzió a szerelem, szívek tündérszép illúziója, kacéran játszik körülem, rózsás illúzió...”  (Németh Marika, Bende Zsolt, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András - 1962. január 10., Kossuth Rádió 20.25 – 22.00  - teljes felvételről

3.) Kálmán Imre Leo Stein, Jenbach Béla Gábor Andor: A Csárdáskirálynő  - Szilvia és Edvin kettőse, II. felv.„Táncolnék a boldogságtól, lelkem lánggal ég/Álom, álom édes álom, álomkép, álmodjuk, hogy egymásé leszünk mi még…” (Németh Marika, Baksay Árpád, km. a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, vezényel: Vincze Ottó) - részletek, 1960. április 20., Kossuth Rádió, 23.15 - 24.00

4.) Lehár Ferenc – Alfred Maria Willner, Robert Bodanzky –  Gábor Andor – Semsei Jenő – Szabó Miklós: Éva - Pipsi és Dagobert kettőse - jelenet és kórusinduló, II. felv.„ –Védjetek meg már Dagobert-től!. Szemtelen ő! /- Uraim, ez nem lehet! Kérem, menjenek! Ez a hölgy oly ifjú még! Rémíti a férfinép. Oly riadt az ő szíve, mint egy űzött őzike. Látja, pici angyalkám!? Minden férfi gaz zsivány! …./- No, szép kis filozófia! A férfi, mind haramia! A női szív rossz, ha jó, a csókra mindig hajlandó! /- Ez ám az ötlet! Kitűnő. …/ - De fontos: asszony vagy leány! Úgyis egy a fő a férfinépnek, ha csupa tűz a nő, mert ez a lényeg. És lehet bármi nő, és hogyha van még ilyen, fontos csak az, hogy: nő! …” (Németh Marika, Bende Zsolt, km.: az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - Rádió Dalszínháza bemutatója: 1975. június 23. Kossuth adó, 19.30-21.30

5.) Lehár Ferenc – Ludwig Herzer, Fritz Löhner-Beda – Szenes Andor – Dalos László: Szép a világ - Kórusjelenet és dal „…- Csak nyugalom, megmondhatom: már látták jönni az úton…/ - Én tudom, - ő tudja, - .én tudom, - ő tudja, no halljuk már! /- Ez érdekes nagyon: semmi szép se jó, el nem mondható  /Jaj, a vágy az rettentő…./iksz vagy ipszilon, ez nem izgalom…” (Németh Marika, Basky István, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  - 1974. május 1., Kossuth Rádió 14.29 – 15.00


III. Gulyás Dénes operettfelvételeiből:

1.) Huszka Jenő – Martos Ferenc: Gül baba - Gábor diák dala Szállj, sóhajom szállj kedvesemnek ablakába (Gulyás Dénes, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Makláry László) - Qualiton, 1986 

2.) Lehár Ferenc – Paul Knepler, Jenbach Béla Kulinyi Ernő – Erdődy János: Paganini Paganini dala „Volt nem egy de száz babám, nem vágytam én egyetlen nő után…” (Gulyás Dénes, km. az MRT Szimfonikus zenekara, vezényel: Sebestyén András) - Rádió Dalszínházának bemutatója: 1981. március 14., Kossuth Rádió 19.15 – 20.35


3855 Búbánat 2020-05-15 22:55:46

Vegyes összeállítású operettműsort hallhattunk ma a Dankó Rádió Az a szép című műsorában:

Fényes Szabolcs - Harmath Imre - Romhányi József „Maya” operettjéből, több felvételről szólaltak meg részletek Galambos Erzsi, Házy Erzsébet, Németh Marika, Voith Ági, Korda György és Rátonyi Róbert énekhangján.

Felcsendült Lajtai Lajos (Honthy Hanna) és Eisemann Mihály (Galambos Erzsi és Harsányi Frigyes) egy-egy régi, népszerŰ slágere is.

Kálmán Imre: Az ördöglovas „Ma önről álmodtam megint, bocsánat, asszonyom” (Leblanc Gyöző)

Kálmán Imre Julius  Brammer, Alfred Grünwald – Szenes Andor fordítása nyomán Szenes IvánA montmartre-i ibolya

Ninon és Frascatti vidám kettőse  (Kalmár Magda, Palcsó Sándor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás) - Rádió Dalszínháza bemutatója: 1983. január 1., Kossuth rádió 20.30 – 22.00 

 „- Ezeregy kis pletyka szól egy csinos kis asszonyról…  Hogyha olykor hozzám jár egy-egy híres nagy bankár, ezt a tisztességes jó viszonyt, ezt könnyen bizonyítom. Sosem tettem pénzt el én, s nem is fogadnám el én, de ha lerakják az asztalra, hát mit tehetek én?  Igazán belátható, hogy a vád ok nélkül való, a sok aljas pletyka rágalom, hát visszautasítom!/ - A miniszterről pletyka jár, hogy a grófokkal cimborál…  Ez az egy kis pletyka szól egy-egy kormányférfiról, igazán oly kínos, bosszantó és szörnyen gyanúsító. Mert ha olykor hozzám jár egy-egy híres nagybankár, ez csak tisztességes jogviszony, ezt könnyen bizonyítom! Sose tettem pénzt el én, nem is fogadnám el én, de ha lerakják az asztalra, hát mit tehetek én? / Igazán belátható, hogy a vád ok nélkül való, a sok aljas pletyka rágalom, hát visszautasítom!”  

- Ninon dala, II. felv.: „Carambolina, caramboletta”  (Rák Kati)

 

Lehár Ferenc – Heinz Reichert, Jenbach Béla - Kulinyi Ernő: A cárevics 

A cárevics dala, I. felv.: „Volga-dal” (Melis György, km a Magyar Állami Operaház Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) -  Koncertfelvétel: Lehár-emlékest a szerző halálának 25. évfordulója alkalmából. Magyar Rádió 6-os stúdiója (1973. október 29., Petőfi Rádió)-

 „Egyedül! Újra egyedül! Magam mint mindig! Az ifjúságom elrepült! Az űr magánya vesz körül. Úgy fáj e bús, e zord magány! Aranykalitka ez csupán! A Volga vizénél őrszem áll. Mint fészkét őrző sas madár. A pusztaságon éj és csend! Nincs holdsugár, se csillag fenn.  Mozdulatlan néma táj. Kozáklegény szíve ó be fáj! Mert a szív az megérzi mit jelent, ha az ember elhagyott, s úgy zokog, így eseng?
/Nézz rám az égből, teremtő Atyám! Úgy vágyom már én is egy szív után! Trónod körül annyi angyal virul! Kérek egyet az én páromul! Trónod körül annyi angyal virul! Küldj le egyet az én páromul."

Az alábbi három részlet is nemrég szerepelt a rádió műsorán, a versek szövegét pontosítva ismét dokumentálom ezeket:

- Szonja dala, I. felv. (Házy Erzsébet, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  -  Koncertfelvétel: Lehár-emlékest a szerző halálának 25. évfordulója alkalmából. Magyar Rádió 6-os stúdiója (1973. október 29., Petőfi Rádió)

 „Majd jön egy férfi, ki rám tekint vágyón, majd jön egy férfi, hogy ő legyen párom! Remeg a szívem vágya tüzében, száz mennyországban lesz-e majd részem?  Eljön egy férfi, csak ő lesz a párom! Nehéz a szívem, szorongó érzés kísér, egymásnak élünk, s remegve kérdem, miért?   …ígér szent muzsikát s csak csókról mesél. Megment az ég, nem szökhetek már, nem szökök már! Úgy vártam!  Öröm vagy bánat, mit küld a sorsom felé? Nem szökök hát el…. Akármi vár reád, csókot kíván a szám, szerelmem csókra vár, sóvár!  Majd jön egy férfi, ki rám tekint vágyón, majd jön egy férfi, hogy ő legyen párom! Remeg a szívem vágya tüzében, száz mennyországban lesz-e majd részem?  Majd jön egy férfi, csak ő lesz a párom!”

- Szonja és a Cárevics szerelmi kettőse, II. felv. (Házy Erzsébet és Udvardy Tibor, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás) - részletek, 1969, július 2., Kossuth Rádió, 22.20 - 22.45

Cárevics:

Nyílj ki hát, mint egy kis virág, drága lány!

Nekem virulj csupán!

Hints derűt, szerte mindenütt,

El ne hagyj még!

Napfényben maradjál!

Szonja:
Kérd az ifjú szép életem,
Érted eldobom szívesen!
Messze űzöm a bánatod egy mosolyért!
Nékem ez kincseket ér!

Cárevics:
Légy a mindenem,

Vigasztalóm, szerelmesem,

Az édes üdvösség!
Fönn, a mennyben még egymásnak szánt minket az ég,

Jöttödre vártam rég!

Együtt (és váltakozva a sorokat)
Gyöngyvirágot hintenék, amerre mégy!
Szívem minden dobbanása csak tiéd!
Légy a mindenem,

Őrangyalom,  szerelmesem,
A szíved üdvösség!

Cárevics:
Felvidul szívem,  lángra gyúl
S hogyha lát,
Nyíl benne száz virág!
Benned él, száz csodát remél!
Meghalnék én édes mosolyodért!

Szonja:
Mint a lágy harang, cseng felém!
Hangod boldogan hallom én!
Bár egy élten át

Hallanám dallamát én,
Boldogabb lenne e szív!

Együtt (és váltakozva a sorokat)
Légy a mindenem,
Vigasztalóm, szerelmesem,
Az édes üdvösség!

Fönn, a mennyben még egymásnak szánt minket az ég,

Jöttödre vártam rég!

Gyöngyvirágot hintenék, amerre mégy!
Szívem minden dobbanása csak tiéd!

Légy a mindenem,

Őrangyalom, szerelmesem,
Az édes üdvösség!

Nékem szánt fönn az ég!
Szerelmem és napom te légy!

 

- Mása és Iván vidám kettőse, III. felv. (Zentay Anna, Kishegyi Árpád, km. az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás)  részletek, 1969, július 2., Kossuth Rádió, 22.20 - 22.45

„- Nézd a szemem, ékszered hát, szívem tüzesen ver...t ánc, kacagás, teneked a szíved más. ….Téged imád, életen át ez a szív, ne bomolj hát! /Jaj de jó, hogy itt vársz, ha hívlak, kis ibolyám…- jaj de szép kilátás vár!.. - Jaj de jó, hogy itt vársz, már vár egy formás kis láb… - szép derűs pár...”


3854 Búbánat 2020-05-14 21:41:22 [Válasz erre: 3845 Búbánat 2020-05-12 11:29:05]

Kapcs 3845. sorszám

Fülöp Attilára emlékezett a Dankó Rádió

Három napja, hogy ide a topicba beírtam a nemrég elhunyt  Fülöp Attila operaénekes rádióbeli operettfelvételeinek listáját és lám, a Dankó Rádió Az a szép című műsorának vezetője, Erdélyi Claudia máris emlékműsort szentelt a Magyar Állami Operaház egykori magánénekesének, volt művészeti titkárának és ügyvezető igazgatójának, aki a közelmúltban még a Budapesti Operabarátok Egyesülete klubdélutánjait vezette.-

Az emlékműsor ének-zenei részében a következő dalok, kettősök és együttesek csendültek fel Fülöp Attila operettfelvételeiből:

Jacques Offenbach Armand Lapointe - Romhányi József: Piaci dámák /”Mesdames de la Halle” - 1858/ - Croute dala (Fülöp Attila, km.  az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel: Hidas Frigyes) - A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1976. július 11. Kossuth adó 18.50 – 19.50

 „Kis Ciboulette-tem, kis Ciboulette-tem, oly lángban élek, kis Ciboulette-tem, kis Ciboulette-tem, úgy várlak téged…Jöjj, lángra gyúlt a vágyam! Ne hagyj epedni drága lány, úgy ég a szám, úgy ég a szám…/ Kis Ciboulette-tem, kis Ciboulette-tem, ó, hogy mondjam néked! Kis Ciboulette-tem, kis Ciboulette-tem, hogy mi az mit érzek!...kínomnak egy a célja. Nincs szó, mely azt leírja. Kínomnak egy a célja. Ne hagyj epedni, drága lány, úgy ég a szám…”

 „Komolyan – Könnyedén” – a Magyar Rádió nyilvános hangversenyének közvetítése a 6-os stúdióból (1977. június 26., Kossuth Rádió, 19.30 – 21.20) 

Km.  Galambos Erzsi, Házy Erzsébet, Kalmár Magda, Kincses Veronika, Lehoczky Éva, Bessenyei Ferenc, Fülöp Attila, Gáti István, Rozsos István, Sólyom-Nagy Sándor, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, a Stúdió 11 és a Harmónia énekegyüttes. Vezényel: Bródy Tamás

Szerkesztő: Bitó Pál. Műsorvezető: Rapcsányi László.  (A koncert hangfelvételét a Petőfi Rádió ismét leadta: 1977. augusztus 18-án, 20.33 – 22.17) 

Erről a hangfelvételről most ebben az adásban két jelenetet hallgathattunk meg:

  • Franz von Suppé – Friedrich Zell, Richard Genée – Blum Tamás: Boccaccio – Fiametta és Boccaccio „olasz”- kettőse –magyar nyelven hangzik el Házy Erzsébet és Fülöp Attila előadásában.

[…] Boccaccio: „Hát jössz-e végre felém, ó jöjj, gyere hát! – Fiametta: Ha hív az édes remény, a szív mire vár? Boccaccio: Hát mondd a szót, hogy: igen! Ó, mondd ki, hogy ég a szíved! […]

  • Franz von Suppé Poly Henrion - Innocent Vincze Ernő: A szép Galathea Pygmalyon imája és Galathea ébredése (Lehoczky Éva és Fülöp Attila, km. az MRT Énekkara)

Pygmalion:

Vénusz! Óh, figyelj reám!

Találjon Rád forró imám!

Nagy Istennő! Szépség, erő!

Szívemből fájdalmas vágy tör elő.

Ó, tudom jól! Ajkam, ha szól,

Szavamra: életre kél a kő!

Vágyódva kérlek, szálljon rá élet!

Hallgass meg kérlek, adj néki szívet!

Szívébe szerelmet adj, melytől életre kél!

Istennő! Ébreszd fel!

Vénusz! Nézz le rám!

Sóhajom Téged hív!...[…]

- Felsóhajt!...Keze mozdul…Óh, mily szép!... Szava kél!... Igen, él!...Úgy van: élsz! Remegve

látom! Galathea! Galatheám! Én édes álmom! Galathea! Elönt a vágy! Galathea! Úgy vágyom Rád!

Galathea:

Mi ez?... Itt bent?… Mi fáj? …Mi ez?... A titkos dobbanás?...

Pygmalion: A szívem él!… Galathea! Hatalmas, édes vágy!

Galathea: Ki vagyok, mondd hát?!

Pygmalion: Égi nő!  Az, akit vártam! Akit kívántam! Szerelmem, boldogságom vagy!

Galathea: Ez szép, ez jó… érzem, te szeretsz… Édes mámor, jöjj hát boldogság! Drága szerelem,  áradj rám!...

Pymalion: Rád várt a lelkem minden álmatlan éjjel! Égi nő, akire vártam, akit imádtam, Te vagy az élet és a cél!  […]

Együtt: Édes mámor, jöjj hát boldogság! Drága szerelem, áradj rám! Jöjj drága párom, tiszta csókodban élek... - Galatheam vár a boldogság! – Vár a szívem!

 

Jacques Offenbach - Henri Meilhac, Ludovic Halevy - Romhányi József: Párizsi élet

A Rádió Dalszínháza bemutatója: 1980. január 19., Kossuth adó 20.01-22.00

Km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Breitner Tamás
 

- Négyes (Mészöly Katalin, Fülöp Attila, Miller Lajos, Bordás György, km. az MRT Énekkara)

„- Csak ügyesen…- Indulj, most hát! - Metella!...- Mi az, mi téged így megrémit? A kezed, mint a jég! Csak el ne ájulj még! /- A hölgynek kissé kínos, hogy ketten is várják… Kik ezek itt? - Két ficsúr!..-  Két ficsúr?  - Mit tudom én! -  Csak ügyesen…- Indulj, most hát!”

- Bobinet dala és jelenet (Miller Lajos, km. Fülöp Attila, Bordás György)

„Az úri dámák ülnek otthon, árván tátong sok szalon, és mennyi bájos hölgy maradt hoppon, ez több mint baj, ez borzalom!...a kánkánt járjuk részegen, a szörnyű csúfság így esik végül a finom úri szép nemen! /- De uraim, ebből elég!  Hogy a szalonban a, szalonban a herceg víg. De uraim, már elég!  Hogy a szalonban a, szalonban a herceg víg. Márkiné! Báróné!… /A táncosnőkre, kis bugyogókra az úriember rá se néz… combot csípje a csók, ha ma visszatér a józan ész. A szellem-kellem… izgató lesz úgy biz’ ám, ha minket miért is érdekelne a sok kis léha kurtizán? … - De uraim, ebből elég!  Hogy a szalonban a, szalonban a herceg víg. - De uraim, már elég!  Hogy a szalonban a,szalonban a herceg víg. Márkiné! Báróné!…”

- Hármas (Kincses Veronika, Fülöp Attila, Bordás György)

„- Párizs ezer színben ragyog, Párizs rajongója vagyok, minden úti kalauz szíve kicsit hazahúz, ez így van, csakugyan… /- A színház vonz, nem untató, de hogy drámát adnak, horkolok, a lenge lány, az izgató… /- A szívem dobban, a szívem ring, operába gyakran elmennék! Ha déltől estig sétáltam a híres Louvre képtárban. /- Operába járni nálunk sikk… /- Kora reggel vagy éjfél, legyen Ön mindig kéznél, ami ifjú és szép minket izgat már rég. – Kora reggel és este csak az óhajunk lenne, ami ifjú és szép, minket izgat már rég… Reggel, délben és este álljunk mindenhol lesbe…”

Kálmán Imre – Paul Knepler - Herczeg Géza  Dalos László: Joséphine császárné

- Induló-dal (Ötvös Csaba, Fülöp Attila és az MRT Énekkarának férfikara, az MRT Szimfonikus Zenekara, vezényel Bródy Tamás) - Rádió Dalszínházának bemutatója – az operett keresztmetszete: 1982. október 24. , Kossuth rádió, 12.50 – 13.50

„Ki győzött, az vezet ismét, fel, fel újra, új csatába küld, a harcos tudja a tisztét, ha új támadásra zeng a kürt! Nem hátrál, csak az ki gyáva, a zászló alatt előre hát! Fel bátran!….Szent esküt tegyünk mind egy szálig, hogy küzdünk, ha kell mindhalálig! … ” 

 

Még a következő zenekari számokat hallottuk az adás elejéről és végéről:

- Jules Massenet: Thais – "Meditáció" (Illányi Katica – hegedű, a Győri Filharmonikus zenekar, vezényel: Silló István) - koncertfelvétel

- Johann Strauss: Szembekötősdi - operettnyitány

- ifj. Johann Strauss: Kék Duna keringő (a Bécsi Johann Strauss Szimfonikus Zenekart Willi Boskovsky vezényli)


3853 smaragd 2020-05-13 20:08:32 [Válasz erre: 3852 Búbánat 2020-05-13 19:28:54]

Detto.


3852 Búbánat 2020-05-13 19:28:54

A mai operettműsorban semmi olyan dal nem hangzott el, ami engem különösebben „lázba hozott volna”.

A Marica grófnőből ezúttal Domoszlai Sándor és Szeredy Krisztina; Dolhai Attila; Fischl Mónika és Peller Károly; Csonka Zsuzsanna; Berkes János énekfelvételeiről szólaltak meg dalok és kettősök, a Cigányszerelem népszerű dalszámát Pitti Katalin énekhangján hallottuk, míg Zerkovitz Béla Csókos asszony című operettjének slágereit Bilicsi Tivadar, Baksay Árpád, Igó Éva  és mások  tolmácsolták nem először a Dankó Rádió Az a szép címmel sugárzott adásaiban.

Azért volt a műsorban egy ritkábban előforduló operettből is (inkább zenés játéknak mondható) bejátszott három részlet, Kalmár Magda és Palcsó Sándor énekével:

Kerekes János – Bíró Lajos – Hárs László: Sárgarigó és az alkirály 

A Rádió Dalszínházának a bemutatója:  1973. augusztus 19., Kossuth rádió 18.25 – 19.00

Az MRT Szimfonikus Zenekarát és a Harmónia Énekegyüttest Sebestyén András vezényli.

- "Dal a legyezőről" (Kalmár Magda és Palcsó Sándor); - "Dal az alkirályról" (Kalmár Magda) - Sárgarigó dala (Kalmár Magda)


3851 Búbánat 2020-05-12 23:01:25

A Dankó Rádióban ma délután sugárzott operettműsor tartalmáról csak röviden szólok/írok/, hiszen az elmúlt időszakban többször is elhangzottak ezek a dalok, kettősök a nevezett előadókkal, és akkor részleteztem, mit hallottunk.

Ábrahám Pál: Bál a Savoyban - Alpár Gitta  - Toujours l’amour  (német nyelvű felvétel)

Lehár Ferenc: Szép a világ – részletekben hallottuk: Andor Éva, Németh Marika, Palcsó Sándor, Korondy György, Basky István, az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Bródy Tamás)  - 1974. május 1., Kossuth Rádió 14.29 – 15.00

Lehár Ferenc: Luxemburg grófja (Feleki Kamill, km. a Fővárosi Operettszínház Zenekara)

Lehár Ferenc: A víg özvegy (Csonka Zsuzsanna és Leblanc Győző; Egyházi Géza)

Kálmán Imre: Csárdáskirálynő (Bognár Rita és Tihanyi Tóth Csaba; Bozsó József)

Szirmai Albert: Mágnás Miska (Andor Éva és Zentay Anna; Andor Éva és Palcsó Sándor, km. az MRT Énekkara és Szimfonikus Zenekara, vezényel: Sebestyén András) - 1969. április 5. , Kossuth adó 19.52 – 22.00






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.