Bejelentkezés Regisztráció

Kamara

Kétszer ketten (Goldmark-négykezesek és Rolla-hegedűduók)

2012-07-25 10:22:41 Johanna

GOLDMARK: Works for piano four-hands
(Works for Piano Vol.4)
Balázs Szokolay, Tihamér Hlavacsek – piano
Hungaroton
HCD 32673

GOLDMARK: Works for piano four-hands

ALESSANDRO ROLLA:
Duetti per due Violini
Quian Zhou & Vilmos Szabadi – violins
Hungaroton
HCD 32696

Duetti per due Violini

A Hungaroton World Premier sorozatában megjelent két új felvételének közös pontja az előadói apparátus létszáma. Goldmark négykezes zongoradarabjait és Alessandro Rolla hegedűműveit egyaránt két-két művész tolmácsolásában hallhatjuk.

Goldmark zongoraműveiről írtunk már korábban, kollégáim dicsérő szavait nem ismételném el a szerző tehetségét, illetve a darabok értékét illetően. Jelen felvétel négykezeseket tartalmaz, melyeknek egy része átirat. Nagy divat volt ez a megoldás a XIX. században a zeneművek népszerűsítésére. A telekommunikációs eszközöknek akkor még híján levő zenerajongó amatőr zongoristák számára kiváló megoldást jelentett a művek alaposabb megismerésére a négykezes átiratok tanulmányozása.

Goldmark talán leghíresebb műve a Sába királynője, amelyet 1875-ben mutattak be Bécsben, óriási közönségsikerrel. A kritikusokat kevésbé kápráztatta el a darab, de ez nem riasztotta vissza a kiadókat attól, hogy különféle átiratokat jelentessenek meg a darab részleteiből. A lemezen elsőként éppen ennek az operának részlete, nevezetesen Sába királynőjének bevonulási indulója csendül fel, a szerző átiratában. Szerepel még a lemezen egy másik részlet is az operából, mégpedig a 3. felvonás balettzenéje.

Az A-dúr scherzo Goldmark egy el nem készült szimfóniájának része, és a szerző saját ötlete volt, hogy négykezes átiratot készítsen belőle. Ugyanígy zenekari darab volt eredetileg az e-moll scherzo is. Szerepelnek a lemezen olyan művek is, amelyek eredetileg is négykézre íródtak. Az Op. 22-es Táncok zongorára, és a Mathilde Turner kisasszonynak ajánlott Drei Stücke (Op. 12).
Goldmark darabjait Szokolay Balázs és Hlavacsek Tihamér értő tolmácsolásában hallhatjuk.

A másik lemezen vonósduettek szerepelnek. Alessandro Rolla nagyjából egy évvel Mozart után született Paviában, de ellentétben világhírű kollégájával, őt igen hosszú élettel ajándékozta meg a sors. Nyolcvannégy évesen halt meg.
Gyermekkorában zongorázott, később azonban áttért a hegedűre és a brácsára. Huszonöt éves korától a parmai udvari zenekarban brácsázott, később koncertmester lett. Érdekes momentum, hogy Paganini apja Rollát kérte arra, hogy tanítsa fiát hegedülni. Ez az oktatás persze nem tartott tovább néhány hónapnál, azt hiszem mindenki számára világos, miért.

Rolla a milanói Scala koncertmestere lett, majd később karmesterré lépett elő. Több Mozart-operát is bemutatott és számos Rossini-operát is vezényelt. Tanárként is elismerésnek örvendett, műveit pedig több külföldi kiadó is megjelentette.
Közel ötszáz művéről tudunk, versenyművek, szimfóniák, kamaradarabok, szólók egyaránt megtalálhatók közöttük.

A felvételen Szabadi Vilmos és Quian Zhou játékában gyönyörködhetünk. A korongon elsőként a műkedvelők számára komponált Három duett két hegedűre szerepel. Az opus két különböző nehézségű szólamból áll. Mindhárom darab felépítése hasonló, az első, hosszabb lélegzetű tételt két rövidebb követi. Utolsóként egy kéttételes duót hallunk az Op. 17-es sorozatból.

És hogy milyen is ez a zene? Hát, amolyan kellemes mestermunka, szép dallamokkal, ötletes figurációkkal, virtuóz elemekkel tarkítva. Ennél sokkal mélyebb hatást azonban ne várjunk tőle.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.