Bejelentkezés Regisztráció

Főtéma

A művészetek és a mecenatúra találkozója (A 11. Trebbia Gálaest Prágában)

2011-03-21 23:18:14 Heiner Lajos

A 11. Trebbia Gálaest Prágában 2011. március 13.
Prága
Obecny Dum

11. Trebbia Gálaest

*

Egy olyan rendezvényről szeretnék beszámolni, melyen - bár ugyan hivatalos voltam rá - más elfoglaltságom miatt nem tudtam részt venni. Beszámolómban az előzetes programra támaszkodtam - a szervezőktől kapott információ szerint ettől nem volt lényeges eltérés, ezt amúgy a Cseh és Szlovák Televízió élő közvetítése, avagy az orosz Televízió összefoglalója is tanúsíthatja.
Az írás jellege sem "passzol" teljesen a Momus profiljához, és mégis, évek óta kedvem lenne írni erről a mind patinásabb, 2000 óta évente megrendezett, egészen speciális hangulatú estéről - atmoszféráját DVD-felvételekről persze jól ismerem, ahogy az előző évek és az idei esemény közreműködőinek jelentős részét is.

De honnan a név?
Szent Rókus a XIII. század fordulóján élt francia szerzetes volt. Pestisjárványok idején önzetlenül segített a rászorulóknak, mígnem maga is elkapta a kórt. Ekkor, hogy ne fertőzzön meg másokat, egy olasz folyó, a Trebbia melletti barlangban rejtőzött el. A legenda szerint egy nemesember kutyája naponta hozott kenyeret neki, meggyógyult, s így ismét segíthette a pestises betegeket.
1327-ben hunyt el. Földi maradványait részben Prágában, a Szent Vitus-katedrálisban helyezték el, és a Strahovi Kolostor területén 1599-ben kis templomot kezdtek el építeni emlékére.

Ez a csodaszép, kecses épület ad otthont 1994 óta a Miro Galériának, melyet vezetője, tulajdonosa, PhD dr. Miro Smolák még 1987-ben, Berlinben alapított.
Hic et nunc nincs mód beszámolni mindazon kiállításokról, melyeket itt láthattam (Goya rézkarcai Dali változataival, mongol népművészet, vagy épp a névadó, Miro munkáiból válogatott anyag) - a galéria a cseh főváros legjobbjai közé tartozik, a "privátok" között pedig talán a legelső.

Ám mi adja beszámolóm címét?
A Trebbia Alapítvány céljai nemesek és sokrétűek:
   - hazai és nemzetközi egyesületek támogatása kultúrában, művészetekben,
   - művészetekkel kapcsolatos projektek segítése,
   - humanitárius mozgalmak támogatása,
   - magánszemélyek segítése humanitárius és kulturális tevékenységekben, nonprofit formában,
   - az alapítvány vezetősége által odaítélt díjak adományozása,
   - olyan nyugdíjasok támogatása - nemzeti hozzátartozásuktól, lakóhelyüktől függetlenül -, akik kulturális vagy művészeti vonalon tevékenykedtek.

Az alapítvány tagjait nem sorolnám fel - csak a lista első nevét írom ide: Václav Havel.
Az idei díjazottak névsora is a célkitűzésben foglalt sokszínűséget tükrözi. Cseh, német, lengyel, szlovák, orosz művészek mellett ott van a mi Bán Jánosunk - ugyan ki nem látta Menzel nagyszerű filmét, A mi kis falunkat?
Amúgy Bán díját a rendező nyújtotta át...
S meg kell említeni az Életmű-díjast: Otakar Vávrát, az idén százesztendős, legendás cseh filmrendezőt.

A hivatalos megnyitót követően színvonalas zenei program hangzott el: a Prágai Filharmonikus Zenekar játszott a Prágai Állami Operaház korábbi zeneigazgatója, Leos Svárovský vezényletével, ősbemutatóként elhangzott az erre az alkalomra komponált szimfonikus nyitány (Sylvie Bodorová: Trebbia 2011), majd Mozart, Dvořák és Smetana művei következtek. A neves szólisták között ott találhattuk a Prágai Operaház szopránját is, Alena Mirót - igen, ő Miro Smolák úr felesége.
(Néhány név a korábbi évek vendégei közül: Jiři Belohlávek, Gabriela Beňačková, Gabriela Demeterová, Magdaléna Hajossyová, Otokar Klein, Jevgenyij Nyesztyerenko.)

A zárófogadás előtt került sor a jótékonysági aukcióra. Sőt, tulajdonképpen kettőre. Az elsőn az Északi-sarkon 2005-ben kiállított alkotások keltek el, míg a másodikon "amatőr" - legalábbis képzőművészeti vonatkozásban amatőr - művészek munkái: Karel Gott, Jan Saudek, Ron Wood és mások művei, 670 000 cseh koronányi, azaz mintegy nyolcmillió forintnak megfelelő bevételt eredményezve, mely jótékonysági célokat szolgál majd.

Úgy érzem, hogy nálunk folyamatos vita zajlik arról, hogyan viszonyuljon egymáshoz a kultúra, a mecenatúra, a jelentős társadalmi esemény.
A Trebbia Alapítvány és gálaestje Csehországban immáron második évtizede példamutatóan egyesíti a zenét, képzőművészetet, a "felső tízezer" szociális eseményét, s a jótékonyságot.
Érdemes lenne (ebben is) jobban odafigyelni a csehekre.






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.