Bejelentkezés Regisztráció

Budapesten

Fischer Annie emlékkoncert

2002-07-10 22:44:00 Sziklai István

Óbudai Társaskör
2002. július 05.

Mozart: C-dúr hegedű-zongora szonáta, K.296
Schumann: f-moll szonáta
Schubert: Lebensstürme
Debussy: Kis szvit
Bartók: I. rapszódia

A teltházból ítélve úgy tűnik, jól fogadja a közönség azt a kezdeményezést, hogy minden évben július 5.-én, Fischer Annie születésnapján hangversenyt rendezzenek a nagy zongorista emlékére. Az ötlet Székely Györgytől származik, aki foglalkozását tekintve orvos, és tavaly már Várjon Dénes zongoraművésszel együtt túljutott a tűzkeresztségen.

Ebben az évben az Óbudai Társaskör adott otthont az emlékkoncertnek. Előzetesen több művész is jelezte, hogy szívesen csatlakozna a kezdeményezéshez. A műsor elején Merényi Judit, a társaskör háziasszonya olvasta fel Székely doktornak Fischer Annie-ról írott, helyenként anekdotákkal színesített, pergő életrajzát. Akik emlékeznek Annie-ra, azok számára ez egyfajta szellemidézés is volt, portréja tökéletesen kirajzolódott. A \"szellemidézésből\" kiemelnék két részletet.

Az első történet ismerősen csengett, de megkapott életszerűsége: Annie nagyon szeretett vidéken koncertezni. A kisvárosi hangversenyek után mindenütt megvolt a törzshelye, ahol kedvenc ételét, a pacalpörköltet elfogyasztotta. Egyik alkalommal a pincér előre szabadkozott: Annie drága, pacalt nem tudok hozni, kérjen valami mást. Őrület, hogy mit éltünk át. Volt a városban valami hangverseny, utána mindenki minket rohant meg…

A másik dolog számunkra ma is tanulságos lehet. Unisex világunkban sem gyakori a nagy női pianista. A XX. században Fischer Annie-n kívül talán csak Vanda Landowska és Clara Haskil volt vitán felüli. A hatvanas években feltűnt egy argentin kislány, aki Varsóban Chopin-versenyt nyert - gondolom a név mindenkinek ismerős -, Marta Argerich. Annie elintézte, hogy meghívják az akkor pályakezdő művésznőt Magyarországra koncertezni, ő vállalta az elszállásolását. Azt hangoztatta, hogy egy ilyen tehetséget addig kell invitálnunk, amíg ki tudjuk fizetni.

Annie személyiségének lényeges vonása (bár érdekes módon tanítást nem vállalt), hogy magában elnyomva a féltékenység ösztönét, mindig segítette a hozzá forduló tehetségeket.

Rátérve az est zenei programjára: Varga Csilla és Perényi Eszter stílusosan, akcentusoktól mentesen játszotta a Mozart zongora-hegedű szonátát. Csoba Tünde vállalkozása a Schumann szonáta eljátszására merész dolognak tűnt, de mint kiderült, nem volt megalapozatlan. Az, hogy az előadó jelenleg elsősorban családanya, és nem aktív koncertező művész, csöppet sem hallatszott a produkción.

A koncert második rézében először négykezes zongoradarabokat hallottunk, Simon Izabella és Várjon Dénes tolmácsolásában. Ezúttal Schubert Lebensstürme című gyönyörű darabját és Debussy Kis szvitjét játszották. A produkció hallatán eszembe jutott, hogy ez a páros akár lemezre is vehetne négykezes darabokat. A Schubert négykezeseket például a Kontarsky testvérek és a jó huszonöt évvel ez előtti Rómann-Schiff féle Hungaroton felvétel óta nem tudom, hogy egyáltalán rögzítették-e hanghordozóra.
Befejezésül ismét Perényi Eszter és Varga Csilla játszottak: ezúttal Bartók I. rapszódiáját. A darab önmagában hatásos befejezése egy koncertnek. Külön öröm, hogy ilyen jó előadásban hallhattuk.

Minden elismerésem mellett van néhány titkos vágyam, amit megosztok Önökkel. Jó lenne, ha az Óbudai Társaskör fel tudná újítani a Steinway zongoráját. Két év múlva, Fischer Annie 90. születésnapján kellemes meglepetés lenne, ha Várjon Dénes eljátszaná valamelyik nagy Beethoven szonátát, vagy Schubert B-dúr, esetleg c-moll szonátáját. Extra öröm lenne, ha egy világsztárt, Schiff Andrást - akit Annie szeretett, és karrierjét megjósolta - köszönthetnénk a fellépők között. Úgy gondolom, a fentiek közül csak a zongora felújítása pénzkérdés…






A lapunkban megjelent szövegek a Café Momus, vagy a szerző kizárólagos szellemi tulajdonát képezik és szerzői jog védi őket.
A szerkesztőség külön, írásos engedélye nélkül mindennemű (részben vagy egészben történő) sokszorosításuk, felhasználásuk, kiadásuk és terjesztésük tilos.